Albania – wakacje: wycieczki, wczasy, podróże | Exim Tours
  • ZIMA
  • LATO 2023
  • LAST MINUTE
  • ALL INCLUSIVE
  • BLOG
  • ZIMA
  • LATO 2023
  • LAST MINUTE
  • ALL INCLUSIVE
  • BLOG
Wybrany kierunek

Albania

Albania

Wróć
Oferty
Bezpieczne wakacje
Opis kraju
Warto zobaczyć
Informacje praktyczne
Wycieczki fakultatywne

AKTUALIZACJA OD 1.05.2022

OSOBY ZASZCZEPIONE

  • Od 1 maja 2022 r. przy przekroczeniu granicy z Albanią nie są wymagane testy PCR ani certyfikaty szczepień.


OSOBY NIEZASZCZEPIONE

  • Od 1 maja 2022 r. przy przekroczeniu granicy z Albanią nie są wymagane testy PCR ani certyfikaty szczepień.


OZDROWIEŃCY

  • Od 1 maja 2022 r. przy przekroczeniu granicy z Albanią nie są wymagane testy PCR ani certyfikaty szczepień.


DZIECI

  • Od 1 maja 2022 r. przy przekroczeniu granicy z Albanią nie są wymagane testy PCR ani certyfikaty szczepień.


DODATKOWE INFORMACJE

Albania - wakacje


Wczasy w Albanii oznaczają nurkowanie wzdłuż wybrzeży Adriatyku i Morza Jońskiego. Zdobywanie tras wspinaczkowych i szlaków turystycznych Parków Narodowych. Albania to także wieczorne imprezy z kulturą bizantyjską w tle.


Ta w większości górzysta kraina o piaszczystych plażach, zwana "krajem orłów"jest wciąż mało doceniana. Jej górskie szlaki i przełęcze to miejsce na cudowne wakacje. Albania to także gaje oliwne i sady cytrusowe w głębi kraju, które oferują równie wiele atrakcji. A Albańska Riwiera to cudowne miejsce o złotych plażach, a obok nich zatoczki z jaskiniami. Do najpiękniejszych plaż rejonu należą m.in. Palasë, Gjilekë, Jalë czy Dhërmi.


Atrakcje turystyczne Albanii to w lwiej części turystyka krajoznawcza i zabytki. Kraina rozciągnięta między Czarnogórą a Grecją  znana była już w II w. p.n.e. Jest to bardzo wiele stanowisk archeologicznych, budowle i ruiny pamiętające czasy starożytności i średniowiecza. Wśród atrakcji Albanii sporo jest też specyficznej architektury z okresu komunizmu.


Głównym miastem jest położona centralnie stolica Albanii - Tirana. Miasto położone w kotlinie między górami Dajti (wys. szczytów: 1613 m n.p.m.), o częściowo orientalnym klimacie, jest domem dla różnych kultur, tradycji i religii. Islam, prawosławie i katolicyzm mają tu miejsca kultu zbudowane tuż obok siebie.


Centralnym punktem Tirany jest plac Skanderbega. Jego sąsiedztwo stanowią: stary osmański meczet Etehem Bey wzniesiony w XVIII wieku, prawosławny kościół-katedra, wieża zegarowa z XIX-wieku oraz monumentalne, socrealistyczne gmachy Muzeum Historycznego i Opery.
W Tiranie warto zwiedzić także katedrę i mauzoleum dawnego dyktatora Hodży.
Spośród zabytków Albanii duże wrażenie robi założone w 2016 r. w bunkrze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych muzeum Bunk’Art 2. W okresie realnego socjalizmu budynek ten nosił nazwę Objekti Shtyla. Wzdłuż wąskiego korytarza-tunelu rozlokowano tu 24 pomieszczenia przeznaczone dla zarządzających państwem, w tym m.in. pokój ministra spraw wewnętrznych. Na zewnątrz można podziwiać kopułę bunkra, o ścianach mających 2,40 m. grubości.


Szkodra znana była już w epoce brązu, a w okresie rządów królowej Teuty była najprawdopodobniej nawet stolicą Albanii. Podbita przez Rzymian wiodła prym wśród miast prowincji Ilirii. Gdy cesarstwo zachodnie upadło, Szkodra - będąca wówczas w granicach Bizancjum - została zasiedlona przez narody słowiańskie.


