Czarnogóra - co warto zobaczyć?

Na wprost wejścia do Zatoki Kotorskiej, tuż obok Chorwacji leży kameralny Herceg Novi. Ma w sobie coś z Wenecji, a jego wyjątkową aurę tworzy zarówno niezwykłe przyrodniczo miejsce, jak i architektura. Starówka ulokowana jest  na górskim zboczu. „Miasto tysiąca schodów” swój przydomek zawdzięcza ukształtowaniu. Aby dostać się do plaży, trzeba przejść dziesiątki schodów, wiodących zboczami miasteczka aż do wody w Zatoce Kotorskiej. Tu nie ma tu piaszczystych plaż. Miejsca do opalania są żwirowe lub kamieniste. Dla plażowiczów lubiących gładkość pod ręcznikiem wzniesiono betonowe platformy. Panuje to wyjątkowy mikroklimat, jest też największa ilość słonecznych dni w roku. Śródziemnomorska roślinność czuje się tu znakomicie. Rosną drzewka cytrusowe, palmy i cyprysy. Miejsce to bywa nazywane także „miastem kwiatów”.

Kotor to urocze, zabytkowe miejsce i perła wybrzeża Adriatyku. Jego wenecka starówka nie ustępuje Dubrownikowi. Będący latami pod protektoratem Republiki Weneckiej Kotor i dziś jest portem, do którego zawijają wycieczkowce całego świata na wakacje do Czarnogóry. Za murami obronnymi ukryta jest obfitość restauracji, do białego rana czynne są knajpki z muzyką na żywo. Choć nie ma tutaj żadnej plaży, jest to najdroższa miejscowość Czarnogóry, z największą ilością atrakcji turystycznych. Kotor i jego okolice -  Dobrota, Muo - to świetna baza wypadowa do zwiedzania Czarnogóry, położona blisko Budvy.

Budva ma piękne zabudowania. Stare miasto ma mnóstwo maleńkich, wąskich uliczek i klimatycznych zaułków. Przyjemnie czas płynie na promenadzie przy porcie. Latem oblegana przez turystów Budva jest miejscem gwarnym i modnym. To najbardziej imprezowy kurort Czarnogóry. Również poza sezonem Budva jest dobrym miejscem na urlop, bo miasto jest zawsze żywe. Riwiera Budvy zaczyna się plażą Jaz i biegnie stronę Baru i jego wybrzeża. Jest tu wiele miejsc do opalania, choć plaże także są żwirowe, piaszczyste i kamieniste. Poza Budvą znaczące miejscowości regionu to Bećići, Rafailovići, Pržno, Miločer, Sveti Stefan i Petrovac. Plaża Buljarica, zamykająca rivierę Budvy jest tradycyjnym miejscem festiwalu SeaDance, największej tanecznej letniej imprezy plenerowej w regionie.

Riwiera Baru mieści w sobie Stari Bar i Nowy Bar. Największe portowe miasto Czarnogóry ma promowe połączenie z włoskim Birindisi a także Bari w południowych Włoszech. Miasteczko to jest stolicą prowincji Bari i regionu Apulia. W okolicy nie brak przyjemnych plaż, są także gaje oliwne, gdzie u gospodarzy warto kupić lokalną oliwę. 
W Barze mocno widać już wpływy islamu. Można odwiedzić meczet, choć jest też i cerkiew prawosławna. W niedużej odległości położony jest Stari Bar. Choć oddalony od morza, to Stary Bar jest piękny i zabytkowy. Atrakcyjna turystycznie jest tu bliskość Jeziora Szkoderskiego i dobre połączenia z resztą kraju, umożliwiające zwiedzanie Czarnogóry w wakacje.

Piaszczyste plaże to znak firmowy Ulcinja. To już południowy kraniec Czarnogóry, położony tuż przy granicy z Albanią. W mieście panuje muzułmański klimat - stoją meczety z minaretami, na ulicach królują bazary. Nosi pieszczotliwą nazwę „czarnogórskiego Mielna". W wielu restauracjach menu stworzone jest po polsku, a kelnerzy potrafią gawędzić z gośćmi w języku polskim. To miejsce jest mekką miłośników kitesurfingu i różnorakich sportów wodnych.  Riwiera Ulcinja jest stworzona do plażowania na sypkim, miękkim pasku. Choć jego kolor jest szary, z powodu domieszek lokalnego błota - to ma on własności lecznicze. Specjalnie wydzielono tu miejsce do plażowania dla kobiet - ciężarne czują się tu komfortowo, spokojnie korzystając z prozdrowotnych własności piasku, kojącego w dolegliwościach stawowych i leczniczego dla skóry.