Albania - wakacje

Wczasy w Albanii oznaczają nurkowanie wzdłuż wybrzeży Adriatyku i Morza Jońskiego. Zdobywanie tras wspinaczkowych i szlaków turystycznych Parków Narodowych. Albania to także wieczorne imprezy z kulturą bizantyjską w tle.

Ta w większości górzysta kraina o piaszczystych plażach, zwana "krajem orłów"jest wciąż mało doceniana. Jej górskie szlaki i przełęcze to miejsce na cudowne wakacje. Albania to także gaje oliwne i sady cytrusowe w głębi kraju, które oferują równie wiele atrakcji. A Albańska Riwiera to cudowne miejsce o złotych plażach, a obok nich zatoczki z jaskiniami. Do najpiękniejszych plaż rejonu należą m.in. PalasëGjilekëJalë czy Dhërmi.

Atrakcje turystyczne Albanii to w lwiej części turystyka krajoznawcza i zabytki. Kraina rozciągnięta między Czarnogórą a Grecją  znana była już w II w. p.n.e. Jest to bardzo wiele stanowisk archeologicznych, budowle i ruiny pamiętające czasy starożytności i średniowiecza. Wśród atrakcji Albanii sporo jest też specyficznej architektury z okresu komunizmu.

Głównym miastem jest położona centralnie stolica Albanii - Tirana. Miasto położone w kotlinie między górami Dajti (wys. szczytów: 1613 m n.p.m.), o częściowo orientalnym klimacie, jest domem dla różnych kultur, tradycji i religii. Islam, prawosławie i katolicyzm mają tu miejsca kultu zbudowane tuż obok siebie.

Centralnym punktem Tirany jest plac Skanderbega. Jego sąsiedztwo stanowią: stary osmański meczet Etehem Bey wzniesiony w XVIII wieku, prawosławny kościół-katedra, wieża zegarowa z XIX-wieku oraz monumentalne, socrealistyczne gmachy Muzeum Historycznego i Opery.
W Tiranie warto zwiedzić także katedrę i mauzoleum dawnego dyktatora Hodży.

Spośród zabytków Albanii duże wrażenie robi założone w 2016 r. w bunkrze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych muzeum Bunk’Art 2. W okresie realnego socjalizmu budynek ten nosił nazwę Objekti Shtyla. Wzdłuż wąskiego korytarza-tunelu rozlokowano tu 24 pomieszczenia przeznaczone dla zarządzających państwem, w tym m.in. pokój ministra spraw wewnętrznych. Na zewnątrz można podziwiać kopułę bunkra, o ścianach mających 2,40 m. grubości.

Albania

Szkodra znana była już w epoce brązu, a w okresie rządów królowej Teuty była najprawdopodobniej nawet stolicą Albanii. Podbita przez Rzymian wiodła prym wśród miast prowincji Ilirii. Gdy cesarstwo zachodnie upadło, Szkodra - będąca wówczas w granicach Bizancjum - została zasiedlona przez narody słowiańskie.

Zabytkowy zamek Rozafa to bez cienia wątpliwości najciekawszy zabytek w Tiranie, stanowiący jedną z atrakcji Albanii. Leżąca na wysokim wzniesieniu twierdza jest największą znaną współcześnie twierdzą iliryjską w regionie. Zamek jest także domniemaną siedzibą królowej Teuty, zdobytą przez Rzymian w czasie walk z III wieku przed Chrystusem. Większość dzisiejszych ruin jest dziełem Wenecjan. Są także fragmenty budowli z XIV wieku, z okresu walk Skanderbega z Turkami, którzy później odbudowali zniszczony zamek. Po raz ostatni zamek Rozafa stał się miejscem walk w 1913 roku. Później twierdzę opuszczono i od tamtych lat pozostaje w stanie ruiny. Z najwyższego i najmniejszego tarasu zamkowego rozciąga się niezapomniany widok Albanii na płynące w dolinie rzeki i całą okolicę.

