Cypr Północny - wycieczki, wakacje i wczasy | Exim Tours
Rezerwuj: 801 44 30 3032 349 27 35 | infolinia czynna: sob.-czw. 10:00-21:00, pt. 10:00-22:00
Cypr Północny

Cypr Północny

Wróć
Ogólne
Wycieczki<br>fakultatywne
Hotele
Galeria
Transfery<br>indywidualne
Wideo
Lokalizacja
Kyrenia
Famagusta
Zakładka 3
Zakładka 4
Zakładka 5
Zakładka 6

CYPR PÓŁNOCNY 

Cypr Północny to część wyspy pretendująca do miana odrębnego kraju. Turyści coraz chętniej decydują się na podróż w te rejony. Wakacje na Cyprze Północnym zapewniają bowiem możliwość zwiedzania niezwykle ciekawych zabytków.

Cypr Północny (formalnie Turecka Republika Cypru Północnego) jest samozwańczym państwem na północy Cypru. Ogłosiło ono niepodległość w 1983 roku, po latach sporów między greckimi Cypryjczykami i Turkami. Choć kraj ten zajmuje dziś aż 40% wyspy, za odrębne państwo uznawany jest jedynie przez Turcję.

Toczący się przez lata konflikt sprawił, że ten rejon nie był polecanym kierunkiem podróży. Obecnie wycieczki na Cypr Północny zyskują jednak coraz większą popularność, kusząc turystów różnorodnymi atrakcjami.  Co ważne, mimo niestabilnej sytuacji politycznej wjazd do kraju nie jest szczególnie utrudniony – w przypadku Cypru Północnego paszport nie jest dokumentem wymaganym, w związku z czym wystarczy legitymować się dowodem osobistym.

Co warto zobaczyć na Cyprze Północnym? Miejsce to obfituje w wielowiekowe zabytki i wspaniałe plaże położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Możliwy jest więc zarówno spokojny odpoczynek, jak i aktywne zwiedzanie.

Za największą atrakcję Cypru Północnego uznawane jest miasteczko Famagusta, usytuowane we wschodniej części kraju. Ośrodek turystyczny słynie z wielu kilometrów wspaniałych plaż, a także zachwycającej przyrody. Oprócz tego można tam zwiedzić weneckie mury, a także dawne kościoły zamienione na meczety (kościół św. Piotra i Pawła przekształcony w meczet Sinana Paszy oraz gotycką katedrę św. Mikołaja  przeobrażoną w meczet Mustafy Lali Paszy).

Wybierając się na wczasy na Cyprze Północnym, warto też odwiedzić Nikozję, czyli stolicę całej wyspy, która jako jedyna na świecie przedzielona jest murem oddzielającym część turecką od greckiej. Na uwagę zasługuje tam zwłaszcza starówka, z takimi atrakcjami jak Bazar Miejski czy Wielka Łaźnia. Za atrakcje Cypru Północnego uważane są też tradycyjne zakłady rzemieślnicze, które można znaleźć w zaułkach stolicy.

Wycieczki na Cypr Północny mogą też objąć inne miejsca, jak np. miasto Kyrenia z pięknym zamkiem i portem, ruiny opactwa Bellapais, osadę Salamina z pozostałościami starożytnego miasta czy zamek św. Hieronima z XI wieku.

Kultura i obyczaje

Wybierając się na wakacje na Cypr Północny, należy pamiętać, że tereny te zajmowane są głównie przez Turków. Przejawia się to w panującej tam religii – dominującym wyznaniem jest islam. Podczas pobytu w kraju można więc usłyszeć charakterystyczny głos muezina wzywającego wiernych na modlitwę, a także zobaczyć wiele meczetów. Część z nich była niegdyś kościołami, które zostały przekształcone na świątynie muzułmańskie.

Podczas wycieczki na Cypr Północny można również zobaczyć jeden z występów przybliżających folklor tego miejsca. Odbywają się one często w Kyrenii oraz Famaguście. Oprócz tego ciekawym wydarzeniem jest święto żniw w Mesaorii.

Wyjeżdżając na wycieczkę na Cypr Północny, należy pamiętać, że językiem urzędowym jest tam język turecki. W tym rejonie można się jednak porozumieć również po grecku lub po angielsku. Ciekawostką związaną z wyspą jest także to, że obowiązuje tam ruch lewostronny.

