Cypr – wakacje, wycieczki, wczasy, podróże: oferty | Exim Tours
 • ZIMA
 • LATO 2023
 • LAST MINUTE
 • ALL INCLUSIVE
 • BLOG
 • ZIMA
 • LATO 2023
 • LAST MINUTE
 • ALL INCLUSIVE
 • BLOG
Wybrany kierunek

Cypr

Oferty
Bezpieczne wakacje
Opis kraju
Warto zobaczyć
Informacje praktyczne
Wycieczki fakultatywne


Warunki wjazdu od 1 czerwca 2022 r.

Obostrzenia wjazdowe zostały zniesione. Wymagane są jedynie zwykłe dokumenty podróży (dokument tożsamości i karta pokładowa).

UWAGA! Od 08.07.2022 r. Cypr wprowadza obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych, w tym na lotniskach.


OSOBY ZASZCZEPIONE

 • Test na COVID-19 nie jest wymagany.


OSOBY NIEZASZCZEPIONE

 • Test na COVID-19 nie jest wymagany.


OZDROWIEŃCY

 • Test na COVID-19 nie jest wymagany.


DZIECI

 • Test na COVID-19 nie jest wymagany. 

Dodatkowe informacje: SPRAWDŹ


PRZEPISY DOTYCZĄCE CYPRU PÓŁNOCNEGO: TUTAJ

Cypr - Wakacje

Grecy wierzą, że na Cyprze urodziła się bogini miłości Afrodyta. Ta piękna wyspa to idealne miejsce na wakacje dla par. Bardzo ciepłe morze i piaszczyste plaże, ślady starożytności i piękne krajobrazy tworzą wyjątkową atmosferę podczas wyjazdu na Cypr. Tradycyjne potrawy serwowane przez pogodnych gospodarzy dopełniają romantycznej całości.

 

Podczas wakacji na Cyprze nie sposób się nudzić. Aromatyczna kuchnia, monumentalne zabytki i piękna pogoda to tylko kilka z powodów, dla których Cypr jest najczęściej wybierany na cudowne wakacje. Cypr warto odwiedzić wiosną i jesienią - to najlepsze pory na zwiedzanie. Lato sprzyja wygrzewaniu się na plaży i pływaniu w morskich falach wokół wyspy. Zimą w górach można poszaleć na nartach i snowboardzie podczas wyjazdu na ferie. Cypr jest dobry na każdą porę roku!

Choć południowa część wyspy imponuje bogactwem zabytków świata antycznego, to najczęściej odwiedzanym miejscem jest stolica Cypru Nikozja. To jedyne na świecie miasto podzielone zieloną granicą, dzielącą tereny Grecji i Turcji - dwóch państw, sąsiadujących na wyspie.

Cypr jest  trzecią co do wielkości wyspą Morza Śródziemnego. Leży u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Sezon turystyczny trwa tu praktycznie cały rok, a słonce świeci przez ponad 300 dni w roku.

Główne miejscowości turystyczne to Larnaka, Famagusta, i Pafos, a także Limassol. Znaczną część państwa zajmują Góry Kyreńskie otoczone równiną Mesaoria pełną drzew eukaliptusowych i oliwnych. Wzdłuż wybrzeża ciągną się niziny i wzgórza, porośnięte lasami cyprysowymi z widokiem na lazurową wodę.

Cypr - kultura i obyczaje

Niewielka wyspa Cypr podzielona jest na dwie strefy. Podział jest odczuwalny pod względem politycznym, lecz także i kulturowym. Południowa część państwa zamieszkała jest przez prawosławnych Greków. Północna przez Turków, wyznających Islam. Cypryjscy Grecy są przyjaźni i bardzo życzliwie nastawieni do życia,. Wszystkie święta na Cyprze obchodzą hucznie i radośnie. Mieszkańcy tej części wyspy są bardzo rodzinni i nie opuszczają możliwości do świętowania. Warto odwiedzić jeden z organizowanych tu festiwali. Wybór jest naprawdę duży: Święto kwiatów, Festiwal Muzyki, Tańca i Sztuk w Pafos czy Festiwal Wina - oto niektóre z atrakcji Cypru.
Językami urzędowymi na Cyprze są język grecki i turecki. Na południowej części wyspy używany jest jedynie ten pierwszy. Bez problemu można się porozumieć po angielsku, niemal 80 % mieszkańców wyspy zna ten język, a także i rosyjski.


