Słowenia - wycieczki, wakacje i wczasy | Exim Tours
Rezerwuj: 801 44 30 3032 349 27 35 | infolinia czynna: sob.-czw. 10:00-21:00, pt. 10:00-22:00
Słowenia

Słowenia

Wróć
Ogólne
Wycieczki<br>fakultatywne
Hotele
Galeria
Transfery<br>indywidualne
Wideo
Lokalizacja
Zakładka 1
Zakładka 2
Zakładka 3
Zakładka 4
Zakładka 5
Zakładka 6

Słowenia to jeden z najmniejszych krajów w Europie. Mimo niewielkich rozmiarów państwo jest niezwykle różnorodne – można tam podziwiać zapierającą dech w piersiach przyrodę i odwiedzić mnóstwo zabytkowych miast. Wakacje w Słowenii są więc doskonałą propozycją nawet dla wymagających turystów.

Słowenia położona jest w środkowej Europie u wybrzeży Morza Adriatyckiego, graniczy z Austrią, Chorwacją, Włochami i Węgrami. Powierzchnia państwa to jedynie ‎20 273 km², dzięki czemu można je przejechać w zaledwie kilka godzin. Mimo małej przestrzeni wakacje w Słowenii to okazja do przeżycia niezapomnianych chwil.

Niewątpliwie atrakcjami Słowenii są urokliwe miasteczka, jakie można znaleźć w różnych zakątkach kraju. Na uwagę zasługuje m.in. Piran położony na półwyspie wdzierającym się do wód Adriatyku. Wyróżnia się zabytkową architekturą, która stylem przypomina zabudowę Wenecji. Warto odwiedzić tamtejszy XIX-wieczny rynek Tartinijev trg, Dom Wenecki z XV wieku, a także obiekty sakralne, takie jak klasztor Minorytów z XIII wieku, kościół św. Franciszka z XIV wieku czy XVII-wieczną katedrę św. Jerzego wraz z dzwonnicą.

Ważnym miastem jest też stolica tego kraju, Lublana, położona u stóp Alp. Warto tam zobaczyć XIX-wieczny plac Kongresni trg, na którym często odbywają się wydarzenia kulturalne. Lublana w Słowenii zachwyca też wieloma zabytkowymi mostami, takimi jak Tromostovje, Mesarski most, Čevljarski most i Zmajski most (jeden z symboli stolicy Słowenii). Inne miejsca warte odwiedzenia to m.in. katedra św. Mikołaja, barokowy ratusz miejski czy znajdujący się na szczycie wzgórza zamek w Lublanie.

Ciekawe atrakcje turystyczne Słowenii oferują także inne miasta, m.in. Koper, Maribor i Celje. Warto odwiedzić mniejsze miejscowości, np. wieś Predjama, która słynie ze zjawiskowego zamku Predjamski Grad, będącego największą na świecie fortecą wbudowaną w jaskinię.

Wczasy w Słowenii sprzyjają też kontaktom z przyrodą. Aż 37% powierzchni kraju objętych jest programem Natura 2000. Na terenie niewielkiego państwa znajdują się m.in. monumentalne szczyty Alp Julijskich, bujne lasy, dzikie rzeki i piękne jeziora (np. Bohinj), a także tajemnicze jaskinie (np. Postojna). Wśród tak wielu atrakcji na szczególną uwagę zasługuje jednak jezioro Bled w Słowenii. Zachwyca nie tylko przejrzystą wodą i pięknymi krajobrazami, lecz także położoną tam niewielką wysepką, na której wznosi się średniowieczny kościół. Równie fascynującym miejscem są Jaskinie Szkocjańskie, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Na miłośników spokojnego odpoczynku z kolei czekają plaże Słowenii, położone w miastach takich jak: Piran, Koper, Portorož i Ankaran. Relaks natomiast zagwarantują lecznicze wody termalne, z których można korzystać w okolicznych uzdrowiskach.

Kultura i obyczaje

Obyczaje Słowenii są podobne do tych panujących w Polsce. Warto zaznaczyć, że mieszkańcy kraju są bardzo mili i gościnni. Jeśli chodzi o religię, większość Słoweńców jest katolikami. Inne wyznania w regionie to prawosławie, protestantyzm i islam.

Dużą rolę w procesie kształtowania się kultury Słowenii odegrały państwa ościenne. Widoczne są wpływy włoskie i austriackie, a także południowosłowiańskie. Można zauważyć je w muzyce, literaturze oraz w architekturze. Mimo to państwo zachowało swój unikalny charakter.

Aby poznać kulturę Słowenii, warto wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu Letnim, który w czerwcu i sierpniu odbywa się w Lublanie oraz w Bledzie. Na uwagę zasługuje także wydarzenie „Krowi bal”, które jest organizowane we wrześniu w Bohinj. Uczestnictwo w tego typu imprezach to dobra okazja do posłuchania muzyki ludowej wygrywanej na tradycyjnych instrumentach (np. cymbałach) oraz do zobaczenia regionalnych tańców (polek i czardaszów).

