Aruba - wycieczki, wakacje i wczasy | Exim Tours
Rezerwuj: 801 44 30 3032 349 27 35 | infolinia czynna: sob.-czw. 10:00-21:00, pt. 10:00-22:00
Aruba

Aruba

Wróć
Ogólne
Wycieczki<br>fakultatywne
Hotele
Galeria
Transfery<br>indywidualne
Wideo
Lokalizacja
Warto zobaczyć
Informacje praktyczne
Zakładka 3
Zakładka 4
Zakładka 5
Zakładka 6

Aruba to niewielki rajski zakątek z pięknymi, białymi plażami obmywanymi przez przejrzystą, lazurową wodę. Perfekcyjna pogoda przez cały rok, mocno rozwinięta architektura turystyczna i urokliwe, karmazynowe flamingi przyciągają z każdym rokiem coraz więcej turystów. Dzięki swym licznym zaletom wyspa została okrzyknięta mianem „One Happy Island”.

Aruba to wulkaniczna wyspa tworząca wraz z Bonaire i Curacao tak zwany Archipelag ABC, czyli Archipelag Małych Antyli, będący autonomicznym terytorium Holandii. Leży ona na południu ciepłych, krystalicznie czystych wód Morza Karaibskiego, niedaleko wybrzeży Ameryki Południowej. Sercem wyspy jest zaprojektowana w kolorowym, holenderskim stylu urokliwa stolica Oranjestad.

Teren wyspy zbudowany jest ze skał wapiennych o nizinnym krajobrazie oraz dość surowej i ubogiej roślinności. Najpopularniejszymi okazami flory są wszechobecny aloes, który ma bogate zastosowanie w kuchni i kosmetyce oraz różnorodne gatunki kaktusów. Można tutaj także spotkać egzotyczne, barwne ptaki, takie jak: pelikany czy flamingi karmazynowe oraz różne gatunki jaszczurek: iguany, gekony i kameleony.

Największym atutem wyspy są piękne, rajskie plaże, obmywane przez ciepłą wodą w odcieniach szmaragdu i błękitu. Najpopularniejsze odcinki wybrzeża to: Palm Beach miękka, białą plaża otoczona licznymi barami, restauracjami i ekskluzywnymi hotelami oraz Eagle Beach uznawana za jedną z najpiękniejszych plaż na całym świecie i idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych.

Kultura i obyczaje

Aruba, podobnie jak dwie inne wyspy Antyli Holenderskich, jest bardzo zróżnicowana pod względem narodowościowym i kulturowym. Większość obywateli, bo prawie 80% to kreole – rodowici mieszkańcy tego regionu, ale spotkać możemy tutaj także Latynosów, Holendrów, Filipińczyków, a nawet Chińczyków oraz inne mniejszości narodowe.

Ponad 80% mieszkańców wyspy jest chrześcijanami wyznania katolickiego. Mniejszości religijne to przede wszystkim: protestanci i zielonoświątkowcy, ale również Świadkowie Jehowy, osoby praktykujące wierzenia plemienne i te nie identyfikujące się z żadną religią.

Podobnie jak na innych wyspach tego regionu dominującym językiem jest język niderlandzki w dialekcie papiamento, ale w stałym użyciu jest również hiszpański. W hotelach i kurortach turystycznych bez problemy można porozumieć się po angielsku.

Kuchnia

Kuchnia Aruby to połączenie klasycznych smaków kreolskich opartych o słodkie owoce oraz świeże ryby i owoce morza z wpływami z całego świata, przede wszystkim z kuchni holenderskiej. Na wyspie niezwykle dobrze rozwinęły się uprawy sorgo, agawy i orzeszków ziemnych oraz aloesu, które w połączeniu z lokalną koziną i baraniną są podstawą wielu dań. Popularnymi potrawami są nadziewany ser holenderki, pieczone ryby i marynowane krewetki. Na Arubie produkuje się także unikatową wodę mineralną Balashi, która jest filtrowana za pomocą skał koralowych, co daje jej niepowtarzalny i niespotykany smak.

