Izrael - wycieczki, wakacje i wczasy | Exim Tours
Rezerwuj: 801 44 30 3032 349 27 35 | infolinia czynna: sob.-czw. 10:00-21:00, pt. 10:00-22:00
Izrael

Izrael

Wróć
Ogólne
Wycieczki<br>fakultatywne
Hotele
Galeria
Transfery<br>indywidualne
Wideo
Lokalizacja
Zakładka 1
Zakładka 2
Zakładka 3
Zakładka 4
Zakładka 5
Zakładka 6

IZRAEL

Izrael jest państwem leżącym na wschodnim wybrzeżu Morza Martwego. Stolicą jest Jerozolima, która pełni rolę ośrodka administracyjnego, a ze względu na historię przyciąga rzesze turystów. Wakacje w Izraelu to okazja do tego, by poznać kulturę Bliskiego Wschodu, zwiedzić słynne na całym świecie miejsca kultu i zabytki oraz delektować się oryginalną kuchnią.

Co warto zobaczyć podczas wycieczki do Izraela? Przede wszystkim Jerozolimę, Tel Awiw, pustynie i Morze Martwe. Trzeba też pamiętać, że to kraj leżący w subtropikalnej strefie klimatycznej. Z tego względu w sezonie, czyli miesiącach wakacyjnych, temperatury powietrza są bardzo wysokie, a słońce niezwykle ostre. Na zwiedzanie najlepsze będą miesiące wiosenno-zimowe. Wtedy aura sprzyja pieszym wycieczkom i eksploracji miast. Podczas pobytu w Izraelu wypada spróbować tradycyjnych i najbardziej znanych przysmaków, jakimi są hummus i falafel.

Kultura i obyczaje

Planując wakacje w Izraelu, warto wcześniej zapoznać się z obyczajami panującymi w tym kraju. Są one uwarunkowane kwestiami religijnymi. Choć wyznaniem dominującym jest judaizm, żyją tam też muzułmanie i chrześcijanie.

Szabat (szabas) to dzień odpoczynku w judaizmie, który trwa od piątkowego wieczoru do późnego popołudnia w sobotę. Piątek to również ważny dzień dla muzułmanów. Z tego względu wiele budynków jest zamkniętych, w szczególności miejsca kultu. Z tego powodu wybranie się w piątek lub sobotę do Jerozolimy nie jest najlepszym pomysłem. Do Tel Awiwu i w okolice wybrzeża Morza Martwego najrozsądniej przyjechać natomiast właśnie podczas szabatu.

Ściana Płaczu w Jerozolimie to najświętsze miejsce dla żydów. Z tego względu konieczne jest uszanowanie tradycji, która nakazuje zwiedzającym odpowiedni ubiór – kobiety muszą mieć zasłonięte ramiona i kolana, a mężczyźni na głowie jarmułkę. Podobne zasady obowiązują również w ortodoksyjnej dzielnicy Mea She’arim. Okrycie ciała wymagane jest też przed wejściem do meczetów (np. Al-Aksa) oraz do bazyliki Grobu Pańskiego.

W czasie zakupów warto, nawet należy się targować, jednak obowiązuje niepisana zasada, że nie wypada negocjować, jeżeli nie jest się zdecydowanym na zakup.

Kuchnia

Kuchnia izraelska znacznie różni się od europejskiej. Hummus, czyli pasta z ciecierzycy, czosnku, oliwy, sezamu i różnych przypraw to pozycja obowiązkowa na liście izraelskich przysmaków. Stare miasto w Jerozolimie jest najlepszym miejscem na spróbowanie falafela – tradycyjnego izraelskiego dania za niewielkie pieniądze (około 5–10 szekli). W tej samej cenie można też nabyć opakowanie ciepłych posypanych przyprawą zatar chlebków pita (idealnych do hummusu). Souk, czyli arabskie targowisko to punkt obowiązkowy podróży po Izraelu. Można tam kupić m.in. wspaniałe egzotyczne przyprawy i przepyszne świeże owoce.

Dla aktywnych

W czasie pobytu w Izraelu można wykąpać się w Morzu Martwym. Jego poziom zasolenia jest tak wysoki, że można unosić się swobodnie na powierzchni wody. Warto też zdecydować się na pieszą wyprawę do starożytnej twierdzy Masady, z której szczytu widać Pustynię Judzką. Jedną z najlepszych propozycji dla fanów aktywnych form wypoczynku jest spacer po pustyni Negew oraz Parku Narodowym Ein Avdat, gdzie znajduje się kanion z licznymi wodospadami. Główną atrakcją turystyczną pustyni i doskonałym pomysłem na aktywne spędzenie wolnego czasu jest Jeep Safari. W czasie dwugodzinnej przejażdżki można zobaczyć wszystkie rozrywki Negew.

Kolejne miejsce idealne do eksploracji to Maktesz Ramon – wyglądający jak olbrzymi krater masyw skalny, którego nazwa po przetłumaczeniu na język polski brzmi „moździerz kuchenny”. To wspaniałe miejsce na rowerowe wyprawy. Można je wypożyczyć w pobliskim mieście Micpe Ramon.

W czasie wędrówek trzeba pamiętać, nie tylko ze względów bezpieczeństwa, aby nie zbaczać ze szlaków. Za takie uchybienie prawa grozi mandat.

Co warto kupić?

