Szwajcaria – wakacje: oferty wyjazdu, biuro podróży | Exim Tours
 • ZIMA 22/23
 • LATO 2023
 • BLOG
 • ZIMA 22/23
 • LATO 2023
 • BLOG
Wybrany kierunek

Szwajcaria

Szwajcaria

Wróć
Oferty
Bezpieczne wakacje
Opis kraju
Informacje praktyczne

OSOBY ZASZCZEPIONE

 • Test na COVID-19 nie jest wymagany;
 • Podróżni z Polski nie mają obowiązku wypełniania formularza lokalizacyjnego.


OSOBY NIEZASZCZEPIONE

 • Test na COVID-19 jest wymagany;
 • Podróżni z Polski nie mają obowiązku wypełniania formularza lokalizacyjnego.


OZDROWIEŃCY

 • Test na COVID-19 jest wymagany;
 • Podróżni z Polski nie mają obowiązku wypełniania formularza lokalizacyjnego.


DZIECI

 • Nie ma obowiązku wykonywania testu na obecność koronawirusa u dzieci;
 • Podróżni z Polski nie mają obowiązku wypełniania formularza lokalizacyjnego.


TRANZYT

 • Nie ma obowiązku wykonywania testów na obecność koronawirusa zarówno przy tranzycie drogą lądową jak i drogą powietrzną.


WAŻNE INFORMACJE

Obecnie jedyną restrykcją epidemiologiczną jest obowiązek noszenia maseczek w placówkach opieki zdrowotnej oraz w transporcie publicznym (od 01.04.2022 r. zniesienie obowiązku noszenia maseczek w transporcie publicznym).

DODATKOWE INFORMACJE

Federalny Urząd Zdrowia Publicznego:

Szwajcaria jest jednym z krajów alpejskich, graniczącym z Niemcami, Austrią, Liechtensteinem, Włochami i Francją. Zachwyca swoim pięknym, górskim krajobrazem w którym króluje szczyt Matterhorn, licznymi ośrodkami sportowymi, świetnie przygotowanymi trasami zjazdowymi i biegowymi. W Szwajcarii znajduje się bodaj najwięcej szczytów wznoszących się powyżej 4 tys. m.n.p.m., dlatego zima trwa tutaj od wczesnej jesieni do późnej wiosny. Jedną z wielu atrakcji dla miłośników gór są specjalne pociągi widokowe: Bernina Express i Glacier Express z których można podziwiać spektakularne widoki Alp.


Latem Szwajcaria zachęca turystów ponad setką mniejszych czy większych jezior, z których najbardziej znane są: Jezioro Genewskie, Jezioro Bodeńskie, Jezioro Neuchatel. Największe z nich – Genewskie słynie nie tylko z licznych ośrodków sportowych, wypoczynkowych i uzdrowiskowych ale także z winnic położonych w jego północnej części. Leżą nad nim takie miasta jak Genewa, Lozanna i Nyon.  
Szwajcaria to kraj czekolady i sera. Słynne szwajcarskie czekolady i sery (podawane zwłaszcza w formie fondue z dodatkiem pieprzu, czosnku, białego wina i kirschu) to specjały bez których nie da się obejść.
Klientów ceniących sobie doskonale wykonaną, aczkolwiek drogą biżuterię, na pewno przyciągną szwajcarscy jubilerzy i zegarmistrzowie. Ci ostatni zwłaszcza cieszą się, już od połowy XVI wieku, zarówno poważaniem jak i wzięciem o czym świadczy popularność pokazów Swiss Watch Tours.
Warto pamiętać, że Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, jest z nią natomiast związana licznymi traktatami, w tym o przynależności do strefy Schengen.


Kultura i obyczaje:
Szwajcaria to kraj, który bardzo dba o swoje tradycje. Dzięki czemu najmłodsze pokolenie nie zapomina o niej. Jednym z elementów szwajcarskiej tradycji jest muzyka. Najczęściej słyszane instrumenty muzyczne to:"Schwyzerörgeli" (akordeon), skrzypce, klarnet basowy, a w niektórych regionach, cymbały lub Trümpi (drumla). Róg alpejski, typowo szwajcarski, był pierwotnie instrumentem muzycznym i sygnalizacyjnym, używanym przez pasterzy i chóry.