Zabytkowy zamek Rozafa to bez cienia wątpliwości najciekawszy zabytek w Tiranie, stanowiący jedną z atrakcji Albanii. Leżąca na wysokim wzniesieniu twierdza jest największą znaną współcześnie twierdzą iliryjską w regionie. Zamek jest także domniemaną siedzibą królowej Teuty, zdobytą przez Rzymian w czasie walk z III wieku przed Chrystusem. Większość dzisiejszych ruin jest dziełem Wenecjan. Są także fragmenty budowli z XIV wieku, z okresu walk Skanderbega z Turkami, którzy później odbudowali zniszczony zamek. Po raz ostatni zamek Rozafa stał się miejscem walk w 1913 roku. Później twierdzę opuszczono i od tamtych lat pozostaje w stanie ruiny. Z najwyższego i najmniejszego tarasu zamkowego rozciąga się niezapomniany widok Albanii na płynące w dolinie rzeki i całą okolicę.

"Ołowiany Meczet" został postawiony u stóp zamku przez Mahmuda Paszę Bushatliego, w 1773 roku. Nazwa świątyni pochodzi od materiałów, które pierwotnie zostały użyte do wzniesienia tego najcenniejszego meczetu w Szkodrze. Dziś to niezwykłe dzieło architektury wraz z 14 kopułami popada w ruinę. Najstarszy meczet w mieście dziś leży oddalony o 4 km od centrum, jednak w XVIII wieku, gdy powstawał, rzeka Drin płynęła innym korytem, a w pobliżu zamku i meczetu mieszkali chłopi rolni i żołnierze.

Jak każde bałkańskie miasto, Szkodra posiada swój deptak, zwany Kole Idromeno. Promenada ta żyje od rana do wieczora i otoczona pięknie odrestaurowanymi kamieniczkami jest najbardziej urokliwym miejscem w mieście. 
Ponieważ społeczność katolików w Szkodrze była i jest dość duża, w XIX wieku sułtan Abdülmecid I zezwolił na budowę świątyni. Stojącą do dziś archikatedrę św. Szczepana zaprojektowano i wzniesiono jako neoromańską bazylikę, nawiązującą w stylu do średniowiecznych, włoskich kościołów.

Rejs po jeziorze Koman jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Szkodry, która warto włączyć podczas zwiedzania Albanii Samo jezioro to sztuczny zbiornik wodny o długości 72 kilometrów i powierzchni 82 km². Rozciąga się w północnej części kraju od miejscowości Koman po osadę Fierze. Powstał w 1978 roku, w związku z programem budowy elektrowni wodnych w Albanii. Łączy w sobie różne rzeki, między innymi wypływający z Jeziora Ochrydzkiego Czarny Drin, Biały Drin i Lume. Zbiornik ma kształt meandrów, jak górski potok, a skały wprost wchodzące z brzegów do wody robią niezwykłe wrażenie w połączeniu z lazurowym kolorem wody.

Mijane w drodze surowe krajobrazy skalne robią duże wrażenie, choć przez większość rejsu góry nie są zbyt wysokie. Kilka razy w oddali widać śnieg Alp Albańskich. Robią wrażenie przełomy skalne. 


Berat jest określany mianem miasta-muzeum. Niezwykłe wrażenie robi ta zwieńczona ruinami iliryjskiego zamku kamienna osada, rozciągnięta u podnóża łańcucha górskiego Tomor, po obu stronach rzeki Osum. Walory historyczne, kulturowe i architektoniczne miejsca sprawiły, że w 2008 roku Berat został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pozostające w historycznym stanie zabytkowe domostwa osady przez cały czas pozostają zamieszkiwane. Mieszkańcy żyją tu i pracują zwyczajnie, co dodaje smaczku niezwykłemu miejscu. Jednym z charakterystycznych zabytków Beratu jest most Gorica. Pierwotnie drewniany, w 1780 roku przebudowany na kamienny, most ma 130 metrów długości i 5 metrów szerokości. Przez mieszkańców uważany jest za symbol miasta.


Kanion rzeki Osum ma długość 26 km głębokość nawet do 450 m. Przecina zielone wzgórza z pasmami lasów i łąk, tworząc zachwycający krajobraz Albanii z wieloma punktami widokowymi.

Durrës przypomina włoskie Rimini. Jedno z najstarszych i drugie pod względem liczby ludności miast Albanii to nadmorski kurort o podwójnym molo. Oba pomosty położone w odległości spaceru od siebie świetnie nadają się do podziwiania zachodzącego słońca podczas wakacji w Albanii, jeden z nich posiada także panoramiczny lokal gastronomiczny na samym końcu. 