Kuchnia

Wczasy na Cyprze Północnym nie mogą się obyć bez spróbowania lokalnych specjałów. W kuchni tej części kraju wyraźnie widoczne są wpływy tureckie. W związku z tym można skosztować takich dań, jak np. börek (warstwy ciasta nadziewane mięsnym, serowym lub warzywnym farszem), pide (turecka wersja pizzy) czy çorba (zupa). Popularne są też kebaby oraz köfte, czyli klopsy z mielonego mięsa. Tradycyjnymi potrawami wyspy, dostępnymi również na Cyprze Północnym, są też ser halloumi i dolmades (gołąbki w liściach winogron).

Dla aktywnych

Atrakcje Cypru Północnego to nie tylko plaże i zabytki, dzięki czemu turyści, pragnący aktywnie spędzać wolny czas również będą usatysfakcjonowani. W tureckiej części wyspy istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu do uprawiania sportów wodnych. Najpopularniejsze dyscypliny to windsurfing, żeglarstwo, jazda na nartach i skuterach wodnych, a także nurkowanie. Można również uprawiać pieszą turystyką, a w rejonach gór – kolarstwo górskie.

Co warto kupić?

Ceny na Cyprze Północnym są bardzo zbliżone do tych, które obowiązują w greckiej części wyspy. Choć w przypadku pamiątek mogą być stosunkowo wysokie, warto przywieźć ze sobą kilka suwenirów.

Przebywając na wczasach na Cyprze Północnym, bez trudu można natknąć się na sklepy sprzedające tureckie obuwie wykonane z koziej skóry. Warto też zwrócić uwagę na tradycyjne zabawki oraz koszyki wyplatane z wikliny. Dobrym zakupem będą również artykuły spożywcze, zwłaszcza ser halloumi.

Pogoda

Na Cypr Północny warto jechać o każdej porze roku. Subtropikalny klimat tego regionu sprawia, że warunki atmosferyczne są niezwykle sprzyjające. Najcieplejsze dni występują między czerwcem a wrześniem – temperatura na Cyprze Północnym często przekracza wówczas 30 , a słońce świeci przez około 11 godzin na dobę. Standardowy sezon wakacyjny obejmuje jednak miesiące od maja do października.

Przydatne zwroty (po turecku)

Tak – evet (czyt. ewet)

Nie – hayır (czyt. hajisz)

Dzień dobry –  rano: günaydın (czyt. ginajden); po południu: İyi günler (czyt.: ijginasz)

Do widzenia – zastosowanie ogólne: görüşürüz (czyt.: guruszuruz); gdy ktoś wychodzi: güle güle (czyt.: gule gule); gdy samemu się wychodzi: allahaısmarladık (czyt.: allasmarladyk)

Przepraszam – zagadując kogoś: pardon (czyt.: pardą),  przepraszając za coś: affedersiniz (czyt. afedersiniz) lub özür dilerim (czyt. ozur dilerim)

Dziękuję – teşekkür ederim (czyt. tesiekur ederym) lub teşekkürler (czyt.tesiekurlasz)

Dlaczego Cypr Północny?

Cypr Północny to państwo, które w zasadzie nie istnieje. Już sam ten fakt przyciąga do niego wielu turystów z całego świata. Urlop w tym niezwykłym miejscu oferuje także wiele atrakcji. Zwiedzanie Cypru Północnego może stanowić fascynującą podróż do przeszłości, a także szansę na poznanie skomplikowanych relacji turecko-greckich. Poza tym, w tym regionie wyspy praktycznie przez cały rok można liczyć na doskonałą pogodę, co zachęca do korzystania z uroków miejscowych plaż i kąpielisk.

Należy także dodać, że turystyczna infrastruktura Cypru Północnego jest świetnie rozwinięta. Dzięki temu, przybysze z zagranicy mogą odpoczywać w dobrych warunkach i korzystać z dodatkowych atrakcji, takich jak dostęp do basenów czy wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Informacje praktyczne

Wymagane dokumenty: Jadąc na wycieczkę na Cypr Północny, nie trzeba mieć wizy  – wystarczy dowód osobisty lub paszport.

Waluta: Na Cyprze Północnym walutą jest lira turecka (TL). W większości miejsc można jednak płacić również w euro.

Ceny: Ceny na Cyprze Północnym są umiarkowane. Za danie główne w restauracji należy zapłacić przeciętnie 30–70 LT (ok. 18–44 zł), za kieliszek wina od 12 LT (ok. 7,50 zł), a za wodę 2–4 LT (ok. 1,20–2,50 zł).

Czas: Na Cyprze Północnym obowiązuje strefa czasowa GMT +3 (+1 godzina w stosunku do Polski).

Napięcie: 220/240V; 50 Hz; wymagany adapter do gniazdka.

