Napisz wiadomość | Support SOB-CZW 10:00 - 21:00   PT 10:00 - 22:00

Czy wiesz że...

Nie musisz czekać! Jeśli zależy Ci na szybkiej odpowiedzi,
zadzwoń lub pozostaw swój numer na który Oddzwonimy!

EXIMtours biuro podróży

Rezerwuj:
801 44 30 30
32 349 27 35
Nasza infolinia dostępna:
SOB-CZW 10:00 - 21:00 PT 10:00 - 22:00
Wyślij zapytanie

Aruba

 • Aruba to wyspa położona na południowo zachodnim krańcu Małych Antyli. Poprzez wody terytorialne graniczy od południa z Wenezuelą, a od północy wyspę oblewają otwarte wody Morza Karaibskiego.
  Wyspa jest płaska, zbudowana ze skał wapiennych, ma skąpą roślinność i otoczona jest rafami koralowymi. Najwyższy punkt na Arubie to Mount Jamanota: 188 m n.p,m,, a najniższy Morze Karaibskie: 0 m.
  Pierwotnie wyspę zamieszkiwali Indianie z plemienia Arawaków. Została odkryta w 1499 roku przez Alonso de Ojeda. Początkowo była we władaniu Hiszpanów, zaś w XVII wieku została włączona do Antyli Holenderskich. Obecnie jest to terytorium stowarzyszone z Holandią, w którym głową jest władca holenderski reprezentowany przez gubernatora. Władzę ustawodawczą sprawuje parlament.
  Mieszkańcy wysp utrzymują się z uprawy aloesu, usług bankowych, przetwórstwa, przeładunku ropy naftowej i  turystyki.
  Turystów na Arubę przyciągają piękne białe piaszczyste plaże, ciepłe i turkusowe wody Morza Karaibskiego, palmy kokosowe, wysokie kaktusy, uznane za święte, drzewa Divi Div, tajemnicze zakątki Narodowego Parku Arikok bogate w jaskinie i wodospady. Są tu również opuszczone kopalnie złota i indiańskie petroglify. Wyspa oferuje również turystom całą gamę sportów wodnych. Są tu również liczne kluby w których można bawić sie do rana i kasyna w których hazardziści zostawiają fortuny.

   

  Dokumenty
  Przy wjeździe na teren Aruby na okres krótszy niż 90 dni nie jest potrzebna wiza. Paszport musi być ważny m.in. 6 miesięcy od planowanej daty wylotu. Władze mogą żądać okazania biletu powrotnego lub wystarczających środków finansowych. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie ma tu zastosowania. Zaleca się wykupienie dodatkowego indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego.

  Czas
  UTC/GMT - 4 godziny.
  Zimą zegarki cofamy o 5 godzin, a latem o 6 godzin.

  Język
  Język urzędowy: holenderski, papiamento (lokalny). Inne języki: hiszpański.
  Podstawowe zwroty w języku papiamento
  Danki - Dziękuję
  Kon ta bai? - Jak się masz?
  Unda mi por kome kuminda krioyo?- Gdzie mogę zjeść kreolskie jedzenie?
  Mi ke kome - Chcę jeść
  Hopi bon - Bardzo dobry
  Trankilo - Wszystko w porządku
  Dikon - Dlaczego?
  Awa - Woda
  Tur cos - Wszystko
  Kiko a pasa? - Co się stało?
  Kuant'or'tin? - Która godzina?

  Waluta
  Florin arubański, 1 florin = 100 centów.
  W obiegu znajdują się: monety o nominałach 5, 10, 25 i 50 centów oraz 1, 2½ i 5 florinówi banknoty o nominałach 10, 25, 50, 100 i 500 florinów.
  Karty kredytowe są akceptowane w miejscach typowo turystycznych. .

  Szczepienia
  Obowiązkowe nie są wymagane.
  Szczepienia zalecane:
  WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.
  WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.
  Żółta gorączka (żółta febra) – zalecane.
  BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.
  Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!
  Listę placówek medycyny podróży oraz aktualne informacje i porady dla osób planujących podróże znajdą Państwo na stronie www.szczepienia.pl.

  Napięcie
  110V/ 60 Hz,
  Wtyczki angielskie 3 bolce, potrzebna jest przejściówka, którą można kupić w Polsce w sklepach z elektrycznością.

  Klimat
  Wyspa leży w strefie klimatu podrównikowego i charakteryzuje się niewielką ilością opadów (ok. 500 mm rocznie). Największe opady występują od połowy listopada do połowy lutego. Temperatury na Arubie są wysokie, a średnia roczna temperatura wynosi 27 °C. Wyspa jest oddalona od tras tajfunów.

  Kuchnia
  Kuchnia Aruby bazuje na rybach i owocach morza. W miejscowościach turystycznych bez problemu można zamówić potrawy kuchni europejskiej i azjatyckiej. Z alkoholi polecamy drinki na bazie rumu.

  Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce
  Kawalerii 10, 00-468 Warszawa
  tel. (0-22) 559 12 00
  fax (0-22) 840 26 38 
   

 • Oranjestad - stolica i największe miasto Aruby, położone jest na zachodnim krańcu wyspy. Miasto zostało zbudowane wokół Fortu, który został zbudowany w 1796 roku. Warto przejść się do fortu oraz zobaczyć położoną w pobliżu wieżę Wilhelma III. W pobliżu portu jachtowego swoją siedzibę ma gubernator i parlament, tu również znajdują się centra handlowe, hotele i restauracje serwujące dania z różnych stron świata.

  San Nikolas - drugie co do wielkości miasto Aruby położone na wybrzeżu w południowej części wyspy. Jest to kurort, gdzie oprócz nowoczesnych hoteli znajdują się w okolicy odsalarnie, które znajdują się na drugim miejscu na świecie pod względem dziennej produkcji słodkiej wody. W pobliżu miasta można odpocząć na pięknej plaży Baby.

  Nurkowanie - w ciepłych wodach Morza Karaibskiego znajdują się kolorowe rafy koralowe, niespotykane, egzotyczne ryby i tajemnicze wraki statków. Nurkowanie pod opieką wykwalifikowanych instruktorów na pewno pozostawi niezatarte wspomnienia.

  Jeep safari - tylko wozami terenowymi można dotrzeć na wschodni brzeg wyspy, do naturalnego, skalnego basenu znajdującego się na terenie Parku Narodowego Arikok. Po drodze można zobaczyć olbrzymie kaktusy i nadbrzeżne mosty skalne uformowane przez fale.

  Wyspa Palmowa - maleńka prywatna wyspa słynie z organizacji na białej piaszczystej plaży, porośniętej palmami romantycznych kolacji dla dwojga przy zachodzie słońca.
   

Powrót na górę strony
Partnerzy:
ERVKatowice AirportPZULotnisko RzeszówLotnisko BydgoszczLotnisko Chopina WarszawaLotnisko WrocławRzetelna FirmaTransparentny TouroperatorStart ParkingLotnisko Warszawa-ModlinRentalcarsTATUUMR-KANTOR
Pobierz program Google earthPobierz hotele (oferta czeska)