Jordania - wycieczki, wakacje i wczasy | Exim Tours
Rezerwuj: 801 44 30 3032 349 27 35 | infolinia czynna: sob.-czw. 10:00-21:00, pt. 10:00-22:00
Jordania

Jordania

Wróć
Ogólne
Wycieczki<br>fakultatywne
Hotele
Galeria
Transfery<br>indywidualne
Wideo
Lokalizacja
Warto zobaczyć
Zakładka 2
Zakładka 3
Zakładka 4
Zakładka 5
Zakładka 6

JORDANIA

Jordańskie Królestwo Haszymidzkie to państwo położone w Azji w regionie Bliskiego Wschodu. Posiada wysoko rozwiniętą bazę turystyczną. Głównym ośrodkiem dla wybierających się na wczasy do Jordanii jest Akaba.

Jordania jest niewielkim, ale z pewnością wartym odwiedzenia krajem. Można odpoczywać na plażach Morza Czerwonego, nurkować, oglądając wspaniałe rafy koralowe, podziwiać starożytne zabytki w Dżerasz, zwiedzać święte miejsca i zażywać błotnych kąpieli na brzegach Morza Martwego. To tylko kilka z wielu wakacyjnych atrakcji Jordanii.


Mapa Jordanii

Jordania to azjatyckie państwo leżące w sąsiedztwie bardziej popularnego turystycznie Izraela. Stolicą Jordanii jest Amman, miasto bardzo specyficzne, w którym historia splata się z nowoczesnością. Choć wydaje się niespójne architektonicznie, warto wygospodarować sobie czas na zwiedzenie rzymskich ruin, meczetów i pozostałości po osadzie Amonitów. Amman to natomiast idealna baza wypadowa przy planach wycieczkowych. W czasie wakacji w Jordanii koniecznie trzeba zwiedzić także słynne wykute w skale miasto – Petrę, zaszyć się na jednej z licznych pustyń i skosztować wspaniałej arabskiej kuchni.

Kultura i obyczaje

Jordania jest państwem muzułmańskim, dlatego warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach dotyczących stroju. Kobiety powinny mieć zasłonięte nogi, ramiona i dekolt, mężczyźni natomiast muszą nosić długie spodnie. Na większą swobodę w ubieraniu się można pozwolić sobie nad Morzem Martwym, w Akabie i w Petrze.

W Jordanii rytm życia ustalany jest przez religijne zwyczaje. Piątek to dzień wolny od pracy. Z tego względu zazwyczaj nieczynne są sklepy i punkty usługowe. Ramadan, czyli 9 miesiąc w muzułmańskim kalendarzu, to czas ścisłego postu. Jego daty są ruchome (ponieważ kalendarz islamu jest oparty na roku księżycowym). Zasady Ramadanu nie dotyczą turystów, jednak w dobrym tonie jest nie jeść w tym czasie na ulicy.

Kuchnia

Jordańska kuchnia to kolejna zaleta tego regionu. Najpopularniejszymi daniami są mezze – przystawki, a wśród nich hummus (pasta z ciecierzycy, sezamu, oliwy, czosnku i przypraw), mutabbal (pasta z bakłażana) oraz ajsz, czyli wypiekane w piecu płaskie bochenki, podawane często w wersji ajsz bi zaatar, czyli z tymiankiem. Kebaby i musafy to kolejne potrawy, których trzeba skosztować w czasie pobytu w Jordanii. O ile kebab jest u nas znany, musafa (potrawa z jagnięciny i ziół) już niekoniecznie. Ze słodyczy szczególnie warta polecenia jest baklawa – bardzo słodkie ciasto z miodu i orzechów, którą najlepiej popijać aromatyczną kawą z kardamonem lub słodką herbatą miętową. Ze względu na klimat w Jordanii warzywa i owoce mają niepowtarzalny smak. Warto kupować je na targach i straganach. W Jordanii alkohol można kupić jedynie w droższych restauracjach i sklepach monopolowych.

Dla aktywnych

Jedną z największych atrakcji w Jordanii dla osób lubiących spędzać wakacje aktywnie, jest nurkowanie. Nad Morzem Czerwonym istnieje wiele miejsc, w których można wypożyczyć sprzęt lub zapisać się na kurs nurkowania. W Akabie przy wybrzeżu Morza Czerwonego można podziwiać rafy koralowe. Najwięcej skupionych jest w obszarze „Aqaba Marine Park”. Niezapomnianym doświadczeniem będzie z pewnością uczestnictwo w wyprawie przez pustynię Wadi Rum na grzbiecie wielbłąda. Kolejną atrakcją są szczególnie popularnie wśród turystów wycieczki typu jeep tour, które również odbywają się po bezkresnych pustyniach.

