Panama - Nasze kierunki | EXIMtours - wakacje, wczasy, oferty last minute
Panama

Panama

Wróć
Następna strona
Poprzednia strona
Poprzednia strona
Następna strona
Panama - Miejsce, które trzeba zobaczyć będąc w stolicy, to oczywiście słynny Kanał Panamski, który został wykopany w najwęższym punkcie i w najniższej części pasma górskiego Kordyliery Środkowej łączącej kontynent północnoamerykański z południowoamerykańskim. Podróż statkiem po kanale, na który składają się jezioro Gatun, dolina Culebra Cut i system śluz (Miraflores i Pedro Miguel po stronie Pacyfiku i Gatun po stronie Atlantyku) zajmuje do 10 godzin. Jezioro Gatun, którego wody są niezbędne dla tej międzyoceanicznej drogi wodnej, było przez dekady największym sztucznym jeziorem na świecie. System śluz, który pozwala statkom uniknąć opływania Ameryki Południowej, był najbardziej imponującą konstrukcją betonową na świecie i został zbudowany przez Stany Zjednoczone w latach 1904-1914. Kanał ma 81,1 km długości. Podczas jego budowy zmarło ok. 25 000 robotników a około 20 000 z nich zaraziło się malarią lub żółtą febrą. Znaczenie strategiczne kanału dla komunikacji jest istotne do dnia dzisiejszego.
W centrum miasta warto zobaczyć m.in.: budynek Narodowego Instytutu Kultury, Plac Katedralny, budynek Teatru Narodowego, Muzeum Kanału Panamskiego, Pałac Prezydencki, Pałac Sprawiedliwości, oraz barokowe kościoły – San Jose ze wspaniałym złotym ołtarzem, La Merced z kaplicą Marii Panny. Nie można ominąć Casco Viejo, (Stare Miasto) które zostało w 1997 roku wpisane na listę obiektów światowego dziedzictwa UNESCO.

Los Santos -  Miasto uważane jest za centrum kultury i tradycji hiszpańskiej w Panamieci posiada jedne z piękniejszych plaż. Każdego roku w październiku plaże Pedasi i Venado są miejscem fenomenalnego zjawiska. Tysiące żółwi morskich wychodzi na plaże w celu złożenia jaj. Ten spektakularny widok przyciąga setki turystów jak i przyrodników.

Park Narodowy Coiba - Jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obszar chroniony zajmuje powierzchnię 430 825 ha, z czego park narodowy ma 270 125 hektarów. W uzasadnieniu wpisania Parku Narodowego Coiba na listę UNESCO można przeczytać: „Osłonięte przed zimnymi wiatrami i niezagrożone wpływem El Niño, tropikalne wilgotne lasy na Pacyfiku zachowują wyjątkowy poziom endemii ssaków, ptaków i roślin z uwagi na trwającą ewolucję nowych gatunków. Jest to ostatnia ostoja pewnej liczby ginących gatunków, takich jak harpia gujańska. Zespół jest wyjątkowym laboratorium natury dla badań naukowych i służy jako pomost ekologiczny do strefy tropikalnej wschodniego Pacyfiku, mający kluczowe znaczenie dla migracji i przetrwania ryb pelagicznych i ssaków morskich."