Malta – wakacje, wycieczki objazdowe, podróże | Exim Tours
 • ZIMA
 • LATO 2023
 • LAST MINUTE
 • ALL INCLUSIVE
 • BLOG
 • ZIMA
 • LATO 2023
 • LAST MINUTE
 • ALL INCLUSIVE
 • BLOG
Wybrany kierunek

Malta

Oferty
Bezpieczne wakacje
Opis kraju
Informacje praktyczne
Wycieczki fakultatywne
Aktualizacja od 25.07.2022 - zniesienie obostrzeń


OSOBY ZASZCZEPIONE

 • zniesienie obostrzeń - certyfikat, testy i szczepienia nie są wymagane


OSOBY NIEZASZCZEPIONE

 • zniesienie obostrzeń - certyfikat, testy i szczepienia nie są wymagane


OZDROWIEŃCY

 • zniesienie obostrzeń - certyfikat, testy i szczepienia nie są wymagane


DZIECI

 • zniesienie obostrzeń - certyfikat, testy i szczepienia nie są wymagane


WYMAGANE DOKUMENTY

Od 2 maja 2022 r. wszyscy pasażerowie podróżujący na Maltę są zwolnieni z wypełniania formularza lokalizacyjnego.


Na Malcie obowiązuje nakaz noszenia maseczek w placówkach zdrowia i aptekach.


DODATKOWE INFORMACJE
https://deputyprimeminister.gov.mt/en/health-promotion/covid-19/Pages/travel.aspx

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/malta

https://www.visitmalta.com/en/covid-19

https://www.maltairport.com/covid19/ 

Malta - wakacje

Malta to zawieszone między włoską Sycylią i Afryką Starożytne państwo - miasto. Republika z najlepszym klimatem na świecie. Stolica państwa - La Valetta to najsłoneczniejsza miejscowość Europy. Zabytki Malty starsze od piramid egipskich, dzika przyroda i cudowne jedzenie sprawiają, że wakacje na Malcie dają poczuć to, co w życiu najlepsze.


Strome, wąskie uliczki zakończone błękitem ciepłych fal morza i złoty kolor kamienic tworzą romantyczną atmosferę. Podczas wyjazdu na Maltę cieszą kolorowe balkony i ozdobnie rzeźbione drzwi. Domy mają tu miodowy kolor, własne nazwy i swoich patronów, bo często się zdarza, że nie mają numerów. Malta zachwyca architekturą. Sama wyspa jest tak mała, że na zwiedzanie Malty, każdego z jej zakątków wystarczy tylko jeden dzień.

Malta - co zobaczyć? Atrakcje turystyczne


Najważniejszą częścią wyspy Malty jest jej stolica - La Valletta. Miasto położone na skalistym półwyspie Sceberras zaprojektował Francesco Laparelli - uczeń Michała Anioła. Otaczają je forty, bastiony i fosa. Wpisana na listę Dziedzictwa Narodowego UNESCO ze swoimi 320 zabytkami stolica Malty La Valetta jest jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów historycznych na świecie.

Odwiedzając Maltę warto zwiedzić w stolicy Pałac Wielkich Mistrzów - dawną siedzibę rycerzy Zakonu Maltańskiego. Zakon wybudował tu również katedrę św. Jana Chrzciciela. Surowy na zewnątrz kościół w środku skrywa marmurową posadzkę zrobioną z płyt nagrobnych biskupów i zakonników-rycerzy, bogato zdobione, barokowe sklepienia i dzieła malarskie Caravaggio. Wśród obrazów jest także i ten najsłynniejszy: ścięcie św. Jana Chrzciciela, z 1608 roku. 


Gozo jest drugą po Malcie wyspą archipelagu maltańskiego i legendarnym miejscem, gdzie w skalnej grocie nimfa Kalipso więziła Odyseusza. Na wschodzie wyspy leży zbudowana około 5800 lat temu i starsza niż egipskie piramidy Ggantija. Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury świątynia to jedna z najstarszych megalitycznych budowli na świecie.


Mediterraneo Marine Park - morski park rozrywki na Malcie, słynący z pokazów z delfinami, morskimi lwami i papugami. Za dodatkową opłatą można dotykać zwierząt, a nawet popływać z delfinami.

W skład Parku wchodzi również duże, morskie Akwarium. Szczególne wrażenie robi tunel, w którym ponad głowami zwiedzających pływają rekiny i płaszczki. Tuż obok zbudowano Splash and Fun Park - wodny plac zabaw dla dzieci w stylu podmorskich głębin i tereny do biegania.


