Chalkidiki, Grecja - wycieczki, wakacje i wczasy | Exim Tours
Rezerwuj: 801 44 30 3032 349 27 35 | infolinia czynna: sob.-czw. 10:00-21:00, pt. 10:00-22:00
Chalkidiki

Chalkidiki

Wróć
Ogólne
Wycieczki<br>fakultatywne
Hotele
Galeria
Transfery<br>indywidualne
Wideo
Lokalizacja
Warto zobaczyć
Zakładka 2
Zakładka 3
Zakładka 4
Zakładka 5
Zakładka 6

Chalkidiki to Półwysep leżący na północnej części kraju, składający się z trzech cypli: Kassandry, Sitonii i Athos w kształcie porównywanym do trójzębu Posejdona. Ten region charakteryzuje się niezwykłymi okolicznościami przyrody: pięknymi, piaszczystymi plażami, krystalicznie czysta wodą oraz bujną roślinnością. Według starożytnych legend to właśnie tutaj zamieszkiwali tytani – bogowie z pokolenia olbrzymów, synowie Uranosa i Gai.

 

Kasandra to najbardziej rozwinięta turystycznie odnoga Półwyspu Chalkidiki, mająca niezwykle bogatą ofertę hotelową. Jest miejscem gdzie nowoczesność styka się ze światem starożytnym, stając się rajem dla turystów poszukujących różnorodnych wrażeń. Za główną destynację wakacyjną można uznać Pefkohori - miejscowość tętniącą życiem zarówno dniem jak i nocą, posiadającą rozwiniętą infrastrukturę rozrywkową, w tym liczne puby, restauracje, a także centrum nurkowe.

 

 

Sitonia leżąca w sam sercu Półwyspu Chalkidiki jest pełna przepięknych zakątków. Liczne zaciszne zatoczki i plaże stanowią raj dla osób poszukujących relaksu i prywatności. Niezwykłe urodziwe połączenie lazurowej wody oraz wzgórz pokrytych drzewami piniowymi zdobi sielankowy krajobraz regionu.

 

Athos jest terenem autonomicznym, jedyną na świecie republiką monastyczną, zamieszkaną w większości przez mnichów. Granicy Autonomii strzegą policjanci, a przebywanie w niej odbywa się wyłącznie na podstawie wydanej 3 dniowej wizy wjazdowej. Niestety zwiedzanie klasztorów jest możliwe jedynie dla mężczyzn.

Góra Athos
Na tej wycieczce mają Państwo możliwość podziwiania ze statku imponującej „świętej góry” Athos, zwanej także Republiką Mnichów. Żyją tam, odcięci od stałego lądu i oderwani od codzienności i reszty świata, prawosławni mnisi w ok 20 monasterach. Kobiety nie mają tutaj wstępu. Autobusem dojeżdżamy portu Ormos Panajias, gdzie przesiadamy się na statek. Podczas tego rejsu wzdłuż w zachodniej części półwyspu, przewodnik opowiada o historii tej góry i życiu codziennym mnichów. Prosimy nie zapomnieć o aparatach fotograficznych by sfotografować to unikalne miejsce, pełne skupienia, do którego turyści nie mają dostępu. W południe robimy przerwę w małej wiosce rybackiej Ouranoupolis, położonej w piaszczystej zatoce, która  zachowała tradycyjną grecką atmosferę i urok. Jest to ostatnia miejscowość turystyczna leżąca na granicy z Republiką Mnichów. Można tu spróbować pysznych, świeżych ryb, można kupić pamiątki, w tym wykonane ręcznie przez mnichów ikony. Dodatkowo można zobaczyć bizantyjską wieżę fortyfikacyjną z XIV wieku. Po przerwie płyniemy z powrotem do portu i przesiadamy do autobusu, który dowiezie nas do hotelu.

