Turcja - wycieczki, wakacje i wczasy | Exim Tours
Rezerwuj: 801 44 30 3032 349 27 35 | infolinia czynna: sob.-czw. 10:00-21:00, pt. 10:00-22:00
Turcja

Turcja

Wróć
Ogólne
Wycieczki<br>fakultatywne
Hotele
Galeria
Transfery<br>indywidualne
Wideo
Lokalizacja
Zakładka 1
Zakładka 2
Zakładka 3
Zakładka 4
Zakładka 5
Zakładka 6

TURCJA

Turcja to kraj leżący na styku dwóch kontynentów – Azji i Europy. Zachwyca niesamowitym krajobrazem złożonym z bezkresnych wzgórz i mórz w odcieniach lazuru i błękitu. Wakacje w Turcji to idealna propozycja dla osób poszukujących perfekcyjnej pogody, aromatycznej kuchni i majestatycznych zabytków.

Turcja jest państwem wyżynno-górzystym, obmywanym przez cztery ciepłe i krystalicznie czyste akweny morskie (Morze Egejskie, Śródziemne, Marmara i Czarne). W części europejskiej graniczy z Bułgarią i Grecją, a od strony azjatyckiej z Syrią, Irakiem, Iranem, Azerbejdżanem, Armenią i Gruzją. Do terytorium Turcji należą również okoliczne wyspy – m.in. Imroz, Bozca i Wyspy Książęce. Nad tą wspaniałą krainą górują majestatyczne szczyty pasma Taurus poprzetykane urokliwymi dolinami pełnymi bujnej roślinności.

Najpopularniejszym regionem turystycznym jest Riwiera Turecka, której sercem jest tętniący życiem kurort turystyczny Antalya. Jest to idealna baza wypadowa wycieczek objazdowych i zwiedzania wyjątkowych atrakcji turystycznych tego kraju. Równie interesujące są mniejsze miejscowości ‒ np. Finike, które jest świetną bazą wypadową do wycieczek objazdowych na tereny Phaselis, Myra, Demre czy Kekova.

Wczasy w Turcji to idealna propozycja dla wielbicieli zwiedzania i aktywnego wypoczynku. Są okazją do podziwiania urokliwych zabudowań i majestatycznych zabytków, w których można dojrzeć pozostałości po niezwykłych cywilizacjach antycznego świata. Historyczne miasta kryją zmienne losy przeszłości Turcji, pełne pamiątek po największych potęgach zamierzchłych czasów: Hetytach, Persach, Grekach oraz Rzymianach.

Kultura i obyczaje

Kultura Turcji stanowi fuzję dwóch zupełnie odmiennych cywilizacji – europejskiej i azjatyckiej. Choć jest to kraj muzułmański, to duży wpływ bardziej liberalnych krajów Starego Kontynentu niejako oddzielił Turcję pod względem zwyczajów od państw świata arabskiego. Znaczący wpływ na unikalność tego regionu mieli z pewnością imigranci z Bałkanów oraz mniejszość kurdyjska, zamieszkująca południe kraju. Obecnie zachód kraju jest zdecydowanie bardziej europejski, a wschód i małe miejscowości – bardziej konserwatywne. Ważnym aspektem jest fakt, iż Turcja deklaruje się jako państwo świeckie. Zabronione jest zasłanianie twarzy w miejscach publicznych oraz noszenie przez mężczyzn tradycyjnej czapki – fezy.

Zdecydowana większość obywateli (aż 98%) to wyznawcy islamu odłamu sunnickiego. Dość liczną grupą są Alewici, którzy stanowią 20‒30% populacji kraju. Największą mniejszością są osoby bezwyznaniowe. W Turcji można również spotkać osoby deklarujące się jako chrześcijanie, buddyści czy judaiści.

Językiem urzędowym jest język turecki. Spędzając wczasy w Turcji w większych miejscowościach turystycznych, bez problemu można porozumieć się także po angielsku i rosyjsku. Warto dodać, że alfabet arabski został tutaj zastąpiony przez łaciński.

