Panama - wycieczki i wakacje

Panama to kraj leżący na styku Ameryki Południowej i Północnej, które oddziela od siebie Kanał Panamski. Oblewają ją wody Morza Karaibskiego i Oceanu Spokojnego. Panama to miejsce, które z pewnością powinni odwiedzić sympatycy egzotycznej przyrody. Co warto zobaczyć w Panamie? Znajduje się tu kilka parków narodowych z wieloma endemicznymi gatunkami fauny i flory. Najbardziej oryginalne to kolibry i tukany, kolorowe ptaki. Jeśli wierzyć naukowcom, to tylko na terenie Panamy żyje ponad 120 gatunków zwierząt. Na całe szczęście przyroda Panamy nie została jeszcze zadeptana przez człowieka. Oprócz tropikalnej przyrody występuje tutaj także klimat tropikalny gdzie poczujemy łagodne i przyjemne temperatury przez cały rok.

Panama posiada ponad 2000 km wybrzeża. Graniczy z Kostaryką na zachodzie i Kolumbią na wschodzie. Ponad połowę powierzchni kraju zajmują góry i wyżyny. Dominującym pasmem jest Kordyliera Środkowa. Najwyższym punktem Panamy jest  Volcán Barú, wznosi się na wysokość 3478 m n.p.m. Wybierając się na wakacje do Panamy warto pamiętać, że jest to kraj położony w regionie aktywnym sejsmicznie.

 Kraj ten od dawna jest na fali wznoszącej jeśli chodzi o popularność wśród turystów. Przede wszystkim wczasy w Panamie to świetny pomysł ze względu na pogodę, rajskie plaże czy architekturę kolonialną. Przez to, że kraj nie jest duży w czasie wakacji w Panami możemy zwiedzić kilka miejsc, góry w interiorze, niziny na wchodzie czy też pobliskie wyspy: Bocas del Toro oraz San Blas.  Warto wiedzieć, że Panama to drugi po Zurychu najnowocześniejszy ośrodek bankowy na świecie. Jest też nazywana „rajem podatkowym”.

Co warto zobaczyć?

Panama City

Stolica kraju, pełna kontrastów. Zobaczymy tu drapacze chmur oraz historyczne budynki w Casco Viejo i Panama Viejo. Tworzy to niepowtarzalny klimat między epokami. Miasto to przede wszystkim biznesowe centrum regionu a zarazem jedna z głównych atrakcji Panamy. Swoje siedziby mają tu banki, koncerny spożywcze i przemysłowe.

Historia miasta sięga XVI w., kiedy to Pedro Arias de Ávila założył Panama Viejo. W Panama Viejo zachowane zostały ruiny ratusza, katedry z dzwonnicą, ruiny Kościoła Św. Józefa, szpitala Św. Jana Bożego, klasztoru dominikanów, franciszkanów i jezuitów. W lokalnym muzeum możemy poszerzyć nieco swoją wiedzę o historii miasta. Casco Viejo to ciekawe miejsce na spacer, nieco cichsze i spokojniejsze niż pozostała część głośnego miasta. Na wejściu  do starego miasta znajduje się Mercado de Mariscos czyli targ rybny, na którym można spróbować jednego z wielu rodzajów Ceviche, czyli marynowanej w soku z limonki ryby z cebulą. Po Casco Viejo najlepiej troszkę pobłądzić – jest małe, więc trudno nie znaleźć jego najważniejszych punktów. Zarówno Panama Viejo jak i Casco Viejo zostały wpisane na listę UNESCO. By zobaczyć panoramę miasta należy wybrać się z aparatem na wzgórze Cerro Ancón.

 Aby poznać inną nie tylko kulturę, ale i religię, w Panamie warto odwiedzić Świątynie Bahaizmu, założoną w 1972 roku. Panama City to jedyna stolica na świecie, która ma na swoim terenie park narodowy. Ten park to Soberania. Do wyboru mamy kilka szlaków w niesamowitej tropikalnej duchocie. Wszystkie są o różnym stopniu trudności.

 

Jeśli myślimy o Panamie to pierwsze co przychodzi na myśl to Kanał Panamski. Zarówno atrakcja turystyczna Panamy jak i ważny czynnik odpowiadający za światową gospodarkę. To droga wodna o długości 80 km, która łączy Atlantyk z Oceanem Spokojnym. Jest on jedną z najważniejszych, wodnych dróg na świecie, dzięki jej budowie rejsy statków towarowych skróciły się o kilka godzin.

Woda do kanału czerpana jest z największego jeziora Panamy - Jeziora Gatun.  Na jednej ze śluz zbudowano centrum turystyczne Panamy a obok platformę widokową, skąd można obserwować jak te olbrzymie statki pokonują kolejne różnice poziomów wodnych. Tylko tu zobaczymy jak te wielkie kontenerowce są ciągnięte przez małe jednostki, by pomóc im się przedostać przez kanał. Na terenie kanału zbudowano jego muzeum, gdzie możemy poznać historie jego budowy. Dzięki funkcjonowaniu kanału Panama jest jednym z najbogatszych państw w regionie.

 

Wyspy San Blas i Bocas del Toro

Wyspy San Blas przez niektórych są nazywane małymi Malediwami. Są to małe wysepki z białym piaskiem oblewane wodami oceanu. Tylko 50 z nich jest zamieszkałych. Panują tu świetne warunki do odpoczynku i do nurkowania. Wyspy archipelagu zamieszkują Indianie Kuna. Jedynym środkiem transportu są łodzie – dzieci dostają się nimi do szkoły, a dorośli na łowy. Na wyspach jest także kilka małych hoteli dla gości, spędzających wakacje w Panamie.

Z kolei Archipelag Bocas del Toro to archipelag gdzie kilka wysp jest zamieszkanych. Najważniejsza wyspa to Isla Colón, czyli Wyspa Kolumba ze stolicą regionu o tej samej nazwie. To idealne miejsce na uprawianie snorkelingu i nurkowania. Na wyspy możemy dostać się samolotem, promem lub prywatnymi łodziami.

 

El Valle de Antón

Małe miasteczko położone niedaleko stolicy. Znajduje się w kraterze uśpionego wulkanu (drugi pod względem wielkości na świecie). Miejsce słynie z kwadratowych drzew oraz niespotykanych złotożółtych żab. Będąc na wczasach w Panamie, warto wybrać się pod wodospad El Chorro Macho lub przejść się po lesie, a po drodze pokonać jeden z wiszących mostów.

Panama kultura i obyczaje

Obyczaje i kultura w Panamie nie odbiegają bardzo od tych panujących w Europie czy Stanach Zjednoczonych. Natomiast to, co jest rarytasem, to to, że wciąż w kraju można spotkać Indian. Region Comarca de Kuna Yala zamieszkują Indianie z plemienia Kuna. Do dziś zachowali oni swój dawny styl życia. Głównie dzięki poczuciu wspólnoty i chęci do ciężkiej pracy. W pozostałych częściach kraju widać głównie wpływy hiszpańskie. Aż 60 % obecnej populacji stanowią potomkowie dawnych mieszkańców czyli Metysów. W wielu rejonach turystycznych Panamy możemy kupić rękodzieła zrobione właśnie przez rdzennych mieszkańców kraju. Wyznaniem dominującym w Panamie jest katolicyzm (ok. 65 % wyznawców), na drugim miejscu są protestanci.

Panama kuchnia i jedzenie

Kuchnia panamska w znacznym stopniu opiera się na kuchni hiszpańskiej wraz z wpływami, smakami karaibskimi. Do lokalnych rarytasów z pewnością należą owoce i przyprawy korzenne. Niemal w każdym panamskim menu znajdziemy bogactwo morza w postaci świeżych ryb i owoców morza. Najczęstszym  dodatkiem do jedzenia w Panamie jest kokos, oraz mango. Koneserzy kawy będą wprost zachwyceni tym miejscem, gdzie w klimatycznych kawiarniach spróbują  najlepszej gatunkowo kawy. 

Kuchnia panamska bazuje przede wszystkim na daniach z fasoli, ryżu i kurczaku. Jednym z lokalnych przysmaków jest ceviche - surowa ryba marynowana w soku z limonki. Do najpopularniejszych deserów w Panamie należą smażone banany podawane w różnych sosach, w smaku podobne do naszych sosów. A najpopularniejszymi przyprawami tutaj są kminek, kolendra, imbir, goździki i cynamon. Smakosze mocniejszych trunków z pewnością powinni spróbować lokalnych piw Balboa i Panama oraz rumu.