"Ołowiany Meczet" został postawiony u stóp zamku przez Mahmuda Paszę Bushatliego, w 1773 roku. Nazwa świątyni pochodzi od materiałów, które pierwotnie zostały użyte do wzniesienia tego najcenniejszego meczetu w Szkodrze. Dziś to niezwykłe dzieło architektury wraz z 14 kopułami popada w ruinę. Najstarszy meczet w mieście dziś leży oddalony o 4 km od centrum, jednak w XVIII wieku, gdy powstawał, rzeka Drin płynęła innym korytem, a w pobliżu zamku i meczetu mieszkali chłopi rolni i żołnierze.

Jak każde bałkańskie miasto, Szkodra posiada swój deptak, zwany Kole Idromeno. Promenada ta żyje od rana do wieczora i otoczona pięknie odrestaurowanymi kamieniczkami jest najbardziej urokliwym miejscem w mieście. 
Ponieważ społeczność katolików w Szkodrze była i jest dość duża, w XIX wieku sułtan Abdülmecid I zezwolił na budowę świątyni. Stojącą do dziś archikatedrę św. Szczepana zaprojektowano i wzniesiono jako neoromańską bazylikę, nawiązującą w stylu do średniowiecznych, włoskich kościołów.

Rejs po jeziorze Koman jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Szkodry, która warto włączyć podczas zwiedzania Albanii Samo jezioro to sztuczny zbiornik wodny o długości 72 kilometrów i powierzchni 82 km². Rozciąga się w północnej części kraju od miejscowości Koman po osadę Fierze. Powstał w 1978 roku, w związku z programem budowy elektrowni wodnych w Albanii. Łączy w sobie różne rzeki, między innymi wypływający z Jeziora Ochrydzkiego Czarny Drin, Biały Drin i Lume. Zbiornik ma kształt meandrów, jak górski potok, a skały wprost wchodzące z brzegów do wody robią niezwykłe wrażenie w połączeniu z lazurowym kolorem wody.

Mijane w drodze surowe krajobrazy skalne robią duże wrażenie, choć przez większość rejsu góry nie są zbyt wysokie. Kilka razy w oddali widać śnieg Alp Albańskich. Robią wrażenie przełomy skalne. 

Berat jest określany mianem miasta-muzeum. Niezwykłe wrażenie robi ta zwieńczona ruinami iliryjskiego zamku kamienna osada, rozciągnięta u podnóża łańcucha górskiego Tomor, po obu stronach rzeki Osum. Walory historyczne, kulturowe i architektoniczne miejsca sprawiły, że w 2008 roku Berat został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pozostające w historycznym stanie zabytkowe domostwa osady przez cały czas pozostają zamieszkiwane. Mieszkańcy żyją tu i pracują zwyczajnie, co dodaje smaczku niezwykłemu miejscu. Jednym z charakterystycznych zabytków Beratu jest most Gorica. Pierwotnie drewniany, w 1780 roku przebudowany na kamienny, most ma 130 metrów długości i 5 metrów szerokości. Przez mieszkańców uważany jest za symbol miasta.

Kanion rzeki Osum ma długość 26 km głębokość nawet do 450 m. Przecina zielone wzgórza z pasmami lasów i łąk, tworząc zachwycający krajobraz Albanii z wieloma punktami widokowymi.

Durrës przypomina włoskie Rimini. Jedno z najstarszych i drugie pod względem liczby ludności miast Albanii to nadmorski kurort o podwójnym molo. Oba pomosty położone w odległości spaceru od siebie świetnie nadają się do podziwiania zachodzącego słońca podczas wakacji w Albanii, jeden z nich posiada także panoramiczny lokal gastronomiczny na samym końcu. 

Durrës znane jest z eliptycznego amfiteatru o wymiarach 132.4 x 113.2 m., zbudowanego za panowania cesarza Trajana. Obiekt o pojemności 20 tysięcy widzów, z areną o powierzchni 61m. x 42 m. jest największym zachowanym amfiteatrem na Bałkanach. Od powstania w II w. n.e. do IV w. był wykorzystywany do walk gladiatorskich. W 345/346 amfiteatr uległ zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi. Niedługo później na jego terenie powstała zdobiona freskami, chrześcijańska kaplica. W VI w. ściany kaplicy dodatkowo ozdobiono mozaiką. W czasach osmańskich amfiteatr zasypano. Ponownie został odkryty w 1966 przez Vangjela Toçi, podczas badań archeologicznych.