Do alpejskich tradycji należy także jodłowanie.Także ważnym elementem tradycji szwajcarskiej jest ich rzemiosło. A do najbardziej znanych na świecie zalicza się zegarmistrzostwo. Zegarki szwajcarskie są uznawane za najbardziej precyzyjne na świecie. Przemysł zegarmistrzowski jest kluczowym przemysłem eksportowym. Zegarmistrzostwo zyskało na popularności za czasów Jana Kalwina, który to zakazywał noszenia drogiej biżuterii więc lokalni rzemieślnicy musieli znaleźć inną drogę do zarobku. I tak odkryli talent do tworzenia zegarków. Początkowo przemysł ten ograniczał się tylko do regionu Genewy natomiast z czasem rozprzestrzenił się na cały kraj. Do przełomu ostatnich wieków, zasięg szwajcarskiego przemysłu zegarmistrzowskiego rozciągnął się do Bazylei i Szafuzy. Pod koniec XIX w. poważnym konkurentem w produkcji zegarków stały się Stany Zjednoczone.


 

Jeśli chodzi o rzemiosło to możemy kojarzyć także Szwajcarię z rzemiosłem tekstylnym. Wiedza specjalistyczna w produkcji, fachowy wyrób i sprzedaż była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Szczególnie jeśli chodzi o tego typu wyroby przodował region st. Gallen. Na początku XX w. przemysł hafciarski stanowił wówczas ponad 50% produkcji. Kanton Neuchâtel był znany z przemysłu koronkarstwa. Ten luksusowy produkt był poszukiwany przez kobiety z klasy wyższej już w XVII w. Zurych zaś zasłynął w XIV w. z produkcji jedwabiu.


 

Szwajcaria nie jest jednolita jeśli chodzi o język urzędowy bowiem w różnych kantonach używa się innego języka. Niemiecki jest najczęściej używanym językiem w Szwajcarii: w 19 z 26 kantonów obowiązuje język niemiecki, W języku francuskim mówi się w zachodniej części kraju, w "Szwajcarii Romańskiej",  po włosku natomiast mówi się w Ticino i w czterech południowych dolinach kantonu Gryzonia. Większość mieszkańców Szwajcarii to chrześcijanie. Około 42% to katolicy, a 35% to protestanci (dane z 2002 r.). Inne religie występujące w Szwajcarii: 4% muzułmanie, 0,3% buddyści, 0,2% Żydzi. Liczba osób bez przynależności religijnej wzrosła w ostatnich latach (11%).


Kuchnia:


Kuchnia szwajcarska zawiera w sobie wiele elementów kuchni krajów sąsiadujących z nią czyli włoskiej, francuskiej i niemieckiej. Głównymi składnikami dań kuchni lokalnej są twardy ser, ziemniaki i chleb. Szwajcaria jest też uznawana za jedna z ojczyzn czekolady, która jest znana na całym świecie. Może ona być obecna niemal we wszystkich daniach, od śniadania po kolacje. Do najpopularniejszych dan należą: Fondue - ser topiony podawany we wspólnym garnku, w którym zanurza się kawałeczki chleba lub ziemniaków. Może być oczywiście czekoladowe. Raclette to gorący ser skrobany na ziemniakach, podawany z małymi korniszonami, marynowaną cebulą itp. dodatkami, Rosti -szwajcarskie placki ziemniaczane, przygotowywane z podgotowanych, grubo startych ziemniaków, bardzo często ze stopionym serem na wierzchu, kiełbasą i/lub jajkiem sadzonym.  Narodowym trunkiem szwajcarów jest Appenzeller, to bitter, czyli gorzka wódka (zawiera tylko 29% alkoholu) produkowana na bazie ziół.
Dla aktywnych:


Szwajcaria to raj dla narciarzy. Setki kilometrów tras zarówno dla narciarzy jak i dla snowboardzistów, wiele z nich oświetlona z możliwością sztucznego naśnieżania. Natomiast w lato gdy śniegu już nie ma (nie licząc tego wysoko w górach) Alpy polecają się na spacery. To prawdziwy raj dla miłośników trekkingu i wspinaczy. Nie raz i nie dwa podczas spaceru natkniemy się na górski wodospad. Do dyspozycji odwiedzających są również kolejki linowe, które pozwalają łatwo i bezpiecznie dotrzeć do najciekawszych miejsc w okolicy.  Jak nie na nogach to na kołach. Szwajcarskie  miasteczka zachęcają także do przejażdżki rowerem. Sprzyja temu dobra infrastruktura i łagodny klimat.

Dla amatorów mocnych wrażeń polecamy rafting na Renie. Naturalne progi rzeczne tworzą jedne z najlepszych tej części świata warunki dla uprawiania tego sportu.