Stolicą wyspy Gozo jest miasteczko Victoria. Warto obejrzeć wzniesioną na wzgórzu cytadelę. Dawniej chroniła mieszkańców przed pirackimi atakami, dzisiaj jest miejscem widokowym i muzeum. W mieście warto zwiedzić również  Bazylikę św. Jerzego, kościoła Najświętszej Marii Panny i kościoła św. Franciszka. Na 67 km² całej powierzchni wyspy Gozo zmieściło się 50 kościołów, w tym wiele wyjątkowych - jak np. kościół z trzecią największą w Europie kopułą.


Uliczki dolnych i górnych ogrodów Barraka - fragment Bastionu św. Piotra i Pawła - to kolejne wspaniałe miejsce wycieczek na Malcie. Ogrody zbudowano jako miejsce odpoczynku rzymskich żołnierzy, z widokiem na Grand Harbour i fort St. Angelo. Obydwa ogrody są doskonałym punktem obserwacyjnym Trzech Miast: Cospicua, Vittoriosa oraz Senglea.


Na wyspie Malcie warto zwiedzić historyczną stolicę wyspy MdinęZwaną „Cichym Miastem” siedzibę najbogatszych rodów maltańskich zbudowali Fenicjanie, a historia tego miejsca sięga roku 700 p.n.e. W roku 60 n.e. mieszkał tu apostoł Paweł z Tarsu. Architektura Mdiny łączy w sobie normańskie średniowiecze i ozdobny barok. W wąskich uliczkach błyszczą detale: ozdobne kołatki u drzwi, latarnie, kunsztowne portale i drewniane wykusze. Ciekawostka o Malcie: urok miejsca sprawia, że Mdina bywa planem filmowym, np. dla scen filmu "Gladiator" Ridleya Scotta. Turyści Malty przemierzają wąziutkie uliczki miasta pieszo albo dorożką. Nawet w największy upał wysokie mury kamienic dają chłód sprzyjający zwiedzaniu Malty. Z leżących na wzgórzu murów obronnych osady można podziwiać wspaniałą panoramę wyspy i jej niezwykłe kolory.


Wielbicieli słonecznych kąpieli, leniwego relaksu i wypoczynku na Malcie będą cieszyć duże i dobrze przygotowane plaże. Kamieniste i piaszczyste - na równi oferują zapierające dech w piersiach krajobrazy. Wiele z nich zostało oznaczonych Błękitną Flagą, symbolem najwyższych standardów ekologicznych i dobrego zagospodarowania.


Najpopularniejszymi odcinkami wybrzeża są: otoczona bujną roślinnością Paradise Bay oraz Golden Bay ze złotym, miękkim piaskiem. Kawiarnie, restauracje i bary działają przy wszystkich plażach, a pobliskie wypożyczalnie oferują obfitość parasoli, leżaków i sprzętu do sportów wodnych. Można tu pożyczyć zestaw do nurkowania, deskę surfingową albo rower wodny lub kajak. Wypożyczoną motorówką warto się wybrać na wycieczkę po Malcie połączoną z podziwianiem wyspy od strony morza.

Jadąc na Maltę warto odwiedzić również: Anchor Bay, znaną z filmu „Popeye”, i wioskę "Popeye Village", złożoną z drewnianych domków. Zbudowana w 1980 roku na potrzeby producenta filmu, dziś jest muzeum i miejscem rozrywek dla rodzin spędzających wakacje na Malcie.


Położona w pobliżu miejscowości Mellieħa Ghadira Bay jest najdłuższą piaszczystą plażą na Malcie. Archipelag Wysp Maltańskich złożony jest m.in. z wyspGozo, Comino, Wyspy św. Pawła, Cominotto i Fifla.

Z Malty łatwo jest się wybrać z wycieczką na odległą o 80 km. kolejną wyspę - Sycylię.


Atrakcją Malty dla rodzin z dziećmi jest zwiedzanie miast w miniaturowych, turystycznych pociągach. Kolorowe wagoniki kursują po Bugibbie, Valettcie i Rabat. Podróż ciuchcią to szansa na chwilę odpoczynku, okazja na obejrzenie największych atrakcji w mieście i radość dla najmłodszych. 

Malta - kultura i religia

Lata panowania Fenicjan, Greków, Rzymian, Arabów, Francuzów i Anglików odcisnęły tu swoje piętno. Maltańczycy to ludzie pozytywnie nastawieni do świata. Kojarzeni są z działalnością charytatywną za sprawą zakonu maltańskiego, którego symbol Czerwony Krzyż - symbol niesienia pomocy. Większość mieszkańców Malty to chrześcijanie wyznania katolickiego. Na wyspie działa 359 kościołów i 80 parafii.
Językami urzędowymi Malty są: język angielski i maltański, porozumieć się można także po włosku i francusku.