W Albanii warto zobaczyć także częściowo objęte parkiem narodowym Jezioro Szkoderskie - największy zbiornik słodkowodny Bałkanów. Leżące 25 km od Adriatyku i oddzielone od morza pasmem gór Rumia jezioro jest po prostu dolinką w kotlinie zecko-szkoderskiej, zatapianą przez płynące tędy rzeki krasowe. Niedaleka odległość od Czarnego Lądu sprawia, że chętnie gnieżdżą się tu ptaki typowe dla Afryki. Można spotkać także gatunki migrujące zimą z Europy Środkowej i północnej, a nawet ptaki azjatyckie. Jezioro nazywane jest „europejskim ptasim lotniskiem” - ornitolodzy odnotowali tu obecność aż 281 gatunków ptaków należących do 18 rodzajów z 51 rodzin.

Albania - gdzie leży?

Atrakcyjne ukształtowanie terenu i starożytne korzenie kraju sprawiają, że w Albanii odnajdzie się i miłośnik leniwego plażowania, i szukający wyzwań entuzjasta aktywnego zwiedzania. Bez względu na upodobania, położenie Albanii sprawia, że to dobre miejsce na niezapomniane przeżycia i najlepsze wakacje.

Albania, a właściwie Republika Albanii, usytuowana jest w południowo-wschodniej Europie na Bałkanach. Niewielkie państwo ma dostęp do Morza Adriatyckiego i Jońskiego, natomiast od strony lądu graniczy z GrecjąCzarnogórą, Macedonią Północną oraz Serbią i Kosowem.

Albania - kultura i obyczaje

Albańczycy znani są ze swojej otwartości i gościnności. Chętnie nawiązują kontakt z turystami i są dla nich bardzo życzliwi. Mimo tego, że porozumienie się w języku angielskim może być trudne, warto znać kilka zwrotów po albańsku.

Albania jest bardzo zróżnicowana religijnie. Choć w czasach komunizmu była państwem ateistycznym, obecnie podczas wyjazdu do Albanii znowu można tu spotkać zarówno wyznawców islamu (religia dominująca), jak i chrześcijan (głównie prawosławnych i katolików). Co ważne, religie w Albanii współistnieją ze sobą i wzajemnie się szanują.  Ciekawostką o Albanii jest to, że dni ustawowo wolne od pracy obejmują święta katolickie i prawosławne (dwukrotnie obchodzone jest Boże Narodzenie i Wielkanoc), a także muzułmańskie (Wielki i Mały Bajram).

Kultura Albanii sprawia, że jest to kraj bezpieczny. Absolutnie zakazane jest złe traktowanie kobiet – zabrania się nawet przeklinania w ich obecności. Panie powinny jednak uważać na samotne spacery – nocne zwiedzanie Albanii w pojedynkę może być odebrane jako poszukiwanie towarzystwa.

Podczas wakacji w Albanii warto pamiętać, że tamtejsze gesty nieco różnią się od tych znanych w Polsce. Kręcenie głową, znane nam jako zaprzeczenie, oznacza „tak”, natomiast „nie” wyrażane jest poprzez uniesienie głowy lub brwi.

W Albanii jedzenie stanowi ważny element kultury. Kuchnia tego regionu jest wyraźne nacechowana wpływami tureckimi i śródziemnomorskimi.

Co warto zjeść w Albanii?
Wśród tradycyjnych potraw Albanii na uwagę zasługuje qofte, czyli kotlety przyrządzane na bazie mielonego lub siekanego mięsa. Inne ciekawe dania, których warto spróbować podczas wycieczki do Albanii to mish i përzier (pieczone mięsa), pulë me pilaf (kurczak pieczony z ryżem), arapash (gotowana mąka kukurydziana) czy japrak (mięso lub ryż zawijane w liście winogron). 

