Kultura i obyczaje Polinezji Francuskiej

Choć Polinezja Francuska jest mocno związana z kulturą europejską, wciąż można się tu spotkać z tradycyjnymi obrzędami, muzyką i tańcem. Mieszkańcy tego kraju znani są z gościnności i optymistycznego podejścia do życia, a ciepłe gesty wobec drugiej osoby (np. pocałunek w policzek) są tu normą. 

Polinezja Francuska - kultura i obyczaje

Religia

Polinezję Francuską zamieszkują głównie protestanci i katolicy. Mimo to dawne wierzenia wciąż mają istotny wpływ na kulturę i życie mieszkańców tutejszych wysp. W tej części świata nadal bardzo silna jest wiara w to, że każdy człowiek posiada dwie dusze, sporo uwagi poświęca się tu również zmarłym przodkom. 

Gościnność

Jedną z najbardziej widocznych cech mieszkańców Polinezji jest ich gościnność, przejawiająca się m.in. w chwili powitania turystów. Wieńce przygotowane ze świeżych kwiatów, wręczane turystom na lotnisku lub w hotelu, nie powinny wzbudzać zdziwienia. Ciepłe są też pożegnania, podczas których turyści zwykle otrzymują naszyjniki z muszelek. Są one formą podziękowania za wizytę na wybranej wyspie, a jednocześnie zachętą do szybkiego powrotu w to miejsce. 

Kwiaty

W kulturze polinezyjskiej ważne miejsce zajmują kwiaty. Tym najważniejszym jest gardenia tahitańska, znana również jako kwiat Tahiti. Mieszkanki Polinezji noszą go za uchem, przy czym sposób noszenia tej dekoracji nie jest przypadkowy. Jeśli kwiat znajduje się za prawym uchem, oznacza to, że nosząca go kobieta wciąż poszukuje partnera. Kwiat noszony za lewym uchem oznacza z kolei, iż serce noszącej go kobiety jest już zajęte. 

Gardenia tahitańska, znana jako kwiat Tahiti

Strój

Na terenie Polinezji Francuskiej brak rygorystycznych zasad dotyczących stroju, a turyści – szczególnie na plaży – mogą czuć się swobodnie. Ważna jest przede wszystkim wygoda i ochrona przed słońcem. Turystki, które interesują się tradycyjnymi strojami, mogą sięgnąć po pareo. To spódnica (a właściwie wiązana na biodrach chusta z cienkiej tkaniny), będąca w tej części świata ważną częścią stroju plażowego. 

Alkohol

Na terenie Polinezji Francuskiej brak ograniczeń związanych ze spożywaniem alkoholu. Po miejscowe piwo lub drinki z rumem można tu sięgać bez obaw, warto jednak zachować umiar podczas picia. Dotyczy to przede wszystkim tych gości, którzy po wyspach poruszają się wynajętymi samochodami (w przypadku kierowców dozwolony poziom alkoholu we krwi to 0,05%).

Tatuaże

Jednym z ciekawszych elementów polinezyjskiej kultury są tatuaże. Dawniej pełniły one ważną funkcję rytualną, określały też przynależność do plemienia i informowały innych o pozycji społecznej danego człowieka. Do dziś tatuaż polinezyjski wyróżnia się ciekawym wzornictwem i bogatą symboliką, a dla mieszkańców wysp jest czymś więcej niż oryginalną ozdobą.

Polinezyjczycy, za pomocą rysunku na skórze, potrafią przekazać sporo wiadomości na swój temat. Wśród najpopularniejszych motywów pojawiają się żółwie (symbolizujące spokój i mądrość), rekiny (kojarzone z siłą i ochroną) oraz kwiaty (oznaczające delikatność i przyrodę). Muszle, oceaniczne fale oraz geometryczne wzory to kolejne motywy, po które chętnie sięga tatuaż polinezyjski. Warto pamiętać, że każdy z nich ma głęboką symbolikę, do której mieszkańcy Polinezji Francuskiej są bardzo mocno przywiązani.