Malta - jedzenie i kuchnia

Kuchnia maltańska jest fuzją wpływów brytyjskich i śródziemnomorskiego stylu jedzenia, ze szczególnym wpływem Sycylii. Jedzenie na Malcie jest na chrupiących warzywach, aromatycznych ziołach i owocach morza. Najpopularniejszą przekąską jest Ftira – sycąca kanapka z sosem pomidorowym i aromatycznym nadzieniem. Najbardziej poszukiwanym daniem na Malcie jest potrawa z królika w czerwonym winie, zwana Fenek, dobrą sławą cieszy się również zapiekanka makaronowa Timpana. Słodycze maltańskie to na przykład kannoli: nadziewane serem ricotta lub kremem czekoladowym, okrągłe precle z figami.


Malta - wakacje dla aktywnych

Wyspa jest rajem dla nurków. Czysta, ciepła woda w morzu pozwala dobrze obserwować podwodny świat. Malta jest też dobrym miejscem do uprawiania innych sportów wodnych – surfingu, kitesurfingu czy żeglowania. Spacery skalistym brzegiem klifu Dingli na wschody i zachody słońca sprawiają, że wakacje na Malcie stają się niezapomniane.


Malta - co warto kupić?

Powodzeniem cieszą się repliki zabytkowych kołatek do drzwi. Wspaniałą pamiątką z Malty są przedmioty z kolorowego, dmuchanego szkła. 

Cola z Malty ma gorzko-słodki smak i nazywa się Kinnie. Wspólnie z lokalnym jasnym piwem Cisk są ikonami Malty. Co warto kupić na Malcie? Można skusić się na likier z opuncji, aromatyczną oliwę, kapary i butelkę czerwonego wina Maltańskie koronki znane są od XVI n w. Bizzilla - tradycyjna ​​koronka z jedwabnych nnici powstaje w Ta’ Qali na Malcie oraz Ta’ nDbiegi na Gozo. Można wybierać wśród obrusów, serwet, chust, chusteczek, bluzek, sukienek, a nawet parasoli.

Malta - pogoda

Stolica Valletta jest najbardziej słonecznym miejscem w Europie. Od czerwca do końca października na Malcie temperatury sięgają tu 30 stopni. Na Malcie 300 dni w ciągu roku jest słonecznych, w sezonie opady właściwie nie występują.


Przydatne zwroty po maltańsku

 • Tak - Iva
 • Nie - Le
 • Dzień dobry - Il-gurnata t-tajba
 • Do widzenia - Sahha
 • Proszę - Jekk joghgbok
 • Dziękuję - Grazzi
 • Przepraszam - Skuzi


Dlaczego Malta na wakacje?

Malta to perfekcyjne miejsce na wakacje o każdej porze roku. W ofercie Exim Tours znajdują się urokliwe kwatery w tradycyjnej zabudowie, hotele na uboczu oraz ekskluzywne kompleksy dla najbardziej wymagających gości. Dostępne są wycieczki fakultatywne po Malcie, wśród których jest podróż na Sycylię i Gozo. Warto korzystać z pakietów: All Inclusive w rozpiętości od 2 do 5*, a także z przedsezonowych zniżek. Jesień, zima i wczesna wiosna to czas najlepszych wakacyjnych propozycji wycieczek na Maltę z niemal wszystkich lotnisk krajowych i wielu lotnisk zagranicznych.


WAŻNE:
z uwagi zmieniające się przepisy sanitarne w poszczególnych krajach prosimy o sprawdzenie aktualnych informacji na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacychMalta - informacje praktyczne


Wymagane dokumenty

paszport lub dowód


Czas przelotu

ok 2,5 h


Czas lokalny

taki sam jak w Polsce


Malta - język urzędowy

maltański, angielski


Waluta Malty

euro, 1 € = 4,74 zł 


Malta - ceny

chleb – 1 €, pomidory – 1,80 €/kg , Restauracje– od 2,50 €, danie z owoców morza – od 10,00 €


Szczepienia

nie wymagane


Napięcie

prąd o napięciu 240 V, występują gniazdka trzybolcowe - typu brytyjskiego. Planując korzystanie z urządzeń elektrycznych należy wziąć odpowiedni adaptor.


Ambasady

Ambasada Republiki Malty w Polsce
ul. Wiśniowa 40/4
02-520 Warszawa
tel.: 22 646 46 39
fax: 22 646 46 85

 

Wydział Konkularny Ambasady RP w Valettcie
Valley Towers, Unit 10, Valley Road, BKR 9023, Birkirkara
tel.: +356 99724852

 

Zgodnie z informacjami otrzymanymi z Maltańskiego Ministerstwa Turystyki, od dnia 1 kwietnia 2016 roku wszyscy dorośli turyści przyjeżdżający na Maltę zostali objęci taksą klimatyczną. Nowy podatek będzie pobierany w hotelu podczas zakwaterowania lub wykwaterowania. Wysokość opłaty została ustalona na kwotę 0,5€ za dobę