Dla aktywnych

Perfekcyjna pogoda i ciepła, krystalicznie czysta woda pozwalają na uprawianie niemal wszystkich sportów wodnych, bardzo popularne są tutaj: żeglowanie, windsurfing oraz kitesurfing, a także nurkowanie w poszukiwaniu licznych wraków statków. Świetną rozrywką jest również możliwość podziwiania podwodnych głębin z wnętrza łodzi ze szklanym dnem. Na lądzie można wziąć udział w safari pełnym zachwycających krajobrazów oraz wybrać się na wycieczkę konną lub pieszą po wyspie.

Co warto kupić?

Cudownym zakupem podczas rajskich wakacji na wyspie będą wyroby z lokalnie uprawianego aloesu, różnorodne kosmetyki mają silne działania nawilżające i łagodzące oraz przyjemny, delikatny zapach. Bardzo popularnym zakupem na Arubie są tablice rejestracyjne, które w tym regionie wymieniane są co roku!

Pogoda

Na Arubie panuje klimat suchy podzwrotnikowy, to najbardziej słoneczna ze wszystkich karaibskich wysp. Praktycznie przez cały rok temperatura sięga niemal 30 stopni, a różnica między porami roku jest niezauważalna. Woda jest tylko kilka stopni chłodniejsza od powietrza, co pozwala na przyjemne kąpiele. Warto również wspomnieć, że Archipelag Małych Antyli leży w bezpiecznej odległości od rejonów występowania huraganów.

Przydatne zwroty

Danki - Dziękuję
Kon ta bai? - Jak się masz?
Unda mi por kome kuminda krioyo?- Gdzie mogę zjeść kreolskie jedzenie?
Mi ke kome - Chcę jeść
Hopi bon - Bardzo dobry
Trankilo - Wszystko w porządku
Dikon - Dlaczego?
Awa - Woda
Tur cos - Wszystko
Kiko a pasa? - Co się stało?
Kuant'or'tin? - Która godzina?

Dlaczego Aruba?

Aruba to idealne miejsce na relaks i kąpiele słoneczne w niezwykłych okolicznościach natury. Wyspa jest wyposażona w najwyższej klasy hotele, liczne puby, restauracje i kluby, a życie tętni tutaj całą dobę. To odpowiednia destynacja dla osób poszukujących najwyższej jakości w atrakcyjnej cenie. Znajdują się tutaj zarówno urokliwe, prywatne zakątki dla osób poszukujących ciszy i relaksu, jak i luksusowe kurorty pełne atrakcji i licznych udogodnień, w tym baseny, siłownie czy SPA. Na stronie EximTours znajdziesz oferty na niezapomniane wakacje. Wczasy warto rezerwować z wyprzedzeniem, wtedy cena jest najatrakcyjniejsza, a liczne benefity gwarancje pozwolą bez problemu dostosować ofertę do Twoich wymagań. Szczególnie polecana jest opcja wyjazdu All Inclusive, która pozwala na to by cieszyć się wakacjami bez dodatkowych kosztów.

Następna strona
Poprzednia strona
Poprzednia strona
Następna strona

Aruba to niezwykle urokliwa wyspa pełna rajskich krajobrazów i pięknych, zadbanych plaż. To idealna destynacja dla wielbicieli kąpieli słonecznych i wypoczynku, ale jest kilka miejsc, które naprawdę warto zobaczyć. Wybierz się na niezwykłą podróż po wyspie i poznaj zachwycające pomniki dziewiczej natury oraz kolorowe, lokalne zabudowania.

Największym miastem i stolicą wyspy jest niezwykle urokliwe Oranjestad, położone na zachodnim krańcu wybrzeża. Jest to miejsce pełne restauracji, pubów i sklepów. Główną atrakcją miasta są piękne zabudowania w stylu holenderskim o intensywnych, pastelowych barwach. Warto także zajrzeć do tutejszych muzeów, najciekawsze są: Museo Arubano oraz muzeum numizmatyczne i archeologiczne, pozwalające poznać niezwykła historię Arawaków.

