Napisz wiadomość | Support SOB-CZW 10:00 - 21:00   PT 10:00 - 22:00

Czy wiesz że...

Nie musisz czekać! Jeśli zależy Ci na szybkiej odpowiedzi,
zadzwoń lub pozostaw swój numer na który Oddzwonimy!

EXIMtours biuro podróży

Rezerwuj:
801 44 30 30
32 349 27 35
Nasza infolinia dostępna:
SOB-CZW 10:00 - 21:00 PT 10:00 - 22:00
Wyślij zapytanie

Izrael

 • IZRAEL
  Państwo położone na Bliskim Wschodzie z dostępem do Morza Śródziemnego (Wschodni Brzeg) i do Morza Czerwonego (ok 7 km długości). Przylega do niego również Palestyna (Zachodni Brzeg) oraz Strefa Gazy kontrolowane przez Autonomią Palestyńską. Stolicą Izraela jest Jerozolima, natomiast Tel Awiw skupia centra finansowe oraz przedstawicielstwa dyplomatyczne państw. Ludność Izraela w 70% zamieszkuje nadmorską równinę Szaron, pozostała część kraju charakteryzuje się dużą różnorodnością geograficzną, od pustyni Negew na południu do łańcuchów górskich Galilei, Karmelu i Wzgórz Golan na północy. Na takie ukształtowanie geograficzne kraju wpływa przede wszystkim Rów Jordanu, który stanowi część wielkiego Rowu Abisyńskiego. Izraelczycy przykładają dużą wagę do ochrony środowiska naturalnego, stworzono ponad 300 rezerwatów, 34 najważniejsze miejsca historyczne są otoczone parkami, prowadzona jest na szeroką skalę kampania sadzenia drzew. Turystyka jest ważną gałęzią gospodarki Izraela, zwłaszcza ta związana z miejscami kultu religijnego, ale turystów przyciąga także spora ilość zabytków historycznych, stanowisk archeologicznych i nadmorskich plaż. Izrael słynie też z kurortów położonych w pobliżu Morza Martwego oraz wyrobu kosmetyków z występujących w nim minerałów, które mają zbawienny wpływ na skórę.

  Dokumenty
  Przy wjeździe do Izraela należy posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy licząc od daty powrotu do Polski. Polacy mogą przebywać na terenie Izraela do 90 dni (ostateczna liczba dni zależy od izraelskiej straży granicznej, należy sprawdzać daty na stemplach). Ruch bezwizowy między Polska a Izraelem dotyczy wyłącznie wyjazdów turystycznych.
  Planując podróż do Syrii, Libanu, Libii, Arabii Saudyjskiej lub Zjednoczonych Emiratów Arabskich musimy pamiętać, że izraelski stempel uniemożliwia nam wjazd do tych krajów, dlatego należy poprosić celnika, aby nie wbijał nam stempla do paszportu, zarówno po przylocie jak i przy wylocie. W takiej sytuacji na osobnej kartce wydanej przez celnika jest stemplowana Flying Visa.

  Klimat
  Na wybrzeżu panuje klimat śródziemnomorski, z chłodnymi zimami i długimi gorącymi latami, w centrum panuje klimat umiarkowany z ciepłą i wilgotną wiosną, gorącym i suchym latem, oraz chłodną i wilgotną jesienią a w Dolinie Jordanu panuje klimat tropikalny.

  Język
  Językiem urzędowym są hebrajski i arabski, ale można swobodnie posługiwać się językiem angielskim i rosyjskim.

  Waluta
  nowy szekel (NIS), 1 NIS = agorot. W większości sklepów możemy płacić dolarami ale przelicznik nie jest zbyt korzystny, dlatego lepiej wymienić część pieniędzy na lokalną walutę.

