Portugalia - wycieczki, wakacje i wczasy | Exim Tours
Rezerwuj: 801 44 30 3032 349 27 35 | infolinia czynna: sob.-czw. 10:00-21:00, pt. 10:00-22:00
Portugalia

Portugalia

Wróć
Ogólne
Wycieczki<br>fakultatywne
Hotele
Galeria
Transfery<br>indywidualne
Wideo
Lokalizacja
Zakładka 1
Zakładka 2
Zakładka 3
Zakładka 4
Zakładka 5
Zakładka 6

PORTUGALIA

Portugalia każdego roku przyciąga miliony turystów z całego świata. Oferuje nie tylko spokojny odpoczynek na położonych nad oceanem plażach, ale przede wszystkim możliwość zwiedzania wielowiekowych zabytków. Wakacje w Portugalii są więc doskonałą propozycją dla wszystkich miłośników kultury.

Portugalia (oficjalna nazwa: Republika Portugalska) położona jest na Półwyspie Iberyjskim, zlokalizowanym w zachodniej części Europy Południowej. Ma dostęp do Oceanu Atlantyckiego, a od strony lądu graniczy tylko z jednym państwem – Hiszpanią. Do Portugalii należy też kilka wysp, w tym m.in. osławiona Madera czy archipelag Azorów.

Wczasy w Portugalii to opcja chętnie wybierana przez turystów z całego świata. W 2018 roku do kraju przybyło aż 21 milionów podróżnych, podczas gdy liczba jego stałych mieszkańców wynosi nieco ponad 10 milionów. W ostatnich latach, wycieczki do Portugalii zaskarbiły sobie również przychylność Polaków.

Zastanawiając się, gdzie jechać na wakacje do Portugalii, warto wiedzieć, że kraj podzielony jest na 8 regionów turystycznych. Jeden z najpopularniejszych z nich to usytuowany na południu kraju Algarve, obejmujący takie miasta, jak np. Faro czy Lagos. Ten region Portugalii słynie ze wspaniałej przyrody, w tym pięknych klifów, jaskiń i grot. To także doskonałe miejsce na odpoczynek na piaszczystej lub klifowej plaży. Oprócz tego, w okolicznych miastach można podziwiać wiele zachwycających zabytków, wśród których znajdują się zarówno ruiny z czasów rzymskich, jak i pozostałości po panowaniu Maurów.

Wakacje w Portugalii można też spędzić w regionie Costa de Lisboa (Wybrzeże Lizbońskie), który obejmuje stolicę kraju, Lizbonę. Warto zwiedzić całe miasto, zwracając uwagę na takie atrakcje, jak np. XVII–wieczne centrum, klasztor Hieronimitów, zamek św. Jerzego czy Torre de Belém, czyli średniowieczną wieżę obronną.

Wybierając się na wczasy do Portugalii, turyści mogą więc liczyć na wiele zapierających dech w piersiach atrakcji, bez względu na kierunek podróży, który wybiorą.

Kultura i obyczaje

Wpływ na Portugalię miało wiele cywilizacji, w tym Celtowie, Rzymianie czy Maurowie, a także ludy zamorskie. Widoczne jest to w architekturze kraju. Fasady dużej części kamienic wyłożone są ceramicznymi płytkami o dekoracyjnych wzorach (tzw. azulejos). Zwyczaj ozdabiania nimi ścian wprowadzili właśnie Maurowie.

Będąc na urlopie w Portugalii, można się też zetknąć ze specyficznym stylem architektonicznym. Jest nim styl manueliński, który rozwinął się w czasach późnego gotyku. Wyróżniają go morskie i orientalne ornamenty.

Ważna jest również architektura sakralna. Ciekawostką związaną z Portugalią jest fakt, że wszystkie katedry w kraju poświęcone są Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny, co oddaje duże przywiązanie do kultu maryjnego.

Przedstawiając kulturowe informacje na temat Portugalii, należy też wspomnieć o tradycyjnej muzyce. Fado, bo o nim mowa, to gatunek, który powstał w XIX wieku w biednych dzielnicach kraju. Cechą charakterystyczną jego ludowej odmiany jest duży ładunek emocjonalny muzyki.