Durrës znane jest z eliptycznego amfiteatru o wymiarach 132.4 x 113.2 m., zbudowanego za panowania cesarza Trajana. Obiekt o pojemności 20 tysięcy widzów, z areną o powierzchni 61m. x 42 m. jest największym zachowanym amfiteatrem na Bałkanach. Od powstania w II w. n.e. do IV w. był wykorzystywany do walk gladiatorskich. W 345/346 amfiteatr uległ zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi. Niedługo później na jego terenie powstała zdobiona freskami, chrześcijańska kaplica. W VI w. ściany kaplicy dodatkowo ozdobiono mozaiką. W czasach osmańskich amfiteatr zasypano. Ponownie został odkryty w 1966 przez Vangjela Toçi, podczas badań archeologicznych.


W Albanii warto zobaczyć także częściowo objęte parkiem narodowym Jezioro Szkoderskie - największy zbiornik słodkowodny Bałkanów. Leżące 25 km od Adriatyku i oddzielone od morza pasmem gór Rumia jezioro jest po prostu dolinką w kotlinie zecko-szkoderskiej, zatapianą przez płynące tędy rzeki krasowe. Niedaleka odległość od Czarnego Lądu sprawia, że chętnie gnieżdżą się tu ptaki typowe dla Afryki. Można spotkać także gatunki migrujące zimą z Europy Środkowej i północnej, a nawet ptaki azjatyckie. Jezioro nazywane jest „europejskim ptasim lotniskiem” - ornitolodzy odnotowali tu obecność aż 281 gatunków ptaków należących do 18 rodzajów z 51 rodzin.


Albania - gdzie leży?

Atrakcyjne ukształtowanie terenu i starożytne korzenie kraju sprawiają, że w Albanii odnajdzie się i miłośnik leniwego plażowania, i szukający wyzwań entuzjasta aktywnego zwiedzania. Bez względu na upodobania, położenie Albanii sprawia, że to dobre miejsce na niezapomniane przeżycia i najlepsze wakacje.

Albania, a właściwie Republika Albanii, usytuowana jest w południowo-wschodniej Europie na Bałkanach. Niewielkie państwo ma dostęp do Morza Adriatyckiego i Jońskiego, natomiast od strony lądu graniczy z Grecją, Czarnogórą, Macedonią Północną oraz Serbią i Kosowem.


Albania - kultura i obyczaje

Albańczycy znani są ze swojej otwartości i gościnności. Chętnie nawiązują kontakt z turystami i są dla nich bardzo życzliwi. Mimo tego, że porozumienie się w języku angielskim może być trudne, warto znać kilka zwrotów po albańsku.


Albania jest bardzo zróżnicowana religijnie. Choć w czasach komunizmu była państwem ateistycznym, obecnie podczas wyjazdu do Albanii znowu można tu spotkać zarówno wyznawców islamu (religia dominująca), jak i chrześcijan (głównie prawosławnych i katolików). Co ważne, religie w Albanii współistnieją ze sobą i wzajemnie się szanują.  Ciekawostką o Albanii jest to, że dni ustawowo wolne od pracy obejmują święta katolickie i prawosławne (dwukrotnie obchodzone jest Boże Narodzenie i Wielkanoc), a także muzułmańskie (Wielki i Mały Bajram).


Kultura Albanii sprawia, że jest to kraj bezpieczny. Absolutnie zakazane jest złe traktowanie kobiet – zabrania się nawet przeklinania w ich obecności. Panie powinny jednak uważać na samotne spacery – nocne zwiedzanie Albanii w pojedynkę może być odebrane jako poszukiwanie towarzystwa.


Podczas wakacji w Albanii warto pamiętać, że tamtejsze gesty nieco różnią się od tych znanych w Polsce. Kręcenie głową, znane nam jako zaprzeczenie, oznacza „tak”, natomiast „nie” wyrażane jest poprzez uniesienie głowy lub brwi.


Albania - jedzenie i kuchnia

W Albanii jedzenie stanowi ważny element kultury. Kuchnia tego regionu jest wyraźne nacechowana wpływami tureckimi i śródziemnomorskimi.


Co warto zjeść w Albanii?
Wśród tradycyjnych potraw Albanii na uwagę zasługuje qofte, czyli kotlety przyrządzane na bazie mielonego lub siekanego mięsa. Inne ciekawe dania, których warto spróbować podczas wycieczki do Albanii to mish i përzier (pieczone mięsa), pulë me pilaf (kurczak pieczony z ryżem), arapash (gotowana mąka kukurydziana) czy japrak (mięso lub ryż zawijane w liście winogron). 