Szczepienia: Wybierając się na wycieczkę na Cypr Północny, nie trzeba wykonywać żadnych szczepień.

Ambasady: Polska nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Turecką Republiką Cypru Północnego.

Kyrenia (Girne)
W czasie tej całodniowej wycieczki zwiedzicie Państwo ruiny zamku, który stanowił inspirację dla Walta Disneya przy tworzeniu pełnometrażowego filmu animowanego “Królewna Śnieżka”. Zamek Św. Hilarion położony jest na wzgórzu, z którego rozciąga się przepiękny widok na wybrzeże Kyrenii. Udamy się również do wioski Bellapais położonej u stop Gór Pięciu Palców. Znajdujące się tam Opactwo jest wspaniałym przykładem sztuki gotyckiej, a rozciągający się z niego widok na Kyrenię i Morze Śródziemne zapiera dech w piersiach. Po obiedzie czas wolny w okolicach kyreńskiego portu. Dla chętnych możliwość zwiedzania twierdzy usytuowanej tuż przy porcie, w której znajduje się najstarszy odnaleziony wrak statku.
Cena ok. 40-45 €, dziecko do lat 3 – gratis, dziecko 3 – 12 lat 20 €
 
Rejs statkiem
Jeżeli chcecie Państwo przeżyć niezapomnianą przygodę pełną relaksu oraz cudownych widoków zapraszamy Państwa na nasz rejs statkiem, który wypływa z portu w Kyrenii. Pozwoli on odkryć tajemnicze piękno wyspy widziane od strony morza. Zawsze podczas takiego rejsu wypływamy na słynne plaże na zachodzie lub wschodzie wybrzeża (w zależności od pogody). Na trasie zaplanowany jest dla Państwa postój pozwalający zażyć odświeżającej kąpieli w morzu. Około południa docieramy do celu. Po lunchu zaplanowaliśmy kąpiel w krystalicznie czystej wodzie. Natomiast późnym popołudniem czeka Państwa relaksujący rejs powrotny do portu w Kyrenii.
Cena ok. 35-40 €, dziecko do lat 3 – gratis, dziecko 3 – 12 lat 20 €
 
Famagusta (Magusa)
Podczas tej wycieczki zwiedzicie Państwo klasztor Św. Barnaby, z jego słynną “salą ikon” i muzeum archeologiczne. Będziemy też mieli możliwość obejrzenia grobowca Św. Barnaby, a następnie ruin starożytnego miasta Salamis, w którym pierwsze ślady osadnictwa datowane są na epokę brązu. Po lunchu zwiedzimy potężne mury obronne Famagusta, Wieżę Otella która podobno zainspirowała Szekspira do napisania słynnego dzieła oraz katedrę Św. Mikołaja (Meczet Lala Mustafa Pasza), a także “Miasto Widmo” Varosa.
Cena ok. 40-45 €, dziecko do lat 3 – gratis, dziecko 3 – 12 lat 20 €
 
Półwysep Karpaz
To zdecydowanie najpiękniejsza kraina Cypru Północnego, która wciąż jeszcze nie została do końca poznana. Na naszej wycieczce udamy się do wioski Dipkarpaz, gdzie wciąż mieszkają zarówno Grecy jak i Turcy Cypryjscy. Znajduje się tam uroczy meczet oraz niewielki kościółek prawosławny. Wreszcie, odwiedzimy słynny klasztor Św. Andrzeja Apostoła. Będziecie mieli Państwo również możliwość podziwiania miejscowej flory i fauny, m.in. dzikich osłów, a na koniec popływamy w morzu na najpiękniejszej na wyspie piaszczystej Złotej Plaży.
Cena ok. 50 €, dziecko do lat 3 – gratis, dziecko 3 – 12 lat 25 €

Nikozja
Jest jedyną na świecie podzieloną na dwie części stolicą, zachowującą w dalszym ciągu swoje niepowtarzalne piękno i charakter - w wąskich uliczkach, architekturze, zwyczajach i kulturze. Podczas naszej wycieczki zobaczycie Państwo: Zieloną Linię, mury obronne Nikozji, Meczet Selimiye (Katedra Św. Zofii), Wielki Kryty Bazar (Bandabuliya) oraz największy kervansaray (BuyukHan). W czasie wolnym będziecie mieli Państwo możliwość przejścia na grecką stronę miasta przy okazaniu dokumentu tożsamości (paszportu/dowodu osobistego).
Cena ok. 45 Euro, dziecko do lat 3 – gratis, dziecko 3 – 12 lat 20 €