Kuchnia

Tradycyjnymi daniami Słowenii są przede wszystkim różnego typu mięsa oraz kiełbasy, ryby i owoce morza, zupy, a także potrawy mączne. Warto spróbować takich dań jak m.in. jota (zupa z fasoli, ziemniaków i kiszonej kapusty), ričet (zupa z jęczmienia), kranjska klobasa (tradycyjna słoweńska kiełbasa), pršut (szynka suszona na słońcu), štrukli (roladki z ciasta z nadzieniem) czy pierożki žlikrofi (nadziewane ziemniakami i boczkiem). Wśród słodkości króluje natomiast potica (drożdżowe ciasto z nadzieniem, np. orzechowym) i gibanica (ciasto warstwowe). Słowenia słynie też z pysznych win, pochodzących z malowniczych winnic skupionych w regionach Podravje, Posavje i Primorska.

Dla aktywnych

Znajdujące się na terenie Słowenii góry sprzyjają aktywności fizycznej. W Alpach Julijskich i Alpach Kamnicko-Sawińskich znajduje się wiele szlaków o różnym poziomie trudności. Ten obszar jest idealny nie tylko na piesze wycieczki górskie, lecz także na rowerowe przejażdżki. Popularne jest również uprawianie raftingu – na emocjonujący spływ najlepiej wybrać rzekę Socza.

Co warto kupić?

Z wakacji w Słowenii warto przywieźć produkty spożywcze, np. suszoną szynkę, lokalne słodkości, miód czy regionalne wino. Dobrą pamiątką są też wyroby ze szkła produkowane w mieście Rogaška Slatina oraz rękodzieło: fajki znad jeziora Bohinj, ceramika z Prekmurje, koronkowe serwetki z Idrija czy drewniane przedmioty z Ribnicy.

Pogoda

Pogoda w Słowenii jest najlepsza w okresie od czerwca do września. To doskonały termin na wakacje pełne odpoczynku lub zwiedzania. Średnia temperatura powietrza waha się wówczas między 21℃ a 26℃, a temperatura wód Adriatyku wynosi 20–25℃.

Przydatne zwroty

tak – da;

nie – ne;

dzień dobry – dobro utro (mówione rano); dober dan (mówione po południu);

do widzenia – na svidenje;

przepraszam – oprostite (formalna wersja); oprosti (nieformalna wersja);

dziękuję – hvala.

Dlaczego Słowenia?

Słowenia bywa nazywana Europą w miniaturze – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Podczas wakacji można nie tylko zwiedzać historyczne miejsca, lecz także podziwiać piękną przyrodę i wylegiwać się na plaży u wybrzeży Morza Adriatyckiego.

Dużą atrakcją Słowenii jest również możliwość odwiedzenia kilku miejsc w kraju w ramach jednego wyjazdu. Na terenie państwa znajduje się dobrze rozwinięta sieć dróg. Będąc tam na wakacjach, można także wybrać się do Wenecji, która leży zaledwie 200 km od Portorož, czyli jednego z najsłynniejszych i najbardziej ekskluzywnych słoweńskich kurortów. Słowenia jest też dobrą bazą wypadową na wycieczki na chorwacką wyspę Krk.

Informacje praktyczne

Wymagane dokumenty: Wczasy w Słowenii wymagają zabrania ze sobą dowodu osobistego lub paszportu. Osoby, które chcą przebywać na terenie kraju przez ponad 90 dni, muszą mieć wizę.

Waluta: W Słowenii obowiązuje waluta euro (EUR).

Ceny: W Słowenii ceny są wyższe niż w Polsce. Za obiad w restauracji, w zależności od poziomu lokalu, należy zapłacić średnio 6–20 euro. Przejeżdżając samochodem przez kraj, trzeba też liczyć się z koniecznością poniesienia opłat drogowych. W Słowenii winiety obowiązują na wszystkich autostradach.

Czas: W Słowenii obowiązuje czas środkowoeuropejski (taki sam jak w Polsce).

Napięcie: 230 V; 50 Hz.

Szczepienia: Jadąc na wycieczkę do Słowenii, nie trzeba wykonywać dodatkowych szczepień.

Ambasady:

 • Ambasada Republiki Słowenii w Warszawie
  Szucha Premium Office
  Jana Chrystiana Szucha 17/19, IV p.
  00-580 Warszawa
  Tel.: (+) 48 22 8 49 82 82
  Fax: (+) 48 22 848 40 90
  E-mail: sloembassy.warsaw@gov.si

 

Następna strona
Poprzednia strona
Remisens Lucija
Remisens Lucija
już od 499PLN
Sprawdź
Hotel&Spa LifeClass Hotels **** ruletka
Hotel&Spa LifeClass Hotels **** ruletka
już od 679PLN
Sprawdź
Lifeclass Hotel & Spa Neptun
Lifeclass Hotel & Spa Neptun
już od 719PLN
Sprawdź
Remisens Premium Casa Rosa
Remisens Premium Casa Rosa
już od 749PLN
Sprawdź
Remisens Hotel Metropol
Remisens Hotel Metropol
już od 799PLN
Sprawdź
Life Class Grand Hotel Portoroz
Life Class Grand Hotel Portoroz
już od 929PLN
Sprawdź
Poprzednia strona
Następna strona