Polinezja Francuska – informacje praktyczne

Polinezja Francuska - informacjepraktyczne

Dokumenty potrzebne do wjazdu 

Turyści z Polski, którzy odwiedzają Polinezję Francuską w celach turystycznych, nie muszą posiadać wizy (pod warunkiem że długość pobytu nie przekracza 90 dni). Obowiązkowy jest za to paszport, ważny przez minimum 3 miesiące od daty wyjazdu z Polinezji.

Wyjątkiem są osoby, które w drodze na tropikalne wyspy zatrzymują się na chwilę w Stanach Zjednoczonych (dotyczy to również międzylądowania). W takiej sytuacji konieczne będzie uzyskanie wizy tranzytowej lub zezwolenia ESTA (takiego samego, jakie musisz uzyskać, planując wizytę w USA). ESTA upoważnia do wielokrotnych podróży przez okres dwóch lat. Osoby podróżujące do Polinezji Francuskiej z EXIM tours muszą mieć wizę tranzytową lub ESTA.

Czas

Wysypy Polinezji Francuskiej rozciągają się na znacznym obszarze, co skutkuje m.in. położeniem tego terytorium aż w trzech strefach czasowych (przy czym najczęściej używaną godziną jest ta, która obowiązuje w Papeete na Tahiti). Różnica czasu między Polską a Polinezją Francuską wynosi 12 godzin. Gdy w Warszawie jest godzina 22:00, w Papeete jest dopiero 10:00. Jednocześnie na Wyspach Gambier jest godzina 11:00, a w Taohae (najważniejszym mieście Markizów) – 10:30. 

COVID-19

Turyści wybierający się do Polinezji Francuskiej nie muszą poddawać się obowiązkowym szczepieniom. Na obszarze tym brak również ograniczeń związanych z COVID-19 – szczególnie w przypadku osób w pełni zaszczepionych. Turyści nie muszą przechodzić przez kwarantannę, nie muszą też poddawać się testom na COVID i nosić maseczek w zamkniętych pomieszczeniach. 

Bezpieczeństwo 

Turyści, którzy odwiedzają Polinezję Francuską, mogą czuć się bezpiecznie. Zagrożenie pospolitą przestępczością jest tu minimalne, a mieszkańcy wysp są przyjaźnie nastawieni do gości. Mimo to w miejscach zatłoczonych warto uważniej pilnować swoich rzeczy. Przezorni podróżnicy mogą ponadto korzystać z hotelowych sejfów, w których można przechować najcenniejsze rzeczy przechowywać lub zapas gotówki. 

Warto pamiętać, że Polinezja Francuska to tropiki, a tym samym konieczność zabezpieczenia się przed komarami. Choć szczepienia nie są tu obowiązkowe, warto przed wyjazdem zadbać o profilaktykę i ochronę przed chorobami przenoszonymi przez komary. 

Przydatne kontakty

W razie problemów turyści mogą skorzystać z następujących numerów alarmowych:
  • pogotowie: 15
  • policja: 17
  • straż pożarna: 18
  • ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112. 
Najważniejszą placówką dyplomatyczną jest Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu
•    Adres: 5 rue de Talleyrand, 75007 Paris
•    Tel.: (0-033) 14 31 73 422, 14 31 73 474
•    Fax: 14 31 73 434
•    E-mail: info@consulat-pologne-paris.com.fr

Transport

Wyspiarski charakter Polinezji Francuskiej sprawia, iż najpopularniejszymi środkami transportu są tu statki oraz promy. Przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi archipelagami ułatwiają też samoloty oraz dość liczne porty lotnicze (m.in. port lotniczy Bora Bora, port lotniczy Raiatea oraz międzynarodowy port lotniczy Faa'a na Tahiti). 

Podróżowanie po terenie poszczególnych wysp ułatwiają z kolei taksówki oraz liczne wypożyczalnie samochodów. Tam, gdzie dobrze rozwija się turystka (np. na Tahiti i Bora Bora), można też korzystać z autobusów kursujących między najważniejszymi miejscowościami na wyspie. 

Waluta

Na wyspach Polinezji Francuskiej obowiązującą walutą jest frank pacyficzny (CFP). W obiegu znajdują się:
  • monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 franków;
  • banknoty o nominałach 500, 1000, 5000, 10 000 franków.
Kurs CFP wobec euro jest stały i wynosi 0,00838 EUR za 1 franka.

Na terenie Polinezji Francuskiej akceptowane są karty płatnicze (m.in. Visa i Mastercard), choć w mniejszych miejscowościach warto mieć przy sobie gotówkę. W większych miejscowościach można korzystać z bankomatów oraz banków (są to głównie Bank of Polynesia i Bank of Tahiti). 

Prąd/napięcie

Na terenie Polinezji Francuskiej napięcie w sieci wynosi 220 V (przy częstotliwości 50 Hz). 

Gniazdka

Turyści z Polski nie powinni mieć problemów związanych z podłączeniem przywiezionych na wyspy sprzętów do gniazdka. Są przystosowane do wtyczek typu A, B oraz E (stosowane m.in. w Polsce). 

Inne informacje charakterystyczne dla regionu

  • W Polinezji Francuskiej obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy. Turyści poruszający się po jej terytorium muszą pamiętać o lokalnych zasadach, a przede wszystkim o obowiązującym tu ruchu prawostronnym. 
  • Na teren Polinezji Francuskiej nie wolno wwozić owoców oraz produktów pochodzenia zwierzęcego. 
  • Bez cła na teren Polinezji Francuskiej można wwieźć: papierosy (do 200 sztuk), wino (2 litry) oraz kawę (500 g). 
  • Choć nie ma obowiązku szczepienia się przed podróżą na Polinezję Francuską, warto zabezpieczyć się przed durem brzusznym oraz żółtaczką pokarmową.