Bułgaria - wakacje
Bułgaria to fantastyczne plaże, ciepłe morze i najzdrowsza w Europie kuchnia regionalna. Turystów przyciągają tętniące życiem parki rozrywki, kluby, puby i restauracje. Wyjazd do Bułgarii to najlepsze wakacje dla turystów łaknących odpoczynku i dobrej zabawy.
Długie plaże z miękkim, złotym piaskiem i łagodnym zejściem do Morza Czarnego sprawiają, że słoneczne kąpiele i zabawa w wodzie podczas wakacji w Bułgarii są prawdziwie czystą przyjemnością. Wiele plaż jest oznaczonych „Błękitną Flagą” - tytułem świadczącym o najwyższej jakości wody i plaży, o bezpieczeństwie i dobrym zagospodarowaniu okolicy. Co roku Jury Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej (FEE), przyznaje go po spełnieniu restrykcyjnych wymogów.
Szczególnie atrakcyjne są wczasy w Bułgarii w
Słonecznym Brzegu i w
Złotych Piaskach. Kurorty te wyróżniają się niezwykłymi walorami przyrody i doskonałym zapleczem rozrywkowym.
Co warto zobaczyć w Bułgarii? To serce Bałkanów. Położona nad Morzem Czarnym, graniczy z Rumunią, Macedonią, Serbią, Grecją i Turcją. Bułgaria to kraj bezkresnej Niziny Naddunajskiej i pięknych wyżyn i gór. Monumentalna architektura trackich budowli i bizantyjskie fortece stoją tu obok cerkwi i monastyrów, powstałych w zamierzchłych czasach. Serce Bułgarii kryje niezwykłe, baśniowe wprost krajobrazy, które na długo pozostają w pamięci.
Bułgaria - kultura i obyczaje
Może cię zaskoczyć gościnność i pogoda ducha, bo kultura kraju to więcej niż jego język, religia czy zwyczaje. Bułgarzy są niezwykle otwarci i życzliwi. Poza pracą, najczęściej spotkasz ich podczas biesiadowania, w towarzystwie rodziny i przyjaciół.
W Bułgarii językiem urzędowym jest bułgarski. W większych miejscowościach można się porozumieć po angielsku i rosyjsku. Bułgarzy chętnie uczą się też polskiego, ze względu na dużą ilość turystów z naszego kraju. Religią dominującą w Bułgarią jest prawosławie, nieco ponad 10 % mieszkańców wyznaje islam, a zaledwie 1 % z nich jest chrześcijanami. Z ciekawostek o Bułgarii warto pamiętać iż kiwnięcie głową oznacza zaprzeczenie, a kręcenie potwierdzenie – pomoże Ci to uniknąć błędów w komunikacji.
Bułgaria - jedzenie
W każdym bułgarskim daniu czuć mieszankę smaków
Turcji,
Grecji,
Włoch oraz wpływy Bliskiego Wschodu. Ze względu na obfitość świeżych owoców, warzyw i naturalnych przypraw, kuchnia Bułgarii uważana jest za jedną z najzdrowszych kuchni w Europie. Sztandarowa potrawa z Bułgarii to sałatkasszopska to prosta i pyszna mieszanka warzyw z dodatkiem sera, oliwy i ziół. Świetnie dopełnia ją Banica - zawijas z ciasta kori, wypełniony po brzegi serem, szpinakiem lub mielonym mięsem. Bardziej syta jest Musaka, z nadzieniem z mielonego mięsa lub na przykład faszerowanej papryki – uwaga, to jedzenie w Bułgarii potrafi być naprawdę ostre! Na deser słodka, orzechowa baklava, a jeśli nie przepadasz za słodyczami, poproś o kieliszek tradycyjnego trunku o nazwie Rakija.
Bułgaria - wakacje dla aktywnych
Wczasy w Bułgarii to doskonały wybór dla miłośników sportów wodnych. Przejrzysta woda pozwala obserwować podwodną faunę i florę w czasie snorkelingu albo nurkowania w Bułgarii. W okolicach Warny i w zatoce św. Stefana pod wodą można obejrzeć zatopiony port, liczne wraki statków i starożytną kotwicę. Jeśli lubisz także kąpiel słoneczną - z licznych atrakcji w Bułgarii postaw na surfing, windsurfing, kitesurfing lub parasailing. Wybrzeże jest tak różnorodne, że zarówno początkujący, jak i amatorzy ekstremalnych wrażeń znajdą tu coś dla siebie.
Co warto kupić w Bułgarii?
Z wakacji w Bułgarii warto przywieźć tradycyjne wyroby wyprodukowane z aromatycznej róży damasceńskiej, wino i aromatyczne przyprawy. Słynne są bułgarskie wyroby ze skóry - najwyższej jakości rękawiczki, paski, kurtki. Dla koneserów trunków świetną pamiątką będzie butelka bułgarskiego wina z miejscowego szczepu winogron lub tradycyjny, lokalny koniak.
Bułgaria - pogoda
Absolutna gwarancja doskonałej pogody: słońce świeci przez 10 godzin w ciągu dnia, przez większość czasu niebo jest bezchmurne. W Bułgarii temperatura wody sięga 24-25 stopni. Temperatura powietrza w sezonie dochodzi do 30 stopni.
Przydatne zwroty po bułgarsku
- Dzień dobry - Добро утро (Dobro utro)
- Do widzenia – сбогом (sbogom)
- Dziękuję – благодаря (blagodarya)
- Proszę – моля (molya)
- Przepraszam – съжалявам (sŭzhalyavam)
- Nie mówię po bułgarsku - Аз не говоря български (Az ne govorya bŭlgarski)
- Nie rozumiem - Не разбирам (Ne razbiram)
- Proszę powtórzyć - Моля, повторете (Molya, povtore
Dlaczego wyjazd do Bułgarii to dobry pomysł?