Panama pogoda

Średnia temperatura roczna w panamie wynosi 27 stopni Celsjusza. W niektórych regionach okresowo występują bardzo obfite opady, dzięki którym tropikalna roślinność rozkwita. Dlatego na wakacje w Panamie najlepiej wybrać się w trakcie pory suchej, która trwa od grudnia do kwietnia. Na wybrzeżu Morza Karaibskiego występuje ok. 200 burz rocznie.

Panama - wakacje dla aktywnych

Panama to przede wszystkim spotkanie z niesamowitą przyrodą. W czasie wakacji w kraju Ameryki Środkowej nie można odmówić wyprawy do lasów deszczowych. Podczas jednej z takich wypraw po Panamie odwiedzimy Park Narodowy Chagres. Obszar ten jest nadal zamieszkiwany przez Indian Embera. Wraz z upływem lat plemię  to przekształciło się w rolników. Ponadto kraj oferuje wiele ścieżek idealnych do trekkingu a także spływy po rwących rzekach w otoczeniu pięknych wodospadów. Wyspy Bocas del Toro to idealne miejsce do wypoczynku na pięknych, karaibskich plażach i nurkowania w morzu. W czasie wycieczek do lasu tropikalnego jeśli ktoś się nie boi wysokości możemy skorzystać ze zjazdu kolejką tyrolską. Drzew do zjazdów z pewnością nie zabraknie.

W Panamie są także oferowane tzw. Coffe Toury czyli wycieczki na plantacje kawy, która uchodzi za jedną z najsmaczniejszych na świecie. Mając taki wybór atrakcji wakacje w Panamie będą udane.

 

Co warto kupić w Panamie?

Zakupy w Panamie nie muszą się skończyć na banalnych magnesach na lodówkę czy breloczku. Najchętniej przywożone pamiątki z Panamy  to przede wszystkim rękodzieło. Od ubrań i biżuterii po artykuły gospodarstwa domowego tworzone przez lokalne społeczności. Najlepiej je kupować na prowincji a nie w centrach handlowych.

Co warto przywieźć z Panamy? Jak wizyta w Panamie to oczywiście słynny kapelusz panamski. Do wyboru będziemy mieli wiele rodzajów i kolorów. Z łatwością w całym kraju znajdziemy stoisko z kapeluszami. Jeśli będziemy mieli czas to warto odwiedzić fabrykę kapeluszy. Ciekawostką jest fakt, że te kapelusze były pierwotnie produkowane w Ekwadorze a Panama była największym rynkiem skupu. Jeśli będziemy na którymś z lokalnych targów, zwróćmy uwagę na duży wybór tkanin i materiałów do robienia ubrań. Po powrocie z Panamy z pewnością zaskoczymy swoim nowym stylem.

Niemal z każdej wycieczki warto przywieźć ze sobą jakiś produkt spożywczy. Ciekawym prezentem z Panamy może się okazać kawa z panamskich ziaren. Możemy kupić zarówno te tańsze gatunkowo, jak i te z klasy premium. Dla koneserów koktajli polecamy rum panamski, który świetnie smakuje w mojito! Na wczasach w Panamie podczas zakupów nie musimy się targować.

 

Przydatne zwroty po hiszpańsku

  • Tak – [si]

  • Nie – No [no]

  • Dziękuję – Gracias [gratias]

  • Dzień dobry – Buenos días [błenos dijas]

  • Do widzenia – Adiós [adjos]

  • Cześć (przywitanie) – Hola [ola]

  • Cześć (pożegnanie) –- Chao [ciau]

  • Przepraszam – Perdona; Disculpe [perdona; diskulpe]

 

Dlaczego Panama? Co warto wiedzieć?

Pobyt w Panamie to połączenie kolonializmu z nowoczesnością, białej plaży z lasem deszczowym, kultury Ameryki Południowej z Północną. Fani natury i przyrody będą wniebowstąpieni, odkrywając liczne atrakcje w Panamie Znajdziemy tu luksusowe hotele w Panama City oraz indiańskie chatki w lesie. Wakacje w Panamie polecamy przede wszystkim amatorom przygód.

 

WAŻNE:

Z uwagi na zmieniające się przepisy sanitarne w poszczególnych krajach prosimy o sprawdzenie aktualnych informacji na stronie.

Informacje dla podróżujących

 

Wszystkie miejsca docelowe - Panama