Bezpieczne Wakacje

Szanowni Państwo,
prosimy o zapoznanie się z aktualnymi wytycznymi dotyczącymi podróżowania. Szczegółowe informacje na temat zasad bezpieczeństwa w poszczególnych krajach opisane są szczegółowo TUTAJ
 

Od 26.04.2022 r. osoby pełnoletnie, które zaszczepiły się przeciw COVID19 w cyklu podstawowym 
(jedną dawką Johnson&Johnson lub dwiema dawkami pozostałych szczepionek) oraz przyjęły dawkę przypominającą, mają bezterminowo ważne Unijne Certyfikaty COVID. 


28 marca 2022 r. zniesione zostają wszelkie ograniczenia w podróżowaniu do Polski -
zlikwidowana zostaje kwarantanna przyjazdowa, obowiązek okazywania testu
oraz certyfikatu szczepienia na COVID19.


Wyloty z Niemiec:
Tranzyt

Podróżni z Polski nie mają obowiązku wypełniania formularza lokalizacyjnego.

W tranzycie obowiązuje zasada tzw. 3G (zaświadczenie o zaszczepieniu lub zaświadczenie ozdrowieńca lub negatywny wynik testu, bez względu na rodzaj tranzytu (drogowy, lotniczy), z nielicznymi wyjątkami.

Obowiązek posiadania:

  • negatywnego wyniku testu wykonanego nie wcześniej niż 48 godz. przed wjazdem do Niemiec albo nie wcześniej niż 48 godz. przed planowanym początkiem podróży, o ile wjazd do Niemiec następuje z użyciem środka transportu zapewnionego przez przewoźnika (autobus, pociąg, samolot, statek) albo;
  • certyfikatu osoby zaszczepionej albo;
  • certyfikatu ozdrowieńca

    UWAGA: Osoba, która jednorazowo przyjęła preparat Janssen (Johnson & Johnson) nie jest uznawana za zaszczepioną.

Tranzyt z krajów/regionów uznanych za obszary wysokiego ryzyka – Hochrisikogebiet

Tranzyt musi odbyć się możliwie najszybciej, nie później niż w ciągu 24 godz., co do zasady bez noclegu i zbędnych postojów (dozwolony krótki postój na parkingu/stacji benzynowej).

Tranzyt z krajów/regionów uznanych za obszary występowania mutacji wirusa (Virusvariantengebiet):

Tranzyt z obszarów występowania mutacji możliwy jest co do zasady transportem indywidualnym. Można wracać z obszaru występowania mutacji również samolotem, ale nie ma możliwości opuszczenia lotniska i udania się do Polski drogą lądową (teoretycznie możliwy jest zatem wyłącznie tranzyt z kraju non-Schengen do innego kraju non-Schengen). Tranzyt musi odbyć się możliwie najszybciej, nie później niż w ciągu 24 godz., co do zasady bez noclegu i zbędnych postojów (dozwolony krótki postój na parkingu/stacji benzynowej). Brak konieczności rejestracji formularza lokalizacyjnego przy tranzycie drogą lądową (obowiązkowy formularz na stronie www.einreiseanmeldung.de w przypadku podróży lotniczej), zwolnienie z kwarantanny. Obowiązek posiadania:

- negatywnego wyniku testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 48 godz. przed wjazdem do Niemiec albo przed planowanym początkiem podróży, o ile wjazd do Niemiec następuje z użyciem środka transportu zapewnionego przez przewoźnika (autobus, pociąg, samolot, statek). UWAGA! Certyfikat szczepienia/ozdrowieńca nie zwalnia z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu PCR! Testu nie muszą mieć tylko dzieci do 12 r. życia.

Tranzyt z pozostałych obszarów: konieczność posiadania certyfikatu osoby zaszczepionej/ozdrowieńca albo negatywnego wyniku testu wykonanego nie wcześniej niż 48 godz. przed wjazdem do Niemiec albo nie wcześniej niż 48 godz. przed planowanym początkiem podróży, o ile wjazd do Niemiec następuje z użyciem środka transportu zapewnionego przez przewoźnika (autobus, pociąg, samolot, statek).


Wyloty z Litwy:
Tranzyt

Osób udających się przez Litwę tranzytem lądowym lub powietrznym/morskim NIE OBOWIĄZUJE  KONIECZNOŚĆ POSIADANIA negatywnego wyniku TESTU na obecność Covid-19 i KWARANTANNA. Wszystkie osoby przyjeżdżające na Litwę po 4 października br. mają obowiązek maks. 48 h przed wjazdem zarejestrować się na stronie Litewskiego Narodowego Centrum Ochrony Zdrowia Publicznego wypełniając ankietę dostępną w języku angielskim: SPRAWDŹ.

Po wypełnieniu formularza zostanie Automatycznie wygenerowany Kod QR, który w przypadku ewentualnej kontroli należy okazać służbom kontrolującym. Wskazówki do wypełnienia ankiety dla osób przejeżdżających tranzytem: w rubryce „Address of residence in Lithuania” należy wpisać po angielsku „transit to ....... (w miejsce kropek należy wpisać państwo do którego podróżujemy przez Litwę)”, w rubryce „Municipality / City” – należy wybrać miejsce wjazdu, czyli przejście graniczne Kalvarijos lub Lazdijų r. albo miejsce lądowania, zatem Vilnius lub Kaunas.

Osoby przybywające na Litwę na pobyt:
Wymogi wobec osób zaszczepionych
:

- Nie są wymagane testy dla osób zaszczepionych (Za osobę w pełni zaszczepioną uznaje się osobę, która otrzymała jedną ze szczepionek przeciwko COVID-19 (zakażenie koronawirusem), zarejestrowanych i dopuszczonych do obiegu w UE, w odpowiedniej ilości i wg zasad, ustalonych przez producenta szczepionki oraz upłynął wymagany okres karencji po szczepieniu.)
- Nie ma obowiązku kwarantanny dla osób zaszczepionych.

Wymogi wobec osób niezaszczepionych:
- Testy PCR przed przyjazdem powinien być wykonany w ciągu 72 h przed przyjazdem na Litwę, test antygenowy powinien być wykonany w ciągu 48 h przed przyjazdem na Litwę. Wynik testu może być przedstawiony w jednym z języków urzędowych UE, w tym – w języku polskim. - Osoby niezaszczepione obowiązuje 10-dniowa kwarantanna, nawet jeśli wynik testu przed wjazdem był negatywny.

- Testy po przyjeździe wyłącznie w celu skrócenia 10-dniowej kwarantanny na koszt własny może być wykonany test PCR, jednak nie wcześniej niż w 7 dniu po przyjeździe na Litwę. Negatywny wynik testu zwalnia z dalszego odbywania kwarantanny.

Ozdrowieńcy
- Nie są wymagane testy dla ozdrowieńców.

- Nie ma obowiązku kwarantanny dla ozdrowieńców.

Dzieci

Nie ma obowiązku wykonywania testu dla dzieci poniżej 16 roku życia, pod warunkiem, że wjeżdżają na Litwę w towarzystwie osób zaszczepionych lub ozdrowieńców.


Potrzebujesz testy przed wylotem na wakacj? Sprawdź, gdzie możesz zrobić test!


 /assets/exim2/uploads/file-manager/files/ulotka testy 0122.pdf