Napisz wiadomość | Support SOB-CZW 10:00 - 21:00   PT 10:00 - 22:00

Czy wiesz że...

Nie musisz czekać! Jeśli zależy Ci na szybkiej odpowiedzi,
zadzwoń lub pozostaw swój numer na który Oddzwonimy!

EXIMtours biuro podróży

Rezerwuj:
801 44 30 30
32 349 27 35
Nasza infolinia dostępna:
SOB-CZW 10:00 - 21:00 PT 10:00 - 22:00
Wyślij zapytanie

Albania

 • Państwo w południowo-wschodniej Europie na Bałkanach. Albania na zachodzie ma dostęp do Morza Adriatyckiego, a na południowym zachodzie do Morza Jońskiego. Od Włoch oddziela ją cieśnina Otranto o szerokości ok. 72 km. Łączna długość granic lądowych wynosi 720 km, natomiast wybrzeża morskiego – 362 km. Graniczy z Grecją (282 km), Czarnogórą (173 km), Macedonią (151 km) oraz Serbią / Kosowem (114 km).Albania jest w 75% krajem górzystym. Niewielki procent kraju zajmują niziny położone nad Morzem Adriatyckim oraz doliny większych rzek takich jak: Drin, Wjosa i Seman z Devoll. Pozostała część kraju to wyżyny oraz góry w paśmie Gór Dynarskich z pasmami: Góry Północnoalbańskie, Góry Skanderbega, Mal Valamares. Na granicach znajdują się 3 duże jeziora: Szkoderskie (368 km²); Ochrydzkie (347 km²) oraz Prespa (288 km²).   
  Dokumenty
  Obywatele polscy mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Albanii do 90 dni w ciągu 180 dni licząc od dnia pierwszego wjazdu. Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Albanii na podstawie ważnego paszportu lub ważnego dowodu osobistego. Uwaga: brak paszportu może powodować trudności z realizacją ubezpieczenia medycznego dla turystów (bezwzględny wymóg okazania paszportu krajowego). Od obywateli polskich nie pobiera się granicznych opłat wjazdowych. Dotyczy to również kierowców tirów i autobusów. Nie wymaga się od turystów posiadania powrotnego biletu ani określonej kwoty pieniędzy.
  Podróż z dzieckiem do 18 roku życia:
  W przypadku podróży tylko z jednym z rodziców lub opiekunów prawnych może być wymagana pisemna zgoda drugiego rodzica lub opiekuna prawnego na przekroczenie granicy kraju (w formie notarialnej, przetłumaczona na j. angielski). Warunkiem zwolnienia z posiadania pisemnej zgody drugiego rodzica/opiekuna prawnego jest posiadanie wyłącznej władzy rodzicielskiej (wymagany jest prawomocny wyrok Sądu Rodzinnego, przetłumaczony na j. angielski) lub śmierć drugiego rodzica/opiekuna prawnego (wymagany jest akt zgonu w j. angielskim).
   
  Czas
  W Albanii obowiązuje taki sam czas jak w Polsce.

  Język
  Język albański. Albania dzieli się etnicznie na dwie części: północ zamieszkują Gegowie, a południe Toskowie, posługujący się odmiennymi dialektami. Granica między obiema grupami etnicznymi przebiega w pobliżu Tirany, a literacki język albański oparty jest na dialekcie południowym. Znajomość języków obcych nie jest powszechna na prowincji. W dużych miastach można porozumieć się w języku włoskim lub angielskim, a na południu kraju także greckim.

  Waluta
  Jednostką monetarną w Albanii jest lek albański (ALL) 1 ALL = 100 qindarek. 1 EURO = 140 ALL ( maj 2014). Albania jest tanim krajem (jedynie Tirana i okolice stolicy mogą być nieco droższe), a ceny są niższe niż w krajach UE. Latem jest nieco drożej niż w pozostałych okresach, szczególnie w głównych miejscowościach turystycznych. Jest coraz więcej bankomatów, jednak zaleca się korzystanie z bankomatów ulokowanych na terenie banków, ponieważ w automatach ulicznych często zdarzają się przypadki zatrzymywania kart. Na licznych stacjach benzynowych, w hotelach lub restauracjach można płacić rachunki w EURO.

