Aruba - wycieczki, wakacje i wczasy | Exim Tours
Aruba

Aruba

Wróć
Następna strona
Poprzednia strona
Poprzednia strona
Następna strona

Aruba to niezwykle urokliwa wyspa pełna rajskich krajobrazów i pięknych, zadbanych plaż. To idealna destynacja dla wielbicieli kąpieli słonecznych i wypoczynku, ale jest kilka miejsc, które naprawdę warto zobaczyć. Wybierz się na niezwykłą podróż po wyspie i poznaj zachwycające pomniki dziewiczej natury oraz kolorowe, lokalne zabudowania.

 

Największym miastem i stolicą wyspy jest niezwykle urokliwe Oranjestad, położone na zachodnim krańcu wybrzeża. Jest to miejsce pełne restauracji, pubów i sklepów. Główną atrakcją miasta są piękne zabudowania w stylu holenderskim o intensywnych, pastelowych barwach. Warto także zajrzeć do tutejszych muzeów, najciekawsze są: Museo Arubano oraz muzeum numizmatyczne i archeologiczne, pozwalające poznać niezwykła historię Arawaków.

 

San Nikolas to drugie co do wielkości miasto Aruby, znajdujące się w południowo-zachodniej części wyspy. Urokliwa miejscowość usiana jest kolorowymi, pełnymi obrazów budynkami, nowoczesnymi hotelami i licznymi odsalarniami. Zajmuje ono drugie miejsce pod względem dziennej produkcji słodkiej wody na całym świecie. W pobliży miasta znajduje się również jedna z najpiękniejszych plaż na wyspie – plaża Baby.

 

Istotną budowlą pod względem historycznym jest Kaplica Alto Vista, znajdująca się niedaleko Noord. Został ona uznana ze miejsce, w którym rozpoczęto nawracanie rdzennych mieszańców wyspy – Indian. Do dzisiaj budynek ten uważany jest za najważniejszy pomnik religii chrześcijańskiej na tym terenie.

 

Wielbiciele przygód i dzikiej, nienaruszonej przyrody z pewnością powinni wybrać się do zachwycającego parku narodowego Arikok National Park, który jest niezwykle różnorodny pod względem geologicznym. Znajdują się tutaj niesamowite wzgórza wulkaniczne, skały powstały ze skamieniałych koralowców oraz licznie dioryty kwarcowe. Na terenie parku położone są także dwa najwyższe wzniesienie na wyspie: Jamanota i Arikok, które są świetnymi punktami widokowymi.

 

Ciekawym miejscem jest najwyższy na wyspie wulkan Hooiberg o wysokości 165 m, który położony jest w samym sercu Aruby. Ze szczytu można dojrzeć znajdującą się w niedalekiej odległości od archipelagu Wenezuelę. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest Bushirbana, jaskinia słynąca z pozostałości dawnych kopalni złota.

 

W niedalekiej odległości od Aruby znajduje się Wyspa Palmowa, która jest idealnym miejscem na romantyczną kolację we dwoje w otoczeniu białej, miękkiej plaży, szumiącej wody i wysokich palm.

 

Warto również wybrać się na podróż po podwodnych skarbach Aruby. Nurkowanie w ciepłych wodach Morza Karaibskiego pod opieką wykwalifikowanych instruktorów na długo pozostanie w Twojej pamięci. W podwodnych głębinach ukryte są niesamowite, wielobarwne rafy koralowe, egzotyczne ryby i tajemnicze wraki statków.

Wymagane dokumenty

Przy wjeździe na teren Aruby na okres krótszy niż 90 dni nie jest potrzebna wiza. Paszport musi być ważny min. 6 miesięcy od planowanej daty wylotu. Władze mogą żądać okazania biletu powrotnego lub wystarczających środków finansowych. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie ma tu zastosowania. Zaleca się wykupienie dodatkowego indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Czas

UTC/GMT - 4 godziny. Zimą zegarki cofamy o 5 godzin, a latem o 6 godzin.

Waluta

Florin arubański, 1 florin = 100 centów. W obiegu znajdują się: monety o nominałach 5, 10, 25 i 50 centów oraz 1, 2½ i 5 florinówi banknoty o nominałach 10, 25, 50, 100 i 500 florinów. Karty kredytowe są akceptowane w miejscach typowo turystycznych.

Szczepienia

Obowiązkowe nie są wymagane. Szczepienia zalecane: WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane. WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane. Żółta gorączka (żółta febra) – zalecane. BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane. Przypominamy, że nabycie odporności po niektórych szczepieniach następuje po 2 - 4 tygodniach. Należy zaszczepić się odpowiednio wcześniej!

Napięcie

110V/ 60 Hz, wtyczki angielskie 3 bolce

Ambasady

Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce
Kawalerii 10, 00-468 Warszawa
tel. (0-22) 559 12 00
fax (0-22) 840 26 38