Napisz wiadomość | Support SOB-CZW 10:00 - 21:00   PT 10:00 - 22:00

Czy wiesz że...

Nie musisz czekać! Jeśli zależy Ci na szybkiej odpowiedzi,
zadzwoń lub pozostaw swój numer na który Oddzwonimy!

EXIMtours biuro podróży

Rezerwuj:
801 44 30 30
32 349 27 35
Nasza infolinia dostępna:
SOB-CZW 10:00 - 21:00 PT 10:00 - 22:00
Wyślij zapytanie

Tanzania

 • Tanzania

  Zjednoczona Republika Tanzanii położona jest we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Kraj graniczy z Burundi, Kenią, Malawi, Mozambikiem, Ruandą, Ugandą, Zambią. Od wschodu wybrzeże Tanzanii oblewają wody Oceanu Indyjskiego. Do Tanzanii należą duże wyspy: Zanzibar, Pemba i Mafia oraz kilka mniejszych.
  Państwo powstało z połączenia dwóch kolonii, niemieckiej Tanganiki oraz brytyjskiego Zanzibaru, co symbolizuje nazwa utworzona z początkowych sylab obu krajów.
  W Tanzanii mieszka około 120 grup etnicznych, które posługują się około 100 językami z rodziny bantu. Do najliczniejszych grup zaliczają się plemiona: Sukuma, Nyamwezi oraz Chagga. Większość plemion kultywuje plemienne religie i pielęgnuje tradycje przodków.
  Największy kraj Afryki Wschodniej rozciąga się od wybrzeża Oceanu Indyjskiego po Wyżynę Wschodnioafrykańską. Niedaleko granicy z Kenią na wysokości 5895 m n.p.m. wznosi się najwyższa góra Czarnego Lądu - Kilimandżaro. Tanzania jest jednym z niewielu miejsc na świecie, w którym można podziwiać niezliczone ilości dzikich zwierząt żyjących w naturalnym środowisku. Na północy, w pobliżu jeziora Wiktorii znajduje się jeden z najsłynniejszych parków narodowych – Serengeti a także Ngorongoro, w którym żyje wiele drapieżnych zwierząt. Safari w Tanzanii to spełnienie marzenia o prawdziwej afrykańskiej przygodzie.

  Dokumenty
  Wizę pobytową można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych Tanzanii (Polska podlega kompetencji terytorialnej Ambasady Tanzanii w Berlinie), a także na głównych przejściach granicznych (w tym na lotniskach w Dar es Salaam i Kilimandżaro). Oprócz wniosku wizowego należy dołączyć jedno zdjęcie paszportowe oraz okazać bilet powrotny. Koszt jednokrotnej wizy turystycznej ważnej przez 90 dni to 50 USD, wizy dwukrotnej 70 USD, przy czym dwukrotny pobyt nie może przekroczyć w sumie 90 dni. Paszport musi być ważny, co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego zakończenia pobytu w Tanzanii. Dowód wniesienia opłaty wizowej należy zachować do kontroli. Możliwe jest uzyskanie rocznej wizy zezwalającej na wielokrotny wjazd do kraju w celach biznesowych. Do wniosku o taką wizę należy dołączyć list zapraszający od firmy z Tanzanii. Koszt rocznej wizy biznesowej to 100 EUR. Podróżujący liniami lotniczymi przy przejeździe tranzytem nie muszą mieć wizy, o ile nie zamierzają opuszczać sali tranzytowej i mają dokumenty wymagane przy wjeździe do tego kraju.
  Tanzania jest krajem związkowym, obejmującym część kontynentalną, czyli dawną Tanganikę (w tym wyspę Mafia), oraz autonomiczny Zanzibar (wyspy Pemba i Unguja). Wiza jest ważna na całym terytorium państwa. Cudzoziemców obowiązuje jednak lokalna kontrola paszportowa (bez opłat wizowych) i celna przy wjeździe i przy opuszczaniu wysp Zanzibaru.

  Klimat
  Tanzania ma klimat podrównikowy: suchy na płaskowyżu, a wilgotny na wybrzeżu i na wyspach oraz w wyższych piętrach gór. Na północy kraju występują dwie pory deszczowe trwające od kwietnia do maja i od listopada do grudnia, na pozostałym obszarze pora deszczowa trwa od kwietnia do maja.
   