Meteory
Jedna z największych atrakcji północnej Grecji to Meteory – zespół skał na szczycie których wybudowano monastery – klasztory prawosławne pełniące funkcje sakralne i obronne. Są one drugim najważniejszym, po Górze Athos, centrum monastycyzmu w Grecji. W drodze do Meteorów przejeżdżamy koło Salonik, drugiego co do wielkości miasta w Grecji. Po przerwie na kawę kontynuujemy podróż niezapomnianą trasą do Kalambaki, miasta leżącego u stóp Meteorów. Chociaż monasterów było w sumie 24, pierwszy wybudowany został w XIV wieku a do naszych przetrwało czasów 6, to zwiedzać można tylko 2 z nich. Są w nich piękne bizantyjskie freski i ikony a także wszechobecna atmosfera spokoju i modlitewnego skupienia. Autokar mozolnie pnie się w górę a my mamy możliwość podziwiania pięknych pionowych skał stwarzających niesamowite wrażenie. W Kalambace mamy czas wolny na fotografowanie i zjedzenie typowego greckiego obiadu.
Ważne: Do klasztoru można wejść tylko w odpowiednim stroju – zakryte ramiona, długie spódnice u kobiet i spodnie u mężczyzn.


Saloniki
Wycieczka rozpoczyna się od centrum miasta, gdzie znajduje się najbardziej rozpoznawalny symbol Salonik – wybudowana przy nabrzeżu przez osmańskiego sułtana Sulejmana Wielkiego Biała Wieża. Rozpoczynamy nasz spacer ulicą Tsimiski, wzdłuż której znajdują się najpiękniejsze sklepy i butiki pełne różnorodnych pamiątek i towarów. Dalej idziemy drogą prowadzącą do portu. Odwiedzamy halę targową Kapani, gdzie można kupić świeże ryby, warzywa, owoce i przyprawy. Atmosfera jak na targu, jest głośno, sprzedawcy krzycząc zachwalają swój towar. Możemy zwiedzić Muzeum Archeologiczne w którym znajdują się m.in. znaleziska z grobu Filipa II Macedońskiego, następnie przejeżdżamy obok kampusu Uniwersytetu Arystotelesa, przy którym znajduje się najwyższy punkt widokowy Salonik. Zobaczymy także Bazylikę Św. Dymitra, która jest nie tylko najważniejszym kościołem Salonik ale także muzeum z zespołem podziemnych katakumb, w których znajduje się cela więzienna Św. Dymitra.

Niebieska laguna
Jeśli macie ochotę na słońce, leniuchowanie i kąpiel w przeźroczystej, błękitnej i czystej wodzie jedźcie z nami na „piracką wycieczkę”. Samotna plaża, zabawne gry i piknik czeka na Was. Często można spotkać delfiny, które pomogą nam przepłynąć lagunę. Przyjemna, odprężająca wycieczka.

Góra Olimp- Królewskie groby z Werginy
Droga prowadzi wzdłuż plantacji winorośli oraz ogrodów owocowych do spektakularnych archeologicznych odkryć północnej Grecji – ruin starożytnego Ajgaj, najstarszej stolicy Macedonii. Miejsce to, po przeniesieniu stolicy, służyło jako cmentarzysko królów. Do naszych czasów zachował się kompleks grobowców zwanych Grobowcami Królewskimi, zawierający m.in. grób Filipa II Macedońskiego, ojca wielkiego Aleksandra Macedońskiego. Odkrycia grobu dokonano w 1977 roku, a ponieważ był on dobrze zamaskowany nie został ograbiony. Znajdowały się w nim: złoty wieniec z żołędzi i liści dębowych (wykonany z ok. 70 dag 24-karatowego złota, spoczywający pierwotnie na urnie króla), żelazna zbroja ze złotymi taśmami na brzegach, pektorał ze złota, statuetki z kości słoniowej przedstawiające m.in. Aleksandra Wielkiego i Filipa II. Podróż dalej odbywa się przez malownicze miejscowości górskie. Dojeżdżamy do Litochoro, miejscowości turystycznej położonej na wysokości 300 m n.p.m. u stóp góry Olimp. Centralnym jej punktem jest niewielki placyk z fontanną, gdzie zaczyna się nasz półtoragodzinny spacer przez wąwóz Enipeas. Przechodząc wzdłuż skalnych ścian porośniętych roślinnością mamy możliwość podziwiania w oddali ośnieżonych szczytów Olimpu. W Lithochoro mają Państwo około godziny czasu  wolnego na obiad w tawernie. Po tej przerwie jedziemy do domku w górach na wysokości 944 m.

