Słowenia

Słowenia to jeden z najmniejszych krajów w Europie. Mimo niewielkich rozmiarów państwo jest niezwykle różnorodne – można tam podziwiać zapierającą dech w piersiach przyrodę i odwiedzić mnóstwo zabytkowych miast. Wakacje w Słowenii są więc doskonałą propozycją nawet dla wymagających turystów.

 

Słowenia położona jest w środkowej Europie u wybrzeży Morza Adriatyckiego, graniczy z Austrią, Chorwacją, Włochami i Węgrami. Powierzchnia państwa to jedynie ‎20 273 km², dzięki czemu można je przejechać w zaledwie kilka godzin. Mimo małej przestrzeni wakacje w Słowenii to okazja do przeżycia niezapomnianych chwil.

Niewątpliwie atrakcjami Słowenii są urokliwe miasteczka, jakie można znaleźć w różnych zakątkach kraju. Na uwagę zasługuje m.in. Piran położony na półwyspie wdzierającym się do wód Adriatyku. Wyróżnia się zabytkową architekturą, która stylem przypomina zabudowę Wenecji. Warto odwiedzić tamtejszy XIX-wieczny rynek Tartinijev trg, Dom Wenecki z XV wieku, a także obiekty sakralne, takie jak klasztor Minorytów z XIII wieku, kościół św. Franciszka z XIV wieku czy XVII-wieczną katedrę św. Jerzego wraz z dzwonnicą.

Ważnym miastem jest też stolica tego kraju, Lublana, położona u stóp Alp. Warto tam zobaczyć XIX-wieczny plac Kongresni trg, na którym często odbywają się wydarzenia kulturalne. Lublana w Słowenii zachwyca też wieloma zabytkowymi mostami, takimi jak Tromostovje, Mesarski most, Čevljarski most i Zmajski most (jeden z symboli stolicy Słowenii). Inne miejsca warte odwiedzenia to m.in. katedra św. Mikołaja, barokowy ratusz miejski czy znajdujący się na szczycie wzgórza zamek w Lublanie.

Ciekawe atrakcje turystyczne Słowenii oferują także inne miasta, m.in. Koper, Maribor i Celje. Warto odwiedzić mniejsze miejscowości, np. wieś Predjama, która słynie ze zjawiskowego zamku Predjamski Grad, będącego największą na świecie fortecą wbudowaną w jaskinię.

Wczasy w Słowenii sprzyjają też kontaktom z przyrodą. Aż 37 % powierzchni kraju objętych jest programem Natura 2000. Na terenie niewielkiego państwa znajdują się m.in. monumentalne szczyty Alp Julijskich, bujne lasy, dzikie rzeki i piękne jeziora (np. Bohinj), a także tajemnicze jaskinie (np. Postojna). Wśród tak wielu atrakcji na szczególną uwagę zasługuje jednak jezioro Bled w Słowenii. Zachwyca nie tylko przejrzystą wodą i pięknymi krajobrazami, lecz także położoną tam niewielką wysepką, na której wznosi się średniowieczny kościół. Równie fascynującym miejscem są Jaskinie Szkocjańskie, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Na miłośników spokojnego odpoczynku z kolei czekają plaże Słowenii, położone w miastach takich jak: Piran, Koper, Portorož i Ankaran. Relaks natomiast zagwarantują lecznicze wody termalne, z których można korzystać w okolicznych uzdrowiskach.

 

Kultura i obyczaje

Obyczaje Słowenii są podobne do tych panujących w Polsce. Warto zaznaczyć, że mieszkańcy kraju są bardzo mili i gościnni. Jeśli chodzi o religię, większość Słoweńców jest katolikami. Inne wyznania w regionie to prawosławie, protestantyzm i islam.

Dużą rolę w procesie kształtowania się kultury Słowenii odegrały państwa ościenne. Widoczne są wpływy włoskie i austriackie, a także południowosłowiańskie. Można zauważyć je w muzyce, literaturze oraz w architekturze. Mimo to państwo zachowało swój unikalny charakter.