  Język
  Języki urzędowe: suahili, angielski
  Podstawowe zwroty w suahili:
  jambo [wymawiane dźiambo] - cześć, dzień dobry; odpowiadamy – jambo
  kwaheri [wym. kłaheri] - do widzenia
  jina [dźina] lako nani - jak masz na imię ?
  tafadali - poproszę
  samahani - przepraszam
  wapi [łapi] - gdzie jest?
  barabara – droga
  bei ghani lub shilingi [silingi] ngapi - ile kosztuje?
  duka - sklep
  samaki - ryba
  nyama [ńiama] - mięso
  wali [łali] - ryż
  maji [madźi] - woda
  sawa [sała] - OK, dobra
  hakuna matata - nie ma problemu, nie sprawy
  si fa hamu - nie rozumiem.
   
  Waluta
  Walutą obowiązującą na terenie Tanzanii jest szyling tanzański (TZS), który dzieli się na 100 centów.
  W obiegu dostępne są monety o nominale: 50, 100 i 200 szylingów.
  i banknoty: 500, 1000, 2000, 5000 i 10000 szylingów.
  Najlepszym środkiem płatniczym jest gotówka w walucie tanzańskiej. Warto mieć przy sobie dolary o niskich nominałach. Lokalni sprzedawcy chętniej przyjmują zapłatę w USD. Akceptowane są wyłącznie banknoty wydane po 2006 roku.
  W wielu hotelach, restauracjach, biurach turystycznych, sklepach pamiątkarskich można płacić kartą (pobierane jest 20% prowizji). Nie ma określonych przepisów co do wwożenia obcej waluty na teren kraju. Zabronione jest natomiast wywożenie waluty lokalnej.

  Ceny
  Orientacyjne ceny (2014 r.)
  Posiłek w średniej klasy restauracji - od 15 USD
  Danie w McDonalds - od 10 USD
  Piwo importowane - od 3USD
  Kawa Cappuccino - od 3 USD
  Coca – Cola - od 0,80 USD
  Woda - od 0,50 USD

  Czas
  UTC/GMT +3 godziny. Różnica czasu wobec Polski - latem +1 godzina , zimą +2 godziny.

  Napięcie
  230 V; 50 Hz
  Wtyczki: typ D, typ G. - gniazdka kwadratowe z trzema bolcami. Potrzebne są adaptery.

  Szczepienia
  Zdecydowanie zalecana jest profilaktyka przeciwmalaryczna (przed przyjazdem, w trakcie pobytu oraz po powrocie). Wskazane jest spanie pod moskitierą, używanie repelentów przeciw komarom oraz unikanie przebywania na otwartej przestrzeni po zmroku.
  Szczepienia:
  Żółta gorączka (żółta febra) - obowiązkowe.
  WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - obowiązkowe.
  WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - obowiązkowe.
  BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.
  Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

  AMBASADA ZJEDNOCZONEJ REPUBLIKI TANZANII w UE
  Siedziba: Eschenallee 11, 14050 Berlin
  Telefon: + 49 30 303080-12
  Fax: + 49 30 30308020
  E-mail: info@tanzania-gov.de
  Strona internetowa: www.tanzania-gov.de
  Godziny pracy: Poniedziałek-Piątek 09.00-16.30
  Wizy: Poniedziałek-Piątek 10:00-13:00

  Tanzania: brak polskiej placówki dyplomatycznej
  Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Nairobi (Kenia).
   
  Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Dar es Salaam
  Konsul honorowy: Joseph Tairo (język konsula polski, angielski, suahili)
  Tanzania, Dar es Salaam, Malanga Road 86/2, Kijitonyama, PO Box 70238
  Tel.: +255 754 274 706
  kh.pltz@yahoo.com

Powrót na górę strony
Partnerzy:
ERVKatowice AirportPZULotnisko RzeszówLotnisko BydgoszczLotnisko Chopina WarszawaLotnisko WrocławRzetelna FirmaTransparentny TouroperatorStart ParkingLotnisko Warszawa-ModlinRentalcarsTATUUMR-KANTOR
Pobierz program Google earthPobierz hotele (oferta czeska)