Albania - wycieczki, wakacje i wczasy | Exim Tours
Rezerwuj: 801 44 30 3032 349 27 35 | infolinia czynna: sob.-czw. 10:00-21:00, pt. 10:00-22:00
Albania

Albania

Wróć
Ogólne
Wycieczki<br>fakultatywne
Hotele
Galeria
Transfery<br>indywidualne
Wideo
Lokalizacja
Warto zobaczyć
Opis kierunku
Bezpieczne wakacje
Zakładka 4
Zakładka 5
Zakładka 6

ALBANIA

Albania to kraj, który mimo niewielkich rozmiarów oferuje turystom szereg interesujących atrakcji. Miejsce to spodoba się zarówno miłośnikom leniwego wypoczynku na plaży, jak i entuzjastom aktywnego zwiedzenia. Bez względu na upodobania, wakacje w Albanii gwarantują niezapomniane przeżycia.

Albania, a właściwie Republika Albanii, usytuowana jest w południowo-wschodniej Europie na Bałkanach. Niewielkie państwo ma dostęp do Morza Adriatyckiego i Jońskiego, natomiast od strony lądu graniczy z Grecją, Czarnogórą, Macedonią Północną oraz Serbią i Kosowem. Ze względu na dogodne położenie i ciepły klimat tego miejsca, coraz więcej polskich turystów decyduje się na wycieczki do Albanii.


 
Wczasy w Albanii to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym marzy się spokojny odpoczynek nad morzem. Domeną tego kraju są zachwycające plaże. Ciekawe miejsce w Albanii to przede wszystkim Riwiera Albańska, zlokalizowana w południowej części kraju u wybrzeży Morza Jońskiego. Do najpiękniejszych plaż tego rejonu należą m.in. Palasë, Gjilekë, Jalë czy Dhërmi.

Atrakcje turystyczne Albanii to również wspaniałe zabytki. Na terenie kraju można znaleźć wiele stanowisk archeologicznych, budowle pamiętające czasy starożytności i średniowiecza, a także specyficzną architekturę czasów komunizmu. Najciekawsze miasta Albanii to Tirana, w której można podziwiać m.in. meczet Etehem Bey z XVIII wieku czy dawne mury starego miasta, Szkodra, słynąca z zamku Rozafa i Ołowianego Meczetu, Gjirokastra ze wspaniałą starówką i zabudową z czasów osmańskich, Berat, określany mianem miasta-muzeum czy Durrës, w którym znajduje się m.in. rzymski amfiteatr z II wieku n.e.

Zastanawiając się, co warto zobaczyć w Albanii, nie można też zapominać o wspaniałej przyrodzie. Na uwagę zasługuje chociażby częściowo objęte parkiem narodowym Jezioro Szkoderskie, a także Jezioro Koman czy Kanion Osumu.

Kultura i obyczaje

Albańczycy znani są ze swojej otwartości i gościnności. Chętnie nawiązują kontakt z turystami i są dla nich bardzo życzliwi. Mimo to, porozumienie się w języku angielskim może być trudne,  dlatego warto znać kilka zwrotów po albańsku (urzędowy język Albanii).

Należy wiedzieć, że Albania jest bardzo zróżnicowana religijnie. Choć w czasach komunizmu była państwem ateistycznym, obecnie można w niej spotkać zarówno wyznawców islamu (religia dominująca), jak i chrześcijan (głównie prawosławnych i katolików). Co ważne, religie współistnieją ze sobą i wzajemnie się szanują. Ciekawostką związaną z Albanią jest to, że dni ustawowo wolne od pracy obejmują święta katolickie i prawosławne (dwukrotnie obchodzone jest Boże Narodzenie i Wielkanoc), a także muzułmańskie (Wielki i Mały Bajram).

Kultura Albanii sprawia, że jest to kraj bezpieczny. Absolutnie zakazane jest złe traktowanie kobiet – zabrania się nawet przeklinania w ich obecności. Panie powinny jednak uważać na samotne spacery – nocne zwiedzanie Albanii w pojedynkę może być odebrane jako poszukiwanie towarzystwa.

Podczas wakacji w Albanii warto pamiętać, że tamtejsze gesty nieco różnią się od tych znanych w Polsce. Kręcenie głową, znane nam jako zaprzeczenie, oznacza „tak”, natomiast „nie” wyrażane jest poprzez uniesienie głowy lub brwi.

Kuchnia

W Albanii jedzenie stanowi ważny element kultury. Kuchnia tego regionu jest podobna do tej występującej w innych krajach Bałkanów, jednak wyraźne są w niej wpływy tureckie i śródziemnomorskie.

Co warto zjeść w Albanii? Wśród tradycyjnych potraw na uwagę zasługuje qofte, czyli kotlety przyrządzane na bazie mielonego lub siekanego mięsa. Inne ciekawe dania to mish i përzier (pieczone mięsa), pulë me pilaf (kurczak pieczony z ryżem), arapash (gotowana mąka kukurydziana) czy japrak (mięso lub ryż zawijane w liście winogron). Popularne są też ryby i owoce morza. Oprócz tego warto spróbować lokalnych serów (np. djathë i bardhe) czy miejscowego fast-foodu (byrek, czyli warstwy ciasta nadziewane mięsem, serem lub warzywami). Wśród deserów dużą sławą cieszy się pudding ryżowy z mleka owczego (oriz me tamel) podawany ze słodkimi dodatkami.

Dla aktywnych

Choć główne atrakcje Albanii to plaże i zabytki, turyści nastawieni na podejmowanie aktywności fizycznej również znajdą tam coś dla siebie. Należy zaznaczyć, że aż 75% kraju stanowią tereny górzyste. Sprzyja to pieszym wycieczkom oraz uprawianiu kolarstwa górskiego. Oprócz tego możliwe są spływy kajakowe, rafting i nurkowanie.

Co warto kupić?

Na wakacjach w Albanii warto kupić produkty spożywcze takie jak oliwa z oliwek, miód czy przyprawy (np. oregano). Fani mocnych trunków powinni także zwrócić uwagę na tradycyjne napoje alkoholowe, czyli rakı i koniak Skënderbeu. Inne pamiątki to, np. magnesy na lodówkę, filiżanki i miseczki, figurki, biżuteria czy ręcznie tkane dywaniki.

Pogoda

Pogoda w Albanii jest uwarunkowana klimatem podzwrotnikowym. Na wybrzeże kraju najlepiej wybrać się w miesiącach od czerwca do września. Temperatura w Albanii waha się wówczas między 26℃ a 33℃. Z kolei zimą wynosi najczęściej 5℃ –9 ℃.

Wysoko w górach jest zazwyczaj chłodno – latem średnia temperatura wynosi około 15℃, natomiast zimą spada znacznie poniżej 0℃.

Przydatne zwroty

Tak – po

Nie – jo

Dzień dobry – mirëmëngjes (czyt. miremendzies)

Do widzenia – mirupafshim (czyt. mirupafszim)

Przepraszam – më falni (czyt. me falni)

Dziękuję – faleminderit

Dlaczego Albania?

Wakacje w Albanii to szansa na podziwianie dzikiej natury  – zarówno gór i kanionów, jak i rozległych jezior czy pięknych wybrzeży. Oprócz tego możliwe jest poznawanie fascynującej historii tego niezwykłego kraju. Wszechobecne zabytki czy starożytne ruiny stanowią prawdziwe kulturowe dziedzictwo, czego wyrazem jest wpisanie wielu z nich na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (miasta Butrint, Berat i Gjirokastra).

Albania to także kraj kontrastów. Na wspaniałych plażach Riwiery Albańskiej panuje spokój, podczas gdy na ulicach miast tętni życie towarzyskie. Dzięki temu każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Warto dodać, że hotele w Albanii znajdujące się w ofercie Exim Tours są dobrze wyposażone. Na turystów czekają w nich dodatkowe atrakcje, takie jak możliwość skorzystania z basenu, sauny czy zabiegów SPA.

