Samos
Wyspa na Morzu Egejskim, jeden z ważniejszych ośrodków klasycznej sztuki greckiej. Miejsce narodzin Hery (jak podaje mitologia), greckiego matematyka i filozofa Pitagorasa, filozofa Epikura i astronoma Arystarcha.
Samos leży blisko tureckiego miasta Kusadasi (gdzie w obydwie strony kursują stateczki), widać ją z wybrzeża Turcji Egejskiej. Uprawia się na niej cytrusy, winorośl (z tej odmiany wytwarza się słynną małmazję - słodkie, aromatyczne wino o ciemnej barwie), oliwki, tytoń i róże.
Wyspa jest popularna wśród windsurferów, jej plaże są żwirowe i piaszczysto-żwirowe, Psili Amos znana jest z łagodnego zejścia do morza i najczęściej odwiedzana przez rodziny z dziećmi, Lemonakia położona jest w pięknej zatoce, Tsamadou ma kształt półksiężyca, Glikorisa piaszczysto-żwirowa z certyfikatem Błękitnej Flagi. Warto podkreślić, że wyspa jest bardzo zielona. Brak tutaj gwarnych kurortów znanych z innych greckich wysp przez co będzie to idealne miejsce dla osób szukających spokoju. Samos oferuje wiele małych ale pięknych plaż, wyspa jest na tyle mała, że można odwiedzić każdą z nich podczas tygodniowego pobytu tutaj. Na wyspie wyznaczono aż 260 km szlaków turystycznych o różnej długości i poziomie trudności.
Można tutaj uprawiać sporty wodne, wybrać się na wycieczkę rowerową lub poszukać śladów starożytności – są tutaj i ruiny świątyni Hery i klasztor, muzeum archeologiczne.
Wracając do domu polecamy kupić naprawdę dobre lokalne wino i poszukać sklepów z lokalną ceramiką, która na pewno będzie miłym wspomnieniem i ozdobą salonu.
Jednym z ciekawszych miejsc na wyspie będzie miasteczko Pitagorio. Znajduje się tam port, który istnieje od czasów starożytnych. W mieście znajdują się także ruiny Pitagorejonu, od 1992 roku znajdują się na liście UNESCO. Jak na Grecję przystało nie może zabraknąć muzeum. Na miejscu możemy odwiedzić lokalne muzeum archeologiczne. Nieopodal ujrzymy klasztor Moni Panagias Spilianis. Jest od drugim co do wielkości klasztorem na wyspie. Wewnątrz można podziwiać zachowane freski z czasów starożytnych. Kolejnym punktem będzie akwedukt w Tunelu Eupalinosa ciągnącym się na ponad kilometr. W czasach starożytnych tą droga dostarczano wodę dla mieszkańców.
Kokkari, świetne miejsce dla amatorów wodnych. Stąd także możemy rozpocząć wędrówkę na górę Ambelos. A na jej szczycie znajduje się kościół św. Mikołaja.
Maleńka stolica wyspy o tej samej nazwie tez poleca się na spacery i zwiedzanie. Znajduje się tam tradycyjnie muzeum archeologiczne a także muzeum winiarstwa. W tym pierwszym najważniejszym eksponatem jest Kuros z Samos. 5-metrowa rzeźba z czasów starożytnych odnaleziona w czasie wykopalisk archeologicznych. Dobrym pomysłem będzie wizyta w kościele Agios Spyridon.