W kuchni Albanii popularne są też ryby i owoce morza.
Warto spróbować lokalnych serów (np. djathë i bardhe) czy miejscowego fast-foodu (byrek, czyli warstwy ciasta nadziewane mięsem, serem lub warzywami). Wśród deserów z Albanii dużą sławą cieszy się pudding ryżowy z mleka owczego (oriz me tamel) podawany ze słodkimi dodatkami.


Albania - wakacje dla aktywnych

Choć główne atrakcje Albanii to plaże i zabytki, turyści nastawieni na podejmowanie aktywności fizycznej łatwo znajdą coś dla siebie. Należy zaznaczyć, że aż 75 % kraju stanowią tereny górzyste. Sprzyja to wspinaczce, pieszym wycieczkom oraz uprawianiu kolarstwa górskiego. Oprócz tego podczas wczasów w Albanii możliwe są spływy kajakowe, rafting i nurkowanie.


Co warto kupić w Albanii?

Na wakacjach w Albanii warto kupić produkty spożywcze takie jak oliwa z oliwek w małym gospodarstwie rolnym, miód czy przyprawy (np. oregano) i fergese - pastę serowo-paprykową. Tradycyjne napoje alkoholowe to wytwarzany z winogron, doskonały lokalny koniak Skënderbeg, o przyjemnym cytrusowo-śliwkowym aromacie. Warta uwagi jest albańska raki oraz pro zdrowotna herbata górska. Co warto przywieźć z Albanii oprócz jedzenia? Inne pamiątki to, np. saszetki na drobiazgi zdobione tradycyjnymi dla tego regionu motywami, hezve - tradycyjny metalowy dzbanek, w którym zaparzymy doskonałą kawę. Piękne są także ręcznie tkane dywaniki.


Albania - pogoda

Pogoda w Albanii jest uwarunkowana klimatem podzwrotnikowym. Na wybrzeże kraju najlepiej wybrać się w miesiącach od czerwca do września. Temperatura w Albanii waha się wówczas między 26℃ a 33℃. Z kolei zimą wynosi najczęściej 5℃ –9 ℃.
Wysoko w górach w Albanii jest zazwyczaj chłodno – latem średnia temperatura wynosi około 15℃, natomiast zimą spada znacznie poniżej 0℃.


Przydatne zwroty po albańsku

Tak – po
Nie – jo
Dzień dobry – mirëmëngjes (czyt. miremendzies)
Do widzenia – mirupafshim (czyt. mirupafszim)
Przepraszam – më falni (czyt. me falni)
Dziękuję – faleminderit


Dlaczego Albania?

Wakacje w Albanii to szansa na podziwianie dzikiej przyrody w miejscach, gdzie czas zatrzymał się w miejscu. Góry i kaniony, rozległe jeziora czy pięknych wybrzeża okraszone są zabytkami antycznej historii tego niezwykłego kraju. Wszechobecne zabytki Albanii czy starożytne ruiny stanowią prawdziwe kulturowe dziedzictwo, czego wyrazem jest wpisanie wielu z nich na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (miasta Butrint, Berat i Gjirokastra).
Albania to także kraj kontrastów.
Na wspaniałych plażach Riwiery Albańskiej panuje spokój, podczas gdy na ulicach miast tętni życie towarzyskie. Dzięki temu każdy, kto zdecyduje się na wczasy w Albanii znajdzie tam coś dla siebie.
Hotele dostępne w ofercie Exim Tours są w doskonałym standardzie, na turystów czekają w nich dodatkowe atrakcje, takie jak możliwość skorzystania z basenu, sauny czy zabiegów SPA.


WAŻNE:
z uwagi zmieniające się przepisy sanitarne w poszczególnych krajach prosimy o sprawdzenie aktualnych informacji na stronie

 Albania - co warto zobaczyć?


Durres - To drugie co do wielkości miasto Albanii jest najważniejszym w kraju kurortem wypoczynkowym i zarazem portem, z którego odpływają promy m.in. do Włoch. Turystów przyciągają tu piaszczyste plaże, ciepła woda nadająca się do uprawiania wszelkich sportów wodnych oraz ślady wielu kultur, które oddziaływały na to miasto.


