Albania - wycieczki, wakacje i wczasy | Exim Tours
Albania

Albania

Wróć
Następna strona
Poprzednia strona
Diamma Resort
Diamma Resort
już od 1369PLN
Sprawdź
Majestic
Majestic
już od 1449PLN
Sprawdź
Mel Holiday
Mel Holiday
już od 1689PLN
Sprawdź
Eter Palace
Eter Palace
już od 1779PLN
Sprawdź
Poprzednia strona
Następna strona

 

Durres - To drugie co do wielkości miasto Albanii jest zarazem portem, z którego m.in. odpływają promy do Włoch jak i najważniejszym w kraju kurortem wypoczynkowym. Turystów przyciągają tu piaszczyste plaże, ciepła woda nadająca się do uprawiania wszelkich sportów wodnych oraz ślady wielu kultur, które oddziaływały na to miasto. Wczesnośredniowieczne mury miejskie prowadzą do największego na Bałkanach amfiteatru pochodzącego z II w. n.e., mogącego przed wiekami pomieścić aż 15 tys. widzów. Warto zobaczyć bizantyjskie forum, na którym ciągle można wypatrzyć kilka kolumn korynckich oraz pozostałości rzymskich łaźni z II w. n.e. Zaraz po zajęciu miasta Turcy zbudowali meczet Fatihy, który znajduje się na trasie spacerowej prowadzącej do portu i nadmorskiej promenady. Nad nabrzeżem góruje wenecka wieża przypominająca Białą Wieżę z greckich Salonik. Kurort dysponuje dzieciątkami hoteli o różnym standardzie, pensjonatami i apartamentami i zachęca si odwiedzin swą bałkańską atmosferą.

Saranda - Kurort malowniczo położony w przepięknej zatoczce na wybrzeżu Morza Jońskiego. Przyciąga turystów ciepłym klimatem, piaszczystymi plażami i rozwijającą się infrastrukturą turystyczną. Z portu można wyruszyć na zwiedzanie greckiej wyspy Korfu W sezonie letnim miasto bywa zatłoczone, niemniej przyjemnie prezentuje się nadmorski deptak ocieniony palmami. Do dziś zachowała się część murów obronnych, natomiast w centrum zostały odkryte pozostałości wczesnośredniowiecznej świątyni. Warto zobaczyć pomnik Hasana Tashiniego, jedyny w mieście meczet, turecką wieżę strażniczą oraz warownię Lekures. Nazwa miasta „Saranda” - czterdzieści pochodzi od klasztoru Czterdziestu Męczenników, którego ruiny znajdują się na jednym ze wzgórz. Jest tam dużo możliwości znalezienia noclegu o różnym standardzie, a wypoczywać można na niezbyt szerokiej, piaszczysto-żwirowej plaży z widokiem na góry i malowniczą zatokę. Plaże Sarandy ciągną się wzdłuż całego wybrzeża, więc nie będzie problemu ze znalezieniem dogodnego miejsca. Niektóre odcinki są piaszczyste i delikatnie opadają ku morzu; bez problemu można wynająć leżaki, parasole czy sprzęt do uprawiania sportów wodnych.

Porto Palermo - Zaciszny kurort położony przy dużej zatoce, na południowym krańcu kraju. Zakątek przyciąga turystów czystą, ciepłą wodą, dostępem do kilku piaszczystych plaż a także tajemniczym zamkiem na półwyspie. To jedna z kilku twierdz na terenie Albanii, z czasów potęgi Imperium Osmańskiego.