Kuchnia

Kuchnia turecka jest niezwykle aromatyczna i esencjonalna. Jej unikalny smak powstał w wyniku fuzji tradycyjnych potraw tego regionu z wpływami chińskimi, środkowoazjatyckimi, a także greckimi czy francuskimi. Dania bazują przede wszystkim na świeżych warzywach, oliwie z oliwek, czosnku oraz intensywnych ziołach i przyprawach. Na talerzach często pojawiają się także mięsa (najczęściej grillowane) – szczególnie popularna jest jagnięcina. Najbardziej znane potrawy tej kuchni to z pewnością: kebab – mocno przyprawione, długo grillowane mięso z dodatkami oraz kofta – pieczone lub grillowane klopsiki mięsne. Popularną przekąską jest burek – farsz zawijany w ciasto filo, hummus na bazie ciecierzycy i przypraw oraz słony napój jogurtowy ajran. Turcja to raj dla miłośników słodyczy – na każdym kroku można tu skosztować słodkich przyjemności na bazie miodu, orzechów i karmelu, takich jak baklava, chałwa czy lokum.

Dla aktywnych

W miejscowościach nadmorskich niezwykle popularne są sporty wodne. Liczne urokliwe zatoki i plaże ze wspaniałymi widokami tworzą idealne warunki do wypraw żeglarskich. Turcja to także raj dla wielbicieli podwodnych wojaży ‒ w przybrzeżnych głębinach morskich kryją się wspaniałe formacje skalne, tajemnicze jaskinie i wraki, a także bogactwo podwodnej fauny i flory. Teren ten charakteryzuje się ukształtowaniem wyżynno-górzystym, można tu więc znaleźć wiele ciekawych i malowniczo położonych tras trekkingowych. Większość z nich znajduje się w rejonach Kapadocji, gór Taurus oraz gór Kacar. W Turcji bardzo popularnymi rozrywkami dla turystów są również rafting (zwłaszcza na rzece Kopru, na Riwierze Belek) oraz golf. Najpopularniejsze tureckie  pola golfowe znajdują się w miejscowości Belek, np.: Golf Club Cornelia, Sueno, Carya, The Montgomerie Maxx Royal.

Co warto kupić?

Wydawać by się mogło, iż najpopularniejszą pamiątką z Turcji Egejskiej są amulety z okiem proroka. Nie jest to jednak jedyna niezwykła rzecz, jaką można przywieźć z tego kraju. Bardzo kuszące są różnorodne słodycze kryjące się pod nazwą Turkish delight, fajki wodne oraz aromatyczne kosmetyki. Ciekawą pamiątką z wakacji z Turcji jest również rękodzieło: biżuteria i ceramika tworzona przez regionalnych rzemieślników i artystów. Warto kupić turecką kawę, herbatę, oliwki, oliwę z oliwek, przyprawy, w tym także małe ostre papryczki. 

Pogoda

W czasie ścisłego sezonu trwającego od czerwca do września temperatura powietrza sięga ponad 30℃, a temperatura wody jest tylko minimalnie niższa, co gwarantuje przyjemne kąpiele. Latem w ciągu doby jest 12 słonecznych godzin, dzięki czemu przez cały urlop możemy cieszyć się długim plażowaniem i perfekcyjną pogodą. Turcja w październiku idealnie spełni oczekiwania wczasowiczów, które nie przepadają za upałami, bowiem temperatura powietrza sięga wówczas około 24℃ – jednak w nocy może spaść nawet o połowę. 

Przydatne zwroty

Evet – tak

Hayir – nie

Teşekkürler – dziękuję

Lütfen – proszę

Günaydin – dzień dobry

Görüşürüz / Allahaismarladik / Güle güle – do widzenia

Iyi akşamlar – dobry wieczór

Iyi geceler – dobranoc

Dlaczego Turcja?