Co warto kupić?

Jako pamiątkę z Jordanii warto przywieźć hummus i słodką baklawę. Z trwalszych upominków można kupić palestyńską ceramikę, talerze lub ręcznie malowane misy oraz szkło z Hebronu. Bardzo popularnym prezentem z Jordanii są fajki wodne i aromatyczne tytonie, które można tam kupić niemal wszędzie. Dobrym pomysłem jest też zaopatrzenie się w znakomitej jakości arabskie kadzidłowe perfumy w kostce oraz kosmetyki z zawartością minerałów z Morza Martwego. Dużo tańsze niż w Europie jest w Jordanii złoto. W Ammanie znajduje się słynny bazar, na którym sprzedawane są wyłącznie wyroby z tego kruszcu.

Pogoda

Pogoda w Jordanii jest uzależniona od lokalizacji. To kraj leżący w trzech strefach klimatycznych:

północny zachód Jordanii – klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski,

część środkowa Jordanii – klimat podzwrotnikowy kontynentalny,

wschód i południe Jordanii – klimat podzwrotnikowy kontynentalny suchy.

Koniec lipca i początek sierpnia to czas, gdy w południowej części Jordanii pogoda jest wyjątkowo upalna. Temperatura może wynieść nawet 50℃. Z tego względu najlepiej się tam wybrać poza sezonem wakacyjnym, czyli w kwietniu, maju, wrześniu lub gdy w Polsce jest kalendarzowa zima.

Przydatne zwroty

Językiem urzędowym w Jordanii jest arabski, jednak w miejscowościach turystycznych, hotelach i restauracjach można porozumieć się po angielsku.

Kilka przydatnych zwrotów po arabsku:

tak – hekeda,

nie – lejsa,

dzień dobry – sabah alhejri,

dobry wieczór – mesa ulhejri,

do widzenia – ładaan,

przepraszam – esif,

przepraszam (zadając pytanie) – ana esif,

proszę – myn fodlika,

dziękuję – szukran.

Dlaczego Jordania?

Jordania to jedno z najlepszych miejsc na egzotyczne wakacje. W Petrze w miasteczku Wadi Musa na zwiedzanie najlepiej przeznaczyć minimum dwa dni. Wykuta w skałach stolica Nabatejczyków pochodząca z III wieku p.n.e. jest ogromna i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Dodatkową atrakcją jest możliwość zwiedzania Petry nocą. Wstęp do kamiennego miasta jest odpłatny – ceny wahają się od 50 do 60 JD. Co ciekawe, w wykutych w skale jaskiniach do dziś mieszkają ludzie. Dżarasz jest miastem, w którym znajdują się ruiny rzymskiego imperium – największe w tej części świata. Koniecznie trzeba zobaczyć również mieniące się czerwienią i różem, usiane beduińskimi obozowiskami i kamiennymi pozostałościami po dawnych cywilizacjach przestrzenie pustyni Wadi Rum – jednego z najpiękniejszych zakątków Jordanii.

Warto wjechać też na górę Nebo, aby podziwiać, wzorem Mojżesza, widok na Ziemię Obiecaną. Niezapomnianym przeżyciem będzie również kąpiel w Morzu Martwym. Z kolei Akaba to mięjsce wyjątkowe, gdzie można nie tylko wspaniale spędzać czas na plażowaniu i nurkowaniu wśród raf koralowych, ale także zobaczyć z jednego miejsca dwa kontynenty.

Jordania – wskazówki i informacje praktyczne

Wymagane dokumenty: W specjalnych punktach na lotniskach trzeba kupić wizę, która zezwala na pobyt w celach turystycznych. Jej koszt jest uzależniony od czasu pobytu: do 4 nocy cena wynosi około 40 JD, powyżej 4 nocy za wizę trzeba zapłacić 100 JD. Opłaty trzeba dokonać w dinarach jordańskich; na lotnisku znajduje się kantor. 

Waluta: W Jordanii obowiązuje dinar jordański (JD). 1 JD = około 5,5 zł (w zależności od aktualnego kursu).

Ceny: W Jordanii ceny nie są bardzo wysokie. Za litrową butelkę wody trzeba zapłacić około 0,5 JD, kebab kosztuje około 0,35 JD, a kilogram winogron – 0,5 JD.

Napięcie: W Jordanii są dwa rodzaje gniazdek – inne na północy i inne na południu. W hotelach często można wypożyczyć adapter.

Szczepienia: Przed przyjazdem do Jordanii nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych szczepień.