Bułgaria to synonim długich, pięknych plaż, wspaniałej pogody i doskonałej infrastruktury rozrywkowej. Najbardziej atrakcyjne są wczasy w Bułgarii w Słonecznym Brzegu i w Złotych Piaskach. Dla rodzin z dziećmi komfortowym wyborem będzie hotel z dostępem do basenów, zjeżdżalni i innych atrakcji wodnych. Warto zdecydować się na opcję All Inclusive, która pozwala cieszyć się odpoczynkiem w najwyższym standardzie za przystępną cenę.
Codziennie na stronie Exim Tours dodajemy promocje i atrakcyjne oferty Last Minute na wakacje w Bułgarii, dające szansę wyboru najlepszych wakacji na każdą kieszeń.
WAŻNE:
Bułgaria to przede wszystkim długie piaszczyste plaże, ciepłe morze i smaczna kuchnia. Oprócz tego masa zabytków kultury i natura. Lista atrakcji na wakacje w Bułgarii jest bardzo długa. Zacznijmy od wybrzeża.
Słoneczny Brzeg to najsłynniejszy z kurortów Bułgarskiej Riwiery. Rozłożony wzdłuż najszerszych plaż, szczyci się liczbą 800 hoteli i 400 restauracji. Morze jest tu spokojne, dno opada łagodnie i woda długo jest płytka. Do tego najdłuższa publiczna plaża w regionie. A na plaży możemy skorzystać z oferty firm, proponujących atrakcje z e sportami wodnymi. Duże aquaparki sprawiają, że świetne miejsce na rodzinne wakacje. Co ciekawe Słoneczny Brzeg swój rozwój zawdzięcza pobliskiemu Nessebarowi. Kiedy to do niego zaczęli przyjeżdżać turyści zaczęto rozbudowywać bazę turystyczną.
Złote Piaski, drugie po Słonecznym Brzegu najczęściej odwiedzane miasto na wybrzeżu. Z pewnością odnajdą się w nim osoby młode jak i starsze. Miasto słynie przede wszystkim z długiej piaszczystej plaży a także z leczniczych źródeł. Od lat uznawane są za letnią stolice Bułgarii. Znajdziemy tu także wiele hoteli z infrastrukturą dla całych rodzin. Nieopodal znajduje się klasztor Aładża, najsłynniejszy klasztor skalny. Obok znajduje się także małe muzeum i katakumby. Zachowały się także fragmenty fresków.
Nessebar, jeden z głównym punktów wycieczek do Bułgarii. Miasteczko wpisane na listę UNESCO. Jest połączone groblą ze stałym lądem. Dookoła murów możemy znaleźć antyczne wykopaliska, teatr, jednak najsłynniejszym zabytkiem jest cerkiew Chrystusa Pantokratora i cerkiew Jana Chrzciciela. W miasteczku jest też zaznaczona obecność Turków, poznamy ją po charakterystycznym stylu budowy domów.
Bałczik, kolejne ciekawe miasto na wybrzeżu. Zbudowane jeszcze przez Greków, odkryto tu także pozostałości po świątyni Kybele. Głównym punktem wizyty z pewnością będzie pałac rumuńskiej Królowej Marii Koburg i ogród botaniczny, jeden z największych w Europie. Znajduje się tu ponad 3500 gatunków roślin.
Rilski Monastyr – najsłynniejszy bułgarski monastyr. Położony jest w dolinie rzeki Manastirksa. W centralnej części monastycznego kompleksu znajduje się Cerkiew Świętej Bogurodzicy. W okolicach monastyru znajdują się inne cerkwie i kaplice z freski. Od roku 1983 monastyr jest wpisany na listę UNESCO. Do dziś jest to najważniejsze miejsce dla bułgarskiego kościoła ortodoksyjnego.
Sofia, stolica Bułgarii położona w centralnej części kraju. Jego historia sięga aż 500 r p.n.e. Największym zabytkiem miasta jest cerkiew św. Aleksandra Newskiego. Została ona wybudowana na cześć rosyjskiego cara Aleksandra II, dzięki któremu w 1878 r. ten kraj uzyskał niepodległość. Warta zobaczenia jest także Cerkiew Św. Jerzego, jest to najstarszy budynek w Sofii. Została wybudowana w IV w. n.e. W mieście znajdziemy wiele pozostałości po Bizancjum i panowaniu Turków. Miasto jest pełne kontrastów, jest tu wiele pozostałości z czasów komuny, jednak coraz częściej znajdziemy tu nowoczesne budownictwo. Warto odwiedzić jedną z lokalnych restauracji by spróbować lokalnych specjałów.
Bułgaria - informacje praktyczne
Dokumenty
Paszport lub dowód osobisty.
Bułgaria - język
Bułgarski.
Waluta w Bułgarii
Lew bułgarski (BGL); 1 zł = 0.41 lewa.
Przykładowe ceny w Bułgarii
Woda 0,5l – 0.5 lewa , Banica z białym serem = 1 lewa . Obiad w restauracji = 5-15 lewa.
Czas
+1 godzina względem Polski
Napięcie
220v, gniazdka europejskie
Szczepienia
Nie wymagane.
Ambasady w Bułgarii
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Bułgarii
Ambasador: Maciej Szymański
Bułgaria, Sofia, Chan Krum 46, 1000
Tel.: + 359 2 981 85 45 Tel. dyżurny: + 359 888 54 34 00 Faks: +359 2 987 29 39
Instytut Polski w Sofii
I sekretarz - dyrektor IP: Iwona Jakuszko-Dudka
Bułgaria, Sofia, Weslec 12, 1000
Tel.: +3592 9810907 Faks: +3592 9815744
WAŻNE: