Napisz wiadomość | Support SOB-CZW 10:00 - 21:00   PT 10:00 - 22:00

Czy wiesz że...

Nie musisz czekać! Jeśli zależy Ci na szybkiej odpowiedzi,
zadzwoń lub pozostaw swój numer na który Oddzwonimy!

EXIMtours biuro podróży

Rezerwuj:
801 44 30 30
32 349 27 35
Nasza infolinia dostępna:
SOB-CZW 10:00 - 21:00 PT 10:00 - 22:00
Wyślij zapytanie

Panama

 • Republika Panamy położona jest w Ameryce Środkowej, graniczy z Kostaryką na zachodzie, z Kolumbią na wschodzie. Od południa oblewają ją wody Oceanu Spokojnego, a od północy wody Morza Karaibskiego. Panama oddziela Amerykę Północną od Południowej.
  Nazwa kraju, Panama, pochodzi z języka Indian Cueva i znaczy "miejsce obfitości ryb". Miejsce odkryte w 1501 roku przez Hiszpanów stało się ich posiadłością prawie na 330 lat. Następnie obszar Panamy wszedł w skład Wielkiej Kolumbii. W 1903 r. przy poparciu USA, państwo to oderwało się od Kolumbii i stało się samodzielną republiką. USA poparło Panamę na mocy traktatu z 1903 roku w zamian za wieczystą dzierżawę Strefy Kanału Panamskiego. W 1977 r. podpisano układ, który mówił o suwerenności w strefie kanału i wycofaniu wojsk amerykańskich z terenu Panamy. Stolica: Panama  Dokumenty
  Między Polską a Panamą obowiązuje umowa o ruchu bezwizowym. Zgodnie z nią turyści mający ważne polskie paszporty (6 miesięcy od daty powrotu do kraju) mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Panamy do 90 dni bez wiz. Należy jednak pamiętać, że każdy przyjeżdżający do tego kraju ma obowiązek posiadania biletu powrotnego oraz minimum 500 USD na koszty pobytu (gotówka nie jest konieczna, wystarczy udokumentowany stan konta bankowego i karta kredytowa). Panamska służba graniczna podejmuje ostateczną decyzję dotyczącą długości pobytu cudzoziemca w Panamie. Turystom zabrania się podejmowania jakiejkolwiek pracy zarobkowej. Podróżnych opuszczających Panamę samolotem obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości do 30 USD od osoby.

  Czas
  UTC/GMT - 5 godz. Nie ma czasu letniego. Różnica czasu wobec Polski - zimą 6 godzin, latem - 7 godzin.

  Język
  Język urzędowy: hiszpański. Inne języki: chibcha, dialekty indiańskie, angielski.

  Waluta
  Waluta: balboa (PAB), 1 PAB = 100 centavos;
  Legalnym środkiem płatniczym jest również dolar amerykański, wydany po 2006 roku. W Panamie istnieje rozbudowany sektor bankowy. Nie ma problemu z posługiwaniem się kartami kredytowymi renomowanych organizacji płatniczych.

  Ceny
  przykładowe ceny:
  piwo w barze ok. 60 centów,
  obiad w restauracji od 2,5 USD,
  woda 1,5 l ok 1,5 USD,
  papierosy ok 1,5 USD

  Szczepienia
  Obowiązkowe nie są wymagane.
  Szczepienia zalecane:
  WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane.
  WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane.
  Żółta gorączka (żółta febra) – zalecane.
  BTP (błonica, tężec, polio) - zalecane.

  Napięcie
  Energia elektryczna 110 V/60 Hz. Wtyczki typu amerykańskiego z 3 bolcami- potrzebny jest adapter.

  Klimat
  Klimat równikowy z temperaturami średniorocznymi ok. 27 st. C. W stolicy temperatura osiąga niejednokrotnie ponad 30° C. Pora deszczowa trwa od kwietnia do grudnia.

  Kuchnia
  Na śniadanie je się smażone kukurydziane tortille z jajkiem i mięsem.
  Produkty takie jak owoce tropikalne, ryby i owoce morza są bardzo popularne i używane w miejscowych potrawach. Homary, kraby i krewetki, ośmiornice oraz ryby z morza (polecamy okonia) są zazwyczaj smażone lub grillowane, podawane z sosem pomidorowym z cebulą lub z ostrym sosem czosnkowym. Inne potrawy to: gallo pinto – ryż z fasolą z dodatkiem wieprzowiny, sancocho – gęsta zupa z dużą ilością mięsa z kurczaka i warzywami.
  Popularny deser to Pastrel tres leches - przygotowywany jest z odparowanego, skondensowanego, zwykłego mleka, ugotowanego na gęste, budyniowe ciasto. Oczywiście ciasta z owocami są tu tak samo popularne jak w całej Ameryce Środkowej. Dzieci uwielbiają tajadas – pieczone banany z cynamonem.
  Najpopularniejszy drink panamski to seco, alkohol destylowany z trzciny cukrowej zmieszany z mlekiem. W Panamie popularne są także rumy, w większości produkowane lokalnie oraz piwo miejscowych marek np. Panama czy Balboa.