Turcja to kraj pełen niesamowitych atrakcji – z jednej strony niezwykle orientalny, z drugiej pod względem odległości i kultury bardzo przystępny dla europejskich turystów. Wakacje w Turcji to gwarancja perfekcyjnej pogody i udanego wyjazdu. Jest to idealne miejsce dla każdego, nawet najbardziej wymagającego podróżnika. Rozwinięta baza noclegowa zaspokoi zarówno miłośników kąpieli słonecznych, szalonych imprezowiczów, jak i poszukiwaczy przygód czy niezwykłych zabytków. Warto również korzystać z oferty wycieczek objazdowych, które są bardzo wygodnym sposobem zwiedzania tego orientalnego kraju. Najatrakcyjniejszym regionem jest Riwiera Turecka, która obfituje w moc atrakcji i posiada niezwykle rozwinięte zaplecze turystyczne. Na stronie Exim Tours każdego dnia pojawiają się nowe oferty wakacji w Turcji. Warto skorzystać z promocji, takich jak obniżki przedsezonowe oraz popularne oferty All Inclusive, dzięki którym wszystkie przyjemności zawarte są w cenie wycieczki.

Informacje praktyczne 

Wymagane dokumenty i ich ważność: Od 2 marca 2020 roku obywatele Polski będą zwolnieni z obowiązku wizowego w Turcji. Zgodnie z komunikatem Rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych Turcji, Polacy w okresie pół roku (180 dni) będą mogli przebywać na terenie Turcji w celach turystycznych 90 dni bez konieczności zakupu wizy.

Waluta: Walutą obowiązującą w Turcji jest lira turecka (TL). 1 TL to ok. 0,7 PLN.

Ceny: Woda mineralna kosztuje w przeliczeniu około 1 PLN, sok pomarańczowy około 3,5 PLN, kawa około 15 PLN, piwo około 5 PLN, chleb około 1‒2 PLN

Czas: Różnica czasowa względem Polski wynosi +1 godzinę.

Napięcie: Napięcie wynosi 220 V, stosowane są gniazdka europejskie.

Szczepienia: Przy wjeździe do Turcji żadne dodatkowe szczepienia nie są wymagane.

Ambasady:

  • Ambasada RP


Atatürk Bulvari 241

Kavaklidere PK 20, 06650 Ankara

Tel.: (+90 312) 4572000 (centrala) 

Faks: (+90 312) 4678963

e-mail: ankara.amb.sekretariat@msz.gov.pl

www.ankara.msz.gov.pl 

  • Konsulat Generalny RP w Stambule


Giz 2000 Plaza, Ayazaga Köyü Yolu No.7,

Kat 5, Maslak Istanbul

tel. (+90-212) 290 66 30, 290 66 31

fax. (+90-212) 290-66-32

stambul.kg.konsulat@msz.gov.pl

www.stambul.msz.gov.pl

  • Ambasada Republiki Turcji


Malczewskiego 32, 02-622 Warszawa

tel.+48 22 854 61 10;