San Nikolas to drugie co do wielkości miasto Aruby, znajdujące się w południowo-zachodniej części wyspy. Urokliwa miejscowość usiana jest kolorowymi, pełnymi obrazów budynkami, nowoczesnymi hotelami i licznymi odsalarniami. Zajmuje ono drugie miejsce pod względem dziennej produkcji słodkiej wody na całym świecie. W pobliży miasta znajduje się również jedna z najpiękniejszych plaż na wyspie – plaża Baby.

Istotną budowlą pod względem historycznym jest Kaplica Alto Vista, znajdująca się niedaleko Noord. Został ona uznana ze miejsce, w którym rozpoczęto nawracanie rdzennych mieszańców wyspy – Indian. Do dzisiaj budynek ten uważany jest za najważniejszy pomnik religii chrześcijańskiej na tym terenie.

Wielbiciele przygód i dzikiej, nienaruszonej przyrody z pewnością powinni wybrać się do zachwycającego parku narodowego Arikok National Park, który jest niezwykle różnorodny pod względem geologicznym. Znajdują się tutaj niesamowite wzgórza wulkaniczne, skały powstały ze skamieniałych koralowców oraz licznie dioryty kwarcowe. Na terenie parku położone są także dwa najwyższe wzniesienie na wyspie: Jamanota i Arikok, które są świetnymi punktami widokowymi.

Ciekawym miejscem jest najwyższy na wyspie wulkan Hooiberg o wysokości 165 m, który położony jest w samym sercu Aruby. Ze szczytu można dojrzeć znajdującą się w niedalekiej odległości od archipelagu Wenezuelę. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest Bushirbana, jaskinia słynąca z pozostałości dawnych kopalni złota.

W niedalekiej odległości od Aruby znajduje się Wyspa Palmowa, która jest idealnym miejscem na romantyczną kolację we dwoje w otoczeniu białej, miękkiej plaży, szumiącej wody i wysokich palm.

Warto również wybrać się na podróż po podwodnych skarbach Aruby. Nurkowanie w ciepłych wodach Morza Karaibskiego pod opieką wykwalifikowanych instruktorów na długo pozostanie w Twojej pamięci. W podwodnych głębinach ukryte są niesamowite, wielobarwne rafy koralowe, egzotyczne ryby i tajemnicze wraki statków.

Wymagane dokumenty

Przy wjeździe na teren Aruby na okres krótszy niż 90 dni nie jest potrzebna wiza. Paszport musi być ważny min. 6 miesięcy od planowanej daty wylotu. Władze mogą żądać okazania biletu powrotnego lub wystarczających środków finansowych. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie ma tu zastosowania. Zaleca się wykupienie dodatkowego indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Czas

UTC/GMT - 4 godziny. Zimą zegarki cofamy o 5 godzin, a latem o 6 godzin.

Waluta

Florin arubański, 1 florin = 100 centów. W obiegu znajdują się: monety o nominałach 5, 10, 25 i 50 centów oraz 1, 2½ i 5 florinówi banknoty o nominałach 10, 25, 50, 100 i 500 florinów. Karty kredytowe są akceptowane w miejscach typowo turystycznych.

Szczepienia

Obowiązkowe nie są wymagane. Szczepienia zalecane: WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane. WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane. Żółta gorączka (żółta febra) – zalecane. BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane. Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Napięcie

110V/ 60 Hz, wtyczki angielskie 3 bolce

Ambasady

Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce
Kawalerii 10, 00-468 Warszawa
tel. (0-22) 559 12 00
fax (0-22) 840 26 38

WAŻNE:
z uwagi zmieniające się przepisy sanitarne w poszczególnych krajach prosimy o sprawdzenie aktualnych informacji na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych