Santorini – wakacje, wczasy, wycieczki: biuro | Exim Tours
  • ZIMA
  • LATO 2023
  • LAST MINUTE
  • ALL INCLUSIVE
  • BLOG
  • ZIMA
  • LATO 2023
  • LAST MINUTE
  • ALL INCLUSIVE
  • BLOG
Wybrany region

Santorini

Oferty
Opis regionu
Co warto zobaczyć
Santorini
słynna wulkaniczna wyspa grecka należąca do archipelagu Cyklad, na Morzu Śródziemnym. Mało kto pamięta iż Santorini tworzy mały archipelag 5 wysp: Thira, Tirasia, Nea Kameni, Palea Kameni i Aspro. Santorini liczy 76 km², ma długość 18 km, szerokość 2-6 km. Najbardziej znana z malowniczych zdjęć jest Thira, miejsce wypoczynku i wycieczek setek tysięcy turystów, którzy chcą na własne oczy zobaczyć tę niezwykłą wyspę.

Santorini w starożytności było jedną dużą wyspą wulkaniczną, na której rozwijała się kultura minojska. Ok roku 1600 p.n.e. wybuch wulkanu spowodował rozpad wyspy a naukowcy przypuszczają iż przyczynił się on także do znacznych zniszczeń na południu Krety co miało bezpośredni wpływ na upadek kultury mykeńskiej. Po katastrofie wyspa przez ok 300-500 lat (różne źródła podają różne daty) była niezamieszkała aż do momentu, w którym sprowadzili się na nią Dorowie. Sama katastrofa pobudziła tak silnie wyobraźnię badaczy iż część z nich utożsamia zniszczenie Thery ze zniszczeniem mitycznej Atlantydy.

Obecnie na Santorini głównym źródłem dochodu mieszkańców jest prężnie rozwijająca się turystyka. Najważniejsze miejscowości: Akrotiri, Emporio, Faros, Fira, Oia, Kamari, Megalochori, Perissa, Pyrgos. Stolicą wyspy jest Fira, znana z pastelowych domków wbudowanych w skałę, zwróconych w kierunku morza, licznych sklepików i tawern.Oprócz tradycyjnej

Najbardziej znaną miejscowością jest Akrotiri, gdzie prowadzone były wykopaliska z których wynika iż na wyspie przed wybuchem wulkanu znajdowało się starożytne miasto, będące znaczącym ośrodkiem kultury egejskiej. Znaleziono tam malowidła przedstawiające bitwę morską, dzieci walczące na pięści, sceny przyrodnicze. W miejscowości Oia położonej na północy wyspy zobaczyć można najpiękniejsze zachody słońca. Zabudowa miasteczka, słynne białe domki z niebieskimi kopułami, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oia jest także mekką artystów próbujących w swojej twórczości oddać magię wyspy. 

W miejscowości Kamari z pewnością warta odwiedzenia  będzie plaża z czarnym wulkanicznym piaskiem, możliwością uprawiania sportów wodnych, wieczorem możemy wybrać się na spacer promenadą z wieloma restauracjami. Następny ciekawy punkt to Imerovigli, wioska z widokiem na kalderę, zbudowana na klifie. Kiedyś był to miejsce skąd wypatrywano piratów, dziś natomiast to typowy obszar turystyczny z barami i restauracjami.  

Będąc na Santorini z pewnością trzeba spróbować lokalnych specjałów, znanych w całej Grecji ale jednak smakujących nieco inaczej. Santorini to nie tylko plaża i smaczne jedzenie. Tu także możemy dowiedzieć nieco o historii tego miejsca. Wystarczy zajrzeć do Muzeum Prehistorycznej Thery, obejrzymy tam mozaiki i artefakty znalezione w Akrotiri. Poznamy bliżej także kulturę Minojska z czasów sprzed wybuchu wulkanu.

Ale przecież Santorini to nie tylko wulkaniczne czarne plaże. Bowiem znajdziemy tu także czerwoną plażę (Red Beach)! Plaża jest bardzo wąska a piasek czerwono-brązowa. Wszystko to w otoczeniu dużego stromego klifu. Gdy wejdziemy do morza mamy wrażenie, że klif za chwilę runie do wody. Tym bardziej polecane amatorom wysokiego ciśnienia.

Jakby nam było mało gorąca to możemy się wybrać do gorących źródeł. Znajdują się one w Palea Kameni. By się tam dostać musimy zeskoczyć ze statku do morza i podpłynąć do zatoczki z małą białą kapliczką Palea Kameni to druga z wulkanicznych wysp w środku kaldery Santorini. Źródła mają ok. 33 st. i zawierają duże stężenie siarki.
Wróć