faks +48 22 646 43 25

e-mail: embassy.warsaw@mfa.gov.tr

Następna strona
Poprzednia strona
Golden Sun
Golden Sun
już od 1569PLN
Sprawdź
Kleopatra Fatih
Kleopatra Fatih
już od 1639PLN
Sprawdź
Tac Premier
Tac Premier
już od 1729PLN
Sprawdź
Seaden Sweet Park
Seaden Sweet Park
już od 1829PLN
Sprawdź
Top
Top
już od 1839PLN
Sprawdź
Stella Beach
Stella Beach
już od 1889PLN
Sprawdź
Grand Santana
Grand Santana
już od 1939PLN
Sprawdź
Taksim A11 Obakoy
Taksim A11 Obakoy
już od 1949PLN
Sprawdź
Kleopatra Dreams Beach
Kleopatra Dreams Beach
już od 1949PLN
Sprawdź
Sunny Hill Alya
Sunny Hill Alya
już od 1949PLN
Sprawdź
Cenger Beach
Cenger Beach
już od 1979PLN
Sprawdź
Green Garden Beach
Green Garden Beach
już od 2019PLN
Sprawdź
Annabella Park
Annabella Park
już od 2039PLN
Sprawdź
Royal Garden Beach
Royal Garden Beach
już od 2049PLN
Sprawdź
Calido Maris Beach Resort
Calido Maris Beach Resort
już od 2049PLN
Sprawdź
Champion Holiday Village
Champion Holiday Village
już od 2079PLN
Sprawdź
Eftalia Aqua Resort
Eftalia Aqua Resort
już od 2099PLN
Sprawdź
Eftalia Village
Eftalia Village
już od 2119PLN
Sprawdź
Sealife Buket Resort & Beach
Sealife Buket Resort & Beach
już od 2129PLN
Sprawdź
Laguna Beach Alya Resort & Spa
Laguna Beach Alya Resort & Spa
już od 2169PLN
Sprawdź
Marti Myra
Marti Myra
już od 2229PLN
Sprawdź
Saphir Hotel Villas
Saphir Hotel Villas
już od 2239PLN
Sprawdź
Lycus Beach
Lycus Beach
już od 2259PLN
Sprawdź
Floria Beach
Floria Beach
już od 2259PLN
Sprawdź
Fame Residence Goynuk
Fame Residence Goynuk
już od 2259PLN
Sprawdź
Riviera Hotel & SPA
Riviera Hotel & SPA
już od 2269PLN
Sprawdź
Sherwood Greenwood Resort
Sherwood Greenwood Resort
już od 2269PLN
Sprawdź
Riviera Zen
Riviera Zen
już od 2269PLN
Sprawdź
Annabella Diamond
Annabella Diamond
już od 2279PLN
Sprawdź
Eftalia Marin
Eftalia Marin
już od 2299PLN
Sprawdź
Grand Kaptan
Grand Kaptan
już od 2319PLN
Sprawdź
Sultan Beldibi
Sultan Beldibi
już od 2359PLN
Sprawdź
Gypsophila Holiday Village
Gypsophila Holiday Village
już od 2399PLN
Sprawdź
Pirates Beach Club
Pirates Beach Club
już od 2399PLN
Sprawdź
Seaden Corolla
Seaden Corolla
już od 2399PLN
Sprawdź
Crystal Family Resort & Spa
Crystal Family Resort & Spa
już od 2489PLN
Sprawdź
Seaden Sea Planet Resort & Spa
Seaden Sea Planet Resort & Spa
już od 2489PLN
Sprawdź
Seaden Sea World Resort & Spa
Seaden Sea World Resort & Spa
już od 2519PLN
Sprawdź
Eftalia Ocean
Eftalia Ocean
już od 2519PLN
Sprawdź
Crystal Tat Beach
Crystal Tat Beach
już od 2599PLN
Sprawdź
Granada Luxury Resort
Granada Luxury Resort
już od 2599PLN
Sprawdź
Long Beach Harmony
Long Beach Harmony
już od 2619PLN
Sprawdź
Long Beach Resort
Long Beach Resort
już od 2619PLN
Sprawdź
Mirada Del Mar
Mirada Del Mar
już od 2629PLN
Sprawdź
The Sense De Luxe
The Sense De Luxe
już od 2629PLN
Sprawdź
TTH Hotels Pegasos Club
TTH Hotels Pegasos Club
już od 2659PLN
Sprawdź
COOEE Alaiye Resort & Spa
COOEE Alaiye Resort & Spa
już od 2719PLN
Sprawdź
Nox Inn Deluxe Hotel
Nox Inn Deluxe Hotel