Petralona – jaskinia, targ Nea Moudania
Przy starej drodze wiodącej z Salonik na Półwysep Kassandra leży Jaskinia Petralona
odkryta w 1959 r. przez mieszkańca pobliskiej wsi Folipposa Chantzaridisa. Pierwsze prace wykopaliskowe zaczęto w niej prowadzić w 1960 roku, odkryto szczątki wielu gatunków kopalnych zwierząt m.in., lwów, hien i niedźwiedzi jaskiniowych. Odkryto też ludzką czaszkę człowieka pierwotnego, datowaną wstępnie na ok 700 tys. lat temu, co sprawiło iż jaskinia zyskała światowy rozgłos. Niezwykle interesująca jest szata naciekowa jaskini. Wyróżniają się  wspaniałe stalagmity i stalaktyty, a w niektórych komorach strop zdobią unikalne formy rurkowych stalaktytów zwane słomkami sody. Następnie mamy okazję zobaczyć targ Nea Moudania, pełnego różnorodnych zapachów i kolorów. Na tym targu możemy kupić świeże owoce, warzywa, przyprawy, ubrania, torebki, buty.

Sithonia
Najlepsza okazja, żeby poznać drugi palec półwyspu Chalkidiki - Sithonię. W Neos Marmaras tradycyjnej wiosce rybackiej robimy małą przerwę. Można odwiedzić sklepiki z pamiątkami lub skosztować mocnej greckiej kawy w tawernie, podziwiając przy tym piękny widok na morze. W czasie całej wyprawy zobaczymy przepiękne widoki lasów piniowych, drzew oliwkowych i winorośli a zwłaszcza gór pięknie kontrastujących z błękitnym morzem. Podczas tej wycieczki mamy możliwość obejrzenia także Porto Koufo – największego naturalnego portu w Grecji. Stojąc na pięknej plaży ma się wrażenie iż jest to duże górskie jezioro a nie zatoka morska Następna miejscowość półwyspu do której zmierzamy to Sarti – mała mieścina z długimi, piaszczystymi plażami, tawernami z typowymi greckimi daniami i przepięknym widokiem na Górę Athos, leżącą majestatycznie w oddali. Zatrzymamy się na pięknych punktach widokowych, aby zrobić zdjęcia dzikiej, malowniczej plaży Vurvuru, żółwiej wyspy.