Polska ambasada w Jordanii: 

  • Ambasada RP w Jordanii, adres: No 3 Mahmoud Seif Al-Din Al-Irani St., P.O.Box 942050, Amman 11194, tel. (009626) 551 25 93; 551 25 94; 551 25 96, e-mail: polemb@nol.com.jo

- Na miejscu opieka lokalnego kontrahenta w języku polskim (region Aqaby) oraz telefoniczna obsługa w języku polskim (region Ammanu i Morza Martwego).

UWAGA: Transfer z lotniska Ramon (Izrael) do hoteli w Jordanii odbywa się w dwóch etapach. Przejazd z lotniska na granicę z Jordanią, następnie przejście przez kontrolę graniczną Izraela oraz przejście ok. 200 m przez tzw. pas ziemi niczyjej do budynku straży granicznej Jordanii. Po przejściu przez kontrolę graniczną Jordanii oczekiwać będzie przedstawiciel lokalnego kontrahenta oraz drugi transfer, którzy zabierze Państwa do hotelu. Transfer powrotny jest analogiczny do transferu przyjazdowego. Na przejściu granicznym podczas wjazdu do Jordanii pobierana jest opłata w wysokości ok 100 Szekli (ok 30 USD) natomiat w drodze powrotnej uiszcza się opłatę wyjazdową z Jordanii ok. 15 USD. Wiza dla pobytów powyżej 3 dni jest wydawana na granicy bezpłatnie.

Dla klientów Exim Tours przy bezpośrednim przelocie do Ammanu oraz do Aqaby opłata wizowa nie obowiązuje.

Morze Martwe
Zbiórka i wyjazd spod hotelu ok 07:00, następnie 3 godzinny przejazd klimatyzowanym pojazdem nad Morze Martwe. W czasie przejazdu przerwa na kawę, herbatę, toaletę. Dowiecie się Państwo wielu ciekawych rzeczy na temat rolnictwa i systemów nawadniania oraz irygacji Jordanii, ekonomii, połączenia Morza Czerwonego z Morzem Martwym,  także na temat historii, mijanych po drodze miejsc związanych z Biblią. Przejazd do gorących źródeł, gdzie po krótkim wprowadzeniu na temat „jak sobie radzić” z Morzem Martwym otrzymacie Państwo 3 godziny czasu wolnego. W czasie pobytu lunch. Powrót do Akaby w godzinach popołudniowych, przyjazd przewidywany jest na godz. 18:00.  
 Cena zawiera:
- transport klimatyzowanym samochodem/busem
- przewodnika z jęz. polskim, niemieckim lub angielskim
- opłatę za wejście na plażę przy Morzu Martwym
- lunch
Cena nie zawiera:
- napiwków 
Ceny w USD :
02 osoby         =         180 od osoby            przejazd samochodem
04 osoby         =         140 od osoby          przejazd mini vanem
06 osób           =          90 od osoby             przejazd mini vanem
 
Petra tour
Zbiórka I wyjazd z hotelu ok 07:00 rano I przejazd trwający ok 2 godz. do Petry. W czasie przejazdu usłyszycie Państwo informacje na temat historii i czasów współczesnych Akaby, życia codziennego Jordańczyków, rolnictwa, roślinności, nawadniania. Mniej więcej w połowie drogi postój na szczycie góry, na kawę, herbatę, toaletę i rozprostowanie nóg przed dalszą podróżą. Po przerwie przewodnik zacznie opowiadać o Petrze i Nabatejczykach. Zobaczycie Państwo tzw. „Grobowiec Obelisków” z otoczeniem, teatr, wielki zespół Grobowców Królewskich, Skarbiec Faraona, Klasztor, grobowiec Duszary i wiele innych. Ok godz. 12:00-12:30 zakończy się zwiedzanie z przewodnikiem i do godz. 14:30-15:00 przewidziany jest czas wolny (z krótką instrukcją jak się poruszać po Petrze i jak trafić do autokaru). Następnie przejazd do restauracji na lunch i po lunchu powrót do Akaby. Planowany przyjazd ok godz. 18:00  
Cena zawiera:
- transport klimatyzowanym samochodem/busem
- przewodnika z jęz. polskim, niemieckim lub angielskim
- opłatę za wejściówki do Petry
- lunch
Cena nie zawiera:
- napiwków
- przejazdu dorożkami w Petrze
Ceny w USD :
02 osoby         =         230 od osoby           przejazd samochodem
04 osoby         =         185 od osoby          przejazd mini vanem
06 osób           =         150 od osoby           przejazd mini vanem
 
