Wybrzeże Lizbońskie - wakacje: biuro podróży | Exim Tours
 • ZIMA 22/23
 • LATO 2023
 • BLOG
 • ZIMA 22/23
 • LATO 2023
 • BLOG
Wybrany region

Wybrzeże Lizbońskie

Oferty
Opis regionu

WYBRZEŻE LIZBOŃSKIE

Wybrzeże Lizbońskie przyciąga turystów z różnych stron świata. To urokliwe miejsce zachwyca piękną przyrodą i złocistymi plażami. Tereny te mają również ciekawą historię. Dzięki temu wczasy na Wybrzeżu Lizbońskim stanowią doskonałą okazję do podziwiania dawnej architektury.
Wybrzeże Lizbońskie znajduje się nad Oceanem Atlantyckim na południowo-wschodnich terenach Portugalii. Dzięki takiemu położeniu stanowi wyjątkowo atrakcyjny obszar dla turystów. Przyjezdni mogą zrelaksować się na jednej z przepięknych plaż ‒ do wyboru są zarówno duże piaszczyste przestrzenie, jak i nieco mniejsze zakątki, które przyciągają ciszą i spokojem. Każdy więc może znaleźć tu coś dla siebie.
Na obszarze Riwiery Lizbońskiej znajduje się wiele interesujących kurortów. Jednym z najbardziej znanych jest Costa da Caparica. Na turystów czeka tu wiele atrakcji – od wypożyczalni sprzętu umożliwiającego uprawianie sportów wodnych, przez liczne knajpki i restauracje po nocne kluby i dyskoteki. Widać wyraźnie, że Costa da Caparica i Wybrzeże Lizbońskie to świetne miejsce nie tylko na wypoczynek, ale też na zabawę i aktywność fizyczną. 


Na Wybrzeżu Lizbońskim warto zainteresować się tzw. złotym trójkątem, na który składają się miasta Cascais, Estoril i Sintra. Obszar ten zachwyci zarówno miłośników nocnego życia i zabawy, jak i pasjonatów historii oraz poznawania dawnych kultur. Wybrzeże Lizbońskie jest bowiem pełne ciekawych zabytków, które przybliżają dawne dzieje tych terenów. Przykładowo, w miasteczku Cascais można zobaczyć XVIII-wieczne kościoły Nossa Senhora da Assunção oraz Nossa Senhora dos Navegantes, a także odwiedzić Muzeum Morza i Muzeum Castro Guimarda, w którym znajdują się zbiory obrazów, ceramiki i innych znalezisk jeszcze z czasów prehistorycznych.
Inne ciekawe kurorty Wybrzeża Lizbońskiego to np. Setubal i Sesimbra, które oferują piękną architekturę oraz zapierające dech w piersiach plaże.
Przebywając na Wybrzeżu Lizbońskim, warto oczywiście wybrać się do stolicy Portugalii, czyli Lizbony. Miasto to kusi wieloma zabytkami ‒ np. mauretańskim zamkiem św. Jerzego z XII wieku, średniowieczną twierdzą Torre de Belém czy gotyckim klasztorem Hieronimitów.


Kultura i obyczaje

Wybrzeże Lizbońskie w Portugalii, podobnie jak pozostałe części kraju, nosi w sobie ślady dawnych cywilizacji, które niegdyś panowały na tych terenach. Widoczne są wpływy kultury Rzymian czy Maurów, a spacerując po okolicznych miasteczkach, wciąż można dostrzec elementy przypominające dawne czasy.
Turyści spędzający wakacje na Wybrzeżu Lizbońskim powinni zainteresować się lokalnymi świętami o nazwie festas, dzięki którym można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat miejscowych tradycji i zwyczajów.
W okolicach Riwiery Lizbońskiej można wziąć udział w różnorodnych imprezach i festiwalach muzycznych (np. z muzyką fado), a także w ulicznych jarmarkach. Tradycyjnym wydarzeniem jest tzw. tourada, czyli odpowiednik hiszpańskiej corridy. W Portugalii jednak torreador podczas pokazu nie zabija byka, a jedynie unieruchamia go na jakiś czas.


Kuchnia

Wizyta na Wybrzeżu Lizbońskim nie może się obyć bez spróbowania miejscowych specjałów. Wśród przysmaków na uwagę zasługuje np. solony i suszony dorsz (bacalhau), gulasz rybny (caldeirada de peixe) czy lokalne szynki, np. presunto i fiambre. Obowiązkowym punktem pobytu na tych terenach jest też skosztowanie portugalskiego wina. Miłośnicy słodyczy powinni zwrócić uwagę na desery, np. ryżowy pudding (arroz doce) czy budyniowe babeczki (pastéis de nata).


Dla aktywnych

Z wizyty na Wybrzeżu Lizbońskim z pewnością będą zadowoleni fani sportów wodnych. Wysokie fale Oceanu Atlantyckiego i mocny wiatr stanowią idealne warunki do uprawiania windsurfingu czy kitesurfingu. Możliwe jest tu również żeglowanie. Z kolei zwolennicy nieco spokojniejszych rozrywek mogą np. pograć w golfa.


Co warto kupić?

Wczasy na Wybrzeżu Lizbońskim warto zakończyć zakupem kilku pamiątek. Mogą to być lokalne produkty spożywcze, takie jak miejscowe słodkości czy przepyszne wino. Dobrym pomysłem będzie też zakupienie produktów wykonanych z drzewa korkowego. Można zdecydować się również na bardziej klasyczne pamiątki, takie jak pocztówki czy magnesy na lodówkę.


Pogoda

Wybrzeże Lizbońskie charakteryzuje klimat śródziemnomorski. Lata są tam bardzo gorące – najcieplejszy jest sierpień z temperaturą przekraczającą 30℃. Na dobrą pogodę można liczyć jednak od maja aż do października. Późną jesienią i zimą jest o wiele chłodniej – średnie temperatury w ciągu dnia oscylują wówczas między 14 a 16℃.


Przydatne zwroty

 • tak – sim (wymowa: „si”);
 • nie – não (wymowa: „nau”);
 • dzień dobry – rano: bom dia (wymowa: „bom dija”); po południu: boa tarde (wymowa: „bo tard” lub „boa tardźi”);
 • do widzenia – adeus (wymowa: „adeos”);
 • przepraszam – gdy przeprasza się za coś: desculpe (wymowa: „deszkulpy”); gdy zaczepia się kogoś: com licença (wymowa: „ko lisjensa”);
 • dziękuję – gdy mówi mężczyzna: obrigado (wymowa: „obrigadu”); gdy mówi kobieta: obrigada (wymowa: „obrigada”).


Dlaczego Wybrzeże Lizbońskie?

Wczasy na Wybrzeżu Lizbońskim usatysfakcjonują każdego. Słoneczna pogoda, gorące lato i bliskość Oceanu Atlantyckiego sprawiają, że jest to idealnie miejsce na wypoczynek dla całej rodziny. Amatorzy imprez również znajdą tu coś dla siebie – na obszarze riwiery znajduje się wiele klubów tanecznych i barów serwujących lokalne przysmaki i pyszne drinki.
Wybrzeże Lizbońskie zachwyci też miłośników zwiedzania. W pobliskich miasteczkach można znaleźć wiele historycznych budynków, które pozwalają przenieść się w odległe czasy i wyobrazić sobie, jak niegdyś wyglądało życie w tym regionie.
Co najważniejsze, Wybrzeże Lizbońskie jest miejscem nastawionym na turystów. W związku z tym oferuje wiele hoteli o wysokim standardzie, które kuszą dodatkowymi atrakcjami.
Wróć