WAŻNE:
z uwagi zmieniające się przepisy sanitarne w poszczególnych krajach prosimy o sprawdzenie aktualnych informacji na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Malta - wycieczki fakultatywne


PERŁY MALTY 
Wyjeżdżamy w kierunku miejscowości Mosta, w której zwiedzimy Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwieńczony szczególną kopułą - trzecią co do wielkości w Europie! Następnie kierujemy się do wioski Ta’ Qali Crafts, w której podziwiamy, jak lokalni artyści tworzą rękodzieło - czas wolny na zakup pamiątek. Następnie udajemy się do Mdiny, która wraz z otaczającym miasto bastionem zbudowana została w IX wieku. Spacer po mieście i wycieczka na mury obronne, skąd podziwiamy wspaniały widok na wyspę Maltę. Następnie przechodzimy do Rabatu, gdzie znajduje się Grota Św. Pawła. Typowy, maltański lunch zjemy w jednej z wiejskich restauracji. Następnie przejedziemy do „Błękitnych Grot” (w ramach wycieczki na Malcie jest możliwość popłynięcia łodziami) a także zobaczymy najbardziej znane ogrody na wyspach – San Anton.
Cena: 59 € dorosły / 25 € dziecko do 12 lat

GOZO
Wyspa Gozo jest mityczną siedzibą nimfy Kalipso, córki Atlasa. Nasza wycieczka fakultatywna na Malcie obejmuje zwiedzanie prehistorycznej Świątyni Ggantija w Xaghra, skały wapiennej Fungus Rock oraz zatoki zwanej Inland Sea w Dwejra. Odwiedzimy także Bazylikę Ta Pinu, w której modlił się Jan Paweł II. Lunch spędzimy w typowej wiosce gozitańskiej. Po lunchu czeka nas zwiedzanie Viktorii - stolicy wyspy, a w niej między innymi wizyta Cytadeli, z której rozciąga się przepiękny widok na całą wyspę. Na koniec okrętujemy się na prom w Porcie Mgarr i wracamy na Maltę.
Cena: 68 € dorosły / 25 € dziecko do 12 lat

GOZO TUK TUK - HIT!
Gozo słynie z malowniczych wzniesień i dolinek, ciekawych zabytków architektury oraz urokliwych plaż. Ta mniejsza Siostra Malty jest znacznie cichsza, spokojniejsza i zwyczajnie sielska. Zwiedzanie Gozo autorikszą (zwaną tu tuk-tukiem) daje możliwość dotarcia do urzekających, sekretnych miejsc poza zasięgiem transportu publicznego. Program wycieczki po Gozo pomyślany jest tak, by jak najwierniej oddać dziewiczy, wiejski klimat wyspy. Podczas wycieczki zobaczymy: Klify Sanap, Dwejra (Fungus Rock i Inland Sea), Bazylikę Ta Pinu (jedną z najważniejszych świątyń w kraju, gdzie modlił się Jan Paweł II, dziś miejsce chętnie odwiedzane przez pielgrzymów),  most skalny zwany oknem Wied il Mielah, wąwóz Wied il Ghasri, panwie solne w Marsalforn, Cytadelę w Victorii, grotę Tal Mixta. Podczas wycieczki zaplanowana została przerwa na kąpiel w Ramla Bay. Cena wycieczki fakultatywnej po Gozo zawiera również lekki lunch - tradycyjna ftira z tuńczykiem, lampka wina lub woda. Dodatkowym atutem wycieczki jest transport motorówką, która w drodze powrotnej przepływa przy Błękitnej Lagunie na Comino.
Cena: 75 € dorosły / 55 € dziecko (do 15 lat)

bez transferu z Malty na Gozo:
Cena: 58 € dorosły / 38 € dziecko (do 15 lat)


La VALETTA
Pierwsze kroki naszej wycieczki fakultatywnej po Malcie po pełnej życia stolicy kierujemy do Ogrodów Barakka - tradycyjnego miejsca odpoczynku, słynącego z zapierających dech w piersiach widoków, między innymi na Wielki Port. Następnie udamy się do Konkatedry Św. Jana, której bogate zdobienia wnętrza wywodzą się z czasów Rycerzy Zakonu Maltańskiego. W kaplicy katedry będziemy podziwiać dzieła Caravaggia. Dalej obejrzymy z zewnątrz Pałac Wielkiego Mistrza, który jest również siedzibą Prezydenta.
Cena: 49 € / 17 EUR dziecko do 12 lat

Podany program wycieczek ma charakter ramowy i może ulec zmianie. Ostateczna cena wycieczki potwierdzana jest na miejscu.
Powyższe ceny są propozycjami i ich nazwa, kolejność i dostępność może ulec zmianie.


Wróć