Dalmacja - wakacje, wycieczki: biuro podróży | Exim Tours
  • ZIMA
  • LATO 2023
  • LAST MINUTE
  • ALL INCLUSIVE
  • BLOG
  • ZIMA
  • LATO 2023
  • LAST MINUTE
  • ALL INCLUSIVE
  • BLOG
Wybrany region

Dalmacja

Oferty
Opis regionu
Dalmacja to kraina geograficzna z licznymi przylegającymi wyspami (np.: Brač, Pag, Lastovo, Korčula, Otok) rozciągająca się na długość około 400 km. Tradycyjnie dzieli się ją na Dalmację południową z Dubrownikiem, Dalmację środkową ze Splitem i Dalmację północną z Zadarem.
Chorwacja to dla Europejczyków niezmiennie jeden z najchętniej wybieranych kierunków na wakacje. Państwo leżące na pograniczu Europy Południowej i Środkowej z dostępem do krystalicznego Morza Adriatyckiego jest idealnym miejscem na letni wypoczynek, gdyż słoneczna pogoda trwa tam prawie pół roku ‒ od maja do października. Chorwacka Dalmacja jest regionem, który cieszy się największą popularnością wśród turystów. Obszar ten tradycyjnie dzieli się na Dalmację północną, środkową i południową, a każdy z nich oferuje niezliczone atrakcje turystyczne. 


Dalmacja północna

Dalmacja północna to region o bardzo zróżnicowanej linii brzegowej. Rozpościera się od wyspy Pag aż po miejscowości Marina i Rogoznica. Do tej części Chorwacji wczasowiczów przyciąga krystaliczna woda, przepiękne plaże i przyjemny śródziemnomorski klimat, a także liczne wysepki, urokliwe zatoczki oraz bogata roślinność. Region słynie z dużej ilości gajów oliwnych, lasów sosnowych oraz drzew figowych. Odwiedzając to miejsce, warto wybrać się na wycieczkę do parku krajobrazowego lub narodowego (np. Paklenica, Telašćica, Krka bądź Kornati. Na uwagę zasługuje również położona w samym sercu Morza Adriatyckiego Riwiera Zadar, idealne dla miłośników sportów wodnych wybrzeże Šibenik czy urokliwe wyspy ‒ Olib, Ugljan, Dugi Otok, Silba, Iz i Premuda.


Dalmacja środkowa
 

Dalmacja środkowa jest częstym celem podróży miłośników Chorwacji, głównie ze względu na malownicze, piaszczyste plaże, uznawane za najpiękniejsze na świecie. Jej obszar obejmuje m.in. wyspę Brač, Hvar, Vis, Biševo, region pomiędzy miastem Marina a Rogoznica, sięgając aż do malowniczej Riwiery Makarskiej. Na terenie środkowej Dalmacji znajduje się plaża Punta Rata, uznawana za jedną z najpiękniejszych plaż na świecie. Jest to idealne miejsce wodnych i słonecznych kąpiele, a także aktywnego spędzania czasu na nurkowaniu, żeglowaniu czy uprawianiu windsurfingu. Idealne warunki do uprawiania wodnych sportów są również na plaży Zlatni Rat.


Dalmacja południowa

Dalmacja południowa to najdalej wysunięty na południe region Chorwacji. Jest wyjątkowo ciepły i słoneczny, a przede wszystkim oferuje wczasowiczom liczne atrakcje turystyczne. Położony jest wzdłuż granicy z Bośnią i Hercegowiną ‒ od malowniczej Riwiery Makarskiej po Zatokę Kotorską. Najważniejszym i najchętniej odwiedzanym miastem południowej Dalmacji jest Dubrownik, określany mianem „perły Adriatyku”. Swój niepowtarzalny urok Dubrownik zawdzięcza położeniu u podnóża wzgórza Srđ, otaczającemu miasto średniowiecznemu murowi oraz sieci kamiennych i wąskich uliczek. Ciekawe miejsca w Dubrowniku to np. klasztor franciszkanów, odwach z wieżą zegarową, pałac Rektorów czy Fontanna Onufrego.

Wróć