Miłośnicy pamiątek „z duszą” powinni wybrać się na targ staroci w Jaffie w Tel Awiwie, który jest czynny codziennie poza szabatem. Można tam kupić wspaniałe izraelskie upominki, m.in. ręcznie zdobione kafle, menorę (siedmio- lub dziewięcioramienny świecznik) czy kolorowe jarmułki, a przy okazji napić się świeżego soku z granatów. Z podróży po Izraelu koniecznie trzeba przywieźć hummus – jego smak trudno porównać z jakimkolwiek innym.

Pogoda

Izrael leży w strefie klimatu subtropikalnego. W konsekwencji pogoda w Izraelu obejmuje przede wszystkim upalne i suche lato (maksymalna temperatura 50℃) oraz łagodne, deszczowe zimy (minimalna temperatura 18℃). Najlepszy czas na wakacje w Izraelu to kwiecień-maj i wrzesień-październik. Temperatury powietrza nie są wówczas zbyt wysokie. Od czerwca do sierpnia w Izraelu panują upały nie do zniesienia nawet dla ciepłolubnych turystów. Słońce jest bardzo ostre. Z tego względu trzeba pamiętać o kremach z filtrem, nakryciu głowy i nawadnianiu organizmu.

Przydatne zwroty

Językiem urzędowym w Izraelu jest hebrajski, ale w kurortach, miejscowościach turystycznych, hotelach, restauracjach, a nawet na ulicy czy w sklepach bez problemu można porozumieć się po angielsku.

Kilka przydatnych zwrotów po hebrajsku:

tak – ken,

nie – lo,

dzień dobry – boker tow,

dobry wieczór – erew tow,

do widzenia – lehitraot,

przepraszam (zadając pytanie) – slicha,

proszę – bewakasza,

dziękuję – toda.

Dlaczego Izrael?

Izrael to idealne miejsce na egzotyczną wycieczkę. Jest tu kilka miejsc, które należy odwiedzić. Koniecznie trzeba zobaczyć Tel Awiw – nowoczesne miasto, kolebkę izraelskiego biznesu i główny ośrodek kultury. Zachwyca piękna długa plaża nad Morzem Śródziemnym, wiele parków oraz wspaniała klimatyczna portowa dzielnica Jaffa.

Akka to kolejne warte odwiedzenia miasto nad Morzem Śródziemnym. Będąc tu, trzeba wybrać się na arabski targ. Następnym punktem obowiązkowym wakacji w Izraelu jest Jerozolima. Koegzystują tu ze sobą różne kultury i wyznania. Niezapomnianym przeżyciem jest też kąpiel w Morzu Martwym.

Izrael – wskazówki i informacje praktyczne

Wymagane dokumenty: Nie ma wymogu wizowego dla Polaków. Po przylocie do Izraela pozwolenie na pobyt jest udzielane od ręki na maksymalny okres 3 miesięcy. Trzeba mieć przy sobie paszport ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty przylotu. Po wyjściu z samolotu pasażerowie kierowani są na krótkie rozmowy z pracownikami lotniska. Trzeba udzielić odpowiedzi na różne pytania dotyczące celu podróży i charakteru pobytu w Izraelu.

Waluta: W Izraelu obowiązującą walutą jest nowy szekel (ILS). Bardzo trudno ją nabyć w Polsce. Z tego względu najlepiej kupić dolary amerykańskie i już na miejscu wymienić je na lokalną walutę. Jeden szekel to w przybliżeniu równowartość 1 złotówki.

Ceny: Izrael nie bez powodu uznawany jest za drogi kierunek turystyczny. Dla przykładu butelka wody będzie kosztowała około 5–10 zł. W restauracjach ceny rozpoczynają się od 50 szekli za posiłek dla jednej osoby.

Czas: Zegarek należy przestawić o jedną godzinę do przodu.

Napięcie: Gniazdka w Izraelu różnią się od europejskich jedynie wyglądem. Można zakupić adapter, ale nie jest to konieczne. Wtyczki (np. od ładowarek), czyli bez bolca – styku uziemienia z reguły pasują do izraelskich gniazdek.

Szczepienia: Nie ma konieczności wykonywania szczepień przed wyjazdem do Izraela.

Polska ambasada w Izraelu: 

  • Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Tel Awiwie, adres: 16, Soutine St., Tel Aviv 64684, Israel. Tel. (+972) 3 72 53 111 lub 101, e-mail: telaviv.amb.sekretariat@msz.gov.plWAŻNE:
z uwagi zmieniające się przepisy sanitarne w poszczególnych krajach prosimy o sprawdzenie aktualnych informacji na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Wbrew stereotypowym opiniom Izrael jest miejscem przyjaznym i bezpiecznym, zwłaszcza gdy podróżuje się szlakami turystycznymi. Szczególną ostrożność trzeba zachować jedynie w pobliżu terytorium Autonomii Palestyńskiej.

 

Następna strona
Poprzednia strona
Comfort hotel Eilat
Comfort hotel Eilat
już od 1669PLN
Sprawdź
Prima Music Eilat
Prima Music Eilat
już od 1829PLN
Sprawdź
BE Club Hotel Eilat
BE Club Hotel Eilat
już od 2159PLN
Sprawdź
Soleil Boutique Hotel
Soleil Boutique Hotel
już od 2219PLN
Sprawdź
Leonardo Privilege Eilat
Leonardo Privilege Eilat
już od 2799PLN
Sprawdź
Leonardo Club Eilat
Leonardo Club Eilat
już od 2799PLN
Sprawdź
Poprzednia strona
Następna strona