Co warto zobaczyć w Polinezji Francuskiej? Najpiękniejsze atrakcje wyspiarskiego raju

Polinezja Francuska kojarzona jest z błękitnymi lagunami, rajskimi plażami, słońcem i idealnymi warunkami do uprawiania sportów wodnych. Atrakcji w tej części świata jest jednak znacznie więcej i nie wszystkie mają związek z Pacyfikiem. Co zwiedzić w Polinezji Francuskiej, by dobrze poznać jej kulturę i dzieje? Jakie miejsca odwiedzić, by dobrze się bawić i relaksować w pięknej scenerii? 

Góra Otemanu, Bora Bora, Polinezja Francuska

O tym przeczytasz w naszym artykule

Muzeum Pereł (Tahiti)

Muzeum Roberta Wana na wyspie Tahiti jest jedyną placówką na świecie, która skupiła się na tematyce pereł i ich hodowli. Muzeum Pereł, założone w 1998 roku przez znanego producenta pereł, jest nie lada gratką dla miłośników biżuterii. Można tu ujrzeć m.in. unikalne czarne perły, można też zobaczyć narzędzia, z jakich korzystali poławiacze pereł. Ze względu na tematykę i zbiory muzeum to jest jedną z najważniejszych atrakcji miasta Papeete oraz obowiązkowym punktem w programie wycieczki po Polinezji Francuskiej. 

Punkt widokowy Belweder (Wyspa Moorea)

Co warto zobaczyć na Polinezji Francuskiej? Najsłynniejsze zatoki Wyspy Moorea, Cook Bay i Oponohu Bay, które najpiękniej prezentują się z punktu widokowego Belweder na Wyspie Moorea. Na szczyt ten prowadzi asfaltowa droga, wzdłuż której rosną palmowe gaje. Można ją pokonać na wiele sposobów, przy czym wielu turystów decyduje się na spacer. Trwa on około 2 godzin, a w jego trakcie trzeba pokonać 4 km. Nagrodą za wędrówkę są niezapomniane widoki na wybrzeże wyspy i potężny ocean. 

Zatoka Cooka (Wyspa Moorea)

Zatoka Cooka przyciąga miłośników pięknych widoków i delfinów, które można podziwiać z wycieczkowych łodzi. To miejsce jest atrakcyjne także dla miłośników historii, którzy lubią wędrować śladami wielkich odkrywców. Zatoka, do której w latach 70. XVIII wieku wpłynął swym statkiem James Cook (kapitan, którego wyprawy miały ogromny wpływ na losy Polinezji Francuskiej), robi wrażenie, a spacery w jej rejonie są jednym z ciekawszych zajęć na Wyspie Moorea. 

Centrum kulturalne w Tiki Village (Wyspa Moorea)

Bogatą kulturę Polinezji Francuskiej można odkrywać na wiele sposobów. Jednym z najciekawszych będzie wizyta w centrum kulturalnym, mieszczącym się w Tiki Village na Wyspie Moorea. W tym miejscu można posłuchać polinezyjskiej muzyki, odkryć lokalne tańce oraz uczestniczyć w licznych warsztatach. Gotowanie tradycyjnych potraw, zajęcia tkackie oraz kursy malowania na pareo to wybrane zajęcia, w których może wziąć udział każda osoba zainteresowana wyspiarską tradycją i kulturą Polinezji Francuskiej. 

Punkt widokowy Belweder, Wyspa Moorea, Polinezja Francuska

Punkt widokowy Belweder, Wyspa Moorea

Zatoka Cooka, wyspa Moorea, Polinezja Francuska

Zatoka Cooka, wyspa Moorea

Świątynia w Papetoai (Wyspa Moorea)

Świątynia w Papetoai jest jednym z najważniejszych miejsc kultu na terenie Polinezji Francuskiej. To zabytek, który warto zobaczyć ze względu na jego historię i tajemniczą atmosferę. W miejscu, w którym przed wiekami odprawiano obrzędy na cześć boga wojny Oreo, można ujrzeć naturalne źródło (którego woda słynie z leczniczych właściwości) oraz pionowy kamień, który trafił tu najprawdopodobniej z Marae Taputapuatea na wyspie Raiatea (czyli z miejsca narodzin Oreo, które zostało wpisane na listę UNESCO). 