Kuchnia

Z czego słynie Portugalia, jeśli chodzi o kulinarne specjały? Najważniejszym daniem narodowym jest bacalhau, czyli suszony i solony dorsz, którego można przyrządzić na wiele sposobów (podobno aż 365). Inne typowo portugalskie potrawy to m.in. caldo verde (tzw. zielona zupa), cozido à Portuguesa (portugalski gulasz), caldeirada (gęsta zupa rybna) czy francesinha (tłusta kanapka, rodzaj fast-foodu). W przypadku deserów warto skosztować arroz doze (ryżowy pudding z dodatkami) oraz pastéis de nata (tradycyjne ciasteczka). Obowiązkowo trzeba też spróbować miejscowego wina, zwłaszcza że jego ceny w Portugalii są wyjątkowo przystępne.

Dla aktywnych

Urlop w Portugalii skłania do aktywnego spędzania czasu. Przede wszystkim należy nastawić się na długie spacery, stanowiące element zwiedzania okolicznych atrakcji. Można również wybrać się na rowerową wycieczkę.

Portugalia to również raj dla fanów sportów wodnych. Najpopularniejsze aktywności to surfing, kitesurfing, windsurfing, a także bodyboarding i skimboarding. Pod tym względem polecana jest wizyta w takich miejscowościach jak Peniche, Cascais czy Ericeira. Zawodowcy powinni wybrać się też do Nazaré.

Co warto kupić?

W Portugalii warto kupić przede wszystkim miejscowe wino, a także sery, owoce morza, sardynki, miody czy konfitury. Wśród bardziej klasycznych pamiątek, należy zwrócić uwagę na ceramiczne przedmioty ozdobione ornamentami, np. podstawki, kubki, filiżanki czy talerze. Oprócz tego warto kupić charakterystyczne dla Portugalii wyroby z korka – zarówno biżuterię, jak i portfele, pokrowce czy torebki. Portugalskim symbolem jest też kogut z Barcelos – jego wizerunek znajduje się na wielu pocztówkach i gadżetach.

Pogoda

W Portugalii panuje klimat śródziemnomorski (jeden z najcieplejszych w Europie). W kontynentalnej części kraju średnia roczna temperatura na południu wynosi około 18 , natomiast w górach 12 . Lata są zazwyczaj suche i gorące (temperatura może sięgać nawet 40℃), natomiast zimy chłodne i stosunkowo wilgotne. Liczba godzin słonecznych waha się między 2500 a 3200.

Przydatne zwroty

Tak – sim (czyt. si)

Nie – não (czyt. nau)

Dzień dobry – rano: bom dia (czyt. bom dija); po południu: boa tarde (czyt: bo tard lub boa tardźi)

Do widzenia – adeus (czyt. adeos)

Przepraszam –  przepraszając za coś: desculpe (czyt. deszkulpy); zaczepiając kogoś: com licença (czyt. ko lisjensa)

Dziękuję –  w przypadku mężczyzn: obrigado (czyt. obrigadu); w przypadku kobiet: obrigada (czyt. obrigada)

Dlaczego Portugalia?

Portugalia to niezwykle malowniczy kraj, przepełniony wieloma atrakcjami. Miłośnicy kultury i sztuki mogą w nim zwiedzać rozmaite zabytki, natomiast fani leniwego spędzania czasu mają szansę wylegiwać się w słońcu i korzystać ze wspaniałych widoków. Zaletą wakacji w Portugalii jest też wyśmienita kuchnia i niezrównane wino. Przebywając na urlopie, można poznać wielu ciekawych ludzi, nawet podczas zwykłej wizyty w kawiarni. Portugalczycy są bowiem niezwykle mili i pomocni, choć mogą wykazywać nieco większą powściągliwość niż Hiszpanie.

Portugalia ma także doskonałe zaplecze turystyczne. Podróżni mogą zatrzymać się w dobrze wyposażonych hotelach, a wieczorami czeka na nich wiele dodatkowych atrakcji, jak puby, dyskoteki czy kluby.

Informacje praktyczne

Wymagane dokumenty: Wyjeżdżając do Portugalii na wakacje, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport.

Waluta: W Portugalii walutą jest euro (EUR).

Ceny: Ceny w Portugalii są o 15–30% wyższe niż w Polsce. Pewne produkty można jednak kupić taniej (np. wino).  Średnia cena za obiad w restauracji to koszt od 10 euro wzwyż.

Opłaty dodatkowe: Warto wiedzieć, że od 1 marca 2019 roku w mieście Sintra obowiązuje dodatkowy podatek turystyczny związany z pobytem w tym miejscu. Pobierany jest przez trzy pierwsze noce w hotelu od osób, które ukończyły 13. rok życia. Turyści zobowiązani są do uiszczenia opłaty wynoszącej 1 euro za noc od osoby (maksymalna kwota podatku wynosi więc 3 euro od osoby).

Czas: W Portugalii obowiązuje czas zachodnioeuropejski (–1 godzina względem Polski).