Następna strona
Poprzednia strona
Ioli Village Hotel
Ioli Village Hotel
już od 229PLN
Sprawdź
Aloni Hotel-Studios
Aloni Hotel-Studios
już od 249PLN
Sprawdź
Lesse
Lesse
już od 289PLN
Sprawdź
Ioli Village Hotel
Ioli Village Hotel
już od 289PLN
Sprawdź
Daphne Holiday Club
Daphne Holiday Club
już od 299PLN
Sprawdź
Simeon Hotel
Simeon Hotel
już od 359PLN
Sprawdź
Porfi Beach
Porfi Beach
już od 359PLN
Sprawdź
Mendi Hotel
Mendi Hotel
już od 379PLN
Sprawdź
Argo Hotel
Argo Hotel
już od 389PLN
Sprawdź
Anna Maria Paradise
Anna Maria Paradise
już od 399PLN
Sprawdź
Kassandra Palace Hotel and Spa
Kassandra Palace Hotel and Spa
już od 399PLN
Sprawdź
Alexander The Great
Alexander The Great
już od 419PLN
Sprawdź
Flegra Beach Boutique Apts
Flegra Beach Boutique Apts
już od 439PLN
Sprawdź
Nereides Hotel
Nereides Hotel
już od 449PLN
Sprawdź
Dryades
Dryades
już od 449PLN
Sprawdź
Gi Ga Mar Studios
Gi Ga Mar Studios
już od 459PLN
Sprawdź
Akti Ouranoupolis
Akti Ouranoupolis
już od 469PLN
Sprawdź
Anna Hotel
Anna Hotel
już od 499PLN
Sprawdź
Nereides Hotel
Nereides Hotel
już od 499PLN
Sprawdź
Blue Dolphin
Blue Dolphin
już od 499PLN
Sprawdź
Toroni Blue Sea
Toroni Blue Sea
już od 519PLN
Sprawdź
Glavas Inn
Glavas Inn
już od 549PLN
Sprawdź
Kriopigi Hotel
Kriopigi Hotel
już od 619PLN
Sprawdź
Trikorfo Beach Villas
Trikorfo Beach Villas
już od 649PLN
Sprawdź
Sousouras
Sousouras
już od 679PLN
Sprawdź
Alexandros Palace
Alexandros Palace
już od 699PLN
Sprawdź
Mendi Hotel
Mendi Hotel
już od 789PLN
Sprawdź
Akti Ouranoupolis
Akti Ouranoupolis
już od 899PLN
Sprawdź
Pallini Beach
Pallini Beach
już od 899PLN
Sprawdź
Kriopigi Hotel
Kriopigi Hotel
już od 919PLN
Sprawdź
Elinotel Apolamare
Elinotel Apolamare
już od 1039PLN
Sprawdź
Ammon Zeus
Ammon Zeus
już od 1099PLN
Sprawdź
Blue Dolphin
Blue Dolphin
już od 1179PLN
Sprawdź
Aegean Melathron Thalasso and Spa
Aegean Melathron Thalasso and Spa
już od 1229PLN
Sprawdź
Alkion Resort
Alkion Resort
już od 1239PLN
Sprawdź
Meliton Inn Hotel and Suites
Meliton Inn Hotel and Suites
już od 1249PLN
Sprawdź
Alexander The Great
Alexander The Great
już od 1299PLN
Sprawdź
Blue Dolphin
Blue Dolphin
już od 1359PLN
Sprawdź
Xenia
Xenia
już od 1399PLN
Sprawdź
Kassandra Palace Hotel and Spa
Kassandra Palace Hotel and Spa
już od 1499PLN
Sprawdź
Porfi Beach
Porfi Beach
już od 1659PLN
Sprawdź
Sousouras
Sousouras
już od 1559PLN
Sprawdź
Lesse
Lesse
już od 1589PLN
Sprawdź
Virginia
Virginia
już od 1599PLN
Sprawdź
Flegra Palace Hotel
Flegra Palace Hotel
już od 1649PLN
Sprawdź
Alexandros Palace Hotel
Alexandros Palace Hotel
już od 1939PLN
Sprawdź
Anna Hotel
Anna Hotel
już od 1999PLN
Sprawdź
Ammon Zeus
Ammon Zeus
już od 2159PLN
Sprawdź
Elinotel Apolamare
Elinotel Apolamare
już od 2159PLN
Sprawdź
Ammon Zeus
Ammon Zeus
już od 2339PLN
Sprawdź
Glavas Inn
Glavas Inn
już od 2569PLN
Sprawdź
Ekies All Senses Resort
Ekies All Senses Resort
już od 4289PLN
Sprawdź
Poprzednia strona
Następna strona

Półwysep Chalkidiki to miejsce bogate w różnorodne wydarzenia kulturalne. W kwietniu można wziąć udział w Dniu św. Jerzego, będącego patronem pasterzy. Na przełomie lipca i sierpnia odbywają się tradycyjne obchody lokalnych świąt, a jesienią coroczny festiwal Dimitria Cultural. Nadmorskie kurorty są świetnym punktem na mapie do odwiedzenia okolicznych atrakcji i miejsc godnych polecenia.

 

Saloniki to drugie co do wielkości miasto Grecji, pełne niezwykłych perełek architektury. Aż 15 budowli leżących w sercu tego miasta zostało wpisanych na listę UNESCO. Najbardziej warte zobaczenia się liczne klasztory i kościoły, łaźnie bizantyjskie oraz mury miejskie. O zachodzie słońca koniecznie wybierz się na rejs statkiem lub odwiedź urokliwy port.

 

Meteory to zespół formacji skalnych z monastyrami umieszczonymi na szczytach. Ich nazwa metéoros, pochodząca z języka greckiego, oznacza “zawieszony w powietrzu” lub “środek nieba”. Niezwykłe okoliczności natury docenili twórcy filmowi, sceny z tymi imponującymi skałami zobaczyć można w „Grze o tron” czy filmie „Tylko dla Twoich oczu”.

 

Stagira to szczątki antycznego miasta Stagejra, obejrzeć tu można niezwykłe fundamenty dawnych murów obronnych miasta. W 2016 r. zostały w tym miejscu znalezione i zidentyfikowane zwłoki słynnego myśliciela czasów antycznych - Arystotelesa.

 

Jaskinia Petralona została odkryta przez okolicznego mieszkańca w 1959 roku, zadziwia niezwykłymi formami stalaktytów i stalagmitów. Rozsławiły ją odkryte tam szczątki ludzkie i zwierzęce prawdopodobnie sprzed 700 tysięcy lat.