Czarnogóra - wycieczki, wakacje i wczasy | Exim Tours
Rezerwuj: 801 44 30 3032 349 27 35 | infolinia czynna: sob.-czw. 10:00-21:00, pt. 10:00-22:00
Czarnogóra

Czarnogóra

Wróć
Ogólne
Wycieczki<br>fakultatywne
Hotele
Galeria
Transfery<br>indywidualne
Wideo
Lokalizacja
Bezpieczne wakacje
Zakładka 2
Zakładka 3
Zakładka 4
Zakładka 5
Zakładka 6

Czarnogóra to doskonałe miejsce na wakacje dla całej rodziny. Jeden z najbardziej malowniczych krajów bałkańskich oferuje turystom wypoczynek w otoczeniu przepięknych krajobrazów, licznych interesujących zabytków, a także krystalicznego Morza Adriatyckiego. 

Czarnogóra to państwo leżące w południowej Europie, które powstało po rozpadzie Czarnogóry i Serbii. Znajduje się u wybrzeży Morza Adriatyckiego, w otoczeniu Chorwacji, Kosowa, Serbii, Bośni i Hercegowiny oraz Albanii. Czarnogóra to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów głównie ze względu na komfortowy transport, np. samochodem czy liniami lotniczymi, ciepły klimat oraz szeroki wybór różnorodnych atrakcji turystycznych. 

Wakacje w Czarnogórze to propozycja dla miłośników spokojnego wypoczynku, jak i aktywnych form spędzania wolnego czasu. Kraj, nazywany czarną perłą Bałkanów, może się pochwalić bardzo urozmaiconym krajobrazem. Wizytówką Czarnogóry jest największa zatoka Morza Adriatyckiego Boka Kotorska, z przepięknymi plażami i otoczona malowniczymi górami. Wzdłuż Riwiery Czarnogórskiej ulokowane są popularne kurorty, takie jak: Herceg Novi, Igalo, Bijela, Budva czy Ulcinj – doskonała baza wypadowa do Albanii. 

Kultura i obyczaje

Czarnogóra jest państwem wieloetnicznym, na jej terenie mieszkają zarówno Czarnogórcy i Serbowie, jak i Albańczycy i Chorwaci. Językiem urzędowym jest język czarnogórski. Większość społeczeństwa jest wyznania prawosławnego, jednak w Czarnogórze mieszkają także wyznawcy islamu, których największe skupisko znajduje się na północy kraju. W miejscach ich zamieszkania można podziwiać orientalną architekturę. Kraj zachwyca również tradycją związaną z muzyką. 

Kuchnia czarnogórska

Mieszkańcy Czarnogóry są bardzo gościnni i chętnie częstują przyjezdnych smacznymi trunkami i daniami charakterystycznymi dla ich dość zróżnicowanej kuchni. Każdy region kraju ma własne tradycyjne potrawy, głównie oparte na owocach morza oraz mięsie. Spędzając wczasy w Czarnogórze, warto spróbować takich specjałów, jak: ćevapčići (grillowana wołowina i wieprzowina podawana w picie), popeci na podgorički način (rolada faszerowana serem i szynką), pljeskavica (pikantne wieprzowo-wołowe mięso w formie hamburgera), pršut (wędzona suszona szynka wieprzowa), ražnjići (szaszłyk z grilla). W Czarnogórze popularne są również sałatki, wśród których najbardziej popularne to: sałatka bałkańska (ze świeżych ogórków, sera i pomidorów), kačamak (z ziemniaków, kajmaku i białego sera). 

Czarnogóra dla aktywnych

Czarnogóra to miejsce, gdzie znajdą coś dla siebie również miłośnicy aktywnego wypoczynku. Do popularnych atrakcji turystycznych należą między innymi: rafting kanionem rzeki Pivy czy rzeką Tarą, rejsy po Jeziorze Szkoderskim (jednym z największych na Bałkanach), wycieczki rowerowe oraz piesze po Parku Narodowym Lovcen oraz Górach Przeklętych. 

Czarną perłę Bałkanów wyróżnia również malowniczy i zróżnicowany krajobraz, a także liczne zabytki, które warto zobaczyć. Miłośnicy zwiedzania mogą wybrać się np. do Kotoru, portowego miasteczka położonego w południowo-zachodniej części Czarnogóry, gdzie można podziwiać twierdzę św. Jana czy Zatokę Kotorską, przez wielu nazywaną Fiordem Południa. Ciekawymi miejscami, które warto odwiedzić, są również: urokliwe miasteczko Stary Bar, prawosławny klasztor Monastyr Ostrog czy malownicza wysepka Sveti Stefan.

Co warto kupić podczas wakacji w Czarnogórze?