  Ceny
  obiad – ok. 700 ALL, piwo – ok. 150-200 ALL, woda mineralna – ok. 50-100 ALL, kawa – ok. 100 ALL, wino – ok. 200 ALL

  Szczepienia
  Od przyjeżdżających do Albanii nie wymaga się świadectwa szczepień ochronnych. Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne odbiegające od zagrożeń powszechnie obecnych w Europie.

  Napięcie
  220V/50Hz

  Klimat
  Albania leży w strefie klimatu podzwrotnikowego o śródziemnomorskiej odmianie na nizinach i chłodniejszej, górskiej odmianie w głębi lądu. Wschodnie krańce Albanii znajdują się pod wpływem nieco bardziej kontynentalnych mas powietrza. Maksimum opadów przypada od października do stycznia, a lata są z reguły suche. W południowej części kraju występują długotrwałe susze, a w górach w zimie notuje się obfite opady śniegu. Rozkład termiczny można podzielić na dwie strefy: ciepłą na zachodzie w strefie nadmorskiej i chłodną, a nawet mroźną w górach. Zimą na wybrzeżu średnie wartości termiczne wahają się od +5° do +9 °C, bez nocnych spadków poniżej 0°C. Lata na wybrzeżu są upalne, średnie temperatury wahają się od +23° do +25 °C. W związku z letnim napływem zwrotnikowego powietrza znad Afryki, temperatury dochodzą do +40 °C. Latem w górach jest chłodno i średnie wartości w najwyższych partiach gór oscylują w granicach +15 °C.

  Kuchnia
  Kuchnia albańska stanowi mieszankę kuchni greckiej, bałkańskiej i tureckiej. Jest bogata w śródziemnomorskie składniki, gdzie oprócz bardzo smacznych w tym kraju pomidorów charakterystyczne są oliwki i oliwa z oliwek. Znakomita jest tamtejsza baranina oraz wyśmienite ryby z albańskich rzek, mórz i jezior. Jedną z najpopularniejszych potraw jest qofte, smażone, okrągłe kotleciki niekiedy zapiekane z serem feta. Innymi daniami chętnie jadanymi przez Albańczyków są: byrek –podobny do macedońskiego burka, które przyrządza się z cienkich warstw ciasta nadziewanego serem, mięsem lub warzywami, mięso pieczone (mish i perzier). gjyvec – potrawa z ryżu z papryką, warzywami i mięsem. Daniem polecanym dla wybrednych jest fileta qengji – filet jagnięcy marynowany w oliwie z oliwek, oregano, tymianku, occie, czosnku, miodzie i soku z cytryny, zapiekany z mozzarellą. Polecane zupy to gęsta zawiesina z kawałkami mięsa o tradycyjnej nazwie corba oraz wodnisty rodzaj gulaszu z mięsem jahni me mish. Desery jada się rzadko, ale w niektórych restauracjach można zamówić tradycyjną, bałkańską baklavę, czyli słodkie ciastko sporządzone z ciasta francuskiego, orzechów lub migdałów zapieczonych z gęstym syropem. Warto spróbować puddingu ryżowego z mleka owczego – oriz me tamel, z dodatkiem rodzynek, cukru i kilku innych słodkości.

  Ambasada Republiki Albanii w Polsce
  ul. Altowa 1, 02-386 Warszawa
  tel. (0-22) 824 14 27, 658 03 31,
  fax (0-22) 824 14 26
  e-mail: alb@atos.warman.com.pl
   

  Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Albanii
  Albania, Tirana, Rruga e Durresit 123,
  Tel.: +355 4 4510020 Tel. dyżurny: +355 694022011 Faks: +355 4 2233364
  tirana.amb.sekretariat@msz.gov.pl
  www.tirana.msz.gov.pl