Ogród botaniczny (Tahiti) 

Co warto zobaczyć na Polinezji Francuskiej? Piękne lasy palmowe i ogrody pełne niezwykłych roślin. Dla miłośników roślin ważnym punktem na Tahiti będzie ogród botaniczny, który Harrison Willard Smith założył w latach 20. XX wieku. Dziś zajmuje on powierzchnię ponad 130 ha, a na jego terenie można zobaczyć drzewa, krzewy i kwiaty, które na Tahiti trafiły m.in. z Afryki i Azji. 

Muzeum Gauguina (Tahiti)

Polinezja Francuska to obszar atrakcyjny dla artystów. Tutejsze wyspy pokochali m.in. Marlon Brando (który kupił wyspę Tetiaroa), Roman Polański i Jane Fonda. Przed nimi rajskie wyspy docenił Paul Gauguin – francuski malarz, który spędził na Tahiti kilka lat. To właśnie tu powstał obraz „Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?”, który stał się jednym z najważniejszych dzieł w dorobku artysty. To tu powstała seria obrazów, której bohaterami stali się zwykli Polinezyjczycy.

Dziś o związkach malarza z wyspą przypomina muzeum mieszczące się pobliżu Mataiea na zachodnim wybrzeżu Tahiti Nui. W miejscu, w którym Gauguin zamieszkał w 1891 roku (podczas pierwszego pobytu na Tahiti), można oglądać ciekawe pamiątki po artyście oraz jego prace: obrazy i szkice. Tworzą one kolekcję około 350 prac i pozwalają spojrzeć na Polinezję Francuską z wyjątkowej perspektywy. 

Podwodne obserwatorium (Tahiti)

Wizyta w podwodnym obserwatorium to propozycja dla tych, którzy chcą odkryć tajemnice oceanicznych głębin bez konieczności nurkowania. W tym miejscu można nacieszyć się widokiem egzotycznych ryb, spędzić czas wśród żółwi, rekinów i innych zwierząt, które żyją w wodach Pacyfiku. Dla jednych to świetna zabawa, dla innych ważna lekcja przyrody, która w rejonie Tahiti zachwyca swym bogactwem. 

Grobowiec Króla Pomare (Tahiti) 

Grób ostatniego króla Tahiti i jego rodziny został zbudowany z bloków koralowca, dzięki czemu już samą swą bryłą robi wrażenie. Jest on jednocześnie miejscem ważnym dla miłośników historii. Ariʻi aue Pōmare V władał Tahiti w latach 1877–1880, a jego abdykacja oznaczała przekazanie władzy na wyspie Francuzom. Jego rządy są zatem przełomowym okresem w dziejach Polinezji Francuskiej i dla miejscowej ludności, i dla gości z Francji. 

Góra Otemanu (Bora Bora) 

Góra Otemanu jest najwyższym punktem wyspy Bora Bora, a jej majestatyczna sylwetka skutecznie przyciąga uwagę turystów. Ten wygasły wulkan jest doskonale widoczny niemal z każdego punktu na wyspie, a jego wysokość (727 m n.p.m.) robi wrażenie. Dzięki gęstej sieci tras spacerowych i trekkingowych można wędrować po zboczach tej góry, cieszyć się pięknymi pejzażami, a przy okazji odkrywać piękno wyspiarskiej przyrody. 

Pola ananasowe na Wyspie Moorea, Polinezja Francuska

Pola ananasowe na Wyspie Moorea

Wanilia na wyspie Le Taha, Polinezja Francuska

Wanilia na wyspie Le Taha

Pola ananasowe na Wyspie Moorea

W czasie wycieczki po Wyspie Moorea warto poświęcić uwagę tutejszym polom ananasowym. Ich uprawa ma ogromne znacznie dla lokalnej gospodarki, a pochodzące z tutejszych plantacji owoce cieszą się sławą w całej Polinezji Francuskiej. Wędrówka wśród ananasowych pól pozwala poznać tajemnice słynnego soku ananasowego „Rotui” (powszechnie spotykanego na terenie Polinezji Francuskiej), a przy okazji nacieszyć się pięknymi widokami. 

Plantacje wanilii na wyspie Taha’a

Wyspa Moorea słynie z ananasów, z kolei największym skarbem wyspy Taha’a stała się wanilia. To właśnie na tym niewielkim atolu znajduje się La vallée de la Vanille – największa plantacja wanilii w Polinezji Francuskiej. Można tu poczuć jej zapach, można też kupić słynną przyprawę (warto pamiętać, że najlepsza wanilia na świecie sporo kosztuje, a za 100 g przysmaku trzeba zapłacić około 100 €). Najważniejsza jest jednak solidna porcja wiedzy na temat wanilii i zasad jej uprawiania, którą można zdobyć podczas spaceru po plantacji.