Informacje praktyczne

Wymagane dokumenty: Wyjeżdżając na wakacje do Albanii, należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport. Dokumenty te muszą być ważne minimum 3 miesiące od chwili opuszczenia Albanii. W przypadku przebywania w kraju do 90 dni w ciągu 180 dni od pierwszego dnia wjazdu nie jest wymagana wiza.

Uwaga: brak paszportu może powodować trudności z realizacją ubezpieczenia medycznego dla turystów (bezwzględny wymóg okazania paszportu krajowego). Od obywateli polskich nie pobiera się granicznych opłat wjazdowych. Dotyczy to również kierowców tirów i autobusów. Nie wymaga się od turystów posiadania powrotnego biletu ani określonej kwoty pieniędzy.

Waluta: W Albanii jednostką monetarną jest lek albański (ALL).

Ceny: W Albanii ceny są wyjątkowo korzystne. Za obiad w restauracji zapłacimy średnio 700 ALL (ok. 24 zł), za piwo 150-200 ALL (ok. 5–7zł), za wodę mineralną  50–100 (ok. 1,70–3,50 zł) ALL, za kawę 100 ALL (ok. 3,50 zł), a za kieliszek wina 200 ALL (ok. 7 zł).

Czas: W Albanii obowiązuje taki sam czas jak w Polsce.

Napięcie: 220V/50Hz

Szczepiania: Przed wyjazdem na wczasy do Albanii nie trzeba wykonywać dodatkowych szczepień.

Ambasady:

  • Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Albanii – adres: Tirana, Rruga e Durresit 123, tel.: +355 445 100 20;
  • Ambasada Republiki Albanii w Polsce – adres: ul. Altowa 1, 02-386 Warszawa, tel.: (0-22) 824 14 27, 658 03 31.

WAŻNE:
z uwagi zmieniające się przepisy sanitarne w poszczególnych krajach prosimy o sprawdzenie aktualnych informacji na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Podróż z dzieckiem do 18 roku życia W przypadku podróży tylko z jednym z rodziców lub opiekunów prawnych może być wymagana pisemna zgoda drugiego rodzica lub opiekuna prawnego na przekroczenie granicy kraju (w formie notarialnej, przetłumaczona na j. angielski). Warunkiem zwolnienia z posiadania pisemnej zgody drugiego rodzica/opiekuna prawnego jest posiadanie wyłącznej władzy rodzicielskiej (wymagany jest prawomocny wyrok Sądu Rodzinnego, przetłumaczony na j. angielski) lub śmierć drugiego rodzica/opiekuna prawnego (wymagany jest akt zgonu w j. angielskim).

Uwaga! Klienci z innym obywatelstwem niż polskie, powinni zapoznać się z przepisami wizowymi i paszportowymi kraju docelowego.

 

Berat  (wycieczka całodniowa)
Wyjazd do jednego z najstarszych miast w Albanii – Berat nazywanego „miastem tysiąca okien”, wpisanego na listę UNESCO. Charakterystyczna architektura i zabytkowe świątynie sprawiają, że Berat uważane jest za najpiękniejsze miasto Albanii. Miasto zostało założone prawdopodobnie przez Illirów, którzy w III w. p.n.e. zbudowali tutaj twierdzę obronną znaną w starożytności pod nazwą Antipatrea. W 440 r. miasto zajął cesarz bizantyjski Teodozjusz i nazwał je Pulcheriopolis - czyli Piękne Miasto. W IX wieku zostało zdobyte przez Bułgarów, którzy zmienili nazwę na Beligrad (Białe Miasto), która ostatecznie przekształciła się w obecną – Berat. Podczas wycieczki zobaczymy: zamek położony na wzgórzach miasta, Muzeum Onufrego, Meczet Kawalerów i klasztor Chanaka Halveti.  Odwiedzimy też dzielnicę Mangalem, której białe domy rozlokowane są w pionowych liniach dając wrażenie tysiąca wychodzących na dolinę okien. Spacer po wąskich uliczkach dzielnicy. Choć to dzielnica mieszkalna, warto w niej pobłądzić po to, by zobaczyć jak współcześnie żyje się w domach liczących setki lat. Po drugiej stronie doliny znajduje się niemal lustrzane odbicie Mangalem – dzielnica Gorica. Czas wolny i opcjonalnie obiad. Ostatnim punktem programu będzie wizyta w Winnicy Coba, która jest jednym z najważniejszych producentów szlachetnych trunków w Albanii.
Cena ok. 35 Eur, dzieci (4-10 lat) ok. 17 Eur
Cena nie zawiera:  obiadu  ok. 10 EUR/os. ; biletów wstępu do zwiedzanych obiektów; napiwków, degustacji wina ok. 8 Eur
 
Macedonia - Jezioro Ochrydzkie  (wycieczka całodniowa)
W godzinach porannych wyruszamy w kierunku Jeziora Ochrydzkiego, które nazywane jest „Błękitną Perłą Bałkanów”. Przejazd malowniczą trasą, następnie przekroczenie granicy z Macedonią. Ochryda to przepięknie położone miasto nad brzegami Jeziora Ochrydzkiego. Bez wątpienia miasto to należy do najciekawszych, najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych miejsc Macedonii. Zwiedzanie zabytkowej części wpisanego na listę UNESCO miasta Ochryd. Spacer po miejskim rynku oraz zwiedzanie cerkwi św. Jana Kaneo, która znajduje się nad małą wioską rybacką na klifie wznoszącym się nad jeziorem. Wybudowany na cześć św. Jana Teologa, cerkiew charakteryzuje się wzniosłą atmosferą i niepowtarzalnymi widokami  na jezioro. Ponadto odwiedzimy twierdzę Samuela i warsztaty wyrobu słynnej perły. Receptura wytwarzania tych pereł jest pilnie strzeżoną tajemnicą najstarszych ochrydzkich rodzin. Wytwarzana z niej biżuteria: kolczyki, bransoletki, kolie, jest stosunkowo niedroga, a może stanowić unikatową pamiątkę z wyprawy do Macedonii. Czas wolny na zakupy i opcjonalnie dla chętnych obiad.
Cena ok. 50 Eur, dzieci (4-12 lat) ok. 25 Eur
Cena nie zawiera: obiadu - ok. 10 EUR/os. ; biletów wstępu do zwiedzanych obiektów; napiwków
 
Durres i fabryka brandy
Przejazd do Durres gdzie odwiedzimy jedną z największych destylarni brandy w Albanii, która działa od 1993 roku i produkuje słynną brandy Skanderbeg oraz wiele gatunków win metodami tradycyjnymi.  Zapoznamy się z technologią produkcji trunku oraz będziemy uczestniczyć w degustacji brandy, raki oraz wina.  Dla chętnych możliwość zakupu oryginalnych alkoholi w firmowym sklepie. Następnie wizyta w jednym z najstarszych miast Albanii - Durres. Zwiedzanie: promenada, Wieża Wenecka i mury starego miasta. W programie również nowy meczet i amfiteatr.
Cena ok.  30 Eur, dzieci (4-10 lat) ok. 12 Eur
Cena nie zawiera: obiadu - ok. 10 EUR/os. ; biletów wstępu do zwiedzanych obiektów; napiwków
 
Jeep safari  (wycieczka całodniowa )
Trasa: plaża Golem – plaże San Pietro – Kepi i Rodonit (zamek Skenderbeut i Kościół Św. Antoniego) - Bize – Ishem – Kruje. Wyjazd z  hotelu w godzinach porannych.  Niesamowita przygoda dla miłośników mocnych wrażeń i przyrody. Przejażdżka jeepami po mało uczęszczanych trasach off-road do najpiękniejszych miejsc w okolicach Durres. Przejazd nad malownicze nadmorskie klify, przystanki przy punktach widokowych, przejazd dolinami przez tradycyjne albańskie wioski. Opcjonalnie lunch w tradycyjnej restauracji w Parku Narodowym.  Po obiedzie udamy się do miasta Kruja. Odwiedzimy stary tradycyjny bazar i zamek. Czas wolny przy jednym ze wspaniałych widoków  panoramicznych i wyjazd do Durres. Powrót do hotelu przewidywany około 18:30.
Cena ok. 70 Eur
Cena nie zawiera: obiadu ok. 10 EUR/os. ; biletów wstępu do zwiedzanych obiektów; napiwków

Tirana i Kruja 
Wizyta w średniowiecznym miasteczku Kruja, które położone jest 35 km na północny zachód od Durres, na zboczu gór Sari Salltik. Kruja to jedna z najsłynniejszych miejscowości turystycznych w centralnej Albanii. Niesamowita historia oraz niezwykły urok miasta sprawiły, że jest ono potocznie nazywane "albańskim Krakowem". Zwiedzanie twierdzy, Muzeum George Kastriot Skanderbeg, albańskiego bohatera narodowego, Muzeum Etnograficznego, a następnie wizyta na starym bazarze. Pośród oferowanych tu pamiątek odnajdziemy: koniak Skanderbegu w ozdobnych butelkach, popielniczki w kształcie bunkra, różne rodzaje broni palnej i białej, koszulki z herbem Skanderbega lub flagą Albanii, różnokolorowe dywany, monety, książki, breloki, posążki Skanderbega. Opcjonalnie obiad w tradycyjnej restauracji, gdzie można delektować się pysznymi potrawami.  Następnie przejazd do stolicy Albanii - Tirany. Na trasie m.in.: plac Skanderbeg, meczet Ethem Bey, słynna wieża zegarowa, piramida Hoxha i główny bulwar miasta. Czas wolny na indywidualny spacer po centrum Tirany.
Cena ok. 35 Eur, dzieci 4-10 lat ok. 17 Eur 

Powyższa lista wycieczek ma jedynie charakter informacyjny i w świetle prawa nie stanowi oferty handlowej B.P. EXIM S.A. Szczegółowych informacji o wycieczkach fakultatywnych organizowanych przez naszego kontrahenta lokalnego udziela rezydent na miejscu. Wyżej podane ceny są orientacyjne i mogą ulec zmianie.
 

Następna strona
Poprzednia strona
Diamma Resort
Diamma Resort
już od 3158PLN
Sprawdź
Royal G Club
Royal G Club
już od 3198PLN
Sprawdź
Mel Holiday
Mel Holiday
już od 3198PLN
Sprawdź
Eter Palace
Eter Palace
już od 3198PLN
Sprawdź
Akropoli
Akropoli
już od 3538PLN
Sprawdź
Poprzednia strona
Następna strona

 

Durres - To drugie co do wielkości miasto Albanii jest zarazem portem, z którego m.in. odpływają promy do Włoch jak i najważniejszym w kraju kurortem wypoczynkowym. Turystów przyciągają tu piaszczyste plaże, ciepła woda nadająca się do uprawiania wszelkich sportów wodnych oraz ślady wielu kultur, które oddziaływały na to miasto. Wczesnośredniowieczne mury miejskie prowadzą do największego na Bałkanach amfiteatru pochodzącego z II w. n.e., mogącego przed wiekami pomieścić aż 15 tys. widzów. Warto zobaczyć bizantyjskie forum, na którym ciągle można wypatrzyć kilka kolumn korynckich oraz pozostałości rzymskich łaźni z II w. n.e. Zaraz po zajęciu miasta Turcy zbudowali meczet Fatihy, który znajduje się na trasie spacerowej prowadzącej do portu i nadmorskiej promenady. Nad nabrzeżem góruje wenecka wieża przypominająca Białą Wieżę z greckich Salonik. Kurort dysponuje dzieciątkami hoteli o różnym standardzie, pensjonatami i apartamentami i zachęca si odwiedzin swą bałkańską atmosferą.

Saranda - Kurort malowniczo położony w przepięknej zatoczce na wybrzeżu Morza Jońskiego. Przyciąga turystów ciepłym klimatem, piaszczystymi plażami i rozwijającą się infrastrukturą turystyczną. Z portu można wyruszyć na zwiedzanie greckiej wyspy Korfu W sezonie letnim miasto bywa zatłoczone, niemniej przyjemnie prezentuje się nadmorski deptak ocieniony palmami. Do dziś zachowała się część murów obronnych, natomiast w centrum zostały odkryte pozostałości wczesnośredniowiecznej świątyni. Warto zobaczyć pomnik Hasana Tashiniego, jedyny w mieście meczet, turecką wieżę strażniczą oraz warownię Lekures. Nazwa miasta „Saranda” - czterdzieści pochodzi od klasztoru Czterdziestu Męczenników, którego ruiny znajdują się na jednym ze wzgórz. Jest tam dużo możliwości znalezienia noclegu o różnym standardzie, a wypoczywać można na niezbyt szerokiej, piaszczysto-żwirowej plaży z widokiem na góry i malowniczą zatokę. Plaże Sarandy ciągną się wzdłuż całego wybrzeża, więc nie będzie problemu ze znalezieniem dogodnego miejsca. Niektóre odcinki są piaszczyste i delikatnie opadają ku morzu; bez problemu można wynająć leżaki, parasole czy sprzęt do uprawiania sportów wodnych.

Porto Palermo - Zaciszny kurort położony przy dużej zatoce, na południowym krańcu kraju. Zakątek przyciąga turystów czystą, ciepłą wodą, dostępem do kilku piaszczystych plaż a także tajemniczym zamkiem na półwyspie. To jedna z kilku twierdz na terenie Albanii, z czasów potęgi Imperium Osmańskiego.

Ksamil - To nieduża miejscowość, znajdująca się w pobliżu greckiej granicy, między Butrint a Sarandą. Jest to miejsca dla osób szukających spokojnej atmosfery. Wieczorem można dobrze zjeść w którejś z przytulnych knajpek i posiedzieć przy kieliszku rakii w tawernie z widokiem na błękitną wodę. Krajobraz wzbogacają cztery wysepki w malowniczej zatoce, a wypoczynkowi sprzyjają niewielkie, piaszczyste plaże z infrastrukturą turystyczną

Gjirokastra - Miasto-muzeum, wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO za sprawą niezwykłego położenia i bogatej historii. W XIII wieku rozwinęło się na wzgórzu wokół zamku. Albańczycy określają Gjirokastrę mianem „miasta srebrnych dachów”, gdyż kamienne domy starówki kryte są srebrzystymi dachówkami lub miasta tysiąca schodów, ponieważ pokonując kamienne uliczki zawsze idzie się w dół bądź pod górę. . Obecny kształt zamek uzyskał dzięki przebudowie dokonanej przez Ali Paszę po tym, jak opanował miasto w 1812 r. Z warowni rozciąga się fantastyczny widok na okoliczne góry i całe miasto. Warto zobaczyć przepiękna, choć nieco zniszczoną starówkę z ciasną zabudową.

Berat - To jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast Albanii, zwane miastem tysiąca okien za sprawą ciasnej zabudowy i wielkich okien, tworzących kompozycję najlepiej widoczną z pobliskich wzgórz . Ze względu na dobrze zachowaną zabudowę z czasów Imperium Osmańskiego starówka miasta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto słynie z licznych zabytków, należą do nich: średniowieczna bizantyjska twierdza, meczet (wybudowany w 1493 r., z freskami pochodzącymi z XVIII w.), muzułmański klasztor, most z 1780 r. miniaturowa cerkiew św. Teodora z XVI w., bizantyjska cerkiew św. Trójcy ze średniowiecznymi freskami, prawosławna cerkiew św. Marii Blacherny oraz kamienny most na rzece Osum.

Butrint - Jest to stanowisko archeologiczne w południowej Albanii przy granicy z Grecją, od 1992 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Wykopaliska znajdują się na półwyspie pomiędzy wybrzeżem wyspy Korfu a jeziorem Butrint i według legend zostały założone przez uciekinierów z Troi. W Butrint odkryto resztki murów obronnych, starożytny amfiteatr z III wieku p.n.e., ruiny domów i baptysterium z VII wieku. Zachowały się tu też ruiny łaźni rzymskich i kaplicy z V wieku. Istnieją tu również pozostałości XIV-wiecznego zamku weneckiego.

Kruja - Malowniczo położone miasteczko na wzgórzu, 20 km od Tirany, w XV wieku będące centrum oporu przeciwko inwazji osmańskiej, na czele którego stał bohater narodowy Albanii Skandenberg. Charakterystyczna, górująca nad miastem warownia jest dla Albańczyków skarbem narodowym. W zamku działa muzeum Skanderberga. Kruja to także najbardziej znany w Albanii targ.

Szkodra - To największy ośrodek gospodarczy i kulturalny w północnej części Albanii. Szkodra położona jest nad rzeką Buna, obok brzegów Jeziora Szkoderskiego Miasto należało do Rzymian, Słowia, Bizancjum, Serbii, Wenecji, Turcji a od 1920 roku jest częścią Albanii. Warto zobaczyć Muzeum Historyczne, którego kolekcja w połączeniu ze zwiedzaniem malowniczo położonego zamku Rozafa najlepiej obrazuje dzieje regionu. O wpływach włoskich świadczy tzw. „włoska uliczka” z rzędem piętrowych kamieniczek, z ozdobnymi fasadami przypominającymi włoski neorenesans. Władze miasta odrestaurowały i wyłączyły deptak z ruchu kołowego, czyniąc go jednocześnie reprezentacyjną ulicą miasta pełną ogródków kawiarnianych i knajpek. Można także odwiedzić Ołowiany Meczet z XVIII w., który jest najstarszą zachowaną świątynią muzułmańską, ruiny katedry św. Szczepana oraz zabytkową studnię pochodząca z czasów tureckich.

Tirana - Tirana jest stosunkowo młodym miastem, założonym w 1614 r. przez Sulejmana Paszę. Miasto nie osiągało większego znaczenia gospodarczego aż do roku 1920, kiedy stało się stolicą niepodległej Albanii, gdyż poprzednia stolica port Durres narażony był na inwazje ze strony morza.. Miasto leży w połowie kraju. Duży wpływ na wygląd Tirany mieli Włosi, od których Albania w początkach XX w. była uzależniona.
Tirana to najważniejsze polityczne i gospodarcze centrum kraju. W centrum można dostrzec kilka ciekawych miejsc, mimo że miasto nie posiada wielu zabytków. Najbardziej reprezentatywnym miejscem stolicy jest Plac Skanderbega, przy którym znajdują się: Wieża Zegarowa, meczet Ethem Beja z XVIII w., Muzeum Historyczne, Teatr Opery i Baletu, Biblioteka Narodowa oraz konny pomnik narodowego bohatera Skanderberga. W centrum znajduje się też budynek Międzynarodowego Centrum Kultury – budowla przypominająca piramidę została wybudowana z przeznaczeniem na mauzoleum Envera Hodży. Warto także poświęcić czas na dłuższy spacer, by dotrzeć do Parku Młodzieży, gdzie znajdują się kompleksy rekreacyjne, amfiteatr, obiekty sportowe oraz sztuczne jezioro. Miasto nieustannie zmienia się na lepsze i coraz bardziej przypomina europejskie metropolie.
 

Słoneczne wakacje w Albanii!