 • Berat  (wycieczka całodniowa)
  Wyjazd do jednego z najstarszych miast w Albanii – Berat nazywanego „miastem tysiąca okien”, wpisanego na listę UNESCO. Charakterystyczna architektura i zabytkowe świątynie sprawiają, że Berat uważane jest za najpiękniejsze miasto Albanii. Miasto zostało założone prawdopodobnie przez Illirów, którzy w III w. p.n.e. zbudowali tutaj twierdzę obronną znaną w starożytności pod nazwą Antipatrea. W 440 r. miasto zajął cesarz bizantyjski Teodozjusz i nazwał je Pulcheriopolis - czyli Piękne Miasto. W IX wieku zostało zdobyte przez Bułgarów, którzy zmienili nazwę na Beligrad (Białe Miasto), która ostatecznie przekształciła się w obecną – Berat. Podczas wycieczki zobaczymy: zamek położony na wzgórzach miasta, Muzeum Onufrego, Meczet Kawalerów i klasztor Chanaka Halveti.  Odwiedzimy też dzielnicę Mangalem, której białe domy rozlokowane są w pionowych liniach dając wrażenie tysiąca wychodzących na dolinę okien. Spacer po wąskich uliczkach dzielnicy. Choć to dzielnica mieszkalna, warto w niej pobłądzić po to, by zobaczyć jak współcześnie żyje się w domach liczących setki lat. Po drugiej stronie doliny znajduje się niemal lustrzane odbicie Mangalem – dzielnica Gorica. Czas wolny i opcjonalnie obiad. Ostatnim punktem programu będzie wizyta w Winnicy Coba, która jest jednym z najważniejszych producentów szlachetnych trunków w Albanii.
  Cena ok. 35 Eur, dzieci (4-10 lat) ok. 17 Eur
  Cena nie zawiera:  obiadu  ok. 10 EUR/os. ; biletów wstępu do zwiedzanych obiektów; napiwków, degustacji wina ok. 8 Eur
   
  Macedonia - Jezioro Ochrydzkie  (wycieczka całodniowa)
  W godzinach porannych wyruszamy w kierunku Jeziora Ochrydzkiego, które nazywane jest „Błękitną Perłą Bałkanów”. Przejazd malowniczą trasą, następnie przekroczenie granicy z Macedonią. Ochryda to przepięknie położone miasto nad brzegami Jeziora Ochrydzkiego. Bez wątpienia miasto to należy do najciekawszych, najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych miejsc Macedonii. Zwiedzanie zabytkowej części wpisanego na listę UNESCO miasta Ochryd. Spacer po miejskim rynku oraz zwiedzanie cerkwi św. Jana Kaneo, która znajduje się nad małą wioską rybacką na klifie wznoszącym się nad jeziorem. Wybudowany na cześć św. Jana Teologa, cerkiew charakteryzuje się wzniosłą atmosferą i niepowtarzalnymi widokami  na jezioro. Ponadto odwiedzimy twierdzę Samuela i warsztaty wyrobu słynnej perły. Receptura wytwarzania tych pereł jest pilnie strzeżoną tajemnicą najstarszych ochrydzkich rodzin. Wytwarzana z niej biżuteria: kolczyki, bransoletki, kolie, jest stosunkowo niedroga, a może stanowić unikatową pamiątkę z wyprawy do Macedonii. Czas wolny na zakupy i opcjonalnie dla chętnych obiad.
  Cena ok. 50 Eur, dzieci (4-12 lat) ok. 25 Eur
  Cena nie zawiera: obiadu - ok. 10 EUR/os. ; biletów wstępu do zwiedzanych obiektów; napiwków
   
  Durres i fabryka brandy
  Przejazd do Durres gdzie odwiedzimy jedną z największych destylarni brandy w Albanii, która działa od 1993 roku i produkuje słynną brandy Skanderbeg oraz wiele gatunków win metodami tradycyjnymi.  Zapoznamy się z technologią produkcji trunku oraz będziemy uczestniczyć w degustacji brandy, raki oraz wina.  Dla chętnych możliwość zakupu oryginalnych alkoholi w firmowym sklepie. Następnie wizyta w jednym z najstarszych miast Albanii - Durres. Zwiedzanie: promenada, Wieża Wenecka i mury starego miasta. W programie również nowy meczet i amfiteatr.
  Cena ok.  30 Eur, dzieci (4-10 lat) ok. 12 Eur
  Cena nie zawiera: obiadu - ok. 10 EUR/os. ; biletów wstępu do zwiedzanych obiektów; napiwków
   