Cypr - kuchnia

Kuchnia cypryjska to połączenie składników regionu śródziemnomorskiego ze smakami tureckimi. Na talerzach króluje owczy, lekko słony ser halloumi. Jedzenie na Cyprze zwykle zaczyna się od przystawki meze, kilku potraw podawanych w małych ilościach. Ryby i owoce morza jadane są sporadycznie, częściej na Cyprze serwuje się potrawy z dodatkiem jagnięciny i baraniny.
Będąc w tawernie spróbuj smaku musaki czy dolmades w liściach winogron, w akompaniamencie chrupiących warzyw, pasty Tahini i nadziewanych oliwek.


Cypr - wakacje dla aktywnych

Krystalicznie czysta i przejrzysta woda pozwala bez problemu nurkować, by podziwiać faunę i florę podwodnego świata podczas wczasów na Cyprze. Warte uwagi są także tunele, wraki i jaskinie. Wakacje na Cyprze to również okazja do uprawiania takich sportów wodnych jak: narty wodne, loty spadochronem za motorówką, rejsy katamaranem czy windsurfing. Dla lubiących trekking stworzono 48 szlaków pieszych dla wędrówek. Popularną atrakcja na Cyprze jest jazda konna i golf.


Cypr - co warto kupić?

Co kupić na Cyprze? Wykwintne wino i aromatyczna oliwa. Popularna jest lokalna ceramika i haft - wysokiej jakości rękodzieło. Lefkara to stolica ręcznie wyrabianych koronek, których piękno docenił Leonardo da Vinci. Dobrym prezentem a zarazem pamiątką z Cypru będzie srebrna lub złota biżuteria z wisiorkiem z neolitu - talizman płodności i bogactwa.


Cypr - pogoda

Na Cyprze temperatury powietrza od maja do października sięgają ponad 30 stopni. Nieco chłodniejsze jest morze, którego temperatura waha się między 16 - 22 stopnie Celsjusza. W ciągu doby słońce świeci przez 13 godzin. Wyspa Cypr położona jest w typowym klimacie śródziemnomorskim, charakteryzującym się gorącym latem i łagodną zimą.


Przydatne zwroty na Cyprze

Tak- ναι (ne)
Nie - όχι (ohi)
Dzień dobry - καλημέρα (kalimera)
Do widzenia - αντίο (adio)
Cześć - γεια σου (ja su)
Proszę - παρακαλώ (parakalo)
Dziękuję - ευχαριστώ (efharisto)
Przepraszam - συγνώμη (signomi)


Cypr - czy warto?

Klimat subtropikalny typu śródziemnomorskiego gwarantuje świetną pogodę. Wycieczka na Cyprze do Larnaki czy wakacje w Pafos co roku wybierane są jako idealna miejsca na niezapomniany wyjazd o każdej porze roku.

Dużym atutem wyspy Cypr na wakacje jest mocno rozbudowana baza hotelowa, w której znajdują się propozycje dla rodzin z dziećmi, osób poszukujących spokoju i relaksu, jak i tych którzy cenią dobrą zabawę i rozrywkę.

Dobrym wyborem są także oferty Cypr All Inclusive, dzięki którym możesz cieszyć się wypoczynkiem w najwyższym standardzie, zapewniającym wszystko co będzie Ci potrzebne podczas najlepszych wakacji.

Cypr - atrakcje turystyczne


O uroku Cypru stanowią ciche wioski. Co zobaczyć na Cyprze? Zwiedzanie warto rozpocząć od sławnej z koronek i haftu Lefkara, w której rękodziełem zachwycił się Leonardo da Vinci, kupując w 1481 r. koronkę, zdobiąc ołtarz katedry w Mediolanie. Istniejące od czasów bizancjum Kato Drys, część VII Szlaku Winnego od Larnaki po Nikozję. Omodos i jego stary klasztor Timios Stavros, czy znana z winorośli i winnic Lania. Każdą z tych miejscowości zamieszkuje kilkadziesiąt osób. Wszystkie słynne są z koronkarstwa i z upraw winorośli. To tu powstaje Commandaria - słodki alkohol z certyfikatem winnic ze wschodnich zboczy gór Troodos, uważany za jedno z najstarszych win świata. U podnóży Troodos czas jakby stanął w miejscu. Ludzie mieszkają tu w kamiennych domach z kolorowymi okiennicami. W tłoczniach gospodarze częstują gości oliwą i winem. Podczas zwiedzania Cypru można też skosztować rzadkiego rarytasu, jakim jest syrop z drzewa chlebowego.


