Kreta Zachodnia – wakacje, wycieczki fakultatywne | Exim Tours
  • ZIMA
  • LATO 2023
  • LAST MINUTE
  • ALL INCLUSIVE
  • BLOG
  • ZIMA
  • LATO 2023
  • LAST MINUTE
  • ALL INCLUSIVE
  • BLOG
Wybrany region

Kreta Zachodnia

Oferty
Opis regionu
Wycieczki fakultatywne
Warto zobaczyć
Kreta Zachodnia to pełen bujnej roślinności teren z licznymi urokliwymi miasteczkami o klasycznej greckiej zabudowie. Region Chania, znajdujący się w tej części wyspy, uznawany jest za najbardziej zagospodarowany i zachwycający na całej Krecie. To idealne miejsce na wakacje z rodziną bądź romantyczny wyjazd we dwoje.
 
Kreta Zachodnia to miejsce pełne magii i niezwykłych zabytków – ruin antycznej Kydonii, meczetów, weneckich portów czy pozostałości kultury tureckiej. W dużej części region ten zachwyca malowniczą i dziewiczą, nie zniszczoną przez człowieka przyrodą. Sercem Chanii są wapienne masywy ze strzelistymi, ośnieżonymi szczytami, ten niezwykły cud natury to pasmo Białych Gór. Na tym terenie znajduje się również jedyne słodkowodne jezioro na wyspie o nazwie Kournas.

Dużym atutem tego regionu są piękne plaże pełne miękkiego, złotego piasku. Najlepsze części nabrzeża to: Laguna Balos z łagodnym zejściem do spokojnej, lazurowej wody, Elafonisi z tysiącami kolorowych muszelek oraz Preveli otoczona bujną roślinnością w postaci najpiękniejszego gaju palmowego na wyspie.


Wąwóz Samaria
Celem wycieczki jest przemierzenie najdłuższego wąwozu Europy – Samaria. Wąwóz leży na terenie parku narodowego, który założono, aby chronić unikatowe krajobrazy oraz endemiczny gatunek kozy kaprus aegagrus cretika. Z miejscowości Xyloskalo rozpoczyna się wędrówka w dół wąwozu. Ocieniona sosnami droga, prowadząca przez pierwsze 3 kilometry, jest najbardziej stromym odcinkiem trasy. Różnica poziomów na tej krótkiej trasie wynosi prawie 1000 m. Kręta ścieżka wiedzie wśród potężnych skał, osiągających 600 m wysokości. Cała trasa zajmuje 5–6 godzin marszu, a wyboisty szlak wymaga porządnych butów.
Cena ok. 60 € (lunch dodatkowo płatny)

Gramvousa
Zachwycająca morska wyprawa statkiem, rozpoczynająca się w porcie Kissamos. To wycieczka, która zabierze Państwa na jedną z najdzikszych, a zarazem najpiękniejszych plaż na Krecie. Dodatkową atrakcją jest wspaniała XVI - wieczna wenecka forteca usytuowana na wzgórzu, na które można wspiąć się po niezliczonej ilości schodów. Dla mniej wytrwałych kąpiel w morzu. Po zwiedzeniu "wyspy piratów" przepłyniecie statkiem do uroczej laguny w zatoce Balos, gdzie krystalicznie czysta woda mieni się różnymi odcieniami turkusu i błękitu, a piasek ma perłowo – różowy kolor. Poczujecie się przez chwilę jakbyście przenieśli się z Krety na Karaiby. Miejsce to doceniła książęca para - Diana i Karol, którzy właśnie na błękitnej lagunie spędzili kilka dni ze swojego miesiąca poślubnego.
Cena ok. 55 € (lunch dodatkowo płatny)

Knossos
Knossos powinien zobaczyć każdy, kto przyjechał na Kretę. Niecały wiek temu miejsce to znane było jedynie z mitologii. Knossos był pałacem legendarnego króla Minosa, którego żona Pazyfae urodziła Minotaura – pół byka, pół człowieka. Aby monstrum nie szkodziło poddanym, król kazał Dedalowi wybudować labirynt, w którym je zamknięto. Z Attyki sprowadzano dziewczęta i chłopców na pożarcie Minotaurowi. Dopiero Ateńczyk Tezeusz zabił bestię i dzięki pomocy córki Minosa, Ariadny, wydostał się z labiryntu. Rekonstrukcja tego wyjątkowego obiektu doszła do skutku dzięki zaangażowaniu i twórczej wyobraźni sir Artura Evansa. Skomplikowany plan pałacu przypomina labirynt. W programie wycieczki znajduje się także zwiedzanie słynnego Muzeum Historycznego, gdzie w przejrzystej formie prezentowane są skarby okresu minojskiego, m.in.: ceramika, ozdoby, broń, freski, malowidła, ołtarze i sarkofagi.
Cena ok. 52 € (lunch dodatkowo płatny)

Wieczór Grecki
To spotkanie z folklorem wyspy w jednej z kreteńskich wiosek. Cały wieczór tancerze w strojach ludowych będą demonstrować swoje umiejętności przy akompaniamencie buzuki i liry. Rytmy greckiego Zorby – bohatera książki Nikosa Kazadzakissa, tak zwane sirtaki, ale i bardzo skomplikowane, słynne od czasów starożytności tańce kreteńskie. Nie obędzie się bez wspólnej zabawy z zapraszanymi na scenę gośćmi. Podczas pokazów będziecie mieli Państwo okazję skosztować prawdziwych przysmaków kuchni kreteńskiej i greckiej oraz rozsmakować się w tutejszym winie.
Cena ok. 40 €

Santorini – wyspa słońca i lawy
Swój obecny kształt Santorini zawdzięcza potężnej erupcji wulkanu w XVI w. p.n.e. Dziś wyspa znana jest przede wszystkim ze wspaniałych widoków i wina. Dla wielu badaczy jest jednym z prawdopodobnych miejsc, gdzie leżała mityczna Atlantyda. Przypływacie Państwo na przystań Athinio. Rozpoczynacie przejażdżkę autokarem serpentynami w głąb wyspy, podziwiając niepowtarzalne widoki. Na północnozachodnim krańcu wyspy będziecie zwiedzać miasteczko Oia z typową architekturą santoryńską – białe domy z niebieskimi kopułami. Na koniec zwiedzicie stolicę wyspy Fyrę.
Cena ok. 150 € (lunch dodatkowo płatny)


Powyższa lista wycieczek ma jedynie charakter informacyjny i w świetle prawa nie stanowi oferty handlowej B.P. EXIM S.A. Szczegółowych informacji o wycieczkach fakultatywnych organizowanych przez naszego kontrahenta lokalnego udziela rezydent na miejscu. Wyżej podane ceny są orientacyjne i mogą ulec zmianie.
Serce regionu - Chania to niezwykle romantyczne miasto, które do 1971 r. pozostawało stolicą całej wyspy. Można tu podziwiać niezwykłe zabytki z okresu weneckiego i tureckiego panowania, a także odwiedzić liczne muzea z unikatowymi eksponatami. Warto również zajrzeć do urokliwych, niemal sielankowych kreteńskich miasteczek, rozsianych po całej zachodniej części wyspy, najciekawsze z nich to: Plakias i Damnoni, Kavros, Maleme oraz Kolymbari.

Jedną z największych atrakcji Krety Zachodniej są zachwycające wąwozy górskie. Najbardziej znanym jest Wąwóz Samaria, najdłuższy w całej Europie o unikalnej faunie i florze, w którym można spotkać niesamowite dzikie kozy Kri-Kri. Równie piękne, choć mniej popularne to Wąwóz Theriso i Wąwóz Imbros pełne niesamowitych krajobrazów. To idealne miejsca dla osób poszukujących spokoju i odpoczynku na łonie natury, z dala od turystycznego zgiełku.
Wróć