  Jeep safari  (wycieczka całodniowa )
  Trasa: plaża Golem – plaże San Pietro – Kepi i Rodonit (zamek Skenderbeut i Kościół Św. Antoniego) - Bize – Ishem – Kruje. Wyjazd z  hotelu w godzinach porannych.  Niesamowita przygoda dla miłośników mocnych wrażeń i przyrody. Przejażdżka jeepami po mało uczęszczanych trasach off-road do najpiękniejszych miejsc w okolicach Durres. Przejazd nad malownicze nadmorskie klify, przystanki przy punktach widokowych, przejazd dolinami przez tradycyjne albańskie wioski. Opcjonalnie lunch w tradycyjnej restauracji w Parku Narodowym.  Po obiedzie udamy się do miasta Kruja. Odwiedzimy stary tradycyjny bazar i zamek. Czas wolny przy jednym ze wspaniałych widoków  panoramicznych i wyjazd do Durres. Powrót do hotelu przewidywany około 18:30.
  Cena ok. 70 Eur
  Cena nie zawiera: obiadu ok. 10 EUR/os. ; biletów wstępu do zwiedzanych obiektów; napiwków

  Tirana i Kruja 
  Wizyta w średniowiecznym miasteczku Kruja, które położone jest 35 km na północny zachód od Durres, na zboczu gór Sari Salltik. Kruja to jedna z najsłynniejszych miejscowości turystycznych w centralnej Albanii. Niesamowita historia oraz niezwykły urok miasta sprawiły, że jest ono potocznie nazywane "albańskim Krakowem". Zwiedzanie twierdzy, Muzeum George Kastriot Skanderbeg, albańskiego bohatera narodowego, Muzeum Etnograficznego, a następnie wizyta na starym bazarze. Pośród oferowanych tu pamiątek odnajdziemy: koniak Skanderbegu w ozdobnych butelkach, popielniczki w kształcie bunkra, różne rodzaje broni palnej i białej, koszulki z herbem Skanderbega lub flagą Albanii, różnokolorowe dywany, monety, książki, breloki, posążki Skanderbega. Opcjonalnie obiad w tradycyjnej restauracji, gdzie można delektować się pysznymi potrawami.  Następnie przejazd do stolicy Albanii - Tirany. Na trasie m.in.: plac Skanderbeg, meczet Ethem Bey, słynna wieża zegarowa, piramida Hoxha i główny bulwar miasta. Czas wolny na indywidualny spacer po centrum Tirany.
  Cena ok. 35 Eur, dzieci 4-10 lat ok. 17 Eur 

  Powyższa lista wycieczek ma jedynie charakter informacyjny i w świetle prawa nie stanowi oferty handlowej B.P. EXIM S.A. Szczegółowych informacji o wycieczkach fakultatywnych organizowanych przez naszego kontrahenta lokalnego udziela rezydent na miejscu. Wyżej podane ceny są orientacyjne i mogą ulec zmianie.
   

 • Durres - To drugie co do wielkości miasto Albanii jest zarazem portem, z którego m.in. odpływają promy do Włoch jak i najważniejszym w kraju kurortem wypoczynkowym. Turystów przyciągają tu piaszczyste plaże, ciepła woda nadająca się do uprawiania wszelkich sportów wodnych oraz ślady wielu kultur, które oddziaływały na to miasto. Wczesnośredniowieczne mury miejskie prowadzą do największego na Bałkanach amfiteatru pochodzącego z II w. n.e., mogącego przed wiekami pomieścić aż 15 tys. widzów. Warto zobaczyć bizantyjskie forum, na którym ciągle można wypatrzyć kilka kolumn korynckich oraz pozostałości rzymskich łaźni z II w. n.e. Zaraz po zajęciu miasta Turcy zbudowali meczet Fatihy, który znajduje się na trasie spacerowej prowadzącej do portu i nadmorskiej promenady. Nad nabrzeżem góruje wenecka wieża przypominająca Białą Wieżę z greckich Salonik. Kurort dysponuje dzieciątkami hoteli o różnym standardzie, pensjonatami i apartamentami i zachęca si odwiedzin swą bałkańską atmosferą.