20 kilometrów dalej tętni życiem Limassol – największy ośrodek turystyczny na Cyprze i pełen gwaru port. Od rana do późnej nocy goście biesiadują w restauracjach, kawiarniach i barach, zagubionych wśród starożytnych uliczek.

Niedaleko od Limassol i tuż nieopodal Paphos leży Kurion. Warto zwiedzić ruiny starożytnego miasta, które założył Koureus, syn pierwszego króla Cypru. Cowarto zobaczyc w tym mieście? Ślady pierwszej osady pochodzą z XIIII wieku p.n.e. co oznacza, że ludzie mieszkali tu już 20 stuleci temu. Urocze Paphos to kolejny kurort, gdzie na pobyt w parku archeologicznym warto poświęcić kilka godzin.
Ciekawe są tu między innymi pozostałości po zamku Saranda Kolones i bizantyjskie, podziemne korytarze. Zamek niegdyś otoczony był fosą, dziś leży pod powierzchnią ziemi, z wystającymi nad powierzchnię gruntu kolumnami.
Wśród ogromu pozostałości po starożytnym mieście najsławniejsze są rzymskie mozaiki. Ogromne podłogi starożytnych willi, pochodzące z okresu III - V w. n.e., są wpisane na listę kulturowego dziedzictwa UNESCO. To największa tego typu atrakcja Cypru ale i na całym wschodnim basenie Morza Śródziemnego.
Mozaiki w największej z willi - Domu Dionizosa - dotyczą boga wina, Dom Tezeusza posiada podłogi z obrazami bohatera walczącego z Minotaurem. Równie atrakcyjne i ciekawe są Domy Ajona i Orfeusza oraz Czterech Pór Roku. Warto zwiedzić na Cyprze również fort, Grobowce Królewskie i Pręgierz św. Pawła.
Wśród atrakcji Cypru niezwykły jest tu również starożytny amfiteatr. Położony w pobliżu latarni morskiej obiekt został gruntownie odnowiony. W sezonie letnim daje przedstawienia dla widowni złożonej z 3500 osób.

Zamek w Paphos wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest najlepiej zachowanym zamkiem na całym Cyprze. Był więzieniem i składem soli.  Wcześniej, na miejscu obecnej warowni stała zbudowana w 1191 roku średniowieczna komendantura Joanitów. To od ich czasów na Cyprze uprawia się winorośl.

Tak, jak w innych kurortach, również w Pafos znajdziemy obfitość restauracji i malutkich knajpek, pełnych lokalnych dań z Cypru i pysznych przekąsek. Kieliszek wina z pobliskiej winnicy to dobry akcent, by miło zakończyć pełen wrażeń dzień.


Południowe i wschodnie wybrzeże to najlepszy wybór na wakacje na Cyprze dla wielbicieli słonecznych kąpieli i sportów wodnych. Na wyspie jest niemal 40 plaż oznaczonych „Błękitną Flagą”. Symbol ten, oznaczający wysoką jakość i czystość terenu przyznany jest między innymi takim plażom Cypru, jak: Agios Tychom czy Pyrgom, położonym w Limassol. Posiada go także najpiękniejsza cypryjska plaża Nissi, nieopodal Aya Napa.

Cypr - informacje praktyczne


Wymagane dokumenty

paszport lub dowód osobisty


Czas przelotu

ok 3,5 godziny


Czas lokalny

czas obowiązujący w Polsce + 1 godzina


Język urzędowy na Cyprze

grecki, turecki


Cypr-waluta

1 € = ok. 4,74 zł 


Szczepienia

nie wymagane


Napięcie

napięcie elektryczne na Cyprze wynosi 230 woltów, prąd zmienny 50 Hz. W większości budynków gniazdka elektryczne mają 13 amperów i są dostosowane do kwadratowych bolców. W wielu hotelach rozgałęziacze można otrzymać w recepcji.


Ambasady:

Ambasada Republiki Cypryjskiej w Polsce
ul. Jarosława Dąbrowskiego 70
02-561 Warszawa
Tel: +48 22 844 45 77, +48 22 844 08 16, +48 22 845 11 10
Fax: +48 22 844 25 58


Ambasada RP na terenie Republiki Cypryjskiej
Adres: ul. Kennedy Avenue 12-14, Office 601, 1087 Nicosia, Cyprus
Ambasador: Irena Lichnerowicz-Augustyn
Numer telefonu: 357 22 753 517
Numer faksu: (00 357) 22 668 419
Informujemy, iż podczas imprez turystycznych na Cyprze opieka lokalnego kontrahenta odbywa się w języku angielskim lub niemieckim. Ponadto Klienci mogą skorzystać z polskojęzycznej usługi EMERGENCY SERWIS.