Spędzając wczasy w Czarnogórze, warto zainteresować się lokalnymi wyrobami. Na uwagę zasługują przede wszystkim czarnogórskie sery (krowie, kozie, owcze), które można kupić nie tylko w zwykłych sklepach spożywczych, lecz także na małych targach i ryneczkach. Do najpopularniejszych z nich należą: ser Durmitor kajmak, Njeguski, Kucki. Czarnogóra słynie również z lokalnych wyrobów wysokoprocentowych, zwłaszcza rakiji, takich jak: Lozovacą (z winogron) czy Pelinkovac bądź Sljivovica (wytwarzana ze śliwek) oraz wyśmienitego wina, np.: Krstac, Kratosija, Perla Nera, Vranac, Vranac Pro Corde.

Pogoda w Czarnogórze

W Czarnogórze wyróżnia się 3 strefy klimatyczne: alpejską – w górach, kontynentalną – w centralnej części kraju oraz śródziemnomorską – nad morzem. Nad Adriatykiem sezon turystyczny trwa od początku maja do końca października. Do najcieplejszych miesięcy w roku należą lipiec i sierpień. Wówczas średnia temperatura powietrza utrzymuje się w granicach około 28 stopni Celsjusza, z kolei temperatura wody – około 24 stopni Celsjusza, co sprzyja kąpielom. Idealnym terminem na wakacje w Czarnogórze jest czerwiec lub wrzesień, kiedy jest ciepło, ale nie dokucza upał.

Przydatne zwroty

 • Da – tak
 • Ne – nie
 • Hvala – dziękuję
 • Izvolite – proszę
 • Dobar dan – dzień dobry
 • Do viđenja – do widzenia
 • Dobro veče – dobry wieczór
 • Laku noć – dobranoc

Dlaczego Czarnogóra?

Czarnogóra to jeden z najchętniej odwiedzanych krajów bałkańskich. Turystów z całego świata przyciąga tam malowniczy i zróżnicowany krajobraz, zabytkowe miasteczka oraz szereg różnorodnych form spędzania wolnego czasu. Najatrakcyjniejszym regionem jest Riwiera Czarnogórska, mająca wyjątkowo rozwinięte zaplecze turystyczne, a także bogatą bazę noclegową, która zadowoli nawet najbardziej wymagającego podróżnika. Jednymi z największych kurortów w Czarnogórze są Igalo oraz Herceg Novi. Miejscem, które również warto odwiedzić, jest także Budva – z malowniczą starówką oraz licznymi barami, klimatycznymi knajpkami i dyskotekami. Czarnogóra to również wymarzone miejsce na wypoczynek dla miłośników przyrody. Na jego powierzchni znajduje się Park Narodowy Lovcen, zamieszkały przez blisko 280 różnorodnych gatunków ptaków, najwyższy szczyt Štirovnik oraz największe bałkańskie Jezioro Szkoderskie. 

Informacje praktyczne 

Wymagane dokumenty 

Na teren Czarnogóry każdy obywatel Polski może wjechać, posiadając ważny dowód osobisty, na czas do 30 dni. Z kolei osoby przyjezdne planujące dłuższy pobyt na terenie tego kraju, czyli powyżej 30 dni (do 90 dni), muszą mieć ważny paszport (na 3 miesiące do przodu). Wiza wymagana jest, gdy pobyt w Czarnogórze przekraczać będzie 90 dni. Wówczas po niezbędne dokumenty należy udać się do Ambasady Czarnogóry w Warszawie.

Waluta

Walutą obowiązującą w Czarnogórze jest euro. 1 euro to ok. 4,3 zł.

Ceny

Woda mineralna kosztuje w przeliczeniu około 4,3 zł, sok pomarańczowy około 5 zł, herbata około 9 zł, piwo około 4 zł, bagietka około 2 zł.

Czas

Czas środkowoeuropejski standardowy.

Napięcie

220V/50Hz (gniazdka europejskie).

Szczepienia

Zgodnie z Programem szczepień ochronnych (PSO) 2019 szczepienia rutynowe, jakie zaleca się wykonać wszystkim nieuodpornionym dorosłym, to: szczepienia przeciwko meningokokom, grypie, WZW typu B, ospie wietrznej, odrze/śwince/różyczce (MMR), pneumokokom.

WAŻNE:
z uwagi zmieniające się przepisy sanitarne w poszczególnych krajach prosimy o sprawdzenie aktualnych informacji na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Ambasady

 • Ambasada Czarnogóry w Warszawie
  Montenegrin Embassy in Warsaw, Poland
  Aleje Ujazdowskie 41 00-540 Warszawa Poland
  Tel.: (+48) 22 319 56 70
  Faks: (+48) 22 319 56 74
  e-mail: poland@mfa.gov.me

 

 • Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Czarnogórze
  Czarnogóra, Podgorica, Kozaračka 79, 81000
  Tel.: +382 20 608 320, +382 67 326 071
  Fax. +382 20 658 581
  e-mail: podgorica.amb.sekretariat@msz.gov.pl
  www.podgorica.msz.gov.pl
Następna strona
Poprzednia strona
Falkensteiner Hotel Montenegro
Falkensteiner Hotel Montenegro
już od 999PLN
Sprawdź
Slavija Budva Hotel
Slavija Budva Hotel
już od 999PLN
Sprawdź
Iberostar Bellevue
Iberostar Bellevue
już od 1099PLN
Sprawdź
Blue Star Hotel
Blue Star Hotel
już od 1149PLN
Sprawdź
Montenegro Beach Resort
Montenegro Beach Resort
już od 1229PLN
Sprawdź
Iberostar Bijela Delfin
Iberostar Bijela Delfin
już od 1239PLN
Sprawdź
Iberostar Herceg Novi
Iberostar Herceg Novi
już od 1249PLN
Sprawdź
Iberostar Bijela Park
Iberostar Bijela Park
już od 1259PLN
Sprawdź
Iberostar Selection Kumbor
Iberostar Selection Kumbor
już od 1319PLN
Sprawdź
Hotel Budva
Hotel Budva
już od 1719PLN
Sprawdź
Splendid Conference & SPA Resort
Splendid Conference & SPA Resort
już od 1799PLN
Sprawdź
Iberostar Heritage Grand Perast
Iberostar Heritage Grand Perast
już od 2069PLN
Sprawdź
Poprzednia strona
Następna strona

WITAMY PONOWNIE W CZARNOGÓRZE!

Czarnogóra ponownie wita turystów. Dzięki poważnemu podejściu do problemu epidemiologicznego kraj ten szybko poradził sobie z rozprzestrzeniającym się wirusem i powoli może wracać do „normalności”.  Pierwsze obostrzenia rozpoczęto znosić już na początku maja. Od 18 maja swoją działalność wznowiły m.in. restauracje, kawiarnie i hotele. Turystyka jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki, stąd otwarcie granic było jednym z kluczowych elementów w rozmrażaniu gospodarki.

OTWARCIE GRANIC:

Od 1 lipca granice Czarnogóry są otwarte dla wszystkich rezydentów UE, bez ograniczeń - nie są wymagane testy ani odbycie kwarantanny. Pod pojęciem rezydent UE należy rozumieć obywateli krajów członkowskich UE zamieszkujących je na stałe oraz obywateli krajów spoza UE, którzy mieszkają na jej terytorium na stałe, tj. na podstawie karty pobytu i mogą się nią wylegitymować Policji Granicznej Czarnogóry.

Również tranzyt odbywa się bez jakichkolwiek ograniczeń.

Ważne! Rezydenci UE, którzy planują wjazd do Czarnogóry z krajów niebędących członkami UE, muszą je wykorzystać tylko jako kraje tranzytowe (czyli bez noclegów). Będzie to weryfikować Policja Graniczna Czarnogóry w oparciu o dostępne jej międzynarodowe systemy nadzoru granic. W praktyce oznacza to, że tylko wjazd z Chorwacji do Czarnogóry nie jest obarczony ww. ograniczeniem.

Ze względu na utrzymującą się w Czarnogórze i Europie epidemię, wciąż obowiązuje szereg restrykcji. Przed podróżą do Czarnogóry sugerujemy zapoznać się z nimi i bezwzględnie do nich stosować: http://www.gov.me/en/homepage/measures_and_recommendations/

Najważniejsze obostrzenia:

 • Zwiększona higiena i poprawa warunków sanitarnych;
 • Przestrzeganie zasad dystansowania społecznego w miejscach publicznych i restauracjach (zachowanie bezpiecznej odległości 1,5 m);
 • Obowiązek noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych;
 • Dozwolone są zgromadzenia publiczne na maks. 200 osób, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Konieczne jest zachowanie bezpiecznej odległości;
 • Dezynfekcja dłoni przed wejściem do miejsc publicznych;
 • Na plaży obowiązkowe jest zachowanie dystansu społecznego oraz bezpiecznej odległości pomiędzy leżakami i parasolami (co najmniej 2 metry); obowiązkowa dezynfekcja m.in. leżaków, kabin prysznicowych, przebieralni, toalet, sprzętu sportowego czy rekwizytów dla dzieci;
 • w restauracjach musi być zachowany bezpieczny dystans oraz zwiększona odległość pomiędzy stolikami.

PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W HOTELACH

 • Zwiększona higiena i poprawa warunków sanitarnych w pokojach i miejscach publicznych, szczególnie w obszarach ogólnodostępnych,
 • Wszystkie pomieszczenia dezynfekowane oraz regularnie wietrzone,
 • Dostęp do płynów do dezynfekcji rąk (m.in. przy wejściu do obiektu, przy windach, wejściach do restauracji, itp.).
 • Obowiązek noszenia maseczki w miejscach publicznych;
 • W restauracjach obowiązek noszenia maski tylko dla personelu. Zachowanie odstępu między stolikami.

 

Więcej szczegółów:

https://www.gov.pl/web/czarnogora/warunki-wjazdu-do-czarnogory