  Ceny przykładowe:
  chleb: 10-20NIS
  jogurt owocowy duży: 11-15NIS
  3 soki w kartonie: 15NIS, 1 sok 6NIS
  czekolada, z orzechami, kokosowa itp. 5-6NIS
  masło czekoladowe lub chałwowe: 8-12NIS
  lody na patyku lub rożek: 6-15NIS
  woda 1,5l: 7-9 NIS
  Coca Cola 1,5l: 9 NIS
  papierosy: od 27NIS

  Czas
  UTC +2 – zima
  UTC +3 – lato

  Napięcie
  230 V; 50 Hz; gniazdka typu europejskiego

  Szczepienia
  Przy wjeździe do Izraela nie są wymagane żadne szczepienia ochronne. Chociaż woda z wodociągów miejskich jest zdatna do picia zaleca się picie wody butelkowanej.
   
  Przydatne informacje:
  - w okresie szabatu (od piątku wieczór do soboty wieczór), większość sklepów i restauracji jest zamknięta, ograniczona jest również komunikacja
  - w bankach i kantorach nie ma możliwości wymiany polskich złotych na szekle, natomiast karty kredytowe są w powszechnym użyciu
  - w czasie święta Jom Kippur (święto ruchome zgodne z kalendarzem żydowskim), ruch samochodowy ustaje a osoby podróżujące samochodem mogą spotkać się z nieprzychylnymi komentarzami.
  - Izrael jest państwem multikulturowym, z dominującą religią judaizmem. Należy zachować wszelkie normy obyczajowej szczególne poszanowanie zwyczajów religijnych panujących w tym kraju. Nie należy manifestować ani swojej odmienności ani głośno komentować zachowań Izraelczyków. Turyści zwiedzający miejsca kultu religijnego związanego z judaizmem powinni być odpowiednio ubrani (długie spodnie i spódnice, bluzy lub koszule z długim rękawem, pełne buty i mężczyźni nakrycie głowy).
  - w restauracji mile widziane są napiwki (ok 10-15% ceny), zwyczajowo też zostawia się napiwki w hotelach dla sprzątaczek, bagażowych i kierowców autobusów. Kierowcom taksówek raczej nie zostawia się napiwków.  

  Ambasada Państwa Izrael w Polsce
  ul. Krzywickiego 24, 02-078 Warszawa
  Telefon: (22) 597 05 00
  Fax: (22) 825 16 07
  E-mail: publicaffairs@warsaw.mfa.gov.il
  Strona internetowa: www.israel.pl
  Godziny pracy: Poniedziałek-Czwartek 08.30-17.00
  Piątek 08.30-14.30
  Wydział Konsularny
  Telefon: (22) 597 05 02
  Godziny pracy: Poniedziałek-Piątek 10.00-12.00

  Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Państwie Izrael
  Ambasador: Jacek Chodorowicz
  Izrael, Tel Awiw, Soutine 16, 64684
  Tel.: +972 3 725 3111 Tel. dyżurny: +972 547 444 106 (po godzinach pracy placówki
  telaviv.amb.sekretariat@msz.gov.pl
  www.telawiw.msz.gov.pl

 • Bazylika Narodzenia Pańskiego w BetlejemGrota Narodzenia Jezusa Chrystusa znajduje się w krypcie pod ołtarzem Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejemwieś Cezarea, Izraelwidok na Jerozolimę, IzraelŚciana Płaczu w Jerozolimie - pozostałość Świątyni Jerozolimskiej, najświętsze miejsce judaizmuJezioro Tyberiadzkie (Jezioro Galilejskie) - największe jezioro Izraela położone w GalileiMasada - nazwa starożytnej twierdzy żydowskiej położonej na szczycie płaskowyżu na Pustyni Judejskiej nad Morzem Martwymwybrzeże nad Morzem Martwym, Izraelhotele nad Morzem Martwym, Izraelmiasto Nazaret, IzraelJad Waszem - instytut poświęcony żydowskim ofiarom Holokaustu w Jerozolimiewnętrze instytutu Jad Waszem w Jerozolimie, Izrael
Powrót na górę strony
Partnerzy:
ERVKatowice AirportPZULotnisko RzeszówLotnisko BydgoszczLotnisko Chopina WarszawaLotnisko WrocławRzetelna FirmaTransparentny TouroperatorStart ParkingLotnisko Warszawa-ModlinRentalcarsTATUUMR-KANTOR
Pobierz program Google earthPobierz hotele (oferta czeska)