WAŻNE:
z uwagi zmieniające się przepisy sanitarne w poszczególnych krajach prosimy o sprawdzenie aktualnych informacji na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Cypr - wycieczki fakultatywne


ZAPRASZAMY NA WYCIECZKI FAKULTATYWNE PO CYPRZE, KTÓRE SĄ Z POLSKIM PRZEWODNIKIEM. Każdą z wycieczek zakupicie Państwo u Rezydenta.

Autentyczny Cypr (z Protaras/ Ayia Napy/ Larnaki) - w środę

Trasa wycieczki po Cyprze wjedzie poprzez malownicze tereny wyżynne do autentycznych wiosek cypryjskich. Na początek zaplanowana jest wizyta w Larnace, gdzie odbędzie się zwiedzanie kościoła Św. Łazarza pochodzącego z IX w.n.e. Kolejno, zrobimy przystanek w jednej ze znanych cypryjskich winiarni, gdzie będziemy mieli okazję zasmakować lokalnych trunków. Samo miejsce to połączenie tradycji z nowoczesnością, gdzie trunki wytwarza się z różnych odmian Cypryjskich winogron. Następnie udamy się do czarującej wioski Kato Drys, w której zaplanowane jest zwiedzanie muzeum Miodu i  Folkloru. To właśnie tutaj znajduje się posiadłość licząca około 300 lat z ponad 1000 eksponatami stosowanymi przez wieki w Cypryjskich gospodarstwach wiejskich. Lunch natomiast zjemy w tawernie zlokalizowanej w wiosce Vavatsinia, gdzie skosztujemy typowych dań kuchni greckiej takich jak tradycyjne meze. Na koniec wycieczki zostaje nam wizyta w wiosce Lefkara słynącej z wyrobu zachwycających koronek i innych dzieł sztuki takich jak srebrna biżuteria. Oprócz zwiedzania miejsc związanych z lokalnym rzemiosłem będzie też czas na przechadzkę po tej urokliwej wiosce. Obiad wliczony w cenę. 

Cena 65 € dorosły, 35 € dziecko


Pafos i Afrodyta (z Protaras/ Ayia Napy/ Larnaki) - w piątek

Wspaniała kombinacja religii, historii, archeologii, mitologii jak i spaceru wzdłuż brzegu morza. W trakcie tej wycieczki fakultatywnej na Cyprze odwiedzimy XII wieczne miasto królewskie Kurion, z w pełni zrekonstruowanym Grecko-Rzymskim amfiteatrem. Petra tou Romiou – Skała Afrodyty, legendarne miejsce wynurzenia się pięknej bogini Afrodyty z piany morskiej - to właśnie tutaj będzie nasz następny przystanek. W Pafos odwiedzimy filar świętego Pawła, jako pozostałość po imponującej bazylice z IV wieku. Legenda głosi, że to właśnie tutaj Apostoł Paweł został zbiczowany 39 razy za szerzenie chrześcijaństwa. Kolejno, odkryjemy Dom Dionizosa, gdzie znajdują się światowej sławy mozaiki z III wieku. Czas wolny jest zaplanowany w porcie oraz okolicach kompleksu zamkowego. Na koniec odwiedzimy Grobowce Królewskie jako część kompleksu archeologicznego znajdującego się w Kato Pafos. Jako jedno z najważniejszych odkryć na Cyprze, atrakcja ta została zaliczona do Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Obiad nie jest wliczony w cenę.

Cena 55 € dorosły, 30 € dziecko


Famagusta (z Pafos) - w poniedziałek

Jest to jedna z najpopularniejszych tras turystycznych na Cyprze, która obejmuje wyprawę do okupowanej przez Turcję północnej części wyspy. Najpierw dotrzemy do słynnego „miasta duchów-Famagusty”, strefy nietkniętej ludzką nogą od ponad 40 lat. Następnie odwiedzimy jedno ze starożytnych miast, będące najcenniejszym obiektem archeologicznym, a niegdyś najważniejszym miastem wyspy Cypr. To właśnie tutaj usłyszymy najciekawsze fakty historyczne i zobaczymy przepiękny teatr, łaźnie czy gimnazjon. Kierując się w stronę wybrzeża odkryjemy malowniczą Kyrenię, potocznie zwaną Ogrodem Cypru. Kierując się w stronę wybrzeża udamy się do portu z IX wieku oraz malowniczo położonego zamku, o który regularnie rozbijają się błękitne fale morskie. Ostatnim punktem programu zwiedzania Cypru jest Pentadaktylos, wzniesione na zboczu Pięciopalczastych gór, które gwarantuje niepowtarzalne widoki na okolicę zatopioną w zieleni. Obiad nie wliczony w cenę.