Łaźnia Turecka
Hamman lub inaczej łaźnia turecka, jest obowiązkowym punktem każdego wyjazdu, którego nie sposób pominąć. Zabieg obejmuje peeling całego ciała i masaż w pianie. Zakończeniem całego procesu będzie masaż ciała olejkami, przynoszący odprężenie i dający nam poczucie świeżości.
Cena ok. 70 €, dzieci powyżej 7 lat - 40 € (wyjazd tylko z rejonu Girne)
 

Uwaga: wszystkie wycieczki odbywają się w jęz. polskim/angielskim/niemieckim. Szcegółowych informacji udziela rezydent. Podane programy i ceny są ramowe i mogą ulec zmianie

Następna strona
Poprzednia strona
Mountain View Hotel
Mountain View Hotel
już od 579PLN
Sprawdź
Sempati Hotel
Sempati Hotel
już od 589PLN
Sprawdź
Crystal Rocks Hotel
Crystal Rocks Hotel
już od 589PLN
Sprawdź
Bare Hill Holiday Village
Bare Hill Holiday Village
już od 599PLN
Sprawdź
Ada Beach Hotel
Ada Beach Hotel
już od 599PLN
Sprawdź
Lapida Hotel
Lapida Hotel
już od 599PLN
Sprawdź
Merit Cyprus Gardens Holiday Village
Merit Cyprus Gardens Holiday Village
już od 619PLN
Sprawdź
Topset Hotel
Topset Hotel
już od 619PLN
Sprawdź
Rose Gardens Holiday Village
Rose Gardens Holiday Village
już od 629PLN
Sprawdź
Altinkaya Holiday Complex
Altinkaya Holiday Complex
już od 629PLN
Sprawdź
Riverside Garden Resort
Riverside Garden Resort
już od 649PLN
Sprawdź
Rose Gardens Holiday Village
Rose Gardens Holiday Village
już od 649PLN
Sprawdź
Oscar Resort Hotel
Oscar Resort Hotel
już od 649PLN
Sprawdź
LA Hotel
LA Hotel
już od 679PLN
Sprawdź
Riverside Garden Resort
Riverside Garden Resort
już od 679PLN
Sprawdź
Denizkizi Royal Hotel
Denizkizi Royal Hotel
już od 689PLN
Sprawdź
Crystal Rocks Hotel
Crystal Rocks Hotel
już od 689PLN
Sprawdź
Oscar Resort Hotel
Oscar Resort Hotel
już od 689PLN
Sprawdź
Denizkizi Hotel
Denizkizi Hotel
już od 689PLN
Sprawdź
Oscar Park Hotel
Oscar Park Hotel
już od 699PLN
Sprawdź
The Olive Tree Hotel
The Olive Tree Hotel
już od 729PLN
Sprawdź
LA Hotel
LA Hotel
już od 739PLN
Sprawdź
Le Chateau Lambousa
Le Chateau Lambousa
już od 789PLN
Sprawdź
Riverside Garden
Riverside Garden
już od 799PLN
Sprawdź
MC Palace Hotel SPA Convention
MC Palace Hotel SPA Convention
już od 819PLN
Sprawdź
Salamis Bay Conti
Salamis Bay Conti
już od 889PLN
Sprawdź
Mimoza Beach Hotel
Mimoza Beach Hotel
już od 929PLN
Sprawdź
Long Beach
Long Beach
już od 929PLN
Sprawdź
Vuni Palace Hotel
Vuni Palace Hotel
już od 939PLN
Sprawdź
Dome Hotel
Dome Hotel
już od 949PLN
Sprawdź
Merit Cyprus Garden
Merit Cyprus Garden
już od 949PLN
Sprawdź
Salamis Bay Conti Resort
Salamis Bay Conti Resort
już od 989PLN
Sprawdź
Grand Pasha Hotel
Grand Pasha Hotel
już od 1019PLN
Sprawdź
Merit Park Hotel
Merit Park Hotel
już od 1069PLN
Sprawdź
Kaya Artemis Resort
Kaya Artemis Resort
już od 1069PLN
Sprawdź
Salamis Bay Conti
Salamis Bay Conti
już od 1079PLN
Sprawdź
Vuni Palace Hotel
Vuni Palace Hotel
już od 1089PLN
Sprawdź
Queen Aphrodite Hotel (Ex. Leton Aphrodite Hotel)
Queen Aphrodite Hotel (Ex. Leton Aphrodite Hotel)
już od 1119PLN
Sprawdź
Sea Life Hotel
Sea Life Hotel
już od 1124PLN
Sprawdź
Manolya Hotel
Manolya Hotel
już od 1135PLN
Sprawdź
Acapulco Beach & SPA Resort
Acapulco Beach & SPA Resort
już od 1179PLN
Sprawdź
Kaya Artemis Resort
Kaya Artemis Resort
już od 1199PLN
Sprawdź
Lord's Palace Hotel And Spa
Lord's Palace Hotel And Spa
już od 1199PLN
Sprawdź
Cratos Premium Hotel
Cratos Premium Hotel
już od 1199PLN
Sprawdź
Ada Beach Hotel
Ada Beach Hotel
już od 1239PLN
Sprawdź
Noah's Ark Deluxe Hotel And Spa
Noah's Ark Deluxe Hotel And Spa
już od 1249PLN
Sprawdź
Merit Cyprus Gardens Holiday Village
Merit Cyprus Gardens Holiday Village
już od 1269PLN
Sprawdź
Malpas Hotel & Casino
Malpas Hotel & Casino
już od 1293PLN
Sprawdź
Pia Bella Hotel
Pia Bella Hotel
już od 1316PLN
Sprawdź
Kaya Artemis
Kaya Artemis
już od 1319PLN
Sprawdź
The Arkin Colony Hotel
The Arkin Colony Hotel
już od 1339PLN
Sprawdź
Noah's Ark
Noah's Ark
już od 1339PLN
Sprawdź
Arkin Palm Beach
Arkin Palm Beach
już od 1339PLN
Sprawdź
Lord's Palace Hotel And Spa
Lord's Palace Hotel And Spa
już od 1399PLN
Sprawdź
Acapulco Beach & SPA Resort
Acapulco Beach & SPA Resort
już od 1515PLN
Sprawdź
Limak Cyprus Deluxe Hotel
Limak Cyprus Deluxe Hotel
już od 1539PLN
Sprawdź
Concorde Resort Hotel
Concorde Resort Hotel
już od 1589PLN
Sprawdź
Limak Cyprus De Luxe Hotel
Limak Cyprus De Luxe Hotel
już od 1619PLN
Sprawdź
Elexus Hotel And Resort
Elexus Hotel And Resort
już od 1829PLN
Sprawdź
Merit Crystal Cove
Merit Crystal Cove
już od 2039PLN
Sprawdź
Cratos Premium Hotel
Cratos Premium Hotel
już od 2099PLN
Sprawdź
Kaya Palazzo Resort Hotel
Kaya Palazzo Resort Hotel
już od 2159PLN
Sprawdź
Merit Crystal Cove Hotel
Merit Crystal Cove Hotel
już od 2319PLN
Sprawdź
Concorde Luxury Resort
Concorde Luxury Resort
już od 2859PLN
Sprawdź
Poprzednia strona
Następna strona