  Saranda - Kurort malowniczo położony w przepięknej zatoczce na wybrzeżu Morza Jońskiego. Przyciąga turystów ciepłym klimatem, piaszczystymi plażami i rozwijającą się infrastrukturą turystyczną. Z portu można wyruszyć na zwiedzanie greckiej wyspy Korfu W sezonie letnim miasto bywa zatłoczone, niemniej przyjemnie prezentuje się nadmorski deptak ocieniony palmami. Do dziś zachowała się część murów obronnych, natomiast w centrum zostały odkryte pozostałości wczesnośredniowiecznej świątyni. Warto zobaczyć pomnik Hasana Tashiniego, jedyny w mieście meczet, turecką wieżę strażniczą oraz warownię Lekures. Nazwa miasta „Saranda” - czterdzieści pochodzi od klasztoru Czterdziestu Męczenników, którego ruiny znajdują się na jednym ze wzgórz. Jest tam dużo możliwości znalezienia noclegu o różnym standardzie, a wypoczywać można na niezbyt szerokiej, piaszczysto-żwirowej plaży z widokiem na góry i malowniczą zatokę. Plaże Sarandy ciągną się wzdłuż całego wybrzeża, więc nie będzie problemu ze znalezieniem dogodnego miejsca. Niektóre odcinki są piaszczyste i delikatnie opadają ku morzu; bez problemu można wynająć leżaki, parasole czy sprzęt do uprawiania sportów wodnych.

  Porto Palermo - Zaciszny kurort położony przy dużej zatoce, na południowym krańcu kraju. Zakątek przyciąga turystów czystą, ciepłą wodą, dostępem do kilku piaszczystych plaż a także tajemniczym zamkiem na półwyspie. To jedna z kilku twierdz na terenie Albanii, z czasów potęgi Imperium Osmańskiego.

  Ksamil - To nieduża miejscowość, znajdująca się w pobliżu greckiej granicy, między Butrint a Sarandą. Jest to miejsca dla osób szukających spokojnej atmosfery. Wieczorem można dobrze zjeść w którejś z przytulnych knajpek i posiedzieć przy kieliszku rakii w tawernie z widokiem na błękitną wodę. Krajobraz wzbogacają cztery wysepki w malowniczej zatoce, a wypoczynkowi sprzyjają niewielkie, piaszczyste plaże z infrastrukturą turystyczną

  Gjirokastra - Miasto-muzeum, wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO za sprawą niezwykłego położenia i bogatej historii. W XIII wieku rozwinęło się na wzgórzu wokół zamku. Albańczycy określają Gjirokastrę mianem „miasta srebrnych dachów”, gdyż kamienne domy starówki kryte są srebrzystymi dachówkami lub miasta tysiąca schodów, ponieważ pokonując kamienne uliczki zawsze idzie się w dół bądź pod górę. . Obecny kształt zamek uzyskał dzięki przebudowie dokonanej przez Ali Paszę po tym, jak opanował miasto w 1812 r. Z warowni rozciąga się fantastyczny widok na okoliczne góry i całe miasto. Warto zobaczyć przepiękna, choć nieco zniszczoną starówkę z ciasną zabudową.

  Berat - To jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast Albanii, zwane miastem tysiąca okien za sprawą ciasnej zabudowy i wielkich okien, tworzących kompozycję najlepiej widoczną z pobliskich wzgórz . Ze względu na dobrze zachowaną zabudowę z czasów Imperium Osmańskiego starówka miasta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto słynie z licznych zabytków, należą do nich: średniowieczna bizantyjska twierdza, meczet (wybudowany w 1493 r., z freskami pochodzącymi z XVIII w.), muzułmański klasztor, most z 1780 r. miniaturowa cerkiew św. Teodora z XVI w., bizantyjska cerkiew św. Trójcy ze średniowiecznymi freskami, prawosławna cerkiew św. Marii Blacherny oraz kamienny most na rzece Osum.