Wczesnośredniowieczne mury miejskie prowadzą do największego na Bałkanach amfiteatru pochodzącego z II w. n.e., mogącego przed wiekami pomieścić aż 15 tys. widzów. W Albanii warto zobaczyć bizantyjskie forum, na którym ciągle można wypatrzyć kilka kolumn korynckich oraz pozostałości rzymskich łaźni z II w. n.e.
Zaraz po zajęciu miasta Turcy zbudowali meczet Fatihy, który znajduje się na trasie spacerowej prowadzącej do portu i nadmorskiej promenady. Nad nabrzeżem góruje wenecka wieża przypominająca Białą Wieżę z greckich Salonik. Kurort dysponuje dzieciątkami hoteli o różnym standardzie, pensjonatami i apartamentami i zachęca si odwiedzin swą bałkańską atmosferą.

Saranda - Kurort malowniczo położony w przepięknej zatoczce na wybrzeżu Morza Jońskiego. Przyciąga turystów ciepłym klimatem, idealnym na wakacje w Albanii, piaszczystymi plażami i rozwijającą się infrastrukturą turystyczną. Z portu można wyruszyć na zwiedzanie greckiej wyspy Korfu.


W sezonie letnim miasto bywa zatłoczone, niemniej przyjemnie prezentuje się nadmorski deptak ocieniony palmami. Do dziś zachowała się część murów obronnych, natomiast w centrum zostały odkryte pozostałości wczesnośredniowiecznej świątyni.
Warto zobaczyć pomnik Hasana Tashiniego, jedyny w mieście meczet, turecką wieżę strażniczą oraz warownię Lekures.


Nazwa miasta „Saranda” - czterdzieści pochodzi od klasztoru Czterdziestu Męczenników, którego ruiny znajdują się na jednym ze wzgórz. Jest tu dużo możliwości znalezienia noclegu na wakacje w Albanii o różnym standardzie, a wypoczywać można na niezbyt szerokiej, piaszczysto-żwirowej plaży z widokiem na góry i malowniczą zatokę.


Plaże Sarandy ciągną się wzdłuż całego wybrzeża, więc nie będzie problemu ze znalezieniem dogodnego miejsca. Niektóre odcinki są piaszczyste i delikatnie opadają ku morzu; bez problemu można wynająć leżaki, parasole czy sprzęt do uprawiania sportów wodnych.


Porto Palermo- Zaciszny kurort położony przy dużej zatoce, na południowym krańcu kraju. Zakątek przyciąga turystów czystą, ciepłą wodą, dostępem do kilku piaszczystych plaż a także tajemniczym zamkiem na półwyspie. To jedna z kilku twierdz na terenie Albanii, z czasów potęgi Imperium Osmańskiego.

Ksamil - To nieduża miejscowość w Albanii, znajdująca się w pobliżu greckiej granicy, między Butrint a Sarandą. Jest to miejsca dla osób szukających spokojnej atmosfery. Wieczorem można dobrze zjeść w którejś z przytulnych knajpek i posiedzieć przy kieliszku rakii w tawernie z widokiem na błękitną wodę. Krajobraz wzbogacają cztery wysepki w malowniczej zatoce, a wypoczynkowi w Albanii sprzyjają niewielkie, piaszczyste plaże z infrastrukturą turystyczną

Gjirokastra - Miasto-muzeum, wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO za sprawą niezwykłego położenia i bogatej historii. W XIII wieku rozwinęło się na wzgórzu wokół zamku. Albańczycy określają Gjirokastrę mianem „miasta srebrnych dachów”, gdyż kamienne domy starówki kryte są srebrzystymi dachówkami lub miasta tysiąca schodów, ponieważ pokonując kamienne uliczki zawsze idzie się w dół bądź pod górę. . Obecny kształt zamek uzyskał dzięki przebudowie dokonanej przez Ali Paszę po tym, jak opanował miasto w 1812 r. Z warowni rozciąga się fantastyczny widok na okoliczne góry i całe miasto. Warto zobaczyć przepiękna, choć nieco zniszczoną starówkę z ciasną zabudową.

Berat - To jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast Albanii, zwane miastem tysiąca okien za sprawą ciasnej zabudowy i wielkich okien, tworzących kompozycję najlepiej widoczną z pobliskich wzgórz . Ze względu na dobrze zachowaną zabudowę z czasów Imperium Osmańskiego starówka miasta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto słynie z licznych zabytków Albanii, należą do nich: średniowieczna bizantyjska twierdza, meczet (wybudowany w 1493 r., z freskami pochodzącymi z XVIII w.), muzułmański klasztor, most z 1780 r. miniaturowa cerkiew św. Teodora z XVI w., bizantyjska cerkiew św. Trójcy ze średniowiecznymi freskami, prawosławna cerkiew św. Marii Blacherny oraz kamienny most na rzece Osum.

