Bon Turystyczny 500+ | Exim Tours HTTP/1.0 200 OK Cache-Control: no-cache, private Date: Thu, 29 Jul 2021 06:31:39 GMT
Rezerwuj: 801 44 30 3032 349 27 35 | infolinia czynna: sob.-czw. 10:00-21:00, pt. 10:00-22:00
Wróć

Bon Turystyczny 500+

POLSKI BON TURYSTYCZNY

Najważniejsze informacje. Wyciąg na podstawie informacji zawartych na stronie internetowej POT.

 

 1. Z bonu turystycznego będą mogły skorzystać dzieci w wieku do 18 lat, których rodzice mieli przyznane (do 18.07.2020) świadczenia wychowawcze (czyli 500 +) i dodatek wychowawczy
 2. Bon ma wartość 500 zł na każde dziecko (dla dzieci niepełnosprawnych będą to bony o łącznej wartości 1000 zł). Bon jest wolny od podatku.
 3. Bon należy aktywować poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Instrukcja jak założyć konto na PUE ZUS: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/o-platformie-uslug-elektronicznych-pue-/o-platformie-uslug-elektronicznych-pue-/jak-zarejestrowac-konto-na-pue
 4. Nie trzeba składać dodatkowego wniosku o przyznanie bonu. Trzeba go jedynie aktywować. Aby to zrobić, wystarczy zalogować się na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS na zus.pl. Wybrać zakładkę „Ogólny” i przejść do zakładki „Polski Bon Turystyczny” > „Mój bon”. Trzeba uzupełnić swój aktualny e-mail oraz numer telefonu komórkowego.
 5. Jeśli rodzic aktywuje bon na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, czyli uzupełni swój aktualny mail i numer telefonu komórkowego, otrzyma mailem kod obsługi płatności. Kod będzie też można sprawdzić na swoim profilu na PUE w zakładce „Polski Bon Turystyczny” > „Mój Bon”. Kod ten należy podać np. podczas zakładania rezerwacji gdy następuje płatność za usługi. Następnie przychodzi na numer telefonu komórkowego (który jest w zakładce „Polski Bon Turystyczny” > „Mój bon”) SMS z kodem potwierdzającym tę płatność. Należy go podać osobie zakładającej rezerwację.
 6. Jeśli w zakładce PUE ZUS „Ogólny” nie ma zakładki „Polski Bon Turystyczny”, oznacza to, że rodzic nie ma ustalonego prawa do świadczenia w formie bonu. W takiej sytuacji, jeśli spełnia wymagane warunki, powinien złożyć wniosek o to świadczenie do Polskiej Organizacji Turystycznej (POT). POT wyda w tej sprawie decyzję.
 7. Bon jest dokumentem elektronicznym z unikalnym 16 cyfrowym numerem.
 8. Nie można go wymienić na gotówkę, środki płatnicze czy inne środki wymiany.
 9. Bon wygasa 31 marca 2022 i do tego czasu należy go wykorzystać. Wystarczy opłacić nim imprezę turystyczną czy nocleg, nawet jeżeli data realizacji świadczenia nastąpi po 31 marca.
 10. Bonem można płacić wielokrotnie, do wyczerpania kwoty 500 zł
 11. Jeżeli cena imprezy/usługi hotelowej jest wyższa niż wartość bonu resztę należy dopłacić gotówką/kartą/przelewem.
 12. Bon można wykorzystać na imprezę/usługę turystyczną wyłącznie na terenie Polski i musi być przypisana do dziecka, którego dotyczy. Warunkiem skorzystania z bonu jest uczestnictwo dziecka na które przysługiwał bon.
 13. Listę przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, u których będzie można zapłacić za pomocą bonu, znajdziemy na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel. Uwaga: zawarte tam informacje nie przekierowują na strony internetowe przedsiębiorców.
 14. Jeżeli Klient poda błędny kod potwierdzający płatność (z maila) zostanie ona anulowana. Wtedy należy podać kod poprawnie raz jeszcze i następnie nowy kod potwierdzający otrzymany SMS-em
 15. Jeśli impreza turystyczna nie zostanie zrealizowana, a przyjęto płatność bonem, jak najszybciej zwróć płatność przyjętą za pomocą bonu na rachunek bankowy Polskiej Organizacji Turystycznej, oddzielnie dla każdego bonu. W tytule przelewu podaje się numer bonu.
 16. ZUS płaci za zrealizowany bon przeważnie w ciągu 14 dni na rachunek podany w PUE ZUS
 17. Dodatkowe informacje: https://www.pot.gov.pl/pl/nowosci/polecane/bon-turystyczny-odpowiedzi-na-najczesciej-zadawane-pytania