  Butrint - Jest to stanowisko archeologiczne w południowej Albanii przy granicy z Grecją, od 1992 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Wykopaliska znajdują się na półwyspie pomiędzy wybrzeżem wyspy Korfu a jeziorem Butrint i według legend zostały założone przez uciekinierów z Troi. W Butrint odkryto resztki murów obronnych, starożytny amfiteatr z III wieku p.n.e., ruiny domów i baptysterium z VII wieku. Zachowały się tu też ruiny łaźni rzymskich i kaplicy z V wieku. Istnieją tu również pozostałości XIV-wiecznego zamku weneckiego.

  Kruja - Malowniczo położone miasteczko na wzgórzu, 20 km od Tirany, w XV wieku będące centrum oporu przeciwko inwazji osmańskiej, na czele którego stał bohater narodowy Albanii Skandenberg. Charakterystyczna, górująca nad miastem warownia jest dla Albańczyków skarbem narodowym. W zamku działa muzeum Skanderberga. Kruja to także najbardziej znany w Albanii targ.

  Szkodra - To największy ośrodek gospodarczy i kulturalny w północnej części Albanii. Szkodra położona jest nad rzeką Buna, obok brzegów Jeziora Szkoderskiego Miasto należało do Rzymian, Słowia, Bizancjum, Serbii, Wenecji, Turcji a od 1920 roku jest częścią Albanii. Warto zobaczyć Muzeum Historyczne, którego kolekcja w połączeniu ze zwiedzaniem malowniczo położonego zamku Rozafa najlepiej obrazuje dzieje regionu. O wpływach włoskich świadczy tzw. „włoska uliczka” z rzędem piętrowych kamieniczek, z ozdobnymi fasadami przypominającymi włoski neorenesans. Władze miasta odrestaurowały i wyłączyły deptak z ruchu kołowego, czyniąc go jednocześnie reprezentacyjną ulicą miasta pełną ogródków kawiarnianych i knajpek. Można także odwiedzić Ołowiany Meczet z XVIII w., który jest najstarszą zachowaną świątynią muzułmańską, ruiny katedry św. Szczepana oraz zabytkową studnię pochodząca z czasów tureckich.

  Tirana - Tirana jest stosunkowo młodym miastem, założonym w 1614 r. przez Sulejmana Paszę. Miasto nie osiągało większego znaczenia gospodarczego aż do roku 1920, kiedy stało się stolicą niepodległej Albanii, gdyż poprzednia stolica port Durres narażony był na inwazje ze strony morza.. Miasto leży w połowie kraju. Duży wpływ na wygląd Tirany mieli Włosi, od których Albania w początkach XX w. była uzależniona.
  Tirana to najważniejsze polityczne i gospodarcze centrum kraju. W centrum można dostrzec kilka ciekawych miejsc, mimo że miasto nie posiada wielu zabytków. Najbardziej reprezentatywnym miejscem stolicy jest Plac Skanderbega, przy którym znajdują się: Wieża Zegarowa, meczet Ethem Beja z XVIII w., Muzeum Historyczne, Teatr Opery i Baletu, Biblioteka Narodowa oraz konny pomnik narodowego bohatera Skanderberga. W centrum znajduje się też budynek Międzynarodowego Centrum Kultury – budowla przypominająca piramidę została wybudowana z przeznaczeniem na mauzoleum Envera Hodży. Warto także poświęcić czas na dłuższy spacer, by dotrzeć do Parku Młodzieży, gdzie znajdują się kompleksy rekreacyjne, amfiteatr, obiekty sportowe oraz sztuczne jezioro. Miasto nieustannie zmienia się na lepsze i coraz bardziej przypomina europejskie metropolie.
   

 • Słoneczne wakacje w Albanii!

  Albania, malowniczy kraj na półwyspie Bałkańskim, w 2016 roku znalazł się w pierwszej dziesiątce najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych przez polskich turystów. Przez ostatnie lata kraj ten bardzo się zmienił i trafia w gust miłośników Chorwacji, Czarnogóry czy Grecji.

  Warto wybrać się także na wycieczki last minute. Albania potrafi oczarować nie tylko plażami. Fascynuje kontrastami, śródziemnomorskim klimatem, zabytkami, dziewiczą przyrodą, a dodatkowo przekonuje przystępnymi cenami.
   

  Albania - oferta różnorodnych atrakcji

  W Albanii nie brakuje hoteli o wysokim standardzie, ale także prywatnych pensjonatów, wartych uwagi zabytków, parków archeologicznych, lokalnej kuchni z owocami morza na czele, a także cudownej pogody. Poza zażywaniem błogiego relaksu na plaży warto zwiedzić starożytne miasta, m.in. Bylis, Berat, Butrint, Apolonię, a także słynny kurort Durres. Moc atrakcji czeka na turystów w Albanii! Wakacje pełne słońca i wrażeń czas zacząć!
   
  kurort Saranda, Albania
   

  Albania - wczasy pełne słońca!

  Większość turystów decyduje się na wycieczki do Albanii dla wspaniałej pogody. Panuje tu klimat śródziemnomorski, co oznacza na wybrzeżu gorące lato. W pełni sezonu temperatury wynoszą około 30 stopni Celsjusza, a nawet zbliżają się do 40! Warto obserwować pogodę w Albanii – wakacje last minute zawsze zdążysz zarezerwować! Prawdziwe upały sprzyjają relaksowaniu się na plaży i zażywaniu kąpieli słonecznych.
   

  Durres - kurort idealny na urlop w Albanii

  Durres w pełni zasługuje na określenie go jednym z najsłynniejszych kurortów wypoczynkowych w Albanii. Kuszą tu cudowne piaszczyste plaże, morze o przyjemnej temperaturze do kąpieli, możliwość nurkowania oraz uprawiania różnych sportów wodnych, a także atrakcje do zwiedzania.
  Warto zobaczyć średniowieczne mury miejskie, rzymski amfiteatr z II w. n.e., forum bizantyjskie, wieżę wenecką, pałac króla Zoga czy meczet Fatihy. Polecamy też wybrać się na spacer uroczą promenadą, aż do ogromnego portu.
   
  nadmorska miejscowość Ksamil, Albania
   

  Saranda - plaże z widokiem na grecką wyspę

  Saranda to kolejny słynny kurort, który zachwyca położeniem. Każdego zachwyci urocza zatoka na wybrzeżu Morza Jońskiego. Piaszczyste i szerokie plaże to największa atrakcja, ale kusi też możliwość wycieczki – z portu można przepłynąć na grecką wyspę Korfu.
  Plaże wzdłuż całego wybrzeża gwarantują spokojne chwile niczym niezmąconego relaksu, a wszędzie jest możliwość wypożyczenia leżaków i parasola. W przerwie od opalania można zażyć zaś kąpieli morskich...

 • wybrzeże, Albaniapark archeologiczny - ruiny starożytnego miasta Apoloniamiasto Berat, Albaniawidok na miasto Berat, Albaniawywierzysko Blue Eye (Błękitne Oko) - podwodne źródło rzeki Bystricaruiny amfiteatru z III wieku p.n.e. w Butrincie, Albaniamiasto Gjirokastra, AlbaniaGóry Północnoalbańskie (Alpy Albańskie) - pasmo górskie w Albaniimiasto Kruja, Albaniamiasto Saranda - kurort na Albańskiej Riwierzeplaża w kurorcie Saranda, Albaniamiasto Tirana - stolica i największe miasto Albanii
Powrót na górę strony
Partnerzy:
ERVKatowice AirportPZULotnisko RzeszówLotnisko BydgoszczLotnisko Chopina WarszawaLotnisko WrocławRzetelna FirmaTransparentny TouroperatorStart ParkingLotnisko Warszawa-ModlinRentalcarsTATUUMR-KANTOR
Pobierz program Google earthPobierz hotele (oferta czeska)