Snorkeling
Podziwiaj wspaniałe widoki podczas rejsu pomiędzy 4 krajami… w przyjemniej podróży morskiej odkryj magię czerwonych raf koralowych i podwodne życie morskie. Podejdź bliżej i poczuj przyjemność nurkowania w Parku Morskim Aqaba, po którym zapraszamy na pyszny (BBQ) obiad.
Cena w USD   =   41 od osoby dorosłej, dzieci 50% ceny
Cena zawiera:
- Mieszany lunch BBQ i sałatki na plaży 
- Napoje bezalkoholowe na pokładzie podczas rejsu
- Zestaw do snorkelingu
- Bezpłatny wstęp na plażę 
Cena nie zawiera:
- napiwków

Wadi Rum
Naszą przygodę rozpoczynamy po południu (czas zbiórki zostanie podany na miejscu, w zależności od pogody i pory roku). Czeka nas mniej więcej godzinna jazda do Wadi Rum, podczas której dowiemy się wielu ciekawych rzeczy na temat rewolucji arabskiej, Lawrence'a z Arabii, życia Beduinów i ich kulturze. Po dojeździe do centrum przerwa na rozprostowanie nóg a następnie przesiadamy się do jeepów i jedziemy przez ok 2 godziny przez pustynię. Po drodze zaliczymy 4 przystanki (w tym na filiżankę herbaty w namiocie Beduinów)i skończymy w punkcie widokowym, gdzie będziemy mogli podziwiać zachód słońca. Na koniec dnia kolacja i podziwianie tańców beduińskich a następnie przejazd busem z powrotem do Akaby (czas powrotu jest zmienny).
Cena zawiera:
- transport klimatyzowanym samochodem/busem
- przewodnika z jęz. polskim, niemieckim lub angielskim
- opłatę za wejście do Wadi Rum
- 2 godziny jazdy jeepami
- kolacja
Cena nie zawiera:
- napiwków 
Ceny w USD:
02 osoby         =        186 od osoby            przejazd samochodem
04 osoby         =        115 od osoby          przejazd mini vanem
06 osób           =         95 od osoby             przejazd mini vanem

Uwaga: podane ceny i programy są orientacyjne.

Następna strona
Poprzednia strona
Rum Hotel Amman
Rum Hotel Amman
już od 1269PLN
Sprawdź
The Sanrock By Le Reve Hotels
The Sanrock By Le Reve Hotels
już od 1399PLN
Sprawdź
Holiday Inn Resort Dead Sea
Holiday Inn Resort Dead Sea
już od 1619PLN
Sprawdź
Crowne Plaza Jordan Dead Sea Resort & Spa
Crowne Plaza Jordan Dead Sea Resort & Spa
już od 1649PLN
Sprawdź
Crowne Plaza Amman
Crowne Plaza Amman
już od 1759PLN
Sprawdź
Poprzednia strona
Następna strona

Petra
jedno z najbardziej znanych na świecie miast antycznych, położone w skalnej dolinie w południowo-zachodniej Jordanii, słynące z licznych budowli wykutych w skałach. Jej symbolem jest Al-Chazna, zwana przez Beduinów „Skarbcem Faraona”, wykuta w skale ok I-II w. n.e. budowla. Nie do końca jest znane jej przeznaczenie, chociaż większość badaczy uważa, że był to grobowiec któregoś z władców Petry. Unieśmiertelniono ją w takich filmach jak „Indiana Jones” czy „Transformers” a charakterystyczna fasada jest na pewno rozpoznawalna na całym świecie. 


Jordania Petra

 
Dżarasz
Starożytna Geraza, założona w IV w p.n.e. przez Aleksandra Wielkiego lub jego generała Perdikkasa. Miasto, w wyniku trzęsienia ziemi, uległo zniszczeniu w 749 r n.e., a jego ruiny odkrył w 1806 r Ulrich Seetzen. Obecnie jest to stanowisko archeologiczne z ruinami jednego z najlepiej zachowanych miast rzymskich od czasów starożytności. Można na nim podziwiać pozostałości świątyni Artemidy, świątyni Zeusa, doskonale zachowany hipodrom, kompleks łaźni rzymskich, nimfeum oraz wiele innych zabytków.


Dżarasz

 
Góra Nebo
Według lokalnej tradycji, to z góry Nebo Mojżesz dostrzegł Ziemię Obiecaną. Dzisiaj na jej szczycie znajduje się Sanktuarium Mojższesza z parkiem archeologicznym, którym opiekują się franciszkanie. Działa tam również Franciszkański Instytut Archeologiczny, pieczę nad wykopaliskami. W 2000 roku Górę Nebo odwiedził Jan Paweł II w czasie swojej 91 podrózy apostolskiej.    


Góra Nebo