Napisz wiadomość | Support SOB-CZW 10:00 - 21:00   PT 10:00 - 22:00

Czy wiesz że...

Nie musisz czekać! Jeśli zależy Ci na szybkiej odpowiedzi,
zadzwoń lub pozostaw swój numer na który Oddzwonimy!

EXIMtours biuro podróży

Rezerwuj:
801 44 30 30
32 349 27 35
Nasza infolinia dostępna:
SOB-CZW 10:00 - 21:00 PT 10:00 - 22:00
Wyślij zapytanie

Włochy Sycylia

 • Sycylia

  Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym (25 710 km²), której stolicą jest Palermo a najwyższym wzniesieniem słynny wulkan Etna (3323 m n.p.m.). Na wyspie panuje klimat śródziemnomorski z łagodną i wilgotną zimą oraz suchym i gorącym latem. Na wybrzeżu panują temperatury porównywalne z tymi w Afryce Północnej, w miesiącach zimowych Etnę pokrywa śnieg. Sycylia posiada tylko jedno jezioro Lago di Perguza oraz 3 najważniejsze rzeki: Salso, Simeto, Platani. Znana jest w świecie także z produkcji wina, winnice były znane na tej wyspie od czasów kolonizacji greckiej. Najbardziej znane deserowe wino Marsala produkowane jest nieprzerwanie od XVIII wieku. Jest to głównie słodkie, białe wino włoskie, produkowane w prowincji Trapani w zachodniej części Sycylii.
  Sycylia, zwana też Wyspą Słońca (ze względu na ilość słonecznych dni w roku), posiada doskonałe warunki do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych (od żeglarstwa po nurkowanie).

  Sycylia od 1946 roku tworzy region autonomiczny, w skład którego wchodzą także Wyspy Liparyjskie (Eolskie), Egady, Wyspy Pelagijskie i Pantelleria. Podzielona jest na 9 prowincji: Palermo, Katania, Mesyna, Syrakuzy, Trapani, Ragusa, Caltanissetta, Agrigento i Enna.

  Historia Sycylii znana jest głownie od XI w p.n.e, kiedy Fenicjanie założyli na niej swoje miasto Palermo (Panormus). Następnie od VIII w p.n.e. wyspę zajęli Grecy, zakładając swoje miasta: Syrakuzy, Katanię i Mesynę. Po Grekach władzę na wyspie zaczęli sprawować Rzymianie, czyniąc ją swoją prowincją i spichlerzem Rzymu. W V w n.e. zajęli ją Wandalowie, później kolejno Ostrogoci, Bizantyjczycy, Arabowie, wreszcie Normanowie którzy wypędzili z wyspy Arabów. Od tego czasu Sycylią zaczęli rządzić na przestrzeni wieków królowie: Roger I, Roger II, Henryk VI, Fryderyk II, Karol I Andegaweński, Piotr III Aragoński, Fryderyk II Aragoński, Alfons V Aragoński. Na początku XVI wieku wyspą rządzili Habsburgowie, po nich Burbonowie a w 1816 roku Ferdynand I zjednoczył południowe Włochy i Sycylię tworząc Królestwo Obojga Sycylii. W 1860 roku wyspę opanował Giuseppe Garibaldi, w wyniku czego weszła ona do Królestwa Sardynii i następnie (po plebiscycie w 1820 roku) do zjednoczonych Włoch.

  Będąc na Sycylii na pewno warto zwiedzić zabytki wpisane na listę UNESCO:

  1. Dolina Świątyń – Valle dei Templi w Agrygencie, na liście od 1997 roku, składała się z 10 świątyń greckich powstałych w VI i V w p.n.e. Największe zniszczenia spowodowały liczne trzęsienia ziemi.
  2. Willa rzymska – Villa Romana del Casale położona ok 3 km od Piazza Armerina, na liście od 1997, luksusowa rzymska willa z przełomu III/IV w n.e., w której zachowały się mozaiki podłogowe, pokazujące różne sceny z życia Rzymian.
  3. Syrakuzy i skalna nekropolia w Pantalica, na liście od 2005 roku. W Syrakuzach przyciąga uwagę zwłaszcza teatr grecki stare kamieniołomy a Pantalica słynie z ponad 5000 grobowców z XIII-VII w p.n.e.
  Informacje praktyczne:
  Czas lokalny: taki sam jak czas polski.
  Język: włoski, angielski.
  Napięcie: 220 V; w niektórych hotelach niezbędny adapter.
  Przykładowe ceny: woda mineralna – od 1,5 euro, piwo – od 3 euro, herbata – 1,80 euro (paczka w sklepie ok 2 euro), cappucino – od 1,50 do 3 euro, wino – od 9 euro, świeża lasagna w barze szybkiej obsługi – 4 euro, pizza – 7-12 EUR, obiad – od 12 euro.
   

 • Świątynia Zgody (Tempio della Concordia) w Dolinie Świątyń (Valle dei Templi) w pobliżu miasta Agrigentowidok na miasto Castellammare del Golfo, Sycyliamiasto Cefalu, SycyliaKościół San Nicolo, Savoca, Sycyliaplaża Mondello w pobliżu miasta Palermomiasto PalermoStarożytny teatr grecki w Taorminie - jeden z najbardziej znanych zabytków Sycyliikolorowe koła typowe dla sycylijskiego wózkawulkan Etna na Sycyliikrater wulkanu Etnawidok na wulkan Etnawulkan Etna, Sycylia
Powrót na górę strony
Partnerzy:
ERVKatowice AirportPZULotnisko RzeszówLotnisko BydgoszczLotnisko Chopina WarszawaLotnisko WrocławRzetelna FirmaTransparentny TouroperatorStart ParkingLotnisko Warszawa-ModlinRentalcarsTATUUMR-KANTOR
Pobierz program Google earthPobierz hotele (oferta czeska)