Kyrenia
Miasto stanowi ważne centrum turystyczne oraz znakomitą bazę wypadową. Magicznym miejscem
jest Stare Miasto, które mieści się nad niewielkim portem, gdzie cumują jachty z całego świata, a
na turystów czekają urocze restauracje i kawiarnie mieszczące się w starych domach i wychodzące ze
swoimi stolikami nad samo nabrzeże. Wspaniałe, długie piaszczyste plaże, a wśród nich urocza Plaża
Lefke, liczne muzea oraz zabytki historyczne, takie jak bizantyjski zamek Św. Hilarona czynią to  miejsce idealnym na wakacyjny odpoczynek.
 

zamek Girne w Kyrenii

 
Opactwo Bellapais - klasztor augustiańskiwidok na port w Kyrenii

Famagusta
Miasto znajduje się we wschodniej części Cypru Pólnocnego. Bliska odległość do morza i piaszczystych plaż, a także gorący klimat rekompensują monotonię nizinnego krajobrazu. Znajdziemy tutaj dużo zieleni, wśród której wyłaniają się ruiny gotyckich budowli. Bogatą historię miasta
potwierdzają pozostałości zwłaszcza z czasów starożytnych a także początków nowożytności.


ruiny kościoła św. Jerzego w mieście Famagustaruiny antycznego miasta SalaminaMeczet Mustafy Lali Paszy w mieście Famagusta
Zapisz się na newsletter

Wakacje nie jeden mają kierunek!

Bądź zawsze na bieżąco. Zapisz się na newsletter.

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z postanowieniami polityki prywatności Exim S.A. Zgadzam się na wykorzystywanie mojego adresu e-mail do przesyłania informacji handlowych, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Szczegółowe informacje w polityce naszej firmy dotyczącej cookies.