Napięcie: 220 V;  50 Hz.

Szczepienia: Wyjeżdżając do Portugalii, nie trzeba poddawać się dodatkowym szczepieniom.

Ambasady:

  • Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Portugalii – adres: Avenida Das Descobertas 2, 1400–092 Lizbona; tel.: +351 21 304 14 10;
  • Ambasada Portugalii w Polsce – adres: ul. Ateńska 37, 03–978 Warszawa; tel.: (22) 511 10 10, (22) 511 10 11, (22) 511 10 12.

Jeep Safari
Czas trwania: ok. 8 godz.
Odkrywania magicznych i urokliwych wiosek wybrzeża Algarve wraz ich tradycjami przy akompaniamencie pięknych widoków z jeepa. Przejazd przez wioskę Boliqueime i Lombada. W wiosce Alte, która jest przykładem typowej, portugalskiej wioski będziemy mieli okazję do napicia się aromatycznej kawy w otoczeniu stylowych, portugalskich białych domków.  W programie wizyta w destylarni, gdzie będzie możliwość skosztowania „medronho” czyli wody ognistej i „domowego” dżemu.
W cenie: przejazd jeepami i lunch.
Cena: 52 €, dzieci do lat 4 bezpłatnie, dzieci w wieku 5 – 10 lat 50% zniżki

Koniec świata z degustacją wina
Czas trwania: ok. 9 godz.
Na początku udamy się do Lagos – miasta odkrywców z pomnikiem Henryka Żeglarza, portugalską twierdzą i tradycyjnymi domami ze zdobionymi fasadami. Przejazd do Ponta da Piedade – przylądek z pięknymi formacjami skalnymi. Wizyta w Sagres – wiosce rybackiej ze znanym zegarem słonecznym, następnie udamy się na przylądek Św. Wincenta – najbardziej na południowy zachód wysunięta część Europy. W programie również wizyta w prywatnej winnicy gdzie nie tylko będziemy mogli dowiedzieć się jak produkuje i przechowuje się wino, ale także skosztować tego trunku.
W cenie: przejazd busem/autokarem, lunch i degustacja wina.
Cena: ok. 70€, dzieci do lat 4 bezpłatnie, dzieci w wieku 5 – 10 lat 50% zniżki

Korek i oliwa
Czas trwania: ok. 9 godz.
Zaczniemy od prezentacji dotyczącej korka, udamy się również na plantacje drzewa korkowego, gdzie dowiemy się czegoś więcej na temat technologii i procesu korkowania. Zwiedzimy również fabrykę, w której cały proces zobaczymy na własne oczy. Będziemy mieli również okazję zobaczyć wyroby z tego materiału – od czapek, toreb po pamiątki.
Następną częścią wycieczki będzie udanie się do młyna produkującego oliwę z oliwek, która uważana jest za jedną z najlepszych na świecie, docenioną wieloma, międzynarodowymi nagrodami. Poznamy nie tylko proces tłoczenia oliwy ale także będziemy mieli możliwość degustacji różnych jej rodzajów.
W cenie: przejazd busem/autokarem i lunch.
Cena: ok. 73 €, dzieci do lat 4 bezpłatnie, dzieci w wieku 5 – 10 lat 50% zniżki

Solne tajemnice wschodu
Czas trwania: ok. 9 godz.
Wycieczkę rozpoczniemy od rybackiej wioski Olhao, gdzie zobaczymy port oraz okolicę. Następnie udamy się do Tavira – miasta 100 kościołów, gdzie przewodnik opowie o historii tego miejsca.  Podczas wycieczki zobaczymy również katedrę, zamek i most.
Następnie udamy się do Ria Formosa, gdzie poznamy proces odsalania wody morskiej. Następnie udamy się do stolicy Algarve – Faro. Poznamy historię miasta a także będziemy mieli czas wolny na zwiedzanie oraz zakupy.
W cenie: przejazd busem/autokarem i lunch.
Cena: 73€, dzieci do lat 4 bezpłatnie, dzieci w wieku 5 – 10 lat 50% zniżki

Algarve a’la carte
Czas trwania: ok. 10 godz.
Podczas wycieczki poznamy uroki wciąż nieodkrytej, zachodniej części regionu. Zaczniemy w Silvas – jednym z najstarszych miast na wybrzeżu. Następnie zobaczymy niezwykłe klify w Foia oraz formacje skalne rozsiane wzdłuż wybrzeża Algarve.
W cenie przejazd busem.
cena: 71 € (tylko dla dorosłych)