Albania, malowniczy kraj na półwyspie Bałkańskim, w 2016 roku znalazł się w pierwszej dziesiątce najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych przez polskich turystów. Przez ostatnie lata kraj ten bardzo się zmienił i trafia w gust miłośników Chorwacji, Czarnogóry czy Grecji.

Albania potrafi oczarować nie tylko plażami. Fascynuje kontrastami, śródziemnomorskim klimatem, zabytkami, dziewiczą przyrodą, a dodatkowo przekonuje przystępnymi cenami.

Albania - oferta różnorodnych atrakcji

W Albanii nie brakuje hoteli o wysokim standardzie, ale także prywatnych pensjonatów, wartych uwagi zabytków, parków archeologicznych, lokalnej kuchni z owocami morza na czele, a także cudownej pogody. Poza zażywaniem błogiego relaksu na plaży warto zwiedzić starożytne miasta, m.in. Bylis, Berat, Butrint, Apolonię, a także słynny kurort Durres. Moc atrakcji czeka na turystów w Albanii! Wakacje pełne słońca i wrażeń czas zacząć!

Albania - wczasy pełne słońca!

Większość turystów decyduje się na wycieczki do Albanii dla wspaniałej pogody. Panuje tu klimat śródziemnomorski, co oznacza na wybrzeżu gorące lato. W pełni sezonu temperatury wynoszą około 30 stopni Celsjusza, a nawet zbliżają się do 40! Warto obserwować pogodę w Albanii – wakacje last minute zawsze zdążysz zarezerwować! Prawdziwe upały sprzyjają relaksowaniu się na plaży i zażywaniu kąpieli słonecznych.

Durres - kurort idealny na urlop w Albanii

Durres w pełni zasługuje na określenie go jednym z najsłynniejszych kurortów wypoczynkowych w Albanii. Kuszą tu cudowne piaszczyste plaże, morze o przyjemnej temperaturze do kąpieli, możliwość nurkowania oraz uprawiania różnych sportów wodnych, a także atrakcje do zwiedzania.
Warto zobaczyć średniowieczne mury miejskie, rzymski amfiteatr z II w. n.e., forum bizantyjskie, wieżę wenecką, pałac króla Zoga czy meczet Fatihy. Polecamy też wybrać się na spacer uroczą promenadą, aż do ogromnego portu.

Saranda - plaże z widokiem na grecką wyspę

Saranda to kolejny słynny kurort, który zachwyca położeniem. Każdego zachwyci urocza zatoka na wybrzeżu Morza Jońskiego. Piaszczyste i szerokie plaże to największa atrakcja, ale kusi też możliwość wycieczki – z portu można przepłynąć na grecką wyspę Korfu.
Plaże wzdłuż całego wybrzeża gwarantują spokojne chwile niczym niezmąconego relaksu, a wszędzie jest możliwość wypożyczenia leżaków i parasola. W przerwie od opalania można zażyć zaś kąpieli morskich...

TEST NA COVID-19
NIE WYMAGANY

RODZAJ TESTU
-

OSOBY ZASZCZEPIONE
-

TEST DLA DZIECI
NIE WYMAGANY


WYMAGANE DOKUMENTY
-


OGÓLNE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

  • Należy zachowywać odpowiedni dystans społeczny
  • Turystów i mieszkańców obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych w otwartej przestrzeni publicznej oraz w pomieszczeniach zamkniętych. Nakaz nie obowiązuje w strefie basenowej, na plażach.
  • Za brak zastosowania się do nakazu może zostać nałożony mandat ok. 25 EUR
  • Od 22:00 do 06:00 obowiązuje godzina policyjna
  • Obowiązuje zakaz zgromadzeń

DODATKOWE INFORMACJE
Jeśli podczas pobytu w Albanii, wystąpią objawy infekcji należy  skontaktować się z epidemiologiem ratunkowym pod dedykowanym numerem: 127 (telefon dyżurny obsługiwany jest w językach: angielskim, włoskim oraz albańskim).

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/albania

https://www.gov.pl/web/albania/koronawirus-w-albanii-informacje-i-zalecenia2