Co warto kupić:

Do obowiązkowych pamiątek, które wypada przywieźć ze Szwajcarii należą sery i to wielu gatunków np. Raclette. Dostępny także w Polsce natomiast smak tego ze Szwajcarii jest niepodważalny. Jeśli chcemy zrobić foundue to najlepszy do tego dania będzie ser Vacherin. Także nie można zapominać o oryginalnej szwajcarskiej czekoladzie. Jest ona ogólnodostępna a cena jest bardzo przystępna ze względu na bardzo duży wybór. Jeśli jesteśmy w szwajcarskim sklepie spożywczym to warto zaopatrzeć się w lokalne masło. Jeśli mamy większy budżet to możemy wybrać się do sklepu ze szwajcarskimi piórami do pisania. Z pewnością na długo nam posłużą.


Pogoda:

Najlepszym miesiącem na podróż do Szwajcarii jest wrzesień. Pogoda wtedy jest przyjemna oraz sprzyja przeróżnym aktywnościom z wyjątkiem sportów zimowych. W lipcu w Szwajcarii średnia temperatura wynosi 20 st. C, Zimą w Szwajcarii możemy spodziewać się temperatur na poziomie ok. 2 st. C. Większe opady zaczynają się w maju i mogą potrwać do końca sierpnia.


WAŻNE:
z uwagi zmieniające się przepisy sanitarne w poszczególnych krajach prosimy o sprawdzenie aktualnych informacji na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
Wyma­gane doku­menty:
Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu turystycznego do 90 dni jest ważny paszport lub dowód osobisty. Szwajcaria jest stroną Układu z Schengen.


Waluta:
Frank szwajcarski. W Szwajcarii głównym środkiem płatności jest gotówka i frank szwajcarskich (CHF). W przygranicznych miastach niektóre punkty gastronomiczne czy sklepy przyjmują walutę Euro, ale korzystają z kursu wymiany jeden do jednego, który jest dla turystów mało korzystny. Dodatkowo, resztę w takim przypadku raczej otrzymamy we frankach. W dużych miastach niemal wszędzie zapłacimy kartą.


Ceny:
W Szwajcarii znajdują się sklepy Lidl, Migros, Coop, produkty wyprodukowane na miejscu oznaczone są szwajcarską flagą. Przykładowe ceny: obiad w restauracji od 10 CHF, piwo ok. 2 CHF, woda mineralna 1,5l ok. 1.30 CHF, chleb 4,70 CHF. W Szwajcarii, podobnie jak w Niemczech i od niedawna w Polsce, sklepy są zamknięte w niedzielę.


Czas:
w Szwajcarii obo­wią­zuje ten sam czas co w Pol­sce.


Czas przelotu:
ok. 2h


Napię­cie:
gniazdka są takie same jak w Pol­sce, a napię­cie i natę­że­nie wynosi: 230 V i 50 Hz. W Szwajcarii stosowane są dwubolcowe (typ C) lub trójbolcowe (typ J) gniazdka elektryczne.


Szcze­pie­nia:
jadąc na waka­cje do Szwajcarii, nie trzeba się na nic szcze­pić.


Informacje dla kierowców:
W Szwajcarii obowiązuje opłata drogowa za przejazd autostradami w formie rocznej winiety (do nabycia na przejściach granicznych, koszt 40 franków szwajcarskich). Zimą zalecana jest jazda na oponach zimowych, a w niektóre regiony górskie, np. okolice Davos, należy zimą zabierać łańcuchy. Nie można korzystać z tzw. urządzeń antyradarowych - grozi za to kara grzywny oraz konfiskata aparatury. W Szwajcarii istnieje zakaz tzw. dzikiego noclegu poza wyznaczonymi do tego miejscami np. na parkingach przy autostradach. Za złamanie tego zakazu grożą dotkliwe mandaty. Od 1 stycznia 2014 obowiązuje nakaz poruszania się z włączonymi światłami przez całą dobę.

Amba­sady:


Ambasada RP w Bernie
adres: Elfenstrasse 9, Postfach, 3000 Bern 16
telefon: +41 31 358 02 40
Ambasador: Iwona Kozłowska
e-mail: berno.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Wydział Konsularny Ambasady RP w Bernie
adres: Elfenstrasse 20a, Postfach, 3000 Bern 16
telefon: +41 31 358 02 13
Telefon alarmowy: w sytuacjach nagłych, wymagających pilnej interwencji konsula możliwy jest kontakt pod numerem telefonu: +41 798 211 315


Ambasada Szwajcarskiej w Polsce
adres: al. Ujazdowskie 27; 00-540 Warszawa
telefon +48 22 628 04 81 / 82
e-mail: warsaw@eda.admin.ch
Wróć