Ksamil - To nieduża miejscowość, znajdująca się w pobliżu greckiej granicy, między Butrint a Sarandą. Jest to miejsca dla osób szukających spokojnej atmosfery. Wieczorem można dobrze zjeść w którejś z przytulnych knajpek i posiedzieć przy kieliszku rakii w tawernie z widokiem na błękitną wodę. Krajobraz wzbogacają cztery wysepki w malowniczej zatoce, a wypoczynkowi sprzyjają niewielkie, piaszczyste plaże z infrastrukturą turystyczną

Gjirokastra - Miasto-muzeum, wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO za sprawą niezwykłego położenia i bogatej historii. W XIII wieku rozwinęło się na wzgórzu wokół zamku. Albańczycy określają Gjirokastrę mianem „miasta srebrnych dachów”, gdyż kamienne domy starówki kryte są srebrzystymi dachówkami lub miasta tysiąca schodów, ponieważ pokonując kamienne uliczki zawsze idzie się w dół bądź pod górę. . Obecny kształt zamek uzyskał dzięki przebudowie dokonanej przez Ali Paszę po tym, jak opanował miasto w 1812 r. Z warowni rozciąga się fantastyczny widok na okoliczne góry i całe miasto. Warto zobaczyć przepiękna, choć nieco zniszczoną starówkę z ciasną zabudową.

Berat - To jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast Albanii, zwane miastem tysiąca okien za sprawą ciasnej zabudowy i wielkich okien, tworzących kompozycję najlepiej widoczną z pobliskich wzgórz . Ze względu na dobrze zachowaną zabudowę z czasów Imperium Osmańskiego starówka miasta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto słynie z licznych zabytków, należą do nich: średniowieczna bizantyjska twierdza, meczet (wybudowany w 1493 r., z freskami pochodzącymi z XVIII w.), muzułmański klasztor, most z 1780 r. miniaturowa cerkiew św. Teodora z XVI w., bizantyjska cerkiew św. Trójcy ze średniowiecznymi freskami, prawosławna cerkiew św. Marii Blacherny oraz kamienny most na rzece Osum.

Butrint - Jest to stanowisko archeologiczne w południowej Albanii przy granicy z Grecją, od 1992 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Wykopaliska znajdują się na półwyspie pomiędzy wybrzeżem wyspy Korfu a jeziorem Butrint i według legend zostały założone przez uciekinierów z Troi. W Butrint odkryto resztki murów obronnych, starożytny amfiteatr z III wieku p.n.e., ruiny domów i baptysterium z VII wieku. Zachowały się tu też ruiny łaźni rzymskich i kaplicy z V wieku. Istnieją tu również pozostałości XIV-wiecznego zamku weneckiego.

Kruja - Malowniczo położone miasteczko na wzgórzu, 20 km od Tirany, w XV wieku będące centrum oporu przeciwko inwazji osmańskiej, na czele którego stał bohater narodowy Albanii Skandenberg. Charakterystyczna, górująca nad miastem warownia jest dla Albańczyków skarbem narodowym. W zamku działa muzeum Skanderberga. Kruja to także najbardziej znany w Albanii targ.

Szkodra - To największy ośrodek gospodarczy i kulturalny w północnej części Albanii. Szkodra położona jest nad rzeką Buna, obok brzegów Jeziora Szkoderskiego Miasto należało do Rzymian, Słowia, Bizancjum, Serbii, Wenecji, Turcji a od 1920 roku jest częścią Albanii. Warto zobaczyć Muzeum Historyczne, którego kolekcja w połączeniu ze zwiedzaniem malowniczo położonego zamku Rozafa najlepiej obrazuje dzieje regionu. O wpływach włoskich świadczy tzw. „włoska uliczka” z rzędem piętrowych kamieniczek, z ozdobnymi fasadami przypominającymi włoski neorenesans. Władze miasta odrestaurowały i wyłączyły deptak z ruchu kołowego, czyniąc go jednocześnie reprezentacyjną ulicą miasta pełną ogródków kawiarnianych i knajpek. Można także odwiedzić Ołowiany Meczet z XVIII w., który jest najstarszą zachowaną świątynią muzułmańską, ruiny katedry św. Szczepana oraz zabytkową studnię pochodząca z czasów tureckich.

