Jordania - Nasze kierunki | EXIMtours - wakacje, wczasy, oferty last minute
Jordania

Jordania

Wróć
Następna strona
Poprzednia strona
Poprzednia strona
Następna strona

Petra
jedno z najbardziej znanych na świecie miast antycznych, położone w skalnej dolinie w południowo-zachodniej Jordanii, słynące z licznych budowli wykutych w skałach. Jej symbolem jest Al-Chazna, zwana przez Beduinów „Skarbcem Faraona”, wykuta w skale ok I-II w. n.e. budowla. Nie do końca jest znane jej przeznaczenie, chociaż większość badaczy uważa, że był to grobowiec któregoś z władców Petry. Unieśmiertelniono ją w takich filmach jak „Indiana Jones” czy „Transformers” a charakterystyczna fasada jest na pewno rozpoznawalna na całym świecie. 


Jordania Petra

 
Dżarasz
Starożytna Geraza, założona w IV w p.n.e. przez Aleksandra Wielkiego lub jego generała Perdikkasa. Miasto, w wyniku trzęsienia ziemi, uległo zniszczeniu w 749 r n.e., a jego ruiny odkrył w 1806 r Ulrich Seetzen. Obecnie jest to stanowisko archeologiczne z ruinami jednego z najlepiej zachowanych miast rzymskich od czasów starożytności. Można na nim podziwiać pozostałości świątyni Artemidy, świątyni Zeusa, doskonale zachowany hipodrom, kompleks łaźni rzymskich, nimfeum oraz wiele innych zabytków.


Dżarasz

 
Góra Nebo
Według lokalnej tradycji, to z góry Nebo Mojżesz dostrzegł Ziemię Obiecaną. Dzisiaj na jej szczycie znajduje się Sanktuarium Mojższesza z parkiem archeologicznym, którym opiekują się franciszkanie. Działa tam również Franciszkański Instytut Archeologiczny, pieczę nad wykopaliskami. W 2000 roku Górę Nebo odwiedził Jan Paweł II w czasie swojej 91 podrózy apostolskiej.    


Góra Nebo