Butrint - Jest to stanowisko archeologiczne w południowej Albanii przy granicy z Grecją, od 1992 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Wykopaliska znajdują się na półwyspie pomiędzy wybrzeżem wyspy Korfu a jeziorem Butrint i według legend zostały założone przez uciekinierów z Troi. W Butrint odkryto resztki murów obronnych, starożytny amfiteatr z III wieku p.n.e., ruiny domów i baptysterium z VII wieku. Zachowały się tu też ruiny łaźni rzymskich i kaplicy z V wieku. Istnieją tu również pozostałości XIV-wiecznego zamku weneckiego, które warto odwiedzić podczas wycieczki po Albanii.

Kruja - Malowniczo położone miasteczko na wzgórzu, 20 km od Tirany, w XV wieku będące centrum oporu przeciwko inwazji osmańskiej, na czele którego stał bohater narodowy Albanii Skandenberg. Charakterystyczna, górująca nad miastem warownia jest dla Albańczyków skarbem narodowym. W zamku działa muzeum Skanderberga. Kruja to także najbardziej znany w Albanii targ.

Szkodra - To największy ośrodek gospodarczy i kulturalny w północnej części Albanii. Szkodra położona jest nad rzeką Buna, obok brzegów Jeziora Szkoderskiego Miasto należało do Rzymian, Słowia, Bizancjum, Serbii, Wenecji, Turcji a od 1920 roku jest częścią Albanii. Warto zobaczyć Muzeum Historyczne, którego kolekcja w połączeniu ze zwiedzaniem malowniczo położonego zamku Rozafa najlepiej obrazuje dzieje regionu. O wpływach włoskich świadczy tzw. „włoska uliczka” z rzędem piętrowych kamieniczek, z ozdobnymi fasadami przypominającymi włoski neorenesans. Władze miasta odrestaurowały i wyłączyły deptak z ruchu kołowego, czyniąc go jednocześnie reprezentacyjną ulicą miasta pełną ogródków kawiarnianych i knajpek. W Albanii warto odwiedzić również Ołowiany Meczet z XVIII w., który jest najstarszą zachowaną świątynią muzułmańską, ruiny katedry św. Szczepana oraz zabytkową studnię pochodząca z czasów tureckich.

Tirana - Tirana jest stosunkowo młodym miastem, założonym w 1614 r. przez Sulejmana Paszę. Miasto nie osiągało większego znaczenia gospodarczego aż do roku 1920, kiedy stało się stolicą niepodległej Albanii, gdyż poprzednia stolica port Durres narażony był na inwazje ze strony morza. Miasto leży w połowie kraju. Duży wpływ na wygląd Tirany mieli Włosi, od których Albania w początkach XX w. była uzależniona.


Tirana to najważniejsze polityczne i gospodarcze centrum kraju. W centrum można dostrzec kilka ciekawych miejsc, mimo że miasto nie posiada wielu zabytków. Co warto zwiedzić w Tiranie podczas pobytu w Albanii? Najbardziej reprezentatywnym miejscem stolicy jest Plac Skanderbega, przy którym znajdują się: Wieża Zegarowa, meczet Ethem Beja z XVIII w., Muzeum Historyczne, Teatr Opery i Baletu, Biblioteka Narodowa oraz konny pomnik narodowego bohatera Skanderberga. W centrum znajduje się też budynek Międzynarodowego Centrum Kultury – budowla przypominająca piramidę została wybudowana z przeznaczeniem na mauzoleum Envera Hodży. Warto także poświęcić czas na dłuższy spacer, by dotrzeć do Parku Młodzieży, gdzie znajdują się kompleksy rekreacyjne, amfiteatr, obiekty sportowe oraz sztuczne jezioro. Miasto nieustannie zmienia się na lepsze i coraz bardziej przypomina europejskie metropolie.

Albania - informacje praktyczne


Wymagane dokumenty:
dowód osobisty lub paszport.


Dokumenty te muszą być ważne minimum 3 miesiące od chwili opuszczenia Albanii.
W przypadku przebywania w kraju do 90 dni w ciągu 180 dni od pierwszego dnia wjazdu nie jest wymagana wiza.


Uwaga: brak paszportu może powodować trudności z realizacją ubezpieczenia medycznego dla turystów (bezwzględny wymóg okazania paszportu krajowego).
Od obywateli polskich nie pobiera się granicznych opłat wjazdowych. Dotyczy to również kierowców tirów i autobusów. Nie wymaga się od turystów posiadania powrotnego biletu ani określonej kwoty pieniędzy.


