Indonezja

Zawieszona między kontynentami i oceanami zwana jest „Nusantarą” - archipelagiem pomiędzy. Złoty orzeł w godle przedstawia jej energię twórczą. "Jedność w różnorodności" - oto motto tego państwa. W tropikalnej dżungli zanurzone są restauracje i hotele. Dzika przyroda jest na wyciągnięcie ręki, a plaże zachwycają drobnym, białym piaskiem. Tuż przy brzegu morza, przy plaży można pływać z morskimi żółwiami.

Najbardziej zaludniona jest Jawa, na której mieszka połowa ludności Indonezji. W jej pejzaż wpisane są zielone połacie pól ryżowych, wśród których ukryta jest Kampung Naga - najbardziej pierwotna, tradycyjna indonezyjska wioska. Domeczki mieszkańców zbudowane są z bambusa i okryte słomianymi strzechami. Osada wygląda jak z bajki o hobbitach i krasnoludkach. Ludzie mieszkają tu od pokoleń. Dbają o związany z naturą styl życia, są otwarci, uśmiechnięci i życzliwi.

Jawa znana jest z położonej w dżungli  świątyni Borobudur. Największy buddyjski zabytek świata jest ogromną budowlą, bogato ozdobioną płaskorzeźbami. Pokazują one tradycje, życie i wierzenia Jawajczyków. Powstała między 750 a 850 r.n.e. świątynia na wzgórzu posiada także 500 figur Buddy. Jej konstrukcja ma kształt piramidy, odzwierciedlającej buddyjską wizję świata. Przybytek składa się z wielu tarasów, a bok najniższego z nich ma 111 metrów długości. Wysokość budowli to 35 m.

Pełna kolorów wyspa Bali zwana jest wyspą bogów i demonów. Hinduskie obrzędy mieszają się z pierwotnym kultem przyrody i przodków, rzeczywistość przenika świat mityczny i boski. Miłośnicy folkloru znajdą powody, by świętować wraz z tubylcami na wsiach zagubionych wśród upraw ryżowych. Zawsze zielone pola sąsiadują z głęboką czernią gór wulkanicznych. Bali jest świetnym miejscem na trekking po wulkanie Batur i znakomitym miejscem do  surfowania.

Indonezja jest najbardziej sejsmiczną częścią świata. Z 500 wulkanów istniejących na terytorium tego państwa 128 jest uważanych za czynne. Najsławniejsze z nich to Bromo na Jawie, Batur na Bali i Rinjani na wyspie Lombok. To właśnie obecności wulkanów Indonezja zawdzięcza bogatą roślinność na swej żyznej ziemi.

Indonezja jest największym wyspiarskim krajem świata. Archipelag był zaludniony już 2 miliony lat temu. Jego położenie sprawiło, że od zawsze rozwijał się tu handel pomiędzy wyspami, królestwami indyjskimi i chińskimi dynastiami.
W I wieku n.e. Indonezja stanowiła sieć odrębnych państw portowych. Między VII a X wiekiem n.e. "złoty wiek" Indonezji przyniósł ze sobą powstawanie wielkich zabytków kultury buddyjskiej i hinduskiej, m.in. kompleks religijny Prambanan i buddyjską świątynię Borobudur. Europejczycy po raz pierwszy pojawili się na archipelagu w 1512 r, w osobach portugalskich kupców, którzy chcieli zmonopolizować dostawy gałki muszkatołowej, goździków i pieprzu na stary kontynent.

17 tysięcy wysepek jest domem dla 240 mln Indonezyjczyków, wyrosłych w różnych kulturach i mówiących odmiennymi językami. Między wyspami i regionami istnieją duże i widoczne różnice ekonomiczne, przez co Indonezja zwana jest krajem kontrastów. Kilka tysięcy wysepek Indonezji jest niezamieszkanych.

Republika Indonezji leży w Azji Południowo-Wschodniej na równiku, pomiędzy kontynentem australijskim a zwartym obszarem Azji, na wodach Oceanu Indyjskiego i Spokojnego. Lądowo graniczy z Malezją na wyspie Borneo, z Papuą – Nową Gwineą na Wyspie Nowa Gwinea oraz z Timorem Wschodnim na wyspie Timor, a poprzez wody terytorialne graniczy z Singapurem, Filipinami, Australią oraz z jednym z terytoriów związkowych Indii: Andamanami i Nikobarami. Sezon turystyczny w Indonezji trwa od maja do października, ale warto się tam wybrać także i w lutym, kiedy turystów jest niewielu, na polach zielono, a wspaniałe plaże są zupełnie puste.