już od 2719PLN
Sprawdź
Fame Residence Kemer
Fame Residence Kemer
już od 2729PLN
Sprawdź
Xoria Deluxe
Xoria Deluxe
już od 2729PLN
Sprawdź
Azura Deluxe
Azura Deluxe
już od 2749PLN
Sprawdź
Saphir Resort
Saphir Resort
już od 2759PLN
Sprawdź
Seaden Valentine
Seaden Valentine
już od 2759PLN
Sprawdź
Palmet Resort Hotel
Palmet Resort Hotel
już od 2779PLN
Sprawdź
Kamelya Selin
Kamelya Selin
już od 2799PLN
Sprawdź
Granada Luxury Beach
Granada Luxury Beach
już od 2799PLN
Sprawdź
Simena Sun Club
Simena Sun Club
już od 2829PLN
Sprawdź
Melas Holiday Village
Melas Holiday Village
już od 2839PLN
Sprawdź
Luna Blanca
Luna Blanca
już od 2849PLN
Sprawdź
Side Star Resort
Side Star Resort
już od 2879PLN
Sprawdź
Sherwood Dreams
Sherwood Dreams
już od 2959PLN
Sprawdź
Can Garden Beach
Can Garden Beach
już od 2999PLN
Sprawdź
Haydarpasha Palace
Haydarpasha Palace
już od 3019PLN
Sprawdź
Kirman Belazur Resort & SPA
Kirman Belazur Resort & SPA
już od 3039PLN
Sprawdź
Kamelya K Club
Kamelya K Club
już od 3099PLN
Sprawdź
Side Star Beach
Side Star Beach
już od 3119PLN
Sprawdź
Turquouise Resort
Turquouise Resort
już od 3129PLN
Sprawdź
Melas Resort
Melas Resort
już od 3179PLN
Sprawdź
Side Star Elegance
Side Star Elegance
już od 3179PLN
Sprawdź
Limak Atlantis
Limak Atlantis
już od 3199PLN
Sprawdź
Kamelya Fulya
Kamelya Fulya
już od 3259PLN
Sprawdź
Terrace Beach
Terrace Beach
już od 3279PLN
Sprawdź
Papillon Belvil
Papillon Belvil
już od 3289PLN
Sprawdź
Club Grand Aqua
Club Grand Aqua
już od 3299PLN
Sprawdź
Fame Residence Lara
Fame Residence Lara
już od 3339PLN
Sprawdź
Club Grand Side
Club Grand Side
już od 3369PLN
Sprawdź
Papillon Zeugma
Papillon Zeugma
już od 3379PLN
Sprawdź
TUI Fun & Sun Club Belek
TUI Fun & Sun Club Belek
już od 3439PLN
Sprawdź
Tui Blue Sherwood Belek
Tui Blue Sherwood Belek
już od 3459PLN
Sprawdź
Granada Luxury Belek
Granada Luxury Belek
już od 3469PLN
Sprawdź
Seaden Quality Resort & Spa
Seaden Quality Resort & Spa
już od 3479PLN
Sprawdź
Sherwood Exclusive Kemer
Sherwood Exclusive Kemer
już od 3519PLN
Sprawdź
Tui Blue Side
Tui Blue Side
już od 3589PLN
Sprawdź
Royal Seginus
Royal Seginus
już od 3589PLN
Sprawdź
Sherwood Exclusive Lara
Sherwood Exclusive Lara
już od 3619PLN
Sprawdź
Delphin Diva Premiere
Delphin Diva Premiere
już od 3639PLN
Sprawdź
Royal Dragon
Royal Dragon
już od 3649PLN
Sprawdź
Delphin Palace
Delphin Palace
już od 3689PLN
Sprawdź
Royal Wings
Royal Wings
już od 3749PLN
Sprawdź
Royal Holiday Palace
Royal Holiday Palace
już od 3749PLN
Sprawdź
Rixos Premium Tekirova
Rixos Premium Tekirova
już od 3829PLN
Sprawdź
Concorde De Luxe
Concorde De Luxe
już od 3979PLN
Sprawdź
Delphin BE Grand Resort
Delphin BE Grand Resort
już od 4059PLN
Sprawdź
Delphin Imperial
Delphin Imperial
już od 4099PLN
Sprawdź
Susesi Luxury Resort
Susesi Luxury Resort
już od 4499PLN
Sprawdź
Rixos Premium Belek
Rixos Premium Belek
już od 4949PLN
Sprawdź
Regnum Carya Golf Spa
Regnum Carya Golf Spa
już od 6189PLN
Sprawdź
Poprzednia strona
Następna strona