Waluta Albanii:
lek albański (ALL).


Przykładowe ceny w Albanii:
W Albanii ceny są wyjątkowo korzystne.
Za obiad w restauracji zapłacimy średnio 700 ALL (ok. 24 zł), za piwo 150-200 ALL (ok. 5–7zł), za wodę mineralną 50–100 (ok. 1,70–3,50 zł) ALL, za kawę 100 ALL (ok. 3,50 zł), a za kieliszek wina 200 ALL (ok. 7 zł).


Czas:
taki sam jak w Polsce.


Napięcie:
220V/50Hz


Szczepienia:
Przed wyjazdem na wczasy do Albanii nie trzeba wykonywać dodatkowych szczepień.


Ambasady:
  • Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Albanii – adres: Tirana, Rruga e Durresit 123, tel.: +355 445 100 20;
  • Ambasada Republiki Albanii w Polsce – adres: ul. Altowa 1, 02-386 Warszawa, tel.: (0-22) 824 14 27, 658 03 31.

Albania - wycieczki fakultatywne


Berat (wycieczka całodniowa)  - piątek, niedziela
Wyjazd do jednego z najstarszych miast w Albanii – Berat nazywanego „miastem tysiąca okien”, wpisanego na listę UNESCO. Charakterystyczna architektura i zabytkowe świątynie sprawiają, że Berat uważane jest za najpiękniejsze miasto Albanii. Miasto zostało założone prawdopodobnie przez Illirów, którzy w III w. p.n.e. zbudowali tutaj twierdzę obronną znaną w starożytności pod nazwą Antipatrea.
W 440 r. miasto zajął cesarz bizantyjski Teodozjusz i nazwał je Pulcheriopolis - czyli Piękne Miasto.
W IX wieku zostało zdobyte przez Bułgarów, którzy zmienili nazwę na Beligrad (Białe Miasto), która ostatecznie przekształciła się w obecną – Berat. Podczas wycieczki fakultatywnej w Albanii zobaczymy: zamek położony na wzgórzach miasta, Muzeum Onufrego, Meczet Kawalerów i klasztor Chanaka Halveti. Odwiedzimy też dzielnicę Mangalem, której białe domy rozlokowane są w pionowych liniach dając wrażenie tysiąca wychodzących na dolinę okien. Spacer po wąskich uliczkach dzielnicy. Choć to dzielnica mieszkalna, warto w niej pobłądzić po to, by zobaczyć jak współcześnie żyje się w domach liczących setki lat.

Po drugiej stronie doliny znajduje się niemal lustrzane odbicie Mangalem – dzielnica Gorica. Czas wolny i opcjonalnie obiad. Ostatnim punktem programu wycieczki po Albanii będzie wizyta w Winnicy Coba, która jest jednym z najważniejszych producentów szlachetnych trunków w Albanii.
Cena 40 Euro, dzieci (4-12 lat) 20 Euro
Cena nie zawiera: obiadu ok. 10 EUR/os.; biletów wstępu do zwiedzanych obiektów; napiwków, degustacji wina ok. 8 Euro.
 
Macedonia - Jezioro Ochrydzkie (wycieczka całodniowa) - środa, sobota
W godzinach porannych wyruszamy w kierunku Jeziora Ochrydzkiego, które nazywane jest „Błękitną Perłą Bałkanów”.
Przejazd malowniczą trasą, następnie przekroczenie granicy z Macedonią. Ochryda to przepięknie położone miasto Albanii nad brzegami Jeziora Ochrydzkiego. Bez wątpienia miasto to należy do najciekawszych, najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych miejsc Macedonii.
Zwiedzanie zabytkowej części wpisanego na listę UNESCO miasta Ochryd.


Spacer po miejskim rynku oraz zwiedzanie cerkwi św. Jana Kaneo, która znajduje się nad małą wioską rybacką na klifie wznoszącym się nad jeziorem. Wybudowany na cześć św. Jana Teologa, cerkiew charakteryzuje się wzniosłą atmosferą i niepowtarzalnymi widokami  na jezioro.
Ponadto na wycieczce po Albanii odwiedzimy twierdzę Samuela i warsztaty wyrobu słynnej perły. Receptura wytwarzania tych pereł jest pilnie strzeżoną tajemnicą najstarszych ochrydzkich rodzin. Wytwarzana z niej biżuteria: kolczyki, bransoletki, kolie, jest stosunkowo niedroga, a może stanowić unikatową pamiątkę z wyprawy do Macedonii.
Czas wolny na zakupy i opcjonalnie dla chętnych obiad.
Cena 55 Euro, dzieci (4-12 lat) 27,5 Euro
Cena nie zawiera: obiadu - ok. 10 Euro/os.; biletów wstępu do zwiedzanych obiektów; napiwków
 