Następna strona
Poprzednia strona
Turim Alameda
Turim Alameda
już od 819PLN
Sprawdź
Luxe Hotel
Luxe Hotel
już od 829PLN
Sprawdź
Turim Europa
Turim Europa
już od 829PLN
Sprawdź
Turim Iberia
Turim Iberia
już od 829PLN
Sprawdź
Turim Saldanha
Turim Saldanha
już od 839PLN
Sprawdź
Turim Restauradores Hotel
Turim Restauradores Hotel
już od 859PLN
Sprawdź
Amazonia Lisboa
Amazonia Lisboa
już od 919PLN
Sprawdź
Turim Avenida da Liberdade
Turim Avenida da Liberdade
już od 949PLN
Sprawdź
Turim Marquês
Turim Marquês
już od 949PLN
Sprawdź
Turim Terreiro do Paco
Turim Terreiro do Paco
już od 999PLN
Sprawdź
Aldeia da Falesia
Aldeia da Falesia
już od 1029PLN
Sprawdź
Londres
Londres
już od 1039PLN
Sprawdź
Balaia Mar
Balaia Mar
już od 1059PLN
Sprawdź
Inglaterra
Inglaterra
już od 1099PLN
Sprawdź
Amazonia Estoril
Amazonia Estoril
już od 1129PLN
Sprawdź
Turim Alameda
Turim Alameda
już od 1149PLN
Sprawdź
Hotel Estoril Eden Apartamentos
Hotel Estoril Eden Apartamentos
już od 1149PLN
Sprawdź
Praia Sol
Praia Sol
już od 1199PLN
Sprawdź
Turim Europa
Turim Europa
już od 1199PLN
Sprawdź
Vila Gale Cascais
Vila Gale Cascais
już od 1199PLN
Sprawdź
Turim Restauradores Hotel
Turim Restauradores Hotel
już od 1239PLN
Sprawdź
Vasco Da Gama
Vasco Da Gama
już od 1249PLN
Sprawdź
Pestana Cascais Ocean & Conference Aparthotel
Pestana Cascais Ocean & Conference Aparthotel
już od 1249PLN
Sprawdź
Tivoli Sintra
Tivoli Sintra
już od 1249PLN
Sprawdź
Turim Lisboa
Turim Lisboa
już od 1249PLN
Sprawdź
Parque Mourabel - Oasis Village - Pe do Lago
Parque Mourabel - Oasis Village - Pe do Lago
już od 1259PLN
Sprawdź
Natura Algarve Club
Natura Algarve Club
już od 1269PLN
Sprawdź
Soldoiro
Soldoiro
już od 1269PLN
Sprawdź
Tivoli Oriente
Tivoli Oriente
już od 1289PLN
Sprawdź
Turim Saldanha
Turim Saldanha
już od 1289PLN
Sprawdź
Tryp Lisboa Aeroporto
Tryp Lisboa Aeroporto
już od 1299PLN
Sprawdź
Real Bellavista - ...
Real Bellavista - ...
już od 1299PLN
Sprawdź
Casablanca Inn
Casablanca Inn
już od 1319PLN
Sprawdź
Baia Monte Gordo
Baia Monte Gordo
już od 1329PLN
Sprawdź
Alfamar
Alfamar
już od 1339PLN
Sprawdź
Lagoa Hotel
Lagoa Hotel
już od 1339PLN
Sprawdź
KR Hotel
KR Hotel
już od 1349PLN
Sprawdź
Turim Terreiro do Paco
Turim Terreiro do Paco
już od 1369PLN
Sprawdź
Flor da Rocha
Flor da Rocha
już od 1369PLN
Sprawdź
Tropical Sol
Tropical Sol
już od 1379PLN
Sprawdź
Alto Da Colina
Alto Da Colina
już od 1379PLN
Sprawdź
Da Balaia
Da Balaia
już od 1389PLN
Sprawdź
Clube Vilarosa Apt Turisticos
Clube Vilarosa Apt Turisticos
już od 1389PLN
Sprawdź
Turim Avenida da Liberdade
Turim Avenida da Liberdade
już od 1429PLN
Sprawdź
Hotel Estoril Eden Apartamentos
Hotel Estoril Eden Apartamentos
już od 1429PLN
Sprawdź
Vila Petra
Vila Petra
już od 1439PLN
Sprawdź
Star Inn  Peniche
Star Inn Peniche
już od 1449PLN
Sprawdź
Areias Village Hotel Apt
Areias Village Hotel Apt
już od 1449PLN
Sprawdź
Londres
Londres
już od 1449PLN
Sprawdź
Club Praia Da Oura
Club Praia Da Oura
już od 1469PLN
Sprawdź
Carvoeiro Plaza
Carvoeiro Plaza