Kultura i obyczaje

Indonezja to kraj różnorodny. Wyspę zamieszkuje ok 300 grup etnicznych. Plemiona te wciąż preferują tradycyjne ubiory i ozdabiają swoje ciała przy pomocy malowideł.

Kolejnym miejscem zasługującym na uwagę jest Borneo, gdzie do tej pory zachowały się wśród mieszkańców praktyki aniministyczne podobnie jak na wyspie Mentawai. Indonezja jest niesamowitym miejscem, wartym odkrycia dla każdego, kto ceni sobie piękno natury i kocha egzotyczne klimaty. Różnorodność tego kraju widać w dużej mierze w religii. Kraj ten znajdował się przez długi czas pod wpływem wielu systemów religijnych: hinduizmu, buddyzmu czy islamu. Indonezja szczyci się lokalnym rzemiosłem. Ludowym tańcem, malowidłami czy muzyką przekazują kolejnym pokoleniom historię swojego istnienia i spuściznę. Mieszkańcy bardzo dbają o swoją kulturę, której dzieci uczą się od najmłodszych lat.

Kuchnia

Kuchnia indonezyjska może poszczycić się bogactwem aromatycznych przypraw, mnogością ryb, owoców morza oraz warzyw. W trakcie pobytu w Indonezji warto spróbować dania „nasi goreng”, czyli ryżu usmażonego z dodatkiem cebuli oraz przypraw. Miłośnikom ostrych smaków można polecić indonezyjskie „satay” - to grillowane kawałki kurczaka, wołowiny lub jagnięciny z dodatkiem pikantnych przypraw. Skosztować warto świeżych krewetek przyrządzanych na parze lub smażonych w maśle lub krabów w papryce chili lub sosie Carry. Na specjalne okazje w Indonezji serwuje się Nasi Tumpeng - to jest ryż gotowany w kurkumie i podawany w postaci stożka, udekorowanego warzywami. Wokół tego leżą pieczone kurczaki, krewetki i inne smakołyki. Ucztą dla podniebienia mogą być także potrawy przyrządzane na bazie mango, bananów i mleka kokosowego.
Jedzenie w Indonezji nosi typowe cechy azjatyckiej kuchni. Nasi goreng to nazwa narodowej potrawy w postaci smażonego ryżu z dodatkiem warzyw lub kurczaka. Mie goreng to druga odsłona tej samej potrawy, przyrządzana z makaronem. W Indonezji można je kupić dosłownie wszędzie – w barach przy drogach, na ulicznych straganach i w restauracjach.

Dla aktywnych

Indonezja to z pewnością idealny kierunek dla wszystkich, którzy lubią aktywny wypoczynek. Szczególnie usatysfakcjonowani będą fani nurkowania. Panują tu bowiem świetne warunki do uprawiania tego typu aktywności. Szczególnie polecane miejsca to Bali i część Sumatry. W czasie nurkowania zobaczymy wspaniały podwodny świat. Jeśli chodzi o sporty wodne kraj ten oferuje także wiele rzecznych tras do raftingu. Kto chciałby się bardziej zmęczyć powinien skorzystać z trekkingu na wulkan Rinjani położony na 4000 m n.p.m.

Klimat

Indonezja posiada ciepły tropikalny klimat z większością dni słonecznych i okresowymi deszczami. Temperatura spada wraz z wysokością w górach. Pora sucha trwa od maja do października a pora deszczowa od listopada do kwietnia. Jednak nawet w porze deszczowej deszcz pada nie dłużej niż kilka godzin dziennie. Oczywiście podczas pory suchej również są dni deszczowe.
 

Temperatury w wybranych miastach Indonezji

temperatury-Indonezja.jpg

Podstawowe wyrazy i zwroty

  •     dziękuję = terima kasih

  •     przepraszam (gdy np. chcemy przejść) = permisi

  •     przepraszam (gdy prosimy o wybaczenie) = maaf

  •     u mnie wszystko w porządku = saya baik

  •     a co słychać u ciebie = bagaimana dengan Anda?

  •     proszę bardzo = sama sama

  •     przyjemność po mojej stronie = dengan senang hati

  •     czuj się jak u siebie w domu = santailah serasa di rumah Anda!

  •     wybacz mi = saya minta maaf

  •     dobrze = bagus

  •     bardzo dobrze = bagus sekali

  •     źle / kiepsko = buruk

  •     tak sobie = tidak baik / lumayan

  •     tak = ya

  •     nie = tidak



WAŻNE:

z uwagi zmieniające się przepisy sanitarne w poszczególnych krajach prosimy o sprawdzenie aktualnych informacji na stronie
Informacje dla podróżujących.

Wszystkie miejsca docelowe - Indonezja

Mapa - Indonezja


Najwyżej oceniane hotele wg użytkowników Tripadvisor - Indonezja