Durres i fabryka brandy - środa, sobota
Przejazd do Durres gdzie odwiedzimy jedną z największych destylarni brandy w Albanii, która działa od 1993 roku i produkuje słynną brandy Skanderbeg oraz wiele gatunków win metodami tradycyjnymi. Zapoznamy się z technologią produkcji trunku oraz będziemy uczestniczyć w degustacji brandy, raki oraz wina. Dla chętnych możliwość zakupu oryginalnych alkoholi w firmowym sklepie.
Następnie wizyta w jednym z najstarszych miast Albanii - Durres. Zwiedzanie: promenada, Wieża Wenecka i mury starego miasta.
W programie wycieczki fakultatywnej w Albanii również nowy meczet i amfiteatr.
Cena 30 Euro, dzieci (4-12 lat) ok. 15 Euro
Cena nie zawiera: obiadu - ok. 10 Euro/os.; biletów wstępu do zwiedzanych obiektów; napiwków, degustacji - ok. 3 Euro/osobę
 
Jeep safari (wycieczka całodniowa) - poniedziałek, piątek
Trasa wycieczki w Albanii: plaża Golem – plaże San Pietro – Kepi i Rodonit (zamek Skenderbeut i Kościół Św. Antoniego) - Bize – Ishem – Kruje. Wyjazd z hotelu w godzinach porannych. Niesamowita przygoda dla miłośników mocnych wrażeń i przyrody. Przejażdżka jeepami po mało uczęszczanych trasach off-road do najpiękniejszych miejsc Albanii w okolicach Durres.
Przejazd nad malownicze nadmorskie klify, przystanki przy punktach widokowych, przejazd dolinami przez tradycyjne albańskie wioski.
Opcjonalnie lunch w tradycyjnej restauracji w Parku Narodowym. 
Po obiedzie udamy się do miasta Kruja. Odwiedzimy stary tradycyjny bazar i zamek.
Czas wolny przy jednym ze wspaniałych widoków panoramicznych i wyjazd do Durres.
Powrót do hotelu przewidywany około 18:30.
Cena 75 Euro, dzieci (4-12 lat) 40 Euro
Cena nie zawiera:obiadu ok. 10 Euro/os.; biletów wstępu do zwiedzanych obiektów; napiwków

Tirana i Kruja (wycieczka całodniowa) - czwartek, niedziela
Wycieczka objazdowa po Albanii w średniowiecznym miasteczku Kruja, 35 km na północny zachód od Durres, na zboczu gór Sari Salltik. Kruja to jedna z najsłynniejszych miejscowości turystycznych w centralnej Albanii. Niesamowita historia oraz niezwykły urok miasta sprawiły, że jest ono potocznie nazywane "albańskim Krakowem".
Zwiedzanie twierdzy, Muzeum George Kastriot Skanderbeg, albańskiego bohatera narodowego, Muzeum Etnograficznego, a następnie wizyta na starym bazarze.


Pośród oferowanych tu pamiątek z Albanii odnajdziemy: koniak Skanderbegu w ozdobnych butelkach, popielniczki w kształcie bunkra, różne rodzaje broni palnej i białej, koszulki z herbem Skanderbega lub flagą Albanii, różnokolorowe dywany, monety, książki, breloki, posążki Skanderbega.


Opcjonalnie obiad w tradycyjnej restauracji, gdzie można delektować się pysznymi potrawami. 
Następnie przejazd do stolicy Albanii - Tirany. Na trasie wycieczki m.in.: plac Skanderbeg, meczet Ethem Bey, słynna wieża zegarowa, piramida Hoxha i główny bulwar miasta.
Czas wolny na indywidualny spacer po centrum Tirany.
Cena 40 Euro, dzieci 4-12 lat 20 Euro
Cena nie zawiera: obiadu ok. 12 Euro/os.; biletów wstępu do zwiedzanych obiektów; napiwków

Powyższa lista wycieczek fakultatywnych w Albanii ma jedynie charakter informacyjny i w świetle prawa nie stanowi oferty handlowej B.P. EXIM S.A.
Szczegółowych informacji o wycieczkach fakultatywnych organizowanych przez naszego kontrahenta lokalnego udziela rezydent na miejscu.
Wyżej podane ceny są orientacyjne i mogą ulec zmianie.
 
Wróć