już od 1499PLN
Sprawdź
Club Amarilis - ...
Club Amarilis - ...
już od 1519PLN
Sprawdź
Oura View Beach Club
Oura View Beach Club
już od 1539PLN
Sprawdź
Forte da Oura
Forte da Oura
już od 1559PLN
Sprawdź
Pestana Cascais Ocean & Conference Aparthotel
Pestana Cascais Ocean & Conference Aparthotel
już od 1559PLN
Sprawdź
Rocamar Exclusive Hotel and Spa
Rocamar Exclusive Hotel and Spa
już od 1569PLN
Sprawdź
Pousada Palacio de Queluz
Pousada Palacio de Queluz
już od 1589PLN
Sprawdź
Tivoli Sintra
Tivoli Sintra
już od 1619PLN
Sprawdź
Aqua Pedra Dos Bicos
Aqua Pedra Dos Bicos
już od 1629PLN
Sprawdź
Amazonia Estoril
Amazonia Estoril
już od 1639PLN
Sprawdź
Grande Real Santa Eulalia
Grande Real Santa Eulalia
już od 1639PLN
Sprawdź
PortoBay Marques
PortoBay Marques
już od 1689PLN
Sprawdź
Vila Gale Cascais
Vila Gale Cascais
już od 1699PLN
Sprawdź
PortoBay Falesia
PortoBay Falesia
już od 1699PLN
Sprawdź
Studio 17
Studio 17
już od 1759PLN
Sprawdź
Plaza Real Aparthotel
Plaza Real Aparthotel
już od 1759PLN
Sprawdź
3HB Falesia Garden - ...
3HB Falesia Garden - ...
już od 1799PLN
Sprawdź
Senhora da Guia Cascais Boutique Hotel
Senhora da Guia Cascais Boutique Hotel
już od 1799PLN
Sprawdź
Adriana Beach Club Hotel Resort
Adriana Beach Club Hotel Resort
już od 1819PLN
Sprawdź
Salgados Dunas Suites
Salgados Dunas Suites
już od 1859PLN
Sprawdź
Salgados Vila das Lagoas Apartments
Salgados Vila das Lagoas Apartments
już od 1989PLN
Sprawdź
Sao Rafael Atlantico
Sao Rafael Atlantico
już od 1989PLN
Sprawdź
Pine Cliffs Hotel, a Luxury Collection Resort
Pine Cliffs Hotel, a Luxury Collection Resort
już od 1999PLN
Sprawdź
EPIC SANA Lisboa
EPIC SANA Lisboa
już od 2039PLN
Sprawdź
Sol E Mar Hotel - ...
Sol E Mar Hotel - ...
już od 2059PLN
Sprawdź
Pestana Palace Hotel and National Monument
Pestana Palace Hotel and National Monument
już od 2169PLN
Sprawdź
Pestana Blue Alvor All Inclusive Beach & Golf Resort
Pestana Blue Alvor All Inclusive Beach & Golf Resort
już od 2189PLN
Sprawdź
Pestana Palace Hotel and National Monument
Pestana Palace Hotel and National Monument
już od 2249PLN
Sprawdź
The Lake Resort
The Lake Resort
już od 2299PLN
Sprawdź
EPIC SANA Algarve
EPIC SANA Algarve
już od 2329PLN
Sprawdź
Salgados Palm Village
Salgados Palm Village
już od 2419PLN
Sprawdź
Tivoli Marina Vilamoura
Tivoli Marina Vilamoura
już od 2439PLN
Sprawdź
Pine Cliffs Ocean Suites, a Luxury Collection Resort & Spa
Pine Cliffs Ocean Suites, a Luxury Collection Resort & Spa
już od 2559PLN
Sprawdź
Salgados Palace
Salgados Palace
już od 2589PLN
Sprawdź
Pousada de Lisboa Monument Hotel
Pousada de Lisboa Monument Hotel
już od 2659PLN
Sprawdź
Sao Rafael Suites
Sao Rafael Suites
już od 2749PLN
Sprawdź
Martinhal Cascais Family Resort Hotel
Martinhal Cascais Family Resort Hotel
już od 3089PLN
Sprawdź
Pine Cliffs Residence, a Luxury Collection Resort
Pine Cliffs Residence, a Luxury Collection Resort
już od 3679PLN
Sprawdź
Pine Cliffs Gardens
Pine Cliffs Gardens
już od 3689PLN
Sprawdź
Poprzednia strona
Następna strona