Cena 70 € dorosły, 35 € dziecko


Tradycyjne wioski górskie (z Pafos) - w poniedziałek, czwartek

Nasz pierwszy przystanek wycieczki objazdowej po Cyprze odbędzie się w Arsos, jednej z największych wiosek produkujących wino na Cyprze. Właśnie tutaj zjemy śniadanie w lokalnej „kafeneio” powszechnie znanej jako tradycyjne miejsce spotkań męskiej społeczności Cypru. Natomiast w samym sercu wyspy odwiedzimy majestatyczny most Tzelefos wybudowany za panowania Wenecjan. W drodze do Troodos zatrzymamy się przy punkcie widokowym, gdzie będzie można zrobić zdjęcia zapierającej dech w piersiach natury Cypru. Wycieczka będzie kontynuowana do najbogatszego klasztoru Kykkos, prawosławnego na Cyprze, założonego w 1080 i znanego jako ulubione miejsce pielgrzymek na Cyprze. Lunch zjemy w kolejnej tradycyjnej wiosce górskiej Pedhoulas, gdzie będziemy mieli okazję zasmakować najlepszych przysmaków lokalnych. Następnym przystankiem będzie zielarnia oferująca naturalne produkty w postaci herbat, przypraw i innych cudów natury. Śniadanie i obiad są wliczone w cenę. W klasztorze obowiązuje zwiedzających stosowny ubiór.

Cena 65 € dorosły, 35 € dziecko


Śladami Afrodyty (z Pafos) - we wtorek i piątek

W drodze z Pafos odwiedzimy zjawiskowy kościół Ayia Paraskevi  w wiosce Yeroskipou, będący przykładem IX- wiecznej architektury bizantyjskiej wraz z jego zachwycającymi freskami. To właśnie tutaj będziemy mieli okazję spróbować i zakupić lokalne przysmaki. Kolejnym przystankiem wycieczki po Cyprze będzie antyczne miasto położone w pobliżu Limassol. Charakteryzuje się ono przepięknym antycznym amfiteatrem i zniewalającym widokiem na zatokę Akrotiri. Następnie odwiedzimy jedną z malowniczych wiosek górskich Omodos, z Klasztorem Świętego Krzyża ze starymi ikonami i imponującymi rzeźbami w drewnie. Co więcej, skosztujemy cypryjskich specjałów w lokalnej tawernie. Po obiedzie odwiedzimy lokalną winiarnię u podnóża gór Troodos. Podróż będzie kontynuowana do legendarnego miejsca narodzin starożytnej greckiej bogini Afrodyty – Petra tou Romiou, gdzie poznamy receptę na wieczną młodość i urodę. Obiad wliczony w cenę.

Cena 65 € dorosły, 35 € dziecko


Nikosia i Lefkara (z Pafos) - w środę

W drodze do Nicosii zatrzymamy się we wiosce Choirokoitia na kawę. Kolejnym punktem wycieczki jest ponad tysiącletnia stolica Cypru zlokalizowana w samym sercu wyspy. Jest to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Stare Miasto obfituje w liczne zabytki Cypru, tradycyjne restauracje oraz centra sztuki współczesnej.  W ramach naszej wycieczki poznamy labirynty tradycyjnych brukowanych uliczek wielokulturowej starówki, gdzie w powietrzu unosi się zapach kwitnących bugenwilli. Dla chętnych będzie to też znakomita okazja na zrobienie zakupów, jak i poznanie północnej części Nicosii. Ostatnim punktem naszego programu wycieczki fakultatywnej na Cyprze jest malownicza Lefkara znana z wyrobu przepięknych koronek. W ramach popołudniowego spaceru z przewodnikiem zwiedzimy czternastowieczny kościół świętego Krzyża, jak i urokliwe uliczki    tej górskiej wioski. Obiad nie jest wliczony w cenę.

Cena 55 € dorosły, 30 € dziecko

Wróć