W kuchni Albanii popularne są też ryby i owoce morza.
Warto spróbować lokalnych serów (np. djathë i bardhe) czy miejscowego fast-foodu (byrek, czyli warstwy ciasta nadziewane mięsem, serem lub warzywami). Wśród deserów z Albanii dużą sławą cieszy się pudding ryżowy z mleka owczego (oriz me tamel) podawany ze słodkimi dodatkami.

Albania
Albania
Albania

Albania - wakacje dla aktywnych

Choć główne atrakcje Albanii to plaże i zabytki, turyści nastawieni na podejmowanie aktywności fizycznej łatwo znajdą coś dla siebie. Należy zaznaczyć, że aż 75 % kraju stanowią tereny górzyste. Sprzyja to wspinaczce, pieszym wycieczkom oraz uprawianiu kolarstwa górskiego. Oprócz tego podczas wczasów w Albanii możliwe są spływy kajakowe, rafting i nurkowanie.

Co warto kupić w Albanii?

Na wakacjach w Albanii warto kupić produkty spożywcze takie jak oliwa z oliwek w małym gospodarstwie rolnym, miód czy przyprawy (np. oregano) i fergese - pastę serowo-paprykową. Tradycyjne napoje alkoholowe to wytwarzany z winogron, doskonały lokalny koniak Skënderbeg, o przyjemnym cytrusowo-śliwkowym aromacie. Warta uwagi jest albańska raki oraz pro zdrowotna herbata górska. Co warto przywieźć z Albanii oprócz jedzenia? Inne pamiątki to, np. saszetki na drobiazgi zdobione tradycyjnymi dla tego regionu motywami, hezve - tradycyjny metalowy dzbanek, w którym zaparzymy doskonałą kawę. Piękne są także ręcznie tkane dywaniki.

Albania - pogoda

Pogoda w Albanii jest uwarunkowana klimatem podzwrotnikowym. Na wybrzeże kraju najlepiej wybrać się w miesiącach od czerwca do września. Temperatura w Albanii waha się wówczas między 26℃ a 33℃. Z kolei zimą wynosi najczęściej 5℃ –9 ℃.

Wysoko w górach w Albanii jest zazwyczaj chłodno – latem średnia temperatura wynosi około 15℃, natomiast zimą spada znacznie poniżej 0℃.

Przydatne zwroty po albańsku

Tak – po
Nie – jo
Dzień dobry – mirëmëngjes (czyt. miremendzies)
Do widzenia – mirupafshim (czyt. mirupafszim)
Przepraszam – më falni (czyt. me falni)
Dziękuję – faleminderit

Albania
Albania

Dlaczego Albania?

Wakacje w Albanii to szansa na podziwianie dzikiej przyrody w miejscach, gdzie czas zatrzymał się w miejscu. Góry i kaniony, rozległe jeziora czy pięknych wybrzeża okraszone są zabytkami antycznej historii tego niezwykłego kraju. Wszechobecne zabytki Albanii czy starożytne ruiny stanowią prawdziwe kulturowe dziedzictwo, czego wyrazem jest wpisanie wielu z nich na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (miasta Butrint, Berat i Gjirokastra).

Albania to także kraj kontrastów.

Na wspaniałych plażach Riwiery Albańskiej panuje spokój, podczas gdy na ulicach miast tętni życie towarzyskie. Dzięki temu każdy, kto zdecyduje się na wczasy w Albanii znajdzie tam coś dla siebie.

Hotele dostępne w ofercie Exim Tours są w doskonałym standardzie, na turystów czekają w nich dodatkowe atrakcje, takie jak możliwość skorzystania z basenu, sauny czy zabiegów SPA.

WAŻNE:

z uwagi zmieniające się przepisy sanitarne w poszczególnych krajach prosimy o sprawdzenie aktualnych informacji na stronie

Informacje dla podróżujących

Albania - jedzenie i kuchnia

Wszystkie miejsca docelowe - Albania