Aby poznać kulturę Słowenii, warto wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu Letnim, który w czerwcu i sierpniu odbywa się w Lublanie oraz w Bledzie. Na uwagę zasługuje także wydarzenie „Krowi bal”, które jest organizowane we wrześniu w Bohinj. Uczestnictwo w tego typu imprezach to dobra okazja do posłuchania muzyki ludowej wygrywanej na tradycyjnych instrumentach (np. cymbałach) oraz do zobaczenia regionalnych tańców (polek i czardaszów).

 

Kuchnia

Tradycyjnymi daniami Słowenii są przede wszystkim różnego typu mięsa oraz kiełbasy, ryby i owoce morza, zupy, a także potrawy mączne. Warto spróbować takich dań jak m.in. jota (zupa z fasoli, ziemniaków i kiszonej kapusty), ričet (zupa z jęczmienia), kranjska klobasa (tradycyjna słoweńska kiełbasa), pršut (szynka suszona na słońcu), štrukli (roladki z ciasta z nadzieniem) czy pierożki žlikrofi (nadziewane ziemniakami i boczkiem). Wśród słodkości króluje natomiast potica (drożdżowe ciasto z nadzieniem, np. orzechowym) i gibanica (ciasto warstwowe). Słowenia słynie też z pysznych win, pochodzących z malowniczych winnic skupionych w regionach Podravje, Posavje i Primorska.

Dla aktywnych

Znajdujące się na terenie Słowenii góry sprzyjają aktywności fizycznej. W Alpach Julijskich i Alpach Kamnicko-Sawińskich znajduje się wiele szlaków o różnym poziomie trudności. Ten obszar jest idealny nie tylko na piesze wycieczki górskie, lecz także na rowerowe przejażdżki. Popularne jest również uprawianie raftingu – na emocjonujący spływ najlepiej wybrać rzekę Socza.

Co warto kupic?

Z wakacji w Słowenii warto przywieźć produkty spożywcze, np. suszoną szynkę, lokalne słodkości, miód czy regionalne wino. Dobrą pamiątką są też wyroby ze szkła produkowane w mieście Rogaška Slatina oraz rękodzieło: fajki znad jeziora Bohinj, ceramika z Prekmurje, koronkowe serwetki z Idrija czy drewniane przedmioty z Ribnicy.

Pogoda

Pogoda w Słowenii jest najlepsza w okresie od czerwca do września. To doskonały termin na wakacje pełne odpoczynku lub zwiedzania. Średnia temperatura powietrza waha się wówczas między 21℃ a 26℃, a temperatura wód Adriatyku wynosi 20–25℃.

Przydatne zwroty

  • tak – da;

  • nie – ne;

  • dzień dobry – dobro utro (mówione rano); dober dan (mówione po południu);

  • do widzenia – na svidenje;

  • przepraszam – oprostite (formalna wersja); oprosti (nieformalna wersja);

  • dziękuję – hvala.

 

Dlaczego Słowenia?

Słowenia bywa nazywana Europą w miniaturze – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Podczas wakacji można nie tylko zwiedzać historyczne miejsca, lecz także podziwiać piękną przyrodę i wylegiwać się na plaży u wybrzeży Morza Adriatyckiego.

Dużą atrakcją Słowenii jest również możliwość odwiedzenia kilku miejsc w kraju w ramach jednego wyjazdu. Na terenie państwa znajduje się dobrze rozwinięta sieć dróg. Będąc tam na wakacjach, można także wybrać się do Wenecji, która leży zaledwie 200 km od Portorož, czyli jednego z najsłynniejszych i najbardziej ekskluzywnych słoweńskich kurortów. Słowenia jest też dobrą bazą wypadową na wycieczki na chorwacką wyspę Krk.


WAŻNE:

 

Wszystkie miejsca docelowe - Słowenia