Napisz wiadomość | Support SOB-CZW 10:00 - 21:00   PT 10:00 - 22:00

Czy wiesz że...

Nie musisz czekać! Jeśli zależy Ci na szybkiej odpowiedzi,
zadzwoń lub pozostaw swój numer na który Oddzwonimy!

EXIMtours biuro podróży

Rezerwuj:
801 44 30 30
32 349 27 35
Nasza infolinia dostępna:
SOB-CZW 10:00 - 21:00 PT 10:00 - 22:00
Wyślij zapytanie

Jordania

 • Jordania
  Kraj położony na Bliskim Wschodzie, graniczący z Izraelem, Zachodnim Brzegiem Jordanu, Syrią, Irakiem i Arabią Saudyjską, o ograniczonym, do Zatoki Akaba, dostępie do morza. Jest to kraj wyżynny, z półpustyniami Moab i Idumea na południu, pustynią Harra na wschodzie i rozwiniętym osadnictwem w rejonie północno-zachodnim. Jordania posiada światowej klasy stanowiska archeologiczne, które przyciągają rzesze badaczy i turystów, rezerwaty przyrody jak np. Dana, wysoko rozwiniętą bazę turystyczną, zwłaszcza w rejonie Zatoki Akaba nad Morzem Czerwonym. Jest również popularnym miejscem pielgrzymek i ogólnie pojętej turystyki religijnej.   Dokumenty
  Obowiązuje wiza wjazdowa. Obywatele polscy mogą ją otrzymać na międzynarodowych przejściach granicznych (koszt ok 40 JOD), z wyjątkiem przejścia na moście Króla Husajna (Allenby Bridge). Wizy te wydawane są na okres jednego miesiąca. Ponadto obowiązuje tzw. podatek wyjazdowy, którego wysokość jest zmienna. Wymagany jest minimum 3-miesięczny okres ważności paszportu przy wjeździe. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego ani też posiadania określonej kwoty pieniędzy. Zaleca się, aby osoba dorosła samotnie podróżująca z dzieckiem miała dokumenty poświadczające jej prawo do opieki nad nim.

  Czas
  Różnica czasowa względem Polski wynosi + 1 godzina.

  Język
  Językiem urzędowym jest arabski.

  Waluta
  Dinar jordański (JOD).  Monety występują w nominałach: 0,5 piastra, 1 piastr, 2,5 piastra, 5 piastrów, 10 piastrów, 1/4 dinara (25 piastrów), 1/2 dinara (50 piastrów). Banknoty występują w nominałach: 1 dinar, 5 dinarów, 10 dinarów, 20 dinarów, 50 dinarów

  Szczepienia
  Nie ma żadnych zalecanych dodatkowych lub obowiązkowych szczepień. Należy jednak dokładnie płukać owoce i warzywa oraz unikać spożywania posiłków w restauracjach i barach o wątpliwym standardzie.

  Napięcie
  230 V, gniazdka europejskie.

  Klimat
  Jordania leży w 3 strefach klimatycznych: na północy podzwrotnikowy śródziemnomorski, w środkowej części kraju podzwrotnikowy kontynentalny a na południu klimat podzwrotnikowy suchy.

  Informacje dodatkowe
  • Należy zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie miejscowych norm zachowania, szacunku dla obyczajów i muzułmańskich norm religijnych oraz stosunku do kobiet. W okresie ramadanu należy unikać spożywania posiłków i palenia tytoniu w miejscach publicznych.
  • Zakazane jest posiadanie i handel narkotykami, za co może grozić nawet kilkanaście lat więzienia.
  • Urzędy publiczne są czynne w godz. 8.00-15.00, a sklepy w godz. 8.00-22.00.
  • Dniem wolnym od pracy jest piątek. Instytucje państwowe nie pracują także w soboty.

  W Polsce nie ma przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularnego Jordanii.
  Najbliższa placówka akredytowana na Polskę znajduje się w Berlinie.


  Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Jordańskim Królestwie Haszymidzkim
  Jordania, Amman, 3, Mahmoud Seif al-Din Al- Irani Str., Al-Tla΄ Al-Sharqi, 11194
  Tel.: +96 26 5512593 Tel.: +96 26 551259 Tel.: +96 26 5512594
  Tel. dyżurny: +962 79 94 40 663
  amman.amb.sekretariat@msz.gov.pl
  www.amman.msz.gov.pl

  Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Akabie
  konsul honorowy: Mazen Nasser Najeeb Kawar (język konsula arabski, angielski, francuski, niemiecki)
  Jordania, Akaba, Aqaba Gulf Hotel, Cornish Street, P.O. Box 1312, Aqaba 77110
  Tel.: +962 3 2016636 Faks: +962 3 2018246
  mazen.kawar@petratours.com mazen.kawar@pttco.com

  Opieka pilota
  Na miejscu opieka lokalnego kontrahenta w jęz. polskim

  UWAGA: Transfer z lotniska Ovda (Izrael) do hoteli w Jordanii odbywa się w dwóch etapach. Przejazd z lotniska na granicę z Jordanią, następnie przejście przez kontrolę graniczną Izraela oraz przejście ok. 200 m przez tzw. pas ziemii niczyjej do budynku straży granicznej Jordanii. Po przejściu przez kontrolę graniczną Jordanii oczekiwać będzie przedstawiciel lokalnego kontrahenta oraz drugi transfer, którzy zabierze Państwa do hotelu. Transfer powrotny jest analogiczny do transferu przyjazdowego. Na przejściu granicznym podczas wjazdu do Jordanii pobierana jest opłata w wysokości ok 100 Szekli (ok 30 USD) natomiat w drodze powrotnej uiszcza się opłatę wyjazdową z Jordani ok. 15 USD. Wiza dla pobytów powyżej 3 dni jest wydawana na granicy bezpłatnie.

 • Morze Martwe
  Zbiórka i wyjazd spod hotelu ok 07:00, następnie 3 godzinny przejazd klimatyzowanym pojazdem nad Morze Martwe. W czasie przejazdu przerwa na kawę, herbatę, toaletę. Dowiecie się Państwo wielu ciekawych rzeczy na temat rolnictwa i systemów nawadniania oraz irygacji Jordanii, ekonomii, połączenia Morza Czerwonego z Morzem Martwym,  także na temat historii, mijanych po drodze miejsc związanych z Biblią. Przejazd do gorących źródeł, gdzie po krótkim wprowadzeniu na temat „jak sobie radzić” z Morzem Martwym otrzymacie Państwo 3 godziny czasu wolnego. W czasie pobytu lunch. Powrót do Akaby w godzinach popołudniowych, przyjazd przewidywany jest na godz. 18:00.  
   Cena zawiera:
  - transport klimatyzowanym samochodem/busem
  - przewodnika z jęz. polskim, niemieckim lub angielskim
  - opłatę za wejście na plażę przy Morzu Martwym
  - lunch
  Cena nie zawiera:
  - napiwków 
  Ceny w USD :
  02 osoby         =         180 od osoby            przejazd samochodem
  04 osoby         =         140 od osoby          przejazd mini vanem
  06 osób           =          90 od osoby             przejazd mini vanem
   
  Petra tour
  Zbiórka I wyjazd z hotelu ok 07:00 rano I przejazd trwający ok 2 godz. do Petry. W czasie przejazdu usłyszycie Państwo informacje na temat historii i czasów współczesnych Akaby, życia codziennego Jordańczyków, rolnictwa, roślinności, nawadniania. Mniej więcej w połowie drogi postój na szczycie góry, na kawę, herbatę, toaletę i rozprostowanie nóg przed dalszą podróżą. Po przerwie przewodnik zacznie opowiadać o Petrze i Nabatejczykach. Zobaczycie Państwo tzw. „Grobowiec Obelisków” z otoczeniem, teatr, wielki zespół Grobowców Królewskich, Skarbiec Faraona, Klasztor, grobowiec Duszary i wiele innych. Ok godz. 12:00-12:30 zakończy się zwiedzanie z przewodnikiem i do godz. 14:30-15:00 przewidziany jest czas wolny (z krótką instrukcją jak się poruszać po Petrze i jak trafić do autokaru). Następnie przejazd do restauracji na lunch i po lunchu powrót do Akaby. Planowany przyjazd ok godz. 18:00  
  Cena zawiera:
  - transport klimatyzowanym samochodem/busem
  - przewodnika z jęz. polskim, niemieckim lub angielskim
  - opłatę za wejściówki do Petry
  - lunch
  Cena nie zawiera:
  - napiwków
  - przejazdu dorożkami w Petrze
  Ceny w USD :
  02 osoby         =         230 od osoby           przejazd samochodem
  04 osoby         =         185 od osoby          przejazd mini vanem
  06 osób           =         150 od osoby           przejazd mini vanem
   
  Snorkeling
  Podziwiaj wspaniałe widoki podczas rejsu pomiędzy 4 krajami… w przyjemniej podróży morskiej odkryj magię czerwonych raf koralowych i podwodne życie morskie. Podejdź bliżej i poczuj przyjemność nurkowania w Parku Morskim Aqaba, po którym zapraszamy na pyszny (BBQ) obiad.
  Cena w USD   =   41 od osoby dorosłej, dzieci 50% ceny
  Cena zawiera:
  - Mieszany lunch BBQ i sałatki na plaży 
  - Napoje bezalkoholowe na pokładzie podczas rejsu
  - Zestaw do snorkelingu
  - Bezpłatny wstęp na plażę 
  Cena nie zawiera:
  - napiwków

  Wadi Rum
  Naszą przygodę rozpoczynamy po południu (czas zbiórki zostanie podany na miejscu, w zależności od pogody i pory roku). Czeka nas mniej więcej godzinna jazda do Wadi Rum, podczas której dowiemy się wielu ciekawych rzeczy na temat rewolucji arabskiej, Lawrence'a z Arabii, życia Beduinów i ich kulturze. Po dojeździe do centrum przerwa na rozprostowanie nóg a następnie przesiadamy się do jeepów i jedziemy przez ok 2 godziny przez pustynię. Po drodze zaliczymy 4 przystanki (w tym na filiżankę herbaty w namiocie Beduinów)i skończymy w punkcie widokowym, gdzie będziemy mogli podziwiać zachód słońca. Na koniec dnia kolacja i podziwianie tańców beduińskich a następnie przejazd busem z powrotem do Akaby (czas powrotu jest zmienny).
  Cena zawiera:
  - transport klimatyzowanym samochodem/busem
  - przewodnika z jęz. polskim, niemieckim lub angielskim
  - opłatę za wejście do Wadi Rum
  - 2 godziny jazdy jeepami
  - kolacja
  Cena nie zawiera:
  - napiwków 
  Ceny w USD:
  02 osoby         =        186 od osoby            przejazd samochodem
  04 osoby         =        115 od osoby          przejazd mini vanem
  06 osób           =         95 od osoby             przejazd mini vanem

  Uwaga: podane ceny i programy są orientacyjne.

 • Petra
  jedno z najbardziej znanych na świecie miast antycznych, położone w skalnej dolinie w południowo-zachodniej Jordanii, słynące z licznych budowli wykutych w skałach. Jej symbolem jest Al-Chazna, zwana przez Beduinów „Skarbcem Faraona”, wykuta w skale ok I-II w. n.e. budowla. Nie do końca jest znane jej przeznaczenie, chociaż większość badaczy uważa, że był to grobowiec któregoś z władców Petry. Unieśmiertelniono ją w takich filmach jak „Indiana Jones” czy „Transformers” a charakterystyczna fasada jest na pewno rozpoznawalna na całym świecie. 


  Al Dajr (Klasztor) - wykuta w skale budowla w Petrze (starożytne skalne miasto Nabatejczyków w Jordanii)
   
  Dżarasz
  Starożytna Geraza, założona w IV w p.n.e. przez Aleksandra Wielkiego lub jego generała Perdikkasa. Miasto, w wyniku trzęsienia ziemi, uległo zniszczeniu w 749 r n.e., a jego ruiny odkrył w 1806 r Ulrich Seetzen. Obecnie jest to stanowisko archeologiczne z ruinami jednego z najlepiej zachowanych miast rzymskich od czasów starożytności. Można na nim podziwiać pozostałości świątyni Artemidy, świątyni Zeusa, doskonale zachowany hipodrom, kompleks łaźni rzymskich, nimfeum oraz wiele innych zabytków.

  Starożytna Świątynia Artemidy w Dżarasz
   
  Góra Nebo
  Według lokalnej tradycji, to z góry Nebo Mojżesz dostrzegł Ziemię Obiecaną. Dzisiaj na jej szczycie znajduje się Sanktuarium Mojższesza z parkiem archeologicznym, którym opiekują się franciszkanie. Działa tam również Franciszkański Instytut Archeologiczny, pieczę nad wykopaliskami. W 2000 roku Górę Nebo odwiedził Jan Paweł II w czasie swojej 91 podrózy apostolskiej.    

  Krzyż wężowy z brązu - symbol Sanktuarium Mojżesza na Górze Nebo, Jordania

Powrót na górę strony
Partnerzy:
ERVKatowice AirportPZULotnisko RzeszówLotnisko BydgoszczLotnisko Chopina WarszawaLotnisko WrocławRzetelna FirmaTransparentny TouroperatorStart ParkingLotnisko Warszawa-ModlinRentalcarsTATUUMR-KANTOR
Pobierz program Google earthPobierz hotele (oferta czeska)