Tirana - Tirana jest stosunkowo młodym miastem, założonym w 1614 r. przez Sulejmana Paszę. Miasto nie osiągało większego znaczenia gospodarczego aż do roku 1920, kiedy stało się stolicą niepodległej Albanii, gdyż poprzednia stolica port Durres narażony był na inwazje ze strony morza.. Miasto leży w połowie kraju. Duży wpływ na wygląd Tirany mieli Włosi, od których Albania w początkach XX w. była uzależniona.
Tirana to najważniejsze polityczne i gospodarcze centrum kraju. W centrum można dostrzec kilka ciekawych miejsc, mimo że miasto nie posiada wielu zabytków. Najbardziej reprezentatywnym miejscem stolicy jest Plac Skanderbega, przy którym znajdują się: Wieża Zegarowa, meczet Ethem Beja z XVIII w., Muzeum Historyczne, Teatr Opery i Baletu, Biblioteka Narodowa oraz konny pomnik narodowego bohatera Skanderberga. W centrum znajduje się też budynek Międzynarodowego Centrum Kultury – budowla przypominająca piramidę została wybudowana z przeznaczeniem na mauzoleum Envera Hodży. Warto także poświęcić czas na dłuższy spacer, by dotrzeć do Parku Młodzieży, gdzie znajdują się kompleksy rekreacyjne, amfiteatr, obiekty sportowe oraz sztuczne jezioro. Miasto nieustannie zmienia się na lepsze i coraz bardziej przypomina europejskie metropolie.
 

 

Słoneczne wakacje w Albanii!

Albania, malowniczy kraj na półwyspie Bałkańskim, w 2016 roku znalazł się w pierwszej dziesiątce najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych przez polskich turystów. Przez ostatnie lata kraj ten bardzo się zmienił i trafia w gust miłośników Chorwacji, Czarnogóry czy Grecji.

Albania potrafi oczarować nie tylko plażami. Fascynuje kontrastami, śródziemnomorskim klimatem, zabytkami, dziewiczą przyrodą, a dodatkowo przekonuje przystępnymi cenami.
 

Albania - oferta różnorodnych atrakcji

W Albanii nie brakuje hoteli o wysokim standardzie, ale także prywatnych pensjonatów, wartych uwagi zabytków, parków archeologicznych, lokalnej kuchni z owocami morza na czele, a także cudownej pogody. Poza zażywaniem błogiego relaksu na plaży warto zwiedzić starożytne miasta, m.in. Bylis, Berat, Butrint, Apolonię, a także słynny kurort Durres. Moc atrakcji czeka na turystów w Albanii! Wakacje pełne słońca i wrażeń czas zacząć!
 

 

Albania - wczasy pełne słońca!

Większość turystów decyduje się na wycieczki do Albanii dla wspaniałej pogody. Panuje tu klimat śródziemnomorski, co oznacza na wybrzeżu gorące lato. W pełni sezonu temperatury wynoszą około 30 stopni Celsjusza, a nawet zbliżają się do 40! Warto obserwować pogodę w Albanii – wakacje last minute zawsze zdążysz zarezerwować! Prawdziwe upały sprzyjają relaksowaniu się na plaży i zażywaniu kąpieli słonecznych.
 

Durres - kurort idealny na urlop w Albanii

Durres w pełni zasługuje na określenie go jednym z najsłynniejszych kurortów wypoczynkowych w Albanii. Kuszą tu cudowne piaszczyste plaże, morze o przyjemnej temperaturze do kąpieli, możliwość nurkowania oraz uprawiania różnych sportów wodnych, a także atrakcje do zwiedzania.
Warto zobaczyć średniowieczne mury miejskie, rzymski amfiteatr z II w. n.e., forum bizantyjskie, wieżę wenecką, pałac króla Zoga czy meczet Fatihy. Polecamy też wybrać się na spacer uroczą promenadą, aż do ogromnego portu.
 

 

Saranda - plaże z widokiem na grecką wyspę

Saranda to kolejny słynny kurort, który zachwyca położeniem. Każdego zachwyci urocza zatoka na wybrzeżu Morza Jońskiego. Piaszczyste i szerokie plaże to największa atrakcja, ale kusi też możliwość wycieczki – z portu można przepłynąć na grecką wyspę Korfu.
Plaże wzdłuż całego wybrzeża gwarantują spokojne chwile niczym niezmąconego relaksu, a wszędzie jest możliwość wypożyczenia leżaków i parasola. W przerwie od opalania można zażyć zaś kąpieli morskich...