  Brak placówki dyplomatycznej Panamy w Polsce.
  Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Bogocie (Kolumbia).

  Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Kolumbii
  Kolumbia, Bogota, Carrera 21 bis No 104A-15,
  Tel.: +571 2140400 Tel. dyżurny: +57 320 488 0275 Faks: +571 2140854
  bogota.amb.sekretariat@msz.gov.pl
  www.bogota.msz.gov.pl
  Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Panamie
  konsul honorowy: José Palermo (język konsula hiszpański, angielski)
  Panama, Panama, Avenida Transistmica, Las Cumbres, Milla 8, Oficyna en Edificio de Parque del Recuerdo,
  Tel.: (00-507) 280-1010 Tel. dyżurny: (00-507) 667-10216 (kom.) Faks: (00-507) 237-0789
  jpalermo@consuladohonorariodepolonia.com.pa jpalermo@grupopalermo.com
   

 • Panama - Miejsce, które trzeba zobaczyć będąc w stolicy, to oczywiście słynny Kanał Panamski, który został wykopany w najwęższym punkcie i w najniższej części pasma górskiego Kordyliery Środkowej łączącej kontynent północnoamerykański z południowoamerykańskim. Podróż statkiem po kanale, na który składają się jezioro Gatun, dolina Culebra Cut i system śluz (Miraflores i Pedro Miguel po stronie Pacyfiku i Gatun po stronie Atlantyku) zajmuje do 10 godzin. Jezioro Gatun, którego wody są niezbędne dla tej międzyoceanicznej drogi wodnej, było przez dekady największym sztucznym jeziorem na świecie. System śluz, który pozwala statkom uniknąć opływania Ameryki Południowej, był najbardziej imponującą konstrukcją betonową na świecie i został zbudowany przez Stany Zjednoczone w latach 1904-1914. Kanał ma 81,1 km długości. Podczas jego budowy zmarło ok. 25 000 robotników a około 20 000 z nich zaraziło się malarią lub żółtą febrą. Znaczenie strategiczne kanału dla komunikacji jest istotne do dnia dzisiejszego.
  W centrum miasta warto zobaczyć m.in.: budynek Narodowego Instytutu Kultury, Plac Katedralny, budynek Teatru Narodowego, Muzeum Kanału Panamskiego, Pałac Prezydencki, Pałac Sprawiedliwości, oraz barokowe kościoły – San Jose ze wspaniałym złotym ołtarzem, La Merced z kaplicą Marii Panny. Nie można ominąć Casco Viejo, (Stare Miasto) które zostało w 1997 roku wpisane na listę obiektów światowego dziedzictwa UNESCO.

  Los Santos -  Miasto uważane jest za centrum kultury i tradycji hiszpańskiej w Panamieci posiada jedne z piękniejszych plaż. Każdego roku w październiku plaże Pedasi i Venado są miejscem fenomenalnego zjawiska. Tysiące żółwi morskich wychodzi na plaże w celu złożenia jaj. Ten spektakularny widok przyciąga setki turystów jak i przyrodników.

  Park Narodowy Coiba - Jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obszar chroniony zajmuje powierzchnię 430 825 ha, z czego park narodowy ma 270 125 hektarów. W uzasadnieniu wpisania Parku Narodowego Coiba na listę UNESCO można przeczytać: „Osłonięte przed zimnymi wiatrami i niezagrożone wpływem El Niño, tropikalne wilgotne lasy na Pacyfiku zachowują wyjątkowy poziom endemii ssaków, ptaków i roślin z uwagi na trwającą ewolucję nowych gatunków. Jest to ostatnia ostoja pewnej liczby ginących gatunków, takich jak harpia gujańska. Zespół jest wyjątkowym laboratorium natury dla badań naukowych i służy jako pomost ekologiczny do strefy tropikalnej wschodniego Pacyfiku, mający kluczowe znaczenie dla migracji i przetrwania ryb pelagicznych i ssaków morskich."
   

 • Kanał PanamskiKanał Panamski
Powrót na górę strony
Partnerzy:
ERVKatowice AirportPZULotnisko RzeszówLotnisko BydgoszczLotnisko Chopina WarszawaLotnisko WrocławRzetelna FirmaTransparentny TouroperatorStart ParkingLotnisko Warszawa-ModlinRentalcarsTATUUMR-KANTOR
Pobierz program Google earthPobierz hotele (oferta czeska)