Bonaire - wycieczki, wakacje i wczasy | Exim Tours
Rezerwuj: 801 44 30 3032 349 27 35 | infolinia czynna: sob.-czw. 10:00-21:00, pt. 10:00-22:00
Bonaire

Bonaire

Wróć
Ogólne
Wycieczki<br>fakultatywne
Hotele
Galeria
Transfery<br>indywidualne
Wideo
Lokalizacja
Warto zobaczyć
Informacje praktyczne
Zakładka 3
Zakładka 4
Zakładka 5
Zakładka 6

Bonaire to mała wyspa położona na ciepłych wodach Morza Karaibskiego, znajdująca się niedaleko wybrzeży Wenezueli. Wraz z Arubą i Curacao wchodzi w skład Małych Antyli, potocznie nazywanych grupą wysp ABC. Od 2010r. wsypa jest holenderską „gminą zamorską” i w każdej chwili, jeśli wyrazi zainteresowanie, może zostać dołączona do Unii Europejskiej jako jej region peryferyjny. Największym miastem jest Kralendijk - stolica pełna urokliwych, kolorowych zabudowań.

 
Bonaire

 

Malowniczy krajobraz nizinny usiany jest licznymi słonymi jeziorami oraz niekończącymi się plantacjami aloesu i agawy, które są roślinami masowo wykorzystywanymi w kuchni i kosmetyce. Wody otaczające wyspę są na tyle urodzajne i niezwykłe, że stworzono w ich obrębie Narodowy Park Morski Bonaire. Znajduje się tutaj jedna z najzdrowszych raf koralowych na całym świecie pełna unikatowych gatunków zwierząt, w tym żółwi morskich: Zielonych, Karetta oraz Szylkretowych. Na lądzie najpopularniejszymi przedstawicielami fauny są różowe flamingi i dzikie osły, które w tym regionie są pod ochroną.

Bonaire

Wyspa może się również pochwalić pięknymi plażami z białym, miękkim piaskiem i krystalicznie czystą, lazurową wodą. Najpiękniejsza część wybrzeża znajduje się na rajskiej, dziewiczej wysepce Klein Bonaire, która jest schronieniem dla licznych żółwi morskich. Równie ciekawa jest zatoka Lac Bay, która przyciąga pasjonatów windsurfingu z całego świata.

Kultura i obyczaje

Bonaire, podobnie jak inne wyspy Małych Antyli, to kraj niezwykle różnorodny pod względem narodowościowym i kulturowym. Szacuje się, że na wyspie zamieszkuje niemal 40 różnych narodowości.

Większość obywateli, bo niemal 70%, to chrześcijanie wyznania rzymskokatolickiego. Mniejszości religijne jakie możemy spotkać na wyspie to przede wszystkim: zielonoświątkowcy, protestanci i ewangeliści.

Językiem urzędowym jest język holenderski. Na całej wyspie używany jest dialekt papiamento, który jest językiem kreolskim opartym o hiszpański, portugalski i holenderski. W kurortach turystycznych bez problemu można się porozumieć po angielsku czy hiszpańsku.

Kuchnia

Kuchnia Bonaire, podobnie jak na innych wyspach Antyli Holenderskich, jest egzotyczną mieszanką smaków z całego świata połączonych z tradycyjnymi potrawami kreolskimi. W tym regionie popularne są dania oparte o świeże ryby i słodkie lokalne owoce. Smakołyki jakie można znaleźć na tutejszych talerzach to: kulki z dorsza, potrawki z jagnięciny podane na ryżu i burgery z tuńczyka oraz barakuda. Najpopularniejszym alkoholem jest lokalnie produkowany likier kaktusowy Cadushy.

Dla aktywnych

Kuchnia Bonaire, podobnie jak na innych wyspach Antyli Holenderskich, jest egzotyczną mieszanką smaków z całego świata połączonych z tradycyjnymi potrawami kreolskimi. W tym regionie popularne są dania oparte o świeże ryby i słodkie lokalne owoce. Smakołyki jakie można znaleźć na tutejszych talerzach to: kulki z dorsza, potrawki z jagnięciny podane na ryżu i burgery z tuńczyka oraz barakuda. Najpopularniejszym alkoholem jest lokalnie produkowany likier kaktusowy Cadushy.

Co warto kupić?

Z Bonaire z pewnością warto przywieźć różnorodne produkty pielęgnacyjne na bazie występującego tu aloesu oraz soli morskiej. Bardzo popularną pamiątką jest rękodzieło, które można zakupić na lokalnych rynkach. Dla wielbicieli egzotycznych trunków świetnym wyborem będzie likier Cadushy o specyficznym, kaktusowym smaku.

Pogoda

Na wyspie panuje klimat podzwrotnikowy tropikalny, na północy wilgotny, na południu bardziej suchy. Bonaire szczyci się perfekcyjną pogodą, temperatura o każdej porze roku sięga niemal 30 stopni. Ciepłota wody jest zbliżona do powietrza, dzięki czemu bez problemu można cieszyć się przyjemnymi kąpielami. W tym regionie nie występują huragany, w przeciwieństwie do innych regionów Morza Karaibskiego.

Przydatne zwroty

Danki - Dziękuję
Kon ta bai? - Jak się masz?
Mi ke kome - Chcę jeść
Hopi bon - Bardzo dobry
Trankilo - Wszystko w porządku
Dikon - Dlaczego?
Awa - Woda
Tur cos - Wszystko
Kiko a pasa? - Co się stało?
Kuant'or'tin? - Która godzina?

Dlaczego Bonaire?

Bonaire to dziewicza, rajska wyspa pełna urokliwych zakątków i pięknych, piaszczystych plaż, która zachwyci każdego wielbiciela kąpieli wodnych i słonecznych. Liczne rozrywki zapewniają: niezwykle rozwinięta architektura hotelowo-turystyczna oraz bogata fauna i flora znajdujące się na wyspie. To idealne miejsce dla osób poszukujących ekskluzywnego wypoczynku i najwyższych standardów w atrakcyjnej cenie. W ofercie Exim Tours znajdziesz propozycje niezapomnianych wakacji na wyspie Bonaire trwające od 7 do 14 dni z różnorodnymi opcjami wyżywienia w cenie. Warto również dodać, że region ten jest gwarancją idealnej pogody, dzięki czemu Twoje wakacje z pewnością będą udane.

Następna strona
Poprzednia strona
Poprzednia strona
Następna strona

Bonaire to wspaniała, rajska wyspa na której można podziwiać zapierające dech w piersiach pomniki dzikiej, nienaruszonej natury. Bogata fauna i flora, która jest unikatowa na skalę światową, zachwyci każdego wielbiciela przygód na łonie przyrody.

Wspaniałe bogactwo podwodnych głębin można podziwiać w niezwykłym Parku Morskim Boinare, na terenie którego znajduje się jedna z najlepiej zachowanych raf koralowych na całym świecie. Łagodne nadmorskie zejście do morza i wysoka temperatura wody pozwalają korzystać z uroków podwodnej fauny i flory w komfortowy i przyjemny sposób. Niesamowite żółwie morskie, barakudy i kolorowe ławice ryb można tutaj spotkać na każdym kroku.

Następnym miejscem na mapie wyspy jest surowy pod względem krajobrazu Park Narodowy Washington-Slagbaai usiany różnorodnymi gatunkami kaktusów i agawy, które położone są wśród piaskowych wydm. Ten północno-zachodni skrawek terenu upodobały sobie kolorowe gatunki ptaków, można tu spotkać flamingi, papugi, a nawet nietoperze. W parku znajdują się również miejsca lęgowe żółwi morskich, a także stacja meteorologiczna i latarnia morska.

Równie ciekawymi miejscami są słone Jezioro Goto, które jest domem dla ponad 20 tysięcy flamingów oraz Klein Bonaire – niezamieszkała rajska wyspa pełna zatoczek i jaskiń, która jest miejscem schronienia dla kilku gatunków żółwi morskich.

Dla osób poszukujących miejscowego folkloru i lokalnych wyrobów idealnymi miejscami na wycieczki będą największe miasta wyspy – Kralendijk i Rincon. Pierwsze z nich to stolica Bonaire, charakteryzuje się ona urokliwą zabudową złożoną z kolorowych, pastelowych domków, w których kryją się liczne knajpki, puby i restauracje. Rincon to miejsce sielankowe, niemal baśniowe o niezwykłym klimacie i sennym, spokojnym charakterze. Warto się tutaj wybrać w sobotę, kiedy otwarty jest lokalny targ, na którym można kupić tradycyjne wyroby i starocie.

Najwspanialszym punktem widokowym na wyspie jest szczyt Bradaris, który znajduje się 241 m nad poziomem morza. To niezwykłe miejsce oferuje niezapomniany widok na całą wyspę, a także znajdujące się nieopodal Curacao i Wenezuelę.

Dokumenty

Przy wjeździe na teren Bonaire na okres krótszy niż 90 dni nie jest potrzebna wiza. Paszport musi być ważny min. 6 miesięcy od planowanej daty wylotu. Władze mogą żądać okazania biletu powrotnego lub wystarczających środków finansowych. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie ma tu zastosowania. Zaleca się wykupienie dodatkowego indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Czas

UTC/GMT - 4 godziny. Zimą zegarki cofamy o 5 godzin, a latem o 6 godzin.

Waluta

Gulden antylski. Dolar amerykański jest mile widzianą walutą. Karty płatnicze takie jak Visa, MasterCard czy American Express są akceptowane i przyjmowane w dużych centrach turystycznych, hotelach, restauracjach i wypożyczalniach samochodów.

Szczepienia

Obowiązkowe nie są wymagane.
Szczepienia zalecane:
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.
Żółta gorączka (żółta febra) – zalecane.
BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.
Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!
Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

Napięcie

127 V / 220 V; 50 Hz Wtyczki elektryczne: typ A, typ B, typ F

Ambasady

Nie ma polskiej ambasady w Antylach Holenderskich. Najbliższa ambasada jest w Wenezueli.

Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce
Kawalerii 10, 00-468 Warszawa
tel. (